رفتن به مطلب
جورامون

راهنمای ثبت نام و کار با ویکی

Recommended Posts

Appendix رو تو الگوی رف چطوری نشون بدم؟

با "ضمیمه".

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای نمودارها باید چکار کرد؟؟ الان برای خاندان لنیستر دوتا احتیاج دارم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

شجره نامه ها کار داره. سر فرصت باید بشینم پایه الگو رو درست کنم. تون که درست بشه بعد میشه راحت شجره نامه ها رو درست کرد.

فعلا اینها رو بذارید کنار.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

امروز زیربنای شجره نامه ها رو درست کردم. زیاد کاری نداشت، فقط سر چپ چین و راست چین بودنش یه ذره اذیت کرد که خطوط زیر هم قرار نمیگرفت.

الان برای مثال یکی از شجره نامه های خاندان لنیستر رو درست کردم:

https://westeros.ir/wiki/index.php?title=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%B4%D8%AC%D8%B1%D9%87_%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_%D9%84%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%B1

اسپویل توش زیاده. به نظرم بهتره اون عبارت "درگذشته" رو کلا حذف کنیم. همونطور اون تاریخهای تولد و فوت که برای یعضی ها اومده.

اینو توی مقاله خاندان لنیستر گذاشتم.(جاش درست نیست)

الان که نگاه کردم دیدم بیشتر از 90 شجره نامه وجود داره و من تنهایی نمیتونم همه رو درست کنم. هرجا لازم داشتید این الگو رو خودتون بسازید. برید توی ویکی انگلیسی و شجره نامه رو از این لیست پیدا کنید:

http://awoiaf.westeros.org/index.php/Category:Family_trees

توی صفحه اش دکمه view source(یا اگه عضو هستید دکمه edit) رو بزنید و کل چیزی که اونجا هست رو کپی کنید. یه صفحه جدید توی ویکی درست کنید با این فرمت:

الگو:شجره نامه فلان

اون عبارت "الگو:" رو حتما اولش بذارید. برای اینکه طولانی نشه کلمه "خاندان" رو توش نیارید. اون متنی که کپی کردید رو اینجا اضافه کنید و اسامی رو فارسی کنید. هرجا هم به مشکلی برخوردید بهم بگید.

پ.ن:

بعضی خاندانها چندتا شجره نامه دارن. تو انتخاب اسامی اونها دقت کنید. اونی که از همه کاملتره با اسم اصلی باشه و اونهایی که فقط بخشیش رو شامل میشن با پسوند مناسب باشن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

درگذشته ها و تاریخ ها

رو از توی الگو برداشتم اسپویل بدی داشت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

چطور میشه کاری کرد که شجره نامه ها مثل ویکی اصلی گزینه های show و hide داشته باشن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
هرجا لازم داشتید این الگو رو خودتون بسازید. برید توی ویکی انگلیسی و شجره نامه رو از این لیست پیدا کنید:

http://awoiaf.westeros.org/index.php/Category:Family_trees

توی صفحه اش دکمه view source(یا اگه عضو هستید دکمه edit) رو بزنید و کل چیزی که اونجا هست رو کپی کنید. یه صفحه جدید توی ویکی درست کنید با این فرمت:

الگو:شجره نامه فلان

اون عبارت "الگو:" رو حتما اولش بذارید. برای اینکه طولانی نشه کلمه "خاندان" رو توش نیارید. اون متنی که کپی کردید رو اینجا اضافه کنید و اسامی رو فارسی کنید. هرجا هم به مشکلی برخوردید بهم بگید.

میتونم همین کارو برای الگوهای دیگه مثلا شهرها، مناطق، مناطق دره و ... هم انجام بدم؟ دعوام نمیکنی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

به رنلی:

میگردم ببینم چطور میشه اضافه اش کرد

به تالیسا:

نیکی و پرسش؟ به شدت هم استقبال میکنم! :دی

ویرایش:

دکمه مخفی کردن و نشان دادن رو به جداول دسترسی سریع اضافه کردم(به الگوی navbox اضافه شده و هر الگوی جدیدی بسازید اینو خود به خود داره) اما نمیدونم چرا واسه شجره نامه ها کار نمیکنه. قانونش اینه که اگه تگ state=hidden رو موقع فراخوانی بیاری این دکمه رو بهش اضافه کنه. مثلا در مورد خاندان لنیستر باید اینجوری بنویسی:

{{شجره نامه لنیستر|state=hidden}}

اما نمیدونم مشکل از کجاست که کار نمیکنه. سر فرصت میرم سراغش

ویرایش شده در توسط مهمان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

توی ویکی انگلیسی هم نمیشه شجره نامه ها رو مخفی کرد فکر کنم کلاً واسه شجره نامه ها کار نمیکنه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

چرا واسه بعضی ها که طولانی هستن میذاره. مثل مقاله خاندان تارگرین.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به رنلی:

میگردم ببینم چطور میشه اضافه اش کرد

به تالیسا:

نیکی و پرسش؟ به شدت هم استقبال میکنم! :دی

ویرایش:

دکمه مخفی کردن و نشان دادن رو به جداول دسترسی سریع اضافه کردم(به الگوی navbox اضافه شده و هر الگوی جدیدی بسازید اینو خود به خود داره) اما نمیدونم چرا واسه شجره نامه ها کار نمیکنه. قانونش اینه که اگه تگ state=hidden رو موقع فراخوانی بیاری این دکمه رو بهش اضافه کنه. مثلا در مورد خاندان لنیستر باید اینجوری بنویسی:

{{شجره نامه لنیستر|state=hidden}}

اما نمیدونم مشکل از کجاست که کار نمیکنه. سر فرصت میرم سراغش

ممنون جورامون عزیز. من شجره نامه تارگرین رو ساختم و تو صفحه خاندان تارگرین هم قرار دادم، تگ state=hidden هم در موردش کار میکنه، فقط یه مشکل کوچولو داره، قبلش دوتا تگ اعمال نشده و آخرش هم یکی دیگه

میذاره، خودتون ببینید:

https://westeros.ir/wiki/index.php?title=%D8%AE%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D9%86#.D8.AE.D8.A7.D9.86.D8.AF.D8.A7.D9.86_.D8.AA.D8.A7.D8.B1.DA.AF.D8.B1.DB.8C.D9.86_.D8.AF.D8.B1_.D9.BE.D8.A7.DB.8C.D8.A7.D9.86_.D9.82.D8.B1.D9.86_.D8.B3.D9.88.D9.85

چجوری میشه اینارو برداشت؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ممنون جورامون عزیز. من شجره نامه تارگرین رو ساختم و تو صفحه خاندان تارگرین هم قرار دادم، تگ state=hidden هم در موردش کار میکنه، فقط یه مشکل کوچولو داره، قبلش دوتا تگ اعمال نشده و آخرش هم یکی دیگه

میذاره، خودتون ببینید:

https://westeros.ir/wiki/index.php?title=%D8%AE%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D9%86#.D8.AE.D8.A7.D9.86.D8.AF.D8.A7.D9.86_.D8.AA.D8.A7.D8.B1.DA.AF.D8.B1.DB.8C.D9.86_.D8.AF.D8.B1_.D9.BE.D8.A7.DB.8C.D8.A7.D9.86_.D9.82.D8.B1.D9.86_.D8.B3.D9.88.D9.85

چجوری میشه اینارو برداشت؟

آهان حالا فهمیدم قضیه چیه. اون شجره نامه هایی که قراره مخفی بشن کدشون متفاوته و توی اول و آخرش جایی که familytree/start و familytree/end هست. باید اون state رو تعریف بکنه. الان این قسمت رو به الگوی لنیستر هم اضافه کردم و درست شد.

اون تگها رو حذف کردم. عجیبه که توی ویکی انگلیسی درست کار میکرد اما اینجا اشتباه نشون میداد. حالت منطقی همون حالت قبلی بود اما فعلا با کمی دستکاری درست شد. یازم شما تست بکنید اگه مشکلی دیدید بگید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

یه موردی هست که شاید به دردتون بخوره. همونطور که میدونید توی گذاشتن لینک به مداخل مختلف میشه چیزی که نمایش داده میشه رو تغییر داد و مثلا نوشت [[اگان تارگرین|اگان]]. بعضی موارد خاص میشه اینکار رو بدون گذاشتن اون | انجام داد، اونم زمانیه که تفاوت متن و لینک صفحه در یک پسوند کوتاهه. مثلا میخواید بنویسید شمالی اما میخواید به شمال لینک بدید یا اینکه بنویسید لنیسترها اما به لنیستر لینک بشه. کافیه اینجوری بنویسید: [[شمال]]ی یا [[لنیستر]]ها

چون بین ] و کلمه بعدی فاصله ای وجود نداره ویکی میاد و کل اونو لینک میکنه. این بیشتر توی انگلیسی کاربرد داره که مثلا s جمع رو بچسبونن به کلمه اما شاید تو فارسی هم بشه هر از گاهی ازش استفاده کرد.

کاربردش کمه مثلا [[تایرل]]ها رو تبدیل میکنه به تایرلها و نمیتونید اون فاصله رو بین کلمه و علامت جمع ایجاد کنید.

الان توی یکی از مقالات براووسی رو دیدم که به براووس لینک شده بود. میشد از این روش براش استفاده کرد. چیز پر کاربردی نیست اما دونستنش ضرر نداره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

یه قابلیت جدید به ویکی اضافه شد به اسم "گشت زدن". با این قابلیت میشه ضریب اطمینان رو در ویکی بالا برد و از اشتباهات سهوی(مثل حذف شدن بخشی از متن مقاله) جلوگیری کرد. روش کار اینجوریه که هر تغییری که در ویکی انجام میشه یا هر صفحه ای که ایجاد میشه باید توسط یک نفر دیگه(غیر از خود ویرایش کننده یا ایجاد کننده) چک بشه.

اگر الان به صفحه تغییرات اخیر در ویکی برید میبینید که کنار برخی از تغییرات یه علامت تعجب قرمز رنگ وجود داره. این علامت بیانگر اینه که این تغییر هنوز توسط کسی چک نشده و ممکنه اشتباه داشته باشه. اگه روی لینک "تفاوت" در کنار اون تغییر کلیک کنید لیست تغییرات انجام شده رو مشاهده میکنید. همون بالای صفحه لینکی وجود داره که نوشته "برچسب گشت بزن". اگه تغییرات انجام شده صحیح بود(که در 95 درصد موارد هست) اینو علامت بزنید. با اینکار دیگه اون علامت تعجب قرمز رنگ در کنار لیست تغییرات دیده میشه و نفر بعدی وقتش رو صرف چک کردن اون تغییر نمیذاره و میره صفحه دیگه ای رو چک میکنه. برای صفحات جدید هم روش کار به همین صورته با این تفاوت که لینک "برچسب گشت بزن" در انتهای صفحه قرار داره.

کسی نمیتونه تغییرات خودش رو برچسب بزنه چون هر تغییر باید توسط یه نفر دیگه چک بشه.

از همه دوستان میخوام که توی اینکار مشارکت داشته باشن تا کیفیت مطالب ویکی بالاتر بره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

دوستان یه صفحه جدید واسه سخنان برگزیده ساختم تا قسمت سخن برگزیده صفحه اصلی هر چند وقت یکبار تغییر کنه تا از این حالت ثابت در بیاد. در آینده نه چندان دور واسه مقالات برگزیده هم همین کار رو میکنم. روش کار اضافه کردن لیست رو در این صفحه توضیح دادم:

https://westeros.ir/wiki/index.php?title=%D8%B3%D8%AE%D9%86_%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AF%D9%87

الان دوتا رو خودم گذاشتم. نفر بعدی که میخواد چیزی اضافه کنه باید صفحه ای به اسم "سخن برگزیده/3" بسازه و نقل قول رو توش کپی بکنه و اون یه خطی که در راهنما گفته شده آخرش بیاره. بعد توی صفحه بالا اونو مطابق دستور العمل به خط سوم جدوم اضافه کنه و در انتهای صفحه هم اونجایی که مشخص شده عبارت "{{سخن برگزیده|2}}" رو پیدا کنه و 2 رو به 3 تغییر بده.

سخنانی که تا امروز توی مقالات گذاشتید و یا در آینده میذارید رو گلچین کنید و اونهایی که واقعا زیبا هستن و یه معنی خوب دارن رو به این قسمت اضافه کنید. توجه داشته باشید اونهایی که اسپویل هستن رو نذارید.

مورد دوم اینکه توی ستون کناری صفحه لینکی با اسم "ورودی کاربران" وجود داره که الان خالیه. این صفحه مختص کاربران ویکی هست تا لینکهایی برای دسترسی سریع توش داشته باشه. به نظرتون چیا توش باشه؟ من فعلا اینها رو مد نظر دارم:

*بخش راهنما

*لینک به صفهای بررسی

*صفحه "شکل استاندارد نوشتن در ویکی"

*لینک به رده الگوها

چه چیزهای دیگه ای لازمتون هست تا اضافه بشه.

لینک متناظرش در ویکی انگلیسی اینه:

http://awoiaf.westeros.org/index.php/A_Wiki_of_Ice_and_Fire:Community_Portal

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

به جای شماره فصل «ضمیمه» بذارید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

این جدول لیست دست های پادشاه اسپویل داره من دست نزدم یه وقت خرابکاری نکنم ولی درستش کنین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

جدول رو نمیشه داخل اسپویلر گذاشت. یا باید تک تک سطرها رو بذاریم تو اسپویلر یا اینکه ولش کنیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

تو مدخل «سال های پس از ورود اگان» این الگوی پرش که گذاشتین اصلا عمل پرش به اون قسمت مورد نظرو انجام نمیده یعنی کار نمیکنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

الان تست کردم. درسته. غیر از سال 298 که هنوز درست نشده بقیه کار میکنه. بذار صفحه کامل لود بشه بعد روی اینا کلیک کن.

از چه مرورگری استفاده میکنی؟ با یه چیز دیگه هم تست کن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الان تست کردم. درسته. غیر از سال 298 که هنوز درست نشده بقیه کار میکنه. بذار صفحه کامل لود بشه بعد روی اینا کلیک کن.

از چه مرورگری استفاده میکنی؟ با یه چیز دیگه هم تست کن.

آره. ببخشید. من اون موقع رو 298 به بعد کلیک کردم و اشتباها عنوان اون قسمت 298، 297 نوشته شده بود. برا همین کار نمی کرد. ببخشید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

جدا چرا جمله ی پاچه خارانه ی یک خائن باید جمله برگزیده ویکی سایت باشه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

کدوم جمله؟ جمله مورمونت رو میگی؟ مشکلش چیه؟ داره یه مفهومی رو میرسونه که توی اون(این) دنیای کثیف نمیشه مردونه جنگید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری