رفتن به مطلب
جورامون

نحوه نوشتار و تلفظ اسامی در ویکی

Recommended Posts

من دره نوشتم، توی مقاله تیریون نگاه کنین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

این نبرد ها هم تکلیفشون مشخص بشه بعضی ها معنی میشه بعضی ها نه چه کار کنیم آخر؟؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بحث سر کی چی نوشته نیست، سر این بود که اگر ملاک معنی کردن اسم مناطقی که با توجه به شرایط منطقه اسمگذاری شدن، برای یک دست بودن بهتره یا همه شون معنی بشند، یا همه شون نشوند ... ؟!

یه خورده ضایع میشه همه معنی بشوند، یکی با همون شرایط یکسان معنی نشه ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

تو کتاب هم همینطوری اومده بود بعضی مناطق ترجمه شده بودن بعضی ها بدون ترجمه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خب آخه اگه ملاک کتاب بود، این همه تاپیک برای چیه؟

در هر صورت اگر ملاک را کتاب بگیریم، این همه تغییراتی که دادیم چی بود؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

نمیگم ملاک کتاب ولی خیلی از این معادل هایی که داریم میگیم از همون ترجمه کتاب میاد پس یکی از منابعمون همون کتابه

کلاً واسه ریچ معادل درست و حسابی نیست که بشه واسش گذاشت یا مثلا دورن به این دوتا چی میخوایم بگیم که هم معنی خوبی داشته باشه هم واسه خواننده روان باشه

سرزمین های غربی خوب اشاره داره به غرب، شمال و آنسوی دیوار هم که تکلیفشون مشخصه، Crownlands هم سرزمین هایی اند که تحت صلح پادشاه دارن حکمرانی میشن پس همون سرزمین های سلطنتی واسش مناسبه، سرزمین های طوفان هم که به خاطر طوفان هایی که تو اون منطقه است بهش میگن، دره هم دره دیگه چی میشه گفت هم داره قشنگ محیط رو توصیف میکنه هم معنی خود کلمست، سرزمین های رودخانه و جزایر آهن هم مثل باقی موارد . . .

بعضی اسم ها اسم خاص ولی بعضی ها اشاره به چیزی دارن و مفهومی رو میرسونن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خب منم همینو میگم یک ساعته :دی

Reach هم معنی حاصلخیزی اون منطقه رو میرسونه.

نواحی حاصلخیز ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

این بحث ریچ را بیخیال شیم دیگه.

همون ریچ را همه میپسندن .. میذاریم ...

ببین نبردها اگر به اسم شهر یا قلعه باشند، که ترجمه نباید کنیم ..

نبرد ریورران - نبرد کسل بلک ...

غیر این اگه چیزی بود، بذار ببینیم کدومه ...

در کل مربوط به جنگ 5 پادشاهیه؟ یا جنگهای قبلی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

یکیش Battle of Redgrass Field هست.

یکیش The war of Ninepenny Kingsـه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

نبردها رو کلی گفتم نمونه هاش رو مانوئل گفت یا مثلا Field of Fire

اینا تکلیفشون چیه ؟؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
یکیش Battle of Redgrass Field هست.

یکیش The war of Ninepenny Kingsـه.

من اولی رو نوشتم نبرد چمنزار سرخ، اما دومی رو ترجمه نکردم و همین طوری نوشتم ناین پنی کینگز!

Field of fire هم میتونه عرصه آتش یا دشت آتش یا یه چیزی تو همین مایه ها ترجمه بشه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

من شخصا" بخاطر اتفاقایی که افتاده در اون چمنزار فکر میکنم "نبرد چمنزار خونین" معنی میده.

اون یکی هم "جنگ نُه پادشاه ِ خُرد" هست معنیش ولی نظرم مث ِ رنلی اینه که همون خودشو بنویسیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خوب، سرخ هم معنی خونین رو میرسونه! اما فرقی نداره هر دوتاش هم خوبه!

ناین پنی کینگز هم به نظرم ترجمه نشه! تا ببینیم نظر بقیه چیه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بحث الان سر اینه با نبرد ها هم همون مشکل اسامی مناطق رو داریم بعضی هارو میشه ترجمه کرد ولی بعضی ها رو نه تکلیف آخر چیه؟؟ نمیشه که یکی بیاد یه نبرد رو توی مقالش ترجمه کنه یکی دیگه فقط لفظشو بنویسه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آخه بعضی نبردها از اسم یه قلعه یا یه چیزی شبیه اون نشات گرفتن، خب اینا رو نمیشه معنی کرد. ولی بعضیاشون از واقعه ی خاص یا ویزگی خاص اون نبرد یا جنگ میگن که بهتره ترجمه بشه. در کل اصرار خاصی به ترجمه شدن یا نشدنشون ندارم.

شما اون چیزایی که مد نظرتونه بگید یه تصمیمی راجع بهش میگیریم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

پس اونایی که اشاره به یه واقعه خاص دارند رو ترجمه میکنیم اونایی که اسم محل خاصیه رو نه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

کیگزوود ترجمه بشه یا نه؟

Gerold Hightower چی تلفظ بشه؟ من فکر میکنم جرالد بیشتر از گرلد جا افتاده باشه!

neck ترجمه بشه یا نشه؟ یادم نیست تو ترجمه خانم مشیری چطور بود!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

نه کینگزوودو ترجمه نکنیم.

باشه جرالد

تو کتابم نک نوشته بود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

از ابتدا کار تا کنون بحث های زيادی شکل گرفته با اين موضوع که چه دسته از اسامی ترجمه بشند و کدام ها نشند. و هر چه که رو به جلو مي ريرم اين موضوع بيشتر مشخص ميشه که در واقع نميشه اسامی را بر اساس معيار خاصی ترجمه کرد يا نکرد. منظورم از اين معيار، مثل اسامی شهر ها است. اين که مثلاً اگر گال تاون به صورتی که تلفظ ميشه، نوشته ميشه، پس چرا کینگز لندينگ اينجوری نيست. موارد استثنا زيادی وجود دارد که مستقيماً به اين برميگردد که کدام ترجمه معمول تر است و بيشتر شنيده شده. بنابراين من فکر ميکنم تلاشی برای دسته بندی اسامی نکنيم و زمانی که به واژه اي که پر کاربرد است بر مي خوريد، تک به تک آن ها را در همين جا در ميان بگزاريد تا ترجمه مناسب آن پيدا شود.

البته اين نظر شخصی من هست و به نظرم بهتر از سردرگمی مداومی است که در اين مورد وجود دارد.

خواهش ديگرم اين است که يک تاپيک مخصوص برای واژه هايی که تاييد شدند ايجاد بشود که در آن فقط و فقط اسامی و معادل آن ها در فارسی آورده شود که مترجمین بر اساس آن کار کنند. چون مثلاً الان من ميخواهم که مقالاتم را ویرايش کنم، مجبورم تمام صفحات اين تاپيک يا ديگر تاپيک ها را بگردم و در آخر هم متوجه نشوم که ترجمه اين کلمه به تصويب کاربران رسيده يا خير. يا اگر در ترجمه، به کلمه اي برخوردم که در موردش مطمئن نبودم که چه ترجمه کنم، با يک چک سری در آن تاپيک، معادل آن کلمه را پيدا کنم و اگر نبود در اين تاپيک به شور بگزارم. چون انصافاً دنبال کردن روز به روز اين تاپيک ها و اعمال تغيرات سخت است.

اگر کسی ميتواند زحمت اين کار را بکشد که بسيار عالی مي شود اگر نه هم که من ميتوانم سعيم را در اين مورد بکنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

گردنه برای نک بهتر نیست؟

کینگزوود هم میتونه به "جنگل شاهی" ترجمه بشه. مثل "راه شاهی"

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خواهش ديگرم اين است که يک تاپيک مخصوص برای واژه هايی که تاييد شدند ايجاد بشود که در آن فقط و فقط اسامی و معادل آن ها در فارسی آورده شود که مترجمین بر اساس آن کار کنند. چون مثلاً الان من ميخواهم که مقالاتم را ویرايش کنم، مجبورم تمام صفحات اين تاپيک يا ديگر تاپيک ها را بگردم و در آخر هم متوجه نشوم که ترجمه اين کلمه به تصويب کاربران رسيده يا خير. يا اگر در ترجمه، به کلمه اي برخوردم که در موردش مطمئن نبودم که چه ترجمه کنم، با يک چک سری در آن تاپيک، معادل آن کلمه را پيدا کنم و اگر نبود در اين تاپيک به شور بگزارم. چون انصافاً دنبال کردن روز به روز اين تاپيک ها و اعمال تغيرات سخت است.

خصوصن اگر به ترتیب حروف الفبا باشه ... برای هر پست یک حرف

ولی کسی باید اینکار را انجام بده که امکان ویرایش پستها را داشته باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بچه ها یه سری جاها تو ویکی انگلیسی بین مقالات تناقض وجود داره، الان موندم کدومش درسته!

یه مورد که قبلا داشتیم زمان دزدیده شدن لیانا بود، که یه سری جاها نوشته بود بلافاصله بعد از تورنی هارن هال و یه سری جاهای دیگه نوشته بود یه سال بعدش!

الانم من به یه همچین مشکلی برخوردم! تو چند تا از مقالات نوشته تارگرین ها یک قرن قبل از نابودی والریا ساکن درگن استون شدن، در حالی که تو چندتای دیگه دقیق گفته 12سال قبل! حتی تو یه مقاله (خاندان تارگرین) تو 2جای مقاله هر دو تا رو نوشته! اول که قضیه داینیس رویا بین رو توضیح میده میگه دوازده سال، بعد پایین تر تو تایم لاین میگه دویست سال قبل از ورود اگان (یعنی صد سال قبل از والریا!) من تو اون مقاله با توجه به شجره نامه ها احساس کردم اولی درست تره و تاریخ دوم رو از تو تایم لاین حذف کردم، اما دوباره الان میبینم تو مقاله اگان فاتح دوباره نوشته صد سال قبل از دوم والریا ساکن درگن استون شدن!

الان جدا موندم چیکار کنم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

دزدیدن لیانا بلافاصله که نبود، فکر کنم یک سال بعد دزدیده شد.

فکر کنم صفحه ی خود ریگار مرجع باشه تو این مورد.

تو این صفحه هم خود واقعه را در دو سال مختلف گذاشته:

http://awoiaf.westeros.org/index.php/Years_after_Aegon%27s_Landing#Year_274_after_Aegon.27s_Landing

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
دزدیدن لیانا بلافاصله که نبود، فکر کنم یک سال بعد دزدیده شد.

فکر کنم صفحه ی خود ریگار مرجع باشه تو این مورد.

تو این صفحه هم خود واقعه را در دو سال مختلف گذاشته:

http://awoiaf.westeros.org/index.php/Years_after_Aegon%27s_Landing#Year_274_after_Aegon.27s_Landing

تو این جا که هردو رو تو سال 281 نوشته! یعنی میگه تو یک سال اتفاق افتادن! (در تناقض با مقاله ریگار!)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

احتمالن مسابقه هارن هال اوایل سال 281 بوده، این دزدیده شدن هم اواخر ...

توی اون مقاله هم نوسینده احتمالن حدودی نوشته یک سال بعد ... :-؟

فکر نکنم تو کتاب مدت دقیقش را نوشته باشه، به همین دلیل نویسنده ی مقاله ها هم به طور تقریبی حدس زدند. به همین دلیل اختلافها وجود داره ...

زیاد هم مهم نیست به نظرم، وقتی کتاب اشاره ی دقیقی نداشته ... ما هم دقیق بنویسیم. به نظرت هر کدوم که درستتره را بنویس

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری