رفتن به مطلب
Manuel

شعار خاندان Stark ، شاید رمزآلود ترین

Recommended Posts

(این متن تا جایی که از تگ اسپویل استفاده نشده است حاوی نکته ی اسپویل کننده ای نیست و کسی که فقط با نام خاندان ها آشنا باشد میتواند در بحث شرکت کند. )

تا به حال دقت کرده اید که چرا شعار های تمام خاندان ها نکته و یا روایتی از "خود"شان است ولی خاندان Stark از یک پدیده ی خارجی سخن میگوید ؟

این شعار خاندان های مشهور است :

House Tully - Family, Duty, Honour : خانواده ، وظیفه ، شرف

House Lannister - Hear me Roar! : غرّش ِ مرا بشنو

House Arryn - As High as Honour : به بلندای شرف

House Baratheon - Ours is the Fury : خشم برای ماست

( در پی قدرت ، به سوی قدرت ، چیزی در این میان ) House Tyrell - Growing Strong : در مسیر قدرت

House Targaryen - Blood and Fire : آتش و خون

House Martell - Unbowed, Unbent, Unbroken : تسلیم نشده ، رها ، رام نشده

House Greyjoy - We do not Sow : ما چیزی نمیکاریم

همانطور که میبینید تمام خاندانها در مدح و ستایش خود سخن رانده اند و یا توصیفی از آنچه که هستند ( یا مایلند که باشند ) دارند اما خاندان استارک از زمستان سخن میگوید :

House Stark - Winter is Coming

زمستان در راه است ...

اما شاید به همین سادگی ها که به نظر میرسد نباشد. شاید همانطور که خاندان های بزرگ، با شعارشان میخواهند ترس بر اندام ِ بدخواهان بیاندازند ، Stark های Winterfell هم همین نیت را داشته اند. شاید همانطور که خاندانهای دیگر ، با داشته هایشان دل میسوزانند ، Stark ها هم همین مسیر را دنبال میکنند.

بسیاری بر این باورند که این جمله یک تهدید است. یک تهدید که میگوید در صورت در افتادن با Stark ها ، زمستان بر شما نازل میشود.

شاید به دور از ذهن هم نباشد چرا که Brandon The Builder به نظر میرسد که در جادو کمک هایی داشته و البته که Stark ها جزو First Men به حساب می آیند که با طبیعت بسیار اخت بوده اند. حتی اسم Winterfell هم در این زمینه گوشه چشمی از این تئوری را زنده میکند. Winter , Fell = زمستان روانه شد.

به هر حال با وجود قدرت های Stark های اولیه ، و اعجوبه هایی نظیر Brandon the Builder که The Wall و Winerfell را بنا نهاده ، به نظر نمیرسد که این نظریه دور از انتظار باشد ... حال آنکه (ادامه بحث که در اسپویلر قرار داده شده است برای کسانیست که کتاب پنجم را هم خوانده اند+ یک نکته ی جالب در مورد جمله ی "همیشه باید یک Stark در Winterfell باشد.")

در کتاب پنج سرمای غیر منتظره ای Winterfell را فرا میگیرد ، سرما و برف و طوفانی که حتی در دیوار هم به آن شدت حس نمیشود که این خود یک موضوع بسیار عجیب است که چطور در نقطه ای بسیار پایینتر از دیوار ، سرما و طوفان و برف بسیار بیشتر باشد ...شاید چون تهدید Stark ها بی دلیل نبوده است و واقعا" زمستانی بر دشمنان نازل شده است. اما از طرفی جمله ی معروفی Starkها دارند: "باید همیشه یک Stark در Winterfell باشد"، و میدانیم که در این دوره کسی از Stark ها در Winterfell نیست. شاید به مرور زمان علت این گفته فراموش شده باشد ولی این گفته که به عقیده ی Eddard Stark بسیار حائز اهمیت است ( چرا؟ ). با توجه به حضور جادو و قدرت های فراطبیعی در Starkها ، نبود Starkها در این قلعه شاید با نتایج تلخی روبروست و نمونه ی آن وضعیت جوی عجیبیست که در کتاب پنجم Winterfell با آن مواجه است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خیلی عالی و ریزبینانه بود

ولی من تا حالا فکر میکردم، شعار خاندان لنیستر ، همون ادا کردن دین است!

ولی الان تو وستروس خوندم .. همینه Words : Hear Me Roar

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بله ... در مورد Stark ها خیلی خیلی چیزهای رمز آلود هست که شاید رمزآلودترینشون همین باشه...

متاسفانه خیلیاشون رو تازه دارم پیدا میکنم و برای خودم داره جالب تر میشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

در westeros.org هم در این مورد بحث شده و به نظر میاد که این شعار واقعا یه تهدیده. در کتاب اول وقتی برن تو کماست ، کلاغ سه چشم بهش میگه که تو تنها کسی هستی که قلب زمستانو دیدی ( این نظر وجود داره که بقیه افراد در صورت دیدن Heart of Winter میمیرن ) . همیشه اوج قدرت استارکها در زمستان بوده که یه چشمه ش در داستان Brandon the Ice Eyes نقل شده . خود عنوان kings of Winter هم بی ارتباط با این مساله نیست. Night king هم یه استارک بوده و همسری از آدرها داشته! ( مارتین در یه مصاحبه احتمال وجود رابطه بین استارکها و آدرها رو ممکن دونسته ) .

در زمان حمله اگان فاتح ، Brandon Snow تصمیم داشته سه اژدها رو بکشه! اگرچه این کار انجام نشده ولی استارکها قدرتی دارن که خودشون در حال حاضر ازش بی خبرن .

اینکه faceless ها منتظر اومدن آریا بودن احتمالا برای انجام همین کار نابودی سه اژدهای دنریس یا خودشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

چقدر عالی و نکته سنج !

به قدر بحث جالب بود که به سختی تونستم جلوی خودم رو بگیرم و قسمت اسپویل دار رو نخونم .

اما با وجود این که این بحث منطقی به نظر میرسه ، یه سوال پیش میاد و اونم اینه که زمان هایی بوده که استارک ها در جنگ بودن ، بخصوص با بولتون ها یا با اگان فاتح ، چرا در اون زمان این ماشه زمستان چکیده نشده ؟

در مورد جمله همیشه یک استارک باید در وینترفل باشد ، به نظر میاد بیشتر به خاطر ارجب و احترام و لزوم رها نکردن مرکز حکومت بیان میشه ، وگرنه که تا اوایل کتاب سوم که وینترفل غارت و متروکه شد باید زمستون رها می شد - طبق نظرات بالا - .

من تا الان بیشتر فکر میکردم منظور از این شعار اینه که میخوان بگن خطر واقعی جنگ بین ما (انسان ها ) نیست ، بلکه خطر واقعی تحدیدی هستش که در سرمای زمستان پنهان شده و ما استارک ها بیش از شما میتونیم در مقابل این تحدید تاب بیاریم پس به خودتون مغرور نشید . - خواهشا نپرسید چطور این همه برداشت از دو سه کلمه کردم که خودم هم نمیدونم راهش رو -

البته با خوندن این تاپیک خوب، دیگه زیاد در مور دعقاید قبلیم مطمعن نیستم .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

جالبه... میدونیم که استارک ها از نسل first men هستند، و first men هم با Children of the forest در ارتباط بودند، و شما Manuel در تاپیک تئوری ها... اشاره کردید که Children ممکنه با Others نسبتی داشته باشن (که البته موضوع جالبیه، ممنون میشم اگه درباره این تئوری بیشتر توضیح بدید) به این شکل میشه رابطه بین استارک ها و Otherها رو هم تصور کرد. که آدم اینجا دوباره یاد اون تئوری میفته که faceless men میخوان Otherها پیروز بشن، و این تئوری این رو که چرا میخوان آریا بهشون بپیونده هم میتونه توجیه کنه!

وای سرگیجه گرفتم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خب... منکه قسمتهای هاید شده رو هم خواندم و به شدت اشتیاق خوندن کتاب پنجم من رو فرا گرفت ولی کی بشه که برسم به اونجاها....

اینکه جنبه اساطیری وینترفل و اون روحی که در خودش داره یک جایی رو بشه خیلی هيجان انگیزه. دوست ندارم از کلمه جادو استفاده کنم چون به نظرم موضوع رو لوث میکنه. وینترفل یک جور شکوه و رمزآمیزی اساطیری داره.

حالا اینا که ربطی به شعار استارکها نداشت.

من همیشه از شعار استارکها این برداشتو می کردم که زمستانی در راهه که فقط ما استارکها می دونیم چه خوف و عظمتی داره و بدتر اینکه این زمستان معلوم نیست کی و چطور نازل میشه. این یک چیزی بیشتر از یک تهدیده چون حتی اگر کسی هم اصل منظورشون رو بگیره, در مقابل یک چیز رمزآمیز قرار می گیره که نمی دونه چه کار باید بکنه و موضوع بودن یک استارک در وینترفل هم شاید به همینا یک ربطی داشته باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بحث بسیار جالبیه.بسی جای برندون معمار خالی به نظر میرسه:))

نظر من در مورد شعار استارک ها:من نمه هایی از نوعی تهدید رو توی این شعار حس میکنم.اینکه همیشه یاد مردم بمونه زمستان و سرما چقدر میتونه وحشتناک باشه.و حال اونکه بعد از رفتن آدرها به آنسوی دیوار؛بر زبان آوردن واژه ی زمستان یاد آور تنها یک خاندان در وستروس است و اون هم استارک ها هستند..همین موضوع بصورت ناخودآگاه باعث میشه استارک ها هم قدرتمند به نظر بیان.

البته به نظرم با گفتن این موضوع دارن یه طعنه ای هم به دیوار و سازنده ی اون میزنن(خودمو میگم:دی)و یادآور میشن که تنها استارک ها هستند که میتونند در مقابل اونها تاب بیارن.

خداییش خیلی شعار شیکی هم هست

الان که پست مانوئل رو دوباره خوندم به نظرم اومد که یه جورایی شبیهش نوشتم.اما واقعا اینجوری فک میکردم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

جالبه که پست ِ ریگار به بعد رو اصن ندیده بودم .

@ریگار ِ مرحوم:

در مورد اینکه چرا نازل نشده زمستون و به قول خودت Trigger رو نزدن واسه زمستون ، واقعیت اینه که ما نمیدونیم. یعنی شاید زده شده ولی به حساب یه زمستون گذاشته شده. ضمن اینکه اگان فاتح جنگش با استارک ها نبوده فقط ...

@رنلی ِ مرحوم:

همونطور که قبلا" گفتم ، اینطوری میگن که CotF به طبیعت گرویدند و انرژی و توانشون رو در طبیعت زنده نگه داشتن. در صورتی که Others رفتن و انرژیشون رو گذاشتن روی مرده ها ( من احتمال میدم بخاطر از دست دادن عزیزانشون این ارتباط با مرده ها شروع شده و حالا دیگه به عنوان یک ترفند ازش استفاده میکنن ). Mormont ِ پیر هم میگفت که اونا میتونن با مرده ها صحبت کنند. کی غیر از اونا اینکارو بلده ؟ Others - یه جورایی البته. اینکه انسان ها با CotF رابطه داشتن و Night's King هم با یه Other رابطه داشته ، و به صورت ضربدری همه با هم رابطه داشتن ( ) نشون از این داره که اینا یه جورایی میتونن فامیل باشن.

@وینترفل ِ استوار:

وینترفل متاسفانه در سریال خیلی بد به تصویر کشیده شده وگرنه به نظرم خیلی جای کار داشت. میشد در عین اینکه شکوهش رو نشون میدن ، یه ترس و غضبی رو هم چاشنیش کرد. غیر از Dragon Stone به نظرم جایی به خوفناکی ِ وینترفل توی کل وستروس نباید باشه...

@برندون ِ مرحوم :

نظری ندارم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

با نظرت در مورد وینترفل سریال خیلی موافقم. اولین صحنه ای که تو سریال نوشت winterfell و نمای دوری با اون موسیقی معروف نشون داد منتظر یه اتفاق خارق العاده بودم ولی چیزی که دیدم شبیه قلعه های قرون وسطایی بود که یک کمی هم طاعون زده اند!! بعید می دونم برندون عزیز وقت رو اینجور بنایی گذاشته باشه! جدا از اونکه اساطیری و باروح به نظر نمیاد تو نماهای نزدیک اصلا" باشکوه هم نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
با نظرت در مورد وینترفل سریال خیلی موافقم. اولین صحنه ای که تو سریال نوشت winterfell و نمای دوری با اون موسیقی معروف نشون داد منتظر یه اتفاق خارق العاده بودم ولی چیزی که دیدم شبیه قلعه های قرون وسطایی بود که یک کمی هم طاعون زده اند!! بعید می دونم برندون عزیز وقت رو اینجور بنایی گذاشته باشه! جدا از اونکه اساطیری و باروح به نظر نمیاد تو نماهای نزدیک اصلا" باشکوه هم نیست.

اون جمله رو جوری بخونید که منظورم این بوده که حتی شکوهش رو هم نشون ندادن و غیر از اینکه میتونستن نشون بدن (که ندادن) ، ترسناکیش رو هم نشون بدن ...

خیلی حیف شد خلاصه. همه ی انرژیشون رو گذاشتن روی Red Keep. اون له و لورده بودن ِ Harrenhall رو میشه بخاطر ذوب شدنش بخاطر Wildfire ( و شاید Dragonfire ) توجیه کرد. اما یه چیزی مث ِ Winterfell رو حتی توی سیزن اول هم درست نشون ندادن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

شدیدا با این نظر که وینترفل در سریال اصلا خوب ساخته نشده موافقم.اصلا وقتی برای اولین بار شروع به دیدن سریال کردم بدجوری خورد تو ذوقم.قلعه ی وینترفل باید نشانه ای از استادی برندون معمار میبود.اما توی سریال یه قلعه ی معمولی بود که کفشو با کاه! پر کردن!

اینهمه تو کتاب میگه که معماری دقیقی توی ساخت وینترفل استفاده شده که آبهای گرم از بین دیوارها عبور کنه تا مردم داخل قلعه از گرمای اون لذت ببرن و کلی چیز دیگه...اصلا دیده نشد!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

نمیشه انتظار داشت که طراح های این سریال وینترفل رو در حد میناس تیریت ارباب حلقه ها باشکوه درست کنن ! یکم مراعات بودجه این بنده خداها رو بکنید

. به نظر من اتفاقا قدمت و شمالی بودن قلعه خیلی تو فیلم چشمنواز بود .

بنایی که به دل من نشست ، هارن هال بود ، عظمتی که از هارن هال انتظار دارم تو هیچ تصویر و نقاشی و عکسی ندیدم ، متاسفانه تو فیلم هم همینطوره .

به برندون : چطور میخواستن چشمه های آب گرم میون دیوارها رو نشون بدن دوست من ؟! :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

نمای وینترفل از دور بد نیست . تو نماهای نزدیک ولی خیلی خیلی ضعیفه . اصلا تصور این که روزگاری تو این قلعه پادشاهان زندگی می کردند غیر ممکنه . در حد قلعه ی خاندانی مانند سروین یا فلینته .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

چه بحث جالبی

من یه جا خوندم که آدر ها هم مثل انسانهای معمولین یعنی میتونن تشکیل خانواده بدن و بچه دار بشن تنها تفاوتشون تو اینه که انسانها قلبی گرم دارن و با طبیعت زنده در ارتباطن اما آدر ها قلبی سرد دارن و با طبیعت مرده در ارتباطن

راجع به شعار استارکها هم این خاندان به وسیله برندون معمار تاسیس شده کسی که توی اواخر Long Night زندگی میکرده و Long Night در حقیقت خوفناک ترین زمستانی بوده که وستروس توی تارخ خودش دیده و اولین بار آدرها توی اون زمان آمدن به نظرم برندون شعارشون رو برای یاد آوری اینکه هنوز کارشون با آدرها تمام نشده و همچین زمستانی دوباره تکرار خواهد شد انتخاب کرده

ارتباط با آدر ها هم نخستین انسانها با فرزندان جنگل ارتباط داشتن ، فرزندان هم با آدر ها این یک نو زنجیرست چون آدر ها به طرف انسانهایی که قلب گرم دارن جذب میشن که بر میگردیم اول زنجیره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

من فهمیدم منظورش چیه دارین خودتونو خسته می کنین همه خاندان ها به خودشون افتخار می کنند اما سختی زندگی استارک ها رو نچشیدن و توان مقابله با استارک ها رو ندارن . کدام یکی از استارک های مرحوم جوانمردانه کشته شده؟ توی سریال جمله زمستان داره میاد بیشتر از همه تکرار شده و میشه و این یعنی وقتی شدین بستنی آلاسکا دیگه توانی برای افتخار به شعار پوچ خاندانتون نمی مونه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

من فکر میکنم دلیله سرمای وحشتناک وینترفل رو در کتاب پنج بشه در حرف ادارد استارک پیدا کرد که گفته یه استارک باید در وینترفل باشه. به نظر من شاید نبود استارک ها در وینترفل باعث بوجود اومدن یه همچین سرمایی شده باشه و از اونجایی که استارک ها رگ و ریشه جادویی دارن خیلی بعید به نظر نمیاد که بین قلعشون با خودشون یه نوع ارتباط جادویی وجود داشته باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

استاد آمون این نظرتون یکم تکراری بود اما خوب چون خیلی های دیگه میگن قابل بررسی هست به نظر می رسه یه چیزی تو وجود استارک ها هست که نمی گذاره زمستان جلو بیاد مگه اینکه یا بمیرن یا دیگه وظیفه نگهبانی شمال رو نداشته باشن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

پس در یک تعریف کلی میشه گفت شعار استارک ها به این معنیه که اگه استارک ها نباشن کار وستروس تمومه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

این احتمال هستش که برن بتونه کل ادرها رو رهبری بکنه.چون ما دست سرد دیدم ، انسانی با قلب یخ زده ، همه میدونیم دلیل اینکه ادرها انسان ها رو شکار میکنن به این هستش که اونا قلب گرم دارن ولی ادرها قلب سر دارن.خودتون حساب کنید ادر بزرگ هنوز کسی ندیده.ادرها دیگه هم کسی باهاشون تا امروز صحبت نکرده یعنی نتونست که صحبت بکنه.حالا برن رفت پیش دست سرد کسی که مرده ولی هنوز داره زنده زنده راه میره ؛ از طرف دیگه فرضی هستش که هر روز داره بارم پر رنگ تر میشه اینکه دست سرد یه استارک هستش یعنی همون بنجان استارک هستش.خودتون حساب کنید ، دست سرد کسی هستش که کلاغ سه چشم رو راهنمایی میکنه و کلاغ سه چشم و ظهور بنجان استارک هر دو در یک زمان است.ما این حساب کنیم که بنجان استارک همون ادر بزرگ باشه.پس معنی کلمه زمستان فرا خواهد رسید در ریشه شاید به این باشه که استارک ها چون زمستان خواهند امد.

این قضیه هم واقعا جواب گو هستش ، برندون معمار میدونست که نمیتونه در جنگ دوم منتظر ظهور یک قهرمان مثل ازور های بمونه برای همین تخم جادویی قدرتی رو در وجود استارک ها کاشت تا بشه بعدا بنایی قدرت زمستان بعدی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برندون معمار دوتا بنا رو ساخت یکی دیوار یکی هم وینترفل.واین که سرما و ادرها هردو به یه اندازه خطردارن.تو یه جایی از کتاب یادم نیست کجا این گفتوگو بود(ادرها سرمارو میارن یا سرما ادرهارو؟:شاید هردو باهم میان) پس اگه برندون معمار دیوارو برای جلوگیری ادرها ساخته پس چی جلوی سرمارو بگیره؟من فکر میکنم وینتر فول قلب زمستانه و وجود یه استارک تو وینترفل مثل محافظ میمونه برای زمستان که تو وینترفل اسیر کردن.اخ که چقدر فسفر سزوندمO.O

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

این فرضیه ارتباط استارکها با وینترفل بسیار قابل تامل و محتمله،هم از لحاظ جادویی و هم از لحاظ فرمانروایی چون به محض این که استارکها از وینترفل رفتن شمال آشوب شد.گریجوی ها از یه طرف و من و پسرم هم از اون طرف!

هم میتونه به این دلیل باشه که یه استارک باابهت مثل ادارد لازمه تا با آیس وایسه بالا سر بقیه لردها و نذاره جفتک بندازن چون شمال ذاتا رام نشدنیه یا اینکه واقعا استارکها از لحاظ جادویی با قلعه شون ارتباط دارن.

شاید ادارد میخواسته به موقعه ش این مسئله رو با راب که وارثش بوده در میون بذاره که وقت نشده،حالا این که خودش چه جوری این مسئله رو فهمیده خیلی مهمه چون اگه لردها به وارثشون این مسئله رو میگفتن برندون باید این مسئله رو میدونسته نه ادارد،شاید خودش به مرور زمان و طبق اتفاقهایی که افتاده فهمیده شاید هم بنجن از دیوار یه چیزی فهمیده و بهش گفته شاید هم تو یه کتابی چیزی این مسئله رو دیده!

--------------------------------------------------

راجع به شعار((زمستان در راه است))هم که مطمئنا منظور برندون معمار آمدن زمستان اصلی و خطرناک به همراه آدرهاست نه این جوجه زمستونهایی که به قول استاد آمون همشون کوتاه بودن و این که تو یه همچین موقعیتی فقط یه استارک میتونه به شما کمک کنه!

تحقیر خاندان های دیگه و بالا دونستن نژاد استارکها در این عبارت پنهان شده!

واقعا هم فقط یه استارکه که میتونه نقش تعیین کنندگی در زمستان پیش رو داشته باشه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

واقعا بحث عالييه.من شخصاً از مارتل ها خوشم مياد.اما استارك ها يه چيز خاص دارن كه آدم رو عاشق خودش ميكنه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

واقعا که بحث جالبیه ...

یه نکته هم بگم و اون اینه که همه می دونیم دیوار و وینترفل رو برندون معمار ساخته پس می تونیم نتیجه بگیریم همون طور که دیوار از خودش محافظت میکنه یا نیرویی جادویی داره (مثل سقوط جارل) وینترفل هم از نیرو و قدرتی خاص برخوردار است. همان طور که در بالا بحث شد بین استارک ها و وینترفل رابطه ی عمیقی وجود دارد. با توجه به شعار می توانیم برداشت کنیم که در صورت نبود استارک ها در وینترفل زمستان فرا خواهد رسید(همان طور که دوستان به این برداشت رسیده بودند)

بر اساس این سه نکته : در صورتی که استارکی در وینترفل نباشد یا نگهبانی شمال از آنها گرفته شود به نوعی وینترفل متوجه این موضوع می شود و زمستانی سخت وینترفل و سرزمین های ورای آن را در بر میگیرد.(ببینید داستان به کجا رسیده که قصر ها انتقام آدم ها را می گیرند!!!)

در جلد پنجم که بالتون ها نگهبان شمال شده اند زمستانی سخت وینترفل را فراگرفته و ارتش استانیس را فلج کرده است که شاید بیربط به این موضوع نباشد

البته دوستان یادتون نره که فرارسین زمستانی سخت در جلد دوم با ورود کلاغ سفید به همه هشدار داده شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بنظر من شعار استارک ها به این خاطر هستش که همیشه میخواد خطر اومدن زمستانو گوشزد کنه و همیشه تو تاریخ استارکا به سرسختی معروف بودن و بهمین خاطر میخوان به بقیه خاندانها یاداوری کنن که فقط ما استارک ها هستیم که میتونیم تو زمستونه سخت دوام بیاریم اما شما در مقابلش اسیب پذیرید شدیدا.این نظر من بود.

پست جالبیه.ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری