رفتن به مطلب
North Wolf

بحث های اپیزودیک قسمت 8 فصل 4 The Mountain and the Viper

به اپیزود هشتم فصل چهارم از 1 تا 10 ، چه نمره ای میدهید ؟  

47 رای

1. 1. به اپیزود هشتم فصل چهارم از 1 تا 10 ، چه نمره ای میدهید ؟

• 1
      2
    • 2
      0
    • 3
      0
    • 4
      0
    • 5
      0
    • 6
      2
    • 7
      1
    • 8
      5
    • 9
      10
    • 10
      27

Recommended Posts

به نظرم ما باید یه کمی سطح انتظاراتمون رو از سریال پایین بیاریم در هرصورت سریال ها بعضی المان های فیلم جذاب سینمایی رو ندارند بخصوص در تدوین مجبوراند که خیلی صحنه ها رو کش بدند

متاسفانه در بازی تاج و تخت فصل 4 سریال کمی کش اومده بود ،در این فصل اوبراین مارتل جذاب رو داشتیم ولی خیلی از صحنه ها اضافی بود مثلا همین قسمت هشتم واقعا دیگه دود از کله من بلند شد تا اون دوئل تماشایی رو دیدم

در مورد اوبراین هم باید بگم واقعا اون حالت اوبراین حماقت یا جوگیری نبود هرکسی هم جای اوبراین بود به هیجان میومد و حتی خنده های اوبراین عصبی بود

اوبراین وقتی در زندون به تیریون گفت من قهرمان تو میشم معلوم بود که تا آخر کار رو خونده،اون بغضی که در نگاه و صداش داشت قابل تحسین بود

هرکاری هم از دستش بر میومد انجام داد البته از افعی سرخ انتظار میرفت که سریع کار کوه رو تموم کنه و احتیاجی به شاهد نبود میتونست .طوری دیگه سر تایوین لنیستر رو بر باد بده

جدای از این دیدن سرسی و تایوین لنیستر خیلی جالب بود واقعا آدمیزاد چطور میتونه اینقدر رذل و ناپاک باشه اینکه بخاطر نابودی همخونت و رسیدن به هدف کثیفش از هیچ چیزی رویگردان نباشه

واقعا عدالت طلبی راب استارک در کشتن کاراستارک و همچنین ترحم ادارد نسبت به سرسی کجا و پستی و رذالت سرسی و تایوین کجا؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خب شهاب و حمید گفتن ولی منم بگم.

اولاً این وسط دارین با دز خیلی زیادی hypocritical برخورد می کنین.

همه این ایراداتی که گرفته می شه و غرهایی که زده می شه واسه اینه که طرف به کتاب علاقه داره ولی می یاین متهم می کنین که همش دارین تخریب می کنین سریال رو، اصن نبین خب و ... .

نمی شه اینجوری به قضیه نگاه کرد که شما به سریال بیش از حد علاقه دارین و تحمل انتقاد ازش رو ندارین؟

نمی شه گفت خب به جا اینکه بیای به من توصیه کنی سریال نبینم شما کامنت من رو نخون؟ (اصلاً زشته من و شما بیایم اینجا با چنین منطقی پست رد و بدل کنیم)

یکی می یاد مثل علی (ریگار) می گه وقتی می خوام سریال رو نگاه کنم درگیر جزئیات نمی شم و هی تطبیق نمی دم با کتاب یکی دیگه هم مثل من و ... کلاً در پی جزئیاتش می ره.

خب این تفاوت آدم هاست. به همین سادگی. کسی نمی خواد با ایراد گرفتن خودش رو متمایز جلوه بده والا.

راجع به خودم می گم که فقط در مورد GOT چنین رفتاری ندارم. هر سریالی که دیدم از BB بگیر تا Dexter و Sopranos و ... همواره یه سری جزئیات غیر قابل باور و مشکلات فیلم نامه اذیتم کردن.

الان به اشتراک گذاشتن اینا جرمه؟

اعصاب خردی ای که به کار می برین خیلی واژه سنگینی ه.

وقتی شما از یه کامنت انتقاد آمیز آزرده خاطر می شی تا حالا اینجوری بهش فکر کردی که اون طرف هم حتماً از این تغییر آزرده خاطر شده که اومده راجع بهش نوشته و با بقیه در میون گذاشته دیگه.

مثلاً تو فروم های دیگه هم من به شدت دیدم که می گن اگه از X خوشت نمی یاد چرا می یای تو تاپیکش.

اگه به اشتراک گذاشتن علاقه خوبه، چرا به اشتراک گذاشتن بی علاقگی بده؟ من بیام بگم عالی بود و 8 نفر لایک کنن و بحث بشه خوبه ولی اگه بگم بده و 5 نفر موافقت کنن و یه بحثی شکل بگیره بده؟

امیدوارم برداشتتون از این پست با اون پست های گیر دادن به سریال متفاوت باشه و مثبت و دوستانه بخونینش.

پ.ن: با خودم کلی کلنجار رفتم که آیا چنین پستی بدم یا بیخیال شم و سکوت کنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

فکر میکنم اینجا جاییه که همه می تونن نظراتشون رو بگن. چه اونایی که طرفدار دو آتیشه سریالند چه کسایی که سریال رو به خاطر کتاب دنبال می کنند. قرار نیست از نظرات مخالف همدیگه اعصابمون خورد بشه یا به هم گیر بدیم.

بعضی از دوستان سریال بازند و خیلی از سریالهای دیگه رو هم دنبال می کنند اما من از اونا نظری نمی بینم که سریال رو با بقیه سریالهای فانتزی یا تاریخی مقایسه کنند و نقاط قوت سریال رو مطرح کنند یا اگر ضعفی می بینند بگن.

اما در مقابل تعدادی از بچه هایی که تمرکزشون رو کتابه با جزئیات همه چی رو بررسی می کنند چون صحنه به صحنه سریال و میزان انطباقش با کتاب براشون مهمه. این کجاش اشکال داره یا چرا باید باعث ناراحتی بقیه بشه؟ اگه این حرفهارو تو سایت تخصصی کتاب نگه پس کجا باید مطرح کنه! اصلا" طرف به این خاطر بشه متفاوت ترین و تابلوترین کاربر وستروس! مگه قراره چیزی بهش برسه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بنده به شخصه سریال باز نیستم و 3 تا سریال در کل زندگیم دنبال می کنم. اما فقط نظر منم نیست فقط به نقد های این سریال نگاه بندازید می بینید که رده اش چند درجه از بقیه بالاتره...

این سریال فوق العاده است. تک تک بخشاش... از موسیقی تا شخصیت ها و بازیگر ها...

منم شخص کتاب خونی هستم ولی سمت این کتاب هم نرفتم. چون جلد یکشو نشستم و کامل خوندم و فهمیدم یک سوم زیبایی سریال رو هم القا نمی کنه...

طرفداران کتاب لازم نیست انقدر گیر بدن به این سریال فوق العاده...

هنوزم سر حرفم هستم! آخه مثلا تو کتاب نوشته دست کردا تو چشای اوبرین و اونارو در آوورد. خب الآن چی؟ فقط می فهمم مرد ولی وقتی این صحنه رو تو سریال دیدم تا یه ربع خشک شده بودم. اصلا یه دنیای دیگه ای سریال...

کتاب = داستان

سریال= داستان + بازیگران خوب + شنیدن صدای هر شخص + مشاهده هر اتفاق و ... و....

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

و اما بریم سر جزییات جدای از اون دوئل که تماشایی بود قسمت هشتم چند اشتباه داشت به نظرم:

اتلاف وقت بر سر جزییات بیهوده مثل گری ورم و میساندی به جاش میشد تمرکز بیشتری روی قضیه اوبراین و کوه داشتند دوئلی که حداقل میشد 15-20 دقیقه باشه و هسته اصلی قسمت هشتم و نه یکی از کوتاه ترین تیکه های قسمت هشتم!

لیتل فینگر که بسیار مستاصل از آب در اومده بود و خیلی اتفاقی نجات یافت در صورتی که میشد با اندک اشاره ای به صحبت لیتل فینگر و سانسا این صحنه رو موجه کنند لیتل فینگری که حیله گر ترین شخصیت وستروس بود اونجا ازش انتظار بیشتری میرفت. البته جدای از ایرادهای جزیی خود اون صحنه بازرسی از لیتل فینگر و نقش سانسا خوب در اومده بود

نکته جالب سریال اون نامه بود که از غیب رسید و حتی اون کودک اسم سر باریستان رو هم میدونست یعنی با دم دست ترین ایده خواستن اون ماجرا رو پیش ببرند نامه ای که محرمانه بود و بیاد محرنامه بمونه رو به عمومی ترین شکل تحویل میدن اونم نه به مورمونت بلکه به باریستان سلمی!

نمیدونم چرا در فصل 4 حس میکنم امیلی کلارک نمیتونه از پس نقش دنریس بر بیاد

انگار که در فصل 4 دچار خود تحویل گرفتن مفرط شده! نه به اون محبوبیت و میسا میسا گفتن در انتهای فصل 3 و نه به حالت برخورد با جورا مورمونت و داریو ناهاریس

در مورد دوئل هم شاید میشد اون مرگ اینقدر فجیع نباشه بقول دوستی انگار کوه داشت پیاز خرد میکرد ! خودم فکر کردم انگار شب یلدا است و کوه گمون کرده کله ی ابراین هندونه اس !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

اولین باره نظر میذارم، تو تاپیکهای بحثهای اپیزودیک فصل 4 ...

سال قبل هم همین بحثها پیش اومد، سر مقایسه کتاب و سریال، همون موقع هم مخالف این قیاس بودم...

مهمترین اصل، تو اقتباس وفاداری به داستان اصلیه! هیچ فیلم اقتباسی و اثر مکتوبی که ازش اقتباس شده رو نمی شه پیدا کرد که صد در صد عین یکدیگر باشند تو روایت، فیلم و سریال و نمایش محدودیتهای خودشون رو دارند، که سبب میشه به پاره ای از تغییرات تو داستان فرعی دست بزنند.

هرجا تغییر در داستان اصلی پیش اومد، میشه حق را داد که شاکی بود از تغییرات، ولی نغمه هزاران داستان فرعی هم داره که مرتبط هستند با داستان اصلی، به علت همون محدودیتها ناچارند تا تغییر ایجاد کنند.

میشه نقد کرد داستان را، یا بگیم بازیگردانی، یا ... جلوه های ویژه و فیلمنامه و دیالوگهای به کار برده شده و انتخاب بازیگر و ... دچار ضعف هستند، ولی یک ذهنیت بسته برای خودمون درست کنیم و تمام سریال را فقط با اون چیزیکه تو کتاب خوندیم بسنجیم، انتظار غیر معقولانه ایه!

------------------------

این اپیزود به نظرم جزء اپیزودهای خوب بود، گرچه سکانسهای مربوط به آریا و همچنین دنریس رو خیلی دارند کش میدن، شاید هدفشون اینه که آریا و دنریس تو فصل 5 سریال به اون قسمت از داستان که انتظار داریم برسند!

در مورد صحبتهای تیریون هم بعضی دوستان گفتند بی ارزش و بی هدف... ولی تصویر قشنگی از یک لنیستر تو قدرت و مرگهای بی دلیلی که رقم میزد رو به ایهام گرفت. جیمی هم تو جواب تیریون گفت، نمی دونم ...

اوبرین؟ نفرت 20 ساله چشمش رو کور کرده بود قبل از کور شدن توسط کوه! پدرو پاسکال واقعا این احساس رو به خوبی به نظرم به تصویر کشید، زمان مبارزه کوتاه بود، ولی باز به نظرم هیجانی رو که باید میداشت، داشت! تو این مبارزه نگاه ها جالب بود، لبخند جیمی و تیریون وقتی اوبرین به کوه ضربه زد، خونسردی تایوین وقتی مورد اتهام قرار گرفت؛ استرس تیریون وقتی دید اوبرین کار کوه را یکسره نکرد ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بخاطر نابودی همخونت و رسیدن به هدف کثیفش از هیچ چیزی رویگردان نباشه

واقعا عدالت طلبی راب استارک در کشتن کاراستارک و همچنین ترحم ادارد نسبت به سرسی کجا و پستی و رذالت سرسی و تایوین کجا؟

با عرض معذرت اصلا حرف شما رو قبول ندارم و بسیار یک طرفه میبینم

اولا که تایوین اصلا خوشحال نبود چون میدونست بعد از مرگ اوبرین اتفاقات بد زیادی میفته

به هر حال هرچی باشه اوبرین یک پرینسه و از اول هم تایوین راضی به اینکه اوبرین داوطلب بشه نبود

دوما سرسی از قبل کلی تلاش کرد که اوبرین رو منصرف کنه و اوبرین قبول نکرد و سرسی اصلا راضی نبود ولی به هر حال واضحه که هر کسی در اون وضعیت باشه بدش نمیاد از اتفاق

چون اولا از قبل اخطار کرده بود و سعی کرده بود راضی کنه این کارو نکنه به هر حال هرکی باشه از سره لجم خوشحال میشه دیگه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بخاطر نابودی همخونت و رسیدن به هدف کثیفش از هیچ چیزی رویگردان نباشه

با عرض معذرت اصلا حرف شما رو قبول ندارم و بسیار یک طرفه میبینم

اولا که تایوین اصلا خوشحال نبود چون میدونست بعد از مرگ اوبرین اتفاقات بد زیادی میفته

به هر حال هرچی باشه اوبرین یک پرینسه و از اول هم تایوین راضی به اینکه اوبرین داوطلب بشه نبود

دوما سرسی از قبل کلی تلاش کرد که اوبرین رو منصرف کنه و اوبرین قبول نکرد و سرسی اصلا راضی نبود ولی به هر حال واضحه که هر کسی در اون وضعیت باشه بدش نمیاد از اتفاق

چون اولا از قبل اخطار کرده بود و سعی کرده بود راضی کنه این کارو نکنه به هر حال هرکی باشه از سره لجم خوشحال میشه دیگه

خب نمیدونم بر چه اساسی این حرفا رو میزنید ولی دیگه تایوین لنیستر کم مونده بود بیاد وسط میدون و حرکات موزون انجام بده از سر خوشحالی

خوشحالی تایوین و سرسی از چهرشون میبارید

اتفاقا تایوین لنیستر این آخرا زیاده حد به خودش اعتماد داشت و برعکس گفته شما اصلا فکر نمیکرد که آتش به سمت خودش برگرده!

خب سرسی یه کشتی به اوبراین مارتل هدیه داد که بعنوان سومین قاضی حمایتش کنه و یا حداقل بر ضدش کاری نکنه اون قضیه میرسلاکه تابلو بود الکیه خود اوبراین مارتل در سیاهچال اینو به تیریون گفت تازه در هنگام صحبت سرسی با اوبراین مارتل که سرسی اصلا نمیدونست که تیریون محکوم میشه یا نه و اگه محکوم میشه عدالت از طریق مبارزه قهرمانان رو انتخاب میکنه یا نه و حتی از ضد و بند تایوین و جیمی هم خبر نداشت

سرسی از سر لج خوشحال نشد تایوین لنیستر و سرسی لنیستر بخاطر نابودی تیریون خوشحال بودند و تایوین حتی یه ثانیه هم معطل نکرد و تیریون رو به مرگ محکوم کرد

تایوین لنیستر و سرسی هر جنایتی که تا حالا انجام دادند به بهانه حمایت از خانواده و همخون بود و در این فصل خیلی واضح ثابت شد که حتی این ادعای این دو گزافی بیش نیست!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

If Prince Oberyn won, it would further inflame Highgarden against the Dornish; Mace Tyrell would see the man who crippled his son helping the dwarf who almost poisoned his daughter to escape his rightful punishment. And if the Mountain triumphed, Doran Martell might well demand to know why his brother had been served with death instead of the justice Tyrion had promised him. Dorne might crown Myrcella after all

کجا تایوین خوشحال بود من اصلا قبول ندارم حرفتو تایوین مرد بسیار باهوشیه و میدونه این اتفاق یه معامله ی دو سر باخته براش مخصوصا اگه اوبرین بمیره اوبرین یک پرینسه و حالا که تایوین به شدت نیازمنده دورنه دورن از دست میره و یا حتی به ضدش میشه و ممکنه جنگ و نبرد هایی رخ بده

اون حتی اگه میدونست اوبرین میمیره حاضر بود تیرین رو ول کنه ولی چه کنه بدبخت اتفاقیه که اتفاده

به هر حال باید اعلام میکرد که تیرین شکست خورده نمیتونست که بگه تیرین بیگناهه(البته بر طبق مبارزه)

در ضمن سرسی کدورت سرسی از تیرین یه چیزه طولانیه و واضحه خوشحال شه با وجود تلاش های زیاد تیرین و اوبرین که تقریبا پیروز شده بودن بازم شکست خوردن

البته بگم که من تیرین رو دوست دارم و از سرسی هم زیاد خوشم نمیاد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

کلا اگه شخصیت دوست داشتنی اوبراین مارتل رو کنار بزاریم دورن اینقدر کوچیکه که نمیشه براش نقش حائز اهمیتی رو در معادلات وستروس قائل بشیم طوریکه باعث نگرانی تایوین لنیستر بشه

در ثانی معیار ما سریاله و نه گمانه زنی در مورد احساس درونی تایوین لنیستر

چیزیکه مشخصه اینه که او و سرسی از مرگ ابراین مارتل خوشحال شدند و تایوین سریع تیریون رو به مرگ محکوم کرد

مسئله همین خود بینی و خودپسندی تایوین لنیستره و سرسی اه که باعث اینکارها میشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
کلا اگه شخصیت دوست داشتنی اوبراین مارتل رو کنار بزاریم دورن اینقدر کوچیکه که نمیشه براش نقش حائز اهمیتی رو در معادلات وستروس قائل بشیم طوریکه باعث نگرانی تایوین لنیستر بشه

چیزیکه مشخصه اینه که او و سرسی از مرگ ابراین مارتل خوشحال شدند و تایوین سریع تیریون رو به مرگ محکوم کرد

من یه سوال برام پیش اومده که شما کتاب رو خوندی و اگه آره تا کجا ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

با وجود استنیس و ننه ی اژدهایون دورن میتونه تاثیر زیادی داشته باشه تو روند داستان

هرچی باشه تایوین خودش میگه که هفت پادشاهی کامل نمیشه مگر اینکه دورن به پادشاهی برگرده

دورن میتونست کمک زیادی بکنه به پادشاهی اگه احیانا هزار سال هزار سال زبون داریو لال دنریس بخاد بیاد به قصد گرفت پادشاهی چون تنها دورنی ها بودن که تونستن در برابر اژدهایون مقاومت کنن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

کتاب و سریال با هم فرق دارن، پس روایت هاشونم باید متفاوت باشه. ما نمیگیم سریال رو نقد نکنید. ولی شما فقط از بدی هاش میگید! مثلا سایت Winter Is Coming واسه هر اپیزود recap مینویسه، قشنگ هر صحنه رو نقد میکنه. از خوبی ها و بدی هاش میگه. ولی من ندیدم ازش تعریف کنید!

دلیل این کاستی ها شاید کمبود بودجه و وقتی باشه که در اختیار دارن. شما هم نباید انتظارتون از سریال اینقدر زیاد باشه. ایراد های بنی اسرائیلی نگیرید دیگه!

لازمه بگم که یه نگاهی به سریال های دیگه بندازید. بهترین سریال الان از نظر خیلیا فعلا Breaking Badـه. اما شاخ ترین اپیزودش امتیاز 10 گرفته، در صورتی که رد ودینگ خودمون (که میگید به خوبی کتاب نشده) امتیازش 9.9 شده. من سریال باز نیستم، ولی نسبت به سریال های دیگه ای که دیدم، بهترینا هم چیزی در مقابل گیم او ترونز ندارن. توی IMDB دومین یا سومین سریال برتر تاریخه.

همینطور هم نمیگم خیلی شاخه، ولی واسش خیلی زحمت میکشن و اگه به لطف سریالش نبود شاید هیچوقت با این اثر آشنا نمیشدم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

این بحث گسترده ایه

اولا دوستان ببینید یک سال وقت و حداقل 50 میلیون دلار هزینه برای این فصل خرج شده( رقم دقیقو نمیدونم) شاید به نسبت لوتر یا بقیه فیلم های فانتزی بودجه کمی باشه ولی در مورد یک سریال بودجه معقولیه

در کنار این دیوید بنیوف فیلمنامه نویس خوب و حرفه ایه و انتظار ازش زیاده

دوستان خیلی روی IMDB هم تاکید نکنید خیلی هارو میشناسم که فیلم یا سریال ندیده نمره 10 یا صفر میدن

من یه سوال برام پیش اومده که شما کتاب رو خوندی و اگه آره تا کجا ؟

من سه کتاب اول رو خوندم

ویرایش شده در توسط مهمان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

منم با SiS و QelThezad کاملا موافقم! بعضی از اعضای این جا فقط سریال رو واسه چک کردن این که آیا دقیقه به دقیقه اش با کتاب یکی هست یا نه نگاه می کنن! کاملا مشخصه هدف سریال برای مخاطب عامه، کسی که کتاب رو نخونده و زیاد به پیچیدگی هایی مثل قضایای جغرافیایی کاری نداره! توقع و دید مایی که فقط سریال رو می بینیم با شما فرق داره، و مثل بعضیا با گفتن «خواهرت» از دهن بیلیش به جای «فقط کت» به سریال خرده نمی گیریم! آخه چه فرقی داره؟!

شاید این جا هم باید مثل فروم westeros.org برای هر قسمت ۲ تا تاپیک ایجاد بشه. یکی برای کسایی که کتاب رو خوندن و توقع دارن مو به مو توی سریال اجرا بشه، یکی هم برای اونایی که سریال رو از جنبه ی سریالی و سوای هر دیدِ کتابی ای می بینن! این طوری ما هم، هم از خطر اسپویل و وسوسه هاش (که البته تقصیر خودمونم هست) در امان می مونیم هم اعصابمون به خاطر بعضی ایرادهای الکی خورد نمیشه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خب دوستان همانطور که یکی از مدیران گفت یک اقتباس وفادار داریم و یک اقتباس موفق

خیلی از نقاط ضعفی که به چشم میاد در مورد اقتباس موفقه

مثل اینکه زمانی که به ایگریت و گیلی و یا میساندی و گری ورم اختصاص داده میشه دوبرابر زمان دوئل افعی و کوه و....

یا مثلا دنریس در پایان فصل 3 کم مونده بود مثل اولیای خدا ،ایلیا دور سرش باشه ولی همین کاراکتر بدون مقدمه در فصل 4 کارایی رو میکنه که مخاطب رو دلزده میکنه

من نظرات کسانی که از ضعف ها گفتن رو دیدم و مورد خاصی رو ندیدم که از سر تعصب به سریال حمله کنند یا ارزششو پایین بیارن

ویرایش شده در توسط مهمان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
کتاب و سریال با هم فرق دارن، پس روایت هاشونم باید متفاوت باشه. ما نمیگیم سریال رو نقد نکنید. ولی شما فقط از بدی هاش میگید! مثلا سایت Winter Is Coming واسه هر اپیزود recap مینویسه، قشنگ هر صحنه رو نقد میکنه. از خوبی ها و بدی هاش میگه. ولی من ندیدم ازش تعریف کنید!

دلیل این کاستی ها شاید کمبود بودجه و وقتی باشه که در اختیار دارن. شما هم نباید انتظارتون از سریال اینقدر زیاد باشه. ایراد های بنی اسرائیلی نگیرید دیگه!

لازمه بگم که یه نگاهی به سریال های دیگه بندازید. بهترین سریال الان از نظر خیلیا فعلا Breaking Badـه. اما شاخ ترین اپیزودش امتیاز 10 گرفته، در صورتی که رد ودینگ خودمون (که میگید به خوبی کتاب نشده) امتیازش 9.9 شده. من سریال باز نیستم، ولی نسبت به سریال های دیگه ای که دیدم، بهترینا هم چیزی در مقابل گیم او ترونز ندارن. توی IMDB دومین یا سومین سریال برتر تاریخه.

همینطور هم نمیگم خیلی شاخه، ولی واسش خیلی زحمت میکشن و اگه به لطف سریالش نبود شاید هیچوقت با این اثر آشنا نمیشدم.

خب الان می شه قشنگ بحث کرد.

اولاً همه اذعان کردن که تفاوت غیر قابل اجتنابه و خیلی جاها من دیدم که شخص فقط اظهار تعجب می کنه از تغییرات که چرا این کار رو کردن.

فقط تعجب، نه تخریب می کنه و نه تائید.

همین که هر دفعه تا می یاد آدم دانلودش می کنه و می بینه و می یاد راجع بهش حرف می زنه و بحث می کنه تعریفه دیگه.

دیدی کسی از مکالمه بران تیریون ایراد بگیره؟

خیلی چیزا به بودجه ربط داره و همه هم درک می کنن.

با اطمینان می تونم بگم 80-70% ایراداتی که گرفته شده هیچ ربطی به بودجه نداره.

ایراد بنی اسرائیلی؟

مثلاً من خودم چندین بار راجع به شی صحبت کردم که تو کتاب بهتره.

چرا؟ چون برداشتن بدون هیچ توجیهی یه کاراکتر خاص رو به یه stereotype حسود تبدیل کردن. ممکنه یکی بگه شی به هیچ وجه رو داستان تاثیری نداره ولی به نظر من قشنگ رو برداشت اشخاص از تیریون باید تاثیر بذاره.

این که تیریون نمی تونه دروغ رو از راست تشخیص بده کجا، اینکه شی بخاطر حسادت می ره شهادت می ده کجا.

میشه بحث راجع به شی رو گیر الکی و بنی اسرائیلی دونست ولی می شه از این زاویه هم بهش نگاه کرد.

همیشه می خواستم یه مقایسه ای بین BB یا یه سریال دیگه با GOT داشته باشم.

سریال فانتزی که تم قرون وسطایی و جنگ و قلعه و ... داره ساختنش سخته و خیلی ایراد ممکنه توش بوجود بیاد ولی اگه درست بسازی بی رقیب می شه.

پس GOT پتانسیلش خیلی بالاست ولی ممکنه نتونی پرفکت درش بیاری.

من خودم یه سریال رئال کم نقص رو به GOT ای که ایراداتی داره ترجیح می دم.

حالا بریم سر یه چند تا ایراد.

قسمت حمله استنیس به بارانداز:

پیتر دینکلیج بازیگر خیلی حوبیه ولی خیلی واضحه که بلد نیست صحنه درگیری رو بازی کنه و با هدایت کردن اون لشکر با اون تبر دستش خوب از کار در نیومده، یا مثلاً واسه آتیش زدن دژکوب نیازی نیست بری اونور دیوار و برعکسش کنی بعد آتیشش بزنی می شه از رو دیوار هم این کار رو کرد و ...

پس من نوعی وقتی این ایرادات (که ممکنه از نظر خیلی ها به هیچ وجه مهم نباشه) رو می بینم می گم بیخیال همون رئال ای که این سختی ها و مشکلات نداره رو ببین.

(نمی دونم چرا یاد Shine می افتم که معلم دیوید به باباش می گه وقتی سن بچه کمه بذار بجای راخمانینف موتسارت اجرا کنه)

من یادم نمی یاد کسی ردودینگ سریال رو تحسین نکرده باشه. اون تیتراژ صامتش عالی بود، عالی.

خیلیا از جمله خودم بعد سریال با مجموعه آشنا شدن، یعنی الان مقروض ایم و نباید ایراد بگیریم؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خب الان می شه قشنگ بحث کرد.

اولاً همه اذعان کردن که تفاوت غیر قابل اجتنابه و خیلی جاها من دیدم که شخص فقط اظهار تعجب می کنه از تغییرات که چرا این کار رو کردن.

همین که هر دفعه تا می یاد آدم دانلودش می کنه و می بینه و می یاد راجع بهش حرف می زنه و بحث می کنه تعریفه دیگه.

ایراد بنی اسرائیلی؟

چرا؟ چون برداشتن بدون هیچ توجیهی یه کاراکتر خاص رو به یه stereotype حسود تبدیل کردن. ممکنه یکی بگه شی به هیچ وجه رو داستان تاثیری نداره ولی به نظر من قشنگ رو برداشت اشخاص از تیریون باید تاثیر بذاره.

این که تیریون نمی تونه دروغ رو از راست تشخیص بده کجا، اینکه شی بخاطر حسادت می ره شهادت می ده کجا.

میشه بحث راجع به شی رو گیر الکی و بنی اسرائیلی دونست ولی می شه از این زاویه هم بهش نگاه کرد.

سریال فانتزی که تم قرون وسطایی و جنگ و قلعه و ... داره ساختنش سخته و خیلی ایراد ممکنه توش بوجود بیاد ولی اگه درست بسازی بی رقیب می شه.

قسمت حمله استنیس به بارانداز:

پیتر دینکلیج بازیگر خیلی حوبیه ولی خیلی واضحه که بلد نیست صحنه درگیری رو بازی کنه و با هدایت کردن اون لشکر با اون تبر دستش خوب از کار در نیومده، یا مثلاً واسه آتیش زدن دژکوب نیازی نیست بری اونور دیوار و برعکسش کنی بعد آتیشش بزنی می شه از رو دیوار هم این کار رو کرد و ...

پس من نوعی وقتی این ایرادات (که ممکنه از نظر خیلی ها به هیچ وجه مهم نباشه) رو می بینم می گم بیخیال همون رئال ای که این سختی ها و مشکلات نداره رو ببین.

(نمی دونم چرا یاد Shine می افتم که معلم دیوید به باباش می گه وقتی سن بچه کمه بذار بجای راخمانینف موتسارت اجرا کنه)

من یادم نمی یاد کسی ردودینگ سریال رو تحسین نکرده باشه. اون تیتراژ صامتش عالی بود، عالی.

خیلیا از جمله خودم بعد سریال با مجموعه آشنا شدن، یعنی الان مقروض ایم و نباید ایراد بگیریم؟

ایراد میتونید بگیرید، ولی دیگه سریال رو نکوبید! پس شما فکر میکنی Breaking Bad بهتره چون نقصش کمتره؟ در اینکه بریکینگ بد عالی هست شکی نیست، اما نباید معیار مقایسه این باشه. توی نت بین سریالیا جنگ بین BB و GoT هست. هر کدوم از یه اثر دفاع میکنه. یعنی جنگ بین بهترین ها!

حالا بعضی قسمتا هست شما میگی توی کتاب بهتره، اون دیگه تصمیم نویسنده های سریاله. اون قضیه شی هم قبول دارم توی کتاب بهتره. اما به عقیده ی من بعضی صحنه های سریال هم از کتاب بهتره. مثلا اون لحظه ای که ادارد از فاحـ*ـه خونه درمیاد و با جیمی مواجه میشه. توی کتاب ند از اسب میفته و پاش زیر اسب خورد میشه، اما توی سریال یه نبرد با جیمی داره که از پشت یکی از سربازا با نیزه پاشو زخمی میکنه. این قسمت هیجانش بیشتر بود و از نظر من بهتر روایت شده بود. از طرفی هم با کارکتر جیمی و ادارد بیشتر میشد ارتباط برقرار کنی. اما اشکالاتی هم به سریال وارد میشه مثل همون چیزایی که شما گفتی و قضیه فتح میرین (که به خاطر بودجه اونجوری ماست مالیش کردن) هست. من اصل حرفم این بود که سریال رو نکوبید. هر وقت من میام اینجا انتقاد های شدید میبینم و بعضیا میان نمره ی 3-4 یا حتی 1 میدن که اعصابم خورد میشه و ترجیح میدم توی بحث شرکت نکنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آر فارازون

این روندی که محاکمه داره کلا بیشترین ضرر رو داره به تایوین می زنه و از اول هم تایوین این روند رو نمی خواسته. تایوین توی کتاب از طریق کوان از تیریون می خواد که درخواست عفو و لباس سیاه نایت واچ بده، توی سریال هم میفته روی دوش جیمی. کشته شدن تیریون هر چقدر هم که تایوین باهاش مشکل داشته باشه اسم خاندان رو لکه دار می کنه و این چیزی نیست که تایوین بخواد. اضافه شدن پرنس دورن به محاکمه با مبارزه هم اصلا باب طبع تایوین نبوده.

اون حرکت تایوین توی کتاب رخ نمی ده و اصلا با سیر داستانی اونجا تناسب نداره، ولی توی سریال قابل توجیهه، چون دو قسمت قبل تیریون اومد درست انگشت گذاشت روی نقطه ضعف تایوین و قرارداد بین جیمی و تایوین رو به هم زد.

محمد حسین

این فصل رو نخوندی چطوری پیشبینی می کنی کتاب چیا نوشته؟ توی کتاب داستان دو لایه داره: یکی اتفاقاتی که میفته، یکی هم برداشت ها و اندیشه های pov داستان از اون اتفاق. مبارزه ی کوه و ابرین رو از دید تیریونی می بینی که تمام زندگیش وابسته است به نتیجه ی مبارزه، و امید ها و دل واپسیش رو با هر ضربه یا لغزش ابرین حس می کنی و خرد شدنش رو موقعی که کوه ابراین رو خرد می کنه. توی سریال چطوری میشه اون اندازه با تیریون هم ذات پنداری کنی؟ اینی که می گی دست زد و چشمش رو درآورد مال روایت سوم شخصه، اون هم در نازل ترین سطح ممکن.

پ.ن: یه تبری هم کنم خودم رو، این نمره ی یک کذایی مال من نیست؛ دو قسمت اخیر به جز تیکه ی مبارزه ی کوه و افعی سریال رو ندیدم و طبعا نمره هم ندادم. (موندم شکلک باید چی بذارم)

ویرایش شده در توسط مهمان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ایراد بنی اسرائیلی؟

میشه بگید کینه گرفتن شی و شهادت دادنش، چه ایرادی داشت دقیقا؟ به غیر از این جمله کلیشه ای " که عین کتاب نبود " که همیشه می گید ...

همین BB هم که میگید، فصل به فصل بهتر شد و تو دو فصل آخرش به اوج رسید فقط! بهش انتقادات زیادی هم میشه گرفت؛ اگر بخوایم خیلی ریزبینانه نقدش کنیم ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

کاملا استرس و ترس در لحظه لحظه تیریون مشخص بود...

هر ثانیه نگاهش دردناک بود و خبر از خبری ناگوار می داد.

لحظه پایان کار با همون نگاهش همه چیز رو گفت...

خیلی قوی تر از نوشته ای که یک کتاب می تونه داشته باشه...

29590944983864896058.png

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

اتفاقا دورن الان یه بمبِ واسه تایوین که هر لحظه ممکنه منفجر بشه

تایوین درسته جنگ رو برده ولی نیروی نظامیش آسیب های زیادی دیده و از یه طرف خطر دنریس وجود داره و از طرف دیگه استنیس دمه گوش باراندازه، کافیه با دورن هم وارد جنگ بشه با یه نیروی تازه نفس و اونقدر سرسخت که بتونه به اندازه کافی ضعیفشون کنه تا سایر رقبا فرصت حرکت پیدا کنن

در مورد سریال و کتاب من خودم تا این فصل مشکلی با تعغییرات نداشتم ولی الان دارم میبینم تغییرات بی جایی به داستان داده شده که همین تغییرات باعث افزایش هزینه ها هم شدن مثلاً چه دلیلی داشت استنیس بره براووس یا مثلا تغییرات داستان دنریس که بیخوده مثلا الان گری ورم که اخته هم هست این جو عاطفی ای که بوجود آوردن نکتش چیه یا آریا و سندور که بیخود دارن کشش میدن یا برخورد جان و برن اینا واقعاً لازم بود!؟ نه بجاش کلی داستان دیگه رو حذف کردن من عاشق خداحافظی جیمی با هنرپیشه ها تو هارن هال بودم ولی حذف شد یا مکالمش با لوراس با وجود اینکه اینا مهم نیستن ولی بهتر از داستان های بیخودی بودن که گنجوندن تو سریال

یه مسئله دیگه هم که خیلی داریم بهش ایراد میگیریم تفکرات شخصیت هاست مثلاً فصل گذشته سر عروسی تیریون و سانسا کلی اعتراض به این شد که چرا سانسا راحت زانو زد و اون مقاومت کتاب رو نشون نداد در صورتی که تو کتاب تمام اون مقاومت سانسا توی ذهنشِ توی ثانیه ای اتفاق میوفته خوب اینو که دیگه تو سریال نمیتونن منعکس کنن یا تفکرات و قضاوت هایی که تیریون تو ذهنش داره. تنها کاری که در این مورد میشه انجام داد نحوه بازی بازیگر هاست که مثلا توی همین مبارزه ابراین و گرگور کاملاً اضطراب تیریون وقتی ردوایپر به جای تمام کردن کار کوه داره رجز میخونه مشخصه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ایراد میتونید بگیرید، ولی دیگه سریال رو نکوبید!

پس شما فکر میکنی Breaking Bad بهتره چون نقصش کمتره؟ در اینکه بریکینگ بد عالی هست شکی نیست، اما نباید معیار مقایسه این باشه. توی نت بین سریالیا جنگ بین BB و GoT هست. هر کدوم از یه اثر دفاع میکنه. یعنی جنگ بین بهترین ها!

حالا بعضی قسمتا هست شما میگی توی کتاب بهتره، اون دیگه تصمیم نویسنده های سریاله. اون قضیه شی هم قبول دارم توی کتاب بهتره. اما به عقیده ی من بعضی صحنه های سریال هم از کتاب بهتره. مثلا اون لحظه ای که ادارد از فاحـ*ـه خونه درمیاد و با جیمی مواجه میشه. توی کتاب ند از اسب میفته و پاش زیر اسب خورد میشه، اما توی سریال یه نبرد با جیمی داره که از پشت یکی از سربازا با نیزه پاشو زخمی میکنه. این قسمت هیجانش بیشتر بود و از نظر من بهتر روایت شده بود. از طرفی هم با کارکتر جیمی و ادارد بیشتر میشد ارتباط برقرار کنی. اما اشکالاتی هم به سریال وارد میشه مثل همون چیزایی که شما گفتی و قضیه فتح میرین (که به خاطر بودجه اونجوری ماست مالیش کردن) هست.

من اصل حرفم این بود که سریال رو نکوبید. هر وقت من میام اینجا انتقاد های شدید میبینم و بعضیا میان نمره ی 3-4 یا حتی 1 میدن که اعصابم خورد میشه و ترجیح میدم توی بحث شرکت نکنم.

اول و آخر پستت بحث کوبیدن سریال بود که من چنین جوی حس نمی کنم.

راجع به نمره دادن که من خودم نه نمره می دم و نگاه می کنم که بقیه چند دادن.

یا مثلاً حمید می گه من اینجا سختگیرانه تر نمره می دم ولی تو IMDB نه.

یا اصلاً شهاب و علی یه بحثی راجع به معیار نمره دادنشون داشتن. دقیقاً تعریفشون از سریال یا فیلمی که 1 می دن بهش فرق داره.

یه چیزی تو همین مایه ها.

اون مثال Shine رو توضیح بدم که نظرم واضح شه.

دو تا قطعه داریم، یکیش راخ3 که خیلی خیلی سخته اجراش و هر کسی سراغش نمی ره ولی اگه درست اجرا شه بقیه کلاً تحت الشعاع قرار می گیرن.

دومی هم فرض کنیم یه قطعه از موتسارت که در حد قبلی نیست ولی خب می شه بی نقص درش آورد.

دقیقاً بحثشون سر اینه که پدر دیوید بی توجه به شرایط اصرار داره که پسرش قطعه راخمانینف رو اجرا کنه و عدم پرفکت در اومدنش باعث می شه کسی که قطعه آسون تر رو اجرا کرده برنده بشه.

شخص من قطعه بی نقص رو به شاهکار با ایراد ترجیح می ده.

پس BB رو سریال بهتری می دونم. و هیچ وقت هم از این "جنگ" بین سریال ها خوشم نمی یومده و نمی یاد.

همه محدودیت های سریال رو می دونن، همه می دونن تو سریال نمی شه افکار اشخاص مثل کتاب بیان کرد، همه می دونن نمی شه یه بازیگر واسه تیرین آورد که هم جنگ رو خوب بازی کنه هم بقیه قسمت ها رو و ...

هر ایرادی که گرفته شده با در نظر داشتن اینا بوده.

میشه بگید کینه گرفتن شی و شهادت دادنش، چه ایرادی داشت دقیقا؟ به غیر از این جمله کلیشه ای " که عین کتاب نبود " که همیشه می گید ...

همین BB هم که میگید، فصل به فصل بهتر شد و تو دو فصل آخرش به اوج رسید فقط! بهش انتقادات زیادی هم میشه گرفت؛ اگر بخوایم خیلی ریزبینانه نقدش کنیم ...

ایرادش اینه که تو کتاب شی به هیچ وجه واسش مهم نیست جوری که حتی تیرین جا می خوره از این cool برخورد کردنش.

شی یه شخصیت مستقل، بی احساس، منفعت طلب و ... است.

ولی تو سریال فقط یه معشوقه حسود ه.

حالا خود شی به درک، تیرین تو افکارش همیشه به اینکه شی عاشقشه یا عاشق پولش شک داره ولی نمی خواد واقعیت رو بپذیره.

اینکه شی واقعی رو نشون نمیدن رو برداشت از تیرین هم تاثیر داره.

به هیچ وجه به لغات Giant و Lion و ... کاری ندارم من.

BB می تونست به خاطر کمبود بیننده واسه فصل دو تمدید نشه ولی من بر عکس خیلی ها فصل 1 رو به هیچ وجه حوصله سر بر نمی دونم و به نظرم جزو بهترین فصل هاش بود.

ویرایش شده در توسط مهمان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آقا یکی گفت طرفداران داستان دنریس فصل ترک سرجورا رو بخونن...

فصل چند کدوم کتابه؟

آخه خیلی ناراحت شدم گذاشت رفت...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اتفاقا دورن الان یه بمبِ واسه تایوین که هر لحظه ممکنه منفجر بشه

تایوین درسته جنگ رو برده ولی نیروی نظامیش آسیب های زیادی دیده و از یه طرف خطر دنریس وجود داره و از طرف دیگه استنیس دمه گوش باراندازه، کافیه با دورن هم وارد جنگ بشه با یه نیروی تازه نفس و اونقدر سرسخت که بتونه به اندازه کافی ضعیفشون کنه تا سایر رقبا فرصت حرکت پیدا کنن

در مورد سریال و کتاب من خودم تا این فصل مشکلی با تعغییرات نداشتم ولی الان دارم میبینم تغییرات بی جایی به داستان داده شده که همین تغییرات باعث افزایش هزینه ها هم شدن مثلاً چه دلیلی داشت استنیس بره براووس یا مثلا تغییرات داستان دنریس که بیخوده مثلا الان گری ورم که اخته هم هست این جو عاطفی ای که بوجود آوردن نکتش چیه یا آریا و سندور که بیخود دارن کشش میدن یا برخورد جان و برن اینا واقعاً لازم بود!؟ نه بجاش کلی داستان دیگه رو حذف کردن من عاشق خداحافظی جیمی با هنرپیشه ها تو هارن هال بودم ولی حذف شد یا مکالمش با لوراس با وجود اینکه اینا مهم نیستن ولی بهتر از داستان های بیخودی بودن که گنجوندن تو سریال

یه مسئله دیگه هم که خیلی داریم بهش ایراد میگیریم تفکرات شخصیت هاست مثلاً فصل گذشته سر عروسی تیریون و سانسا کلی اعتراض به این شد که چرا سانسا راحت زانو زد و اون مقاومت کتاب رو نشون نداد در صورتی که تو کتاب تمام اون مقاومت سانسا توی ذهنشِ توی ثانیه ای اتفاق میوفته خوب اینو که دیگه تو سریال نمیتونن منعکس کنن یا تفکرات و قضاوت هایی که تیریون تو ذهنش داره. تنها کاری که در این مورد میشه انجام داد نحوه بازی بازیگر هاست که مثلا توی همین مبارزه ابراین و گرگور کاملاً اضطراب تیریون وقتی ردوایپر به جای تمام کردن کار کوه داره رجز میخونه مشخصه

نظرت رو دوست داشتم ...

به نظرم این نحوه بحث کردن بهتره، بگیم این قسمت خوشم نیومد، به خاطر کشدار کردنش یا قابل درک نبودن کشش عاطفی دو برده سابق و یا ...

در کل دلیل آوردن برای اینکه این تغییر را نپسندیدیم ...

اگر نظرمون مخالفی هم داشته باشه، کسی میاد در موردش بحث میکنه! یا اون تغییراتی که قابل درک هستند، رو هم بیان کنیم علت درکشون رو ...

ولی این نحو بحث کردن، که " چرا این تغییر ایجاد شد، باید عین کتاب می بود؟ " به نظرم قابل درک و درست نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری