رفتن به مطلب
Stannis Baratheon

معرفی و نقد رمان های فانتزی

Recommended Posts

به استنیس:به نظرم کتاب های دیوید گمل رو به ترتیب تاریخ انتشارشون بخونی بهتر باشه، چون اکثر داستاناش با وجود این که به ظاهر مجزا هستند، با هم مرتبطند. اولین کتابش هم فکر کنم کتاب اسطوره باشه که احتمالا معروف ترین کتابش هست.

من خودم آخرین کتاب فانتزی رو که خوندم کتاب کارآموز رنجر بود، 4 جلد از این کتاب به فارسی ترجمه شده، و از خود همون وبلاگ farest.blogsky که معرفی کردین گرفتم. قسمت عمده ی داستان در سرزمینی به عنوان آرالئون می گذره که می شه معادل انگلستان دنیای واقعی در نظرش گرفت.

شخصیت های اصلی داستان دو تا پسرند به اسم های ویل و هوراس که یتیمند و توی قصری به نام ردمونت در غرب آرالئون تحت سرپرستی قرار دارند. با بالغ شدن این دو پسر، این دو به همراه سه بچه ی دیگه توی قصر قراره توی قسمت های مختلف قلعه به عنوان کارآموز به کار گرفته بشن. ویل که شخصیت اصلی داستان هم هست دوست داره در مدرسه ی نظامی پذیرفته بشه ولی به خاطر جثه ی کوچک و ضعیفش رئیس اونجا از پذیرفتنش سر باز می زنه در عوضش او ....

شخصیت منفی داستان اسمش مرگارثه که لرد سابق گرلانه و 15 سال قبل به جنوب آرالوئن رفته و اونجا لشکری از ورگال ها (یک سری موجودات قوی جثه که فاقد اراده ی زیادی از خود می باشند)جمع آوری کرده و به آرالوئنی که در اون زمان با بحران پس از مرگ پادشاه درگیر بوده حمله می کنه، ولی سایر لرد ها با شاه جدید همپیمان شده و علیه مرگارث می جنگندند، درانتها یک رنجر راهی رو پیدا می کنه که به سواره نظام آرالوئن اجازه می ده بر پیکره لشکر مرگارث بتازند و او رو شکست بدن. حالا مرگارث 15 سال قصد داره انتقام خودش رو بگیره....

متن داستان زیادی شاد و شوخه و خیلی جدی نیست، و زیاد از مخاطب تمرکز و انرژی نمی طلبه، حتی چالش ها و نقاط عطف داستان زیاد نفسگیر نیستند.

محیط و فضای داستان یک مونتاژ ساده از دنیای واقعیه، آرالوئن داستان معادل انگلیس دنیای واقعیه، اسکاندیا معادل اسکاندیناوی و سرزمین وایکینگ ها و گلتیکا معادل فرانسه است و همین طور که مشخصه حتی اسامی سرزمین ها هم با دنیای واقعی تفاوت زیادی نمی کنه. سحر و جادو هم توی داستان (حداقل تا جایی که من خوندم) حضور چندانی نداره.

در مجموع می تونم این کتاب رو در صورتی که می خواین یک داستان ساده و شاد رو فقط برای تفریح بخونین توصیه می کنم، مشروط به این که اون رو زیاد جدی نگیرین.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تو کتاب های کارآموز رنجر جادو هم هست. البته خیلی کم ولی وجود داره.

یادش بخیر من جلد پنجش رو همزمان با خوندن کتاب یورش شمشیر ها می خوندم. هروقت مارتین میزد شخصیت های

محبوبم رو میکشت و همه به هم خیانت میکردن، میومدم این کتاب رو میخوندم تا افسردگی نگیرم.

البته گاهی اوقات اعصابم رو خورد میرد. آخه هی این شخصیت اصلیای این کتاب میگفتن آرالوعن بهشته و همه به هم وفادارن و از این چرت و پرتا. ای کاش بدن کتاب آخرش رو مارتین بنویسه یه چندتاشون رو بکشه من عقدم خالی شه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

چهار جلد اول مجموعه ی مالازان رو دانلود کردم بعد که شروع کردم به خوندن دیدم چیزی نمی فهمم بی خیال شدم . فکر کنم باید اول باید تو امتحان ایلتس شرکت کنم بعد برم سراغش . کسی می دونه ترجمه اش رو از کجا می شه گیر اورد ، حتی یک فصل

بعدش مجموعه ی زام بی دارن شان رو شروع کردم که تا این جایی که خوندم به نظرم افتضاح بوده . اصلا یه جوری شدم که به جز متن های مارتین هیچ چیزی نمی تونم بخونم . 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

فصل اول کتاب باغ های مهتاب (جلد اول کتاب های سقوط امپراطوری مالازان) رو میتونی از سایت آردا دانلود کنی. اگه اشتباه نکنم باید تو تاپیک مربوط به ادبیات فانتزی باشه.

درباره مجموعه زامبی کاملا باهات موافقم. جلد اولش رو که خوندم اصلا حالم اینقدر بد شد که نگو. بماند که قبل از خوندن این کتاب هم دلخوشی از زامبی ها نداشتم!!!!!!!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
چهار جلد اول مجموعه ی مالازان رو دانلود کردم بعد که شروع کردم به خوندن دیدم چیزی نمی فهمم بی خیال شدم . فکر کنم باید اول باید تو امتحان ایلتس شرکت کنم بعد برم سراغش . کسی می دونه ترجمه اش رو از کجا می شه گیر اورد ، حتی یک فصل

مالازان رو خود انگلیسی زبون ها هم مشکل دارن. علتشم اینه که باید تا کتاب چهار ( دیگه حد اقلش تا یه جاهایی از سه ) رو بخونی. ضمن اینکه معمولا" به علت حجمش ملت خیلی زود تر از اونکه به کتاب 6-7 برسن خسته میشن. واقعا" مالازان ِ 10 جلدی رو باید وقتی خوند که توی حسابت پر پول باشه و توی موناکو توی ویلات داری حال میکنی. یک حالت دیگه هم داره که کاملا" دل خجسته ای داشته باشی و کلا" دایورت باشی.

من اینارو از خودم نمیگم، افرادی که توی فروم اصلی وستروس بودن و جلوتر بودن میگفتن.

حتی مثلا" مالازان رو میشه به ترتیب نخوند! ببین چقدر روی مخه. البته اینم بگم من برنامه دارم که یه روزی تمومش کنم. 11147 صفحه س. یازده هزارتایی که نصفش باید پیش خودت بگی "چی؟" "چی نوشته؟" "من چرا اصن چیزی نمیفهمم" و ...

اما چیزی که هست و همه به اون معتقدن اینه که مالازان هی بهتر و بهتر میشه. اما مثلا" Wheel of Time دیگه از کتاب 6 نزول کرده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

مالازان رو خود انگلیسی زبون ها هم مشکل دارن. علتشم اینه که باید تا کتاب چهار ( دیگه حد اقلش تا یه جاهایی از سه ) رو بخونی. ضمن اینکه معمولا" به علت حجمش ملت خیلی زود تر از اونکه به کتاب 6-7 برسن خسته میشن. واقعا" مالازان ِ 10 جلدی رو باید وقتی خوند که توی حسابت پر پول باشه و توی موناکو توی ویلات داری حال میکنی. یک حالت دیگه هم داره که کاملا" دل خجسته ای داشته باشی و کلا" دایورت باشی.

متوجه این قسمت آبی نشدم. دقیقا معنیش می کنی.

فکر می کنم شرط دل خجسته و دایورت رو داشته باشم...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

@ کینگ رابرت :

خوندی همه رو ؟! واقعا" پس اون دو گزینه رو داری ... !!! من بهت افتخار میکنم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
@ کینگ رابرت :

نخوندم. می گم اگه شرطش داشتن دل خجسته است من این شرط رو دارم. پس الان باید برم بخونم یا بهتره بخونم؟ اصلا خودت چیزی ازش خوندی؟

چرا هیچ کی این کتاب و درست معرفی نمی کنه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

علاوه بر دل خجسته زبانتم باید خوب باشه. خییییلللییی متنش سنگینه.

کتابش درباره ی یه امپراطوری به نام مالازانه که صد سال از تاسیسش میگذره و حالا تمامی خدایان و نیروهای ماورایی جمع شدن میخوان نابودش کنن. شخصیت های اصلیش رو اعضای خانواده اشرافی پاران تشکیل میدن.)حداقل تا اونجایی که من خوندم اینا شخصیت های اصلیش بودن(

از نظر من که یه کمی شبیه نغمه خودمونه فقط چیزای جادوییش خیلی بیشتره. به قول مانوعل هی بهتر و بهتر میشه ولی باید واسه خوندنش حوصله داشته باشی چون حجمش و تعداد کتاباش خیلی زیاده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
@ کینگ رابرت :

نخوندم. می گم اگه شرطش داشتن دل خجسته است من این شرط رو دارم. پس الان باید برم بخونم یا بهتره بخونم؟ اصلا خودت چیزی ازش خوندی؟

مالازانه روایت گر یه دنیا هست ، دنبال یه کتاب یه شخصیت ابر قهرمانی نباشید ، مالازانه خودش روایت گر دنیا قهرمانی هست ، به قول استاد امون کتاب شبیه نغمه ها هست ولی یه مقدار بهتر ، بعد داستان هر چقدر میره جلوتر بهتر میشه ، باید علاقه مند بشی به داستان تا بتونی باهاش کنار بیای وگرنه تو همون کتاب دوم زمین گیر میشی و جلو نمیری.

برعکس دنیا فانتزی مارتین ، اریکسون تمام موجودات فانتزی رو براشون حرمت قائل شده و بهشون قدرت و خاندان داده از نژاد انسان ها تا سایه ها و اژدها و اورک ها وغیره غیره غیر برای همین شخصیت ها گسترده هستن اون داخل مثل : Whiskeyjack , Quick Ben , High Mage Tayschrenn , Onearm's Host , Shadowthrone همه اینا گستردگی داستان رو تو خودشون حفظ کردن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
@ کینگ رابرت :

مالازانه روایت گر یه دنیا هست ، دنبال یه کتاب یه شخصیت ابر قهرمانی نباشید ، مالازانه خودش روایت گر دنیا قهرمانی هست ، به قول استاد امون کتاب شبیه نغمه ها هست ولی یه مقدار بهتر ، بعد داستان هر چقدر میره جلوتر بهتر میشه ، باید علاقه مند بشی به داستان تا بتونی باهاش کنار بیای وگرنه تو همون کتاب دوم زمین گیر میشی و جلو نمیری.

برعکس دنیا فانتزی مارتین ، اریکسون تمام موجودات فانتزی رو براشون حرمت قائل شده و بهشون قدرت و خاندان داده از نژاد انسان ها تا سایه ها و اژدها و اورک ها وغیره غیره غیر برای همین شخصیت ها گسترده هستن اون داخل مثل : Whiskeyjack , Quick Ben , High Mage Tayschrenn , Onearm's Host , Shadowthrone همه اینا گستردگی داستان رو تو خودشون حفظ کردن.

رو این حساب باید شبیه وارکرفت باشه. وارکرفت چون خودش اصالتا یک بازی بود داستان هایی که ازش ساخته می شدند اصلا خوب نبودند. ولی یک داستان تو چنین دنیایی اگه خمیره ی خوبی داشته باشه به نظرم خیلی جذاب می شه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
S.i.S جان کل کتابای ملازان رو خوندی؟؟!!

بله کل کتاب رو خوندم ، حتی قصد ترجمه و انتشار کار رو هم داشتیم که ناشر بهمون گفت به دلیل وجود چند خدایی به هیچ عنوان راه نداره کتاب به مرحله چاپ برسه ، حالا اگر بازخورد داشته باشه من رو مخ اون یکی دوستم هم میرم شروع میکنیم ترجمه و انتشار اینترنتی که طرفدار هم پیدا کنه

+

تا حدودی شبیه به دنیا وارکرفت هست ولی یه سرگردن چه عرض کنم یه هفت عرش باهام فاصله دارن ، من فقط دوتا کتاب اول وارکرفت رو نصف و نیمه خوندم اصلا چیز جالبی نبود بسیار کنگ و از کار افتاده.ولی مالازان یا به به قول خودم مازولان:D خیلی خیلی خوب و کار شده هست.خیلی گسترده هست جنگ هاش زیاد هست اتفاقات عاطفیش هم زیاد هست

+

به قول استیون :

All thrones should be made of ice, I think. Sit on that numb arse, sinking down and down, with the puddle of dissolution getting ever wider around you. Sit, dear ruler, and tell me all your grand designs.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

سلام دوستان

کسی مجموعه کتاب "حماسه دارن شان" اثر دارن شان و "پادشاهی کهن" اثر گارت نیکس رو خونده؟

میشه اگه خوندید ، یه نقدی ازش بنویسید؟

فقط به درد نوجون ها می خوره؟

متنشون جذاب هست؟

اصلا ارزش خوندن دارن؟

سانسود داره؟ تا چه حد؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بله کل کتاب رو خوندم ، حتی قصد ترجمه و انتشار کار رو هم داشتیم که ناشر بهمون گفت به دلیل وجود چند خدایی به هیچ عنوان راه نداره کتاب به مرحله چاپ برسه ، حالا اگر بازخورد داشته باشه من رو مخ اون یکی دوستم هم میرم شروع میکنیم ترجمه و انتشار اینترنتی که طرفدار هم پیدا کنه

الان دقیقا مشکلت برای انتشار اینترنتی چیه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
جوری کسل » جمعه مرداد 3, 93 10:52 pm[/url]"]

الان دقیقا مشکلت برای انتشار اینترنتی چیه؟

عدم طرفدار کافی، عدم حوصله، عدم وجود وقت کافی برای ترجمه کتابی به این سنگینی

بعد هیچ سودی برای من نداره ترجمه این کتاب

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

کسی می دونه سری ویچر چند جلده و ترتیبش چیه و کلا چه جوریه؟ و این که از کجا میشه گیر آورد؟

این کتاب Ice Dragon مارتین رو هم که تقریبا دو سه ماه پیش دوباره تجدید چاپ شد با کلی نقاشی و طراحی اگه ممکنه مدیر ها لطف کنن بزارن تو سایت برای دانلود خیلی خوب میشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

دوستان چند تا کتاب epic fantasy که خودتون خوندید و فکر میکنید ارزش وقت گذاشتن داره و داستان قشنگی داره رو معرفی کنید لطفا.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

سلام دوستان. حالا که بازار معرفی آثار فانتزی داغه، کسی سری Wheel of time اثر رابرت جردن رو خونده؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

@رنلی

من یه زمانی شیش تای اولی رو که خود جردن نوشته بود رو از سایت ebook3000 گرفتم ولی هیچوقت حوصله نکردم کامل بخونم و فقط به خوندن پیش درآمدش رضایت دادم. ادامش رو هم که بعد از 2007 اون یارو اومد نوشت رو زیاد ازش تعریف نمیکنن. در کل چون کتاباش خیلی زیاده و فکر کنم دوازده جلدی میشه تعداد کسایی که دنبالش میرن کمه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Queen nymeria » پنج شنبه شهریور 20, 93 9:47 pm[/url]"]دوستان چند تا کتاب epic fantasy که خودتون خوندید و فکر میکنید ارزش وقت گذاشتن داره و داستان قشنگی داره رو معرفی کنید لطفا.

من یه سریالی رو خیلی وقت پیش دیدم به اسم legend of the seeker که دو فصلش ساخته شد ولی ادامه سریالو دیگه نساختن! بعدا رفتم جستجو کردم فهمیدم این سریالم اقتباس از یه مجموعه اپیک فانتزی به اسم شمشیر حقیقت نوشته ی terry goodkind ـه!

داستان سریالش که جذاب بود برای من.

می تونی چند قسمت سریالشو ببینی اگه خوشت اومد کتابش رو هم دانلود کنی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

سریالشو دیدم.آره داستانش قشنگه ولی سریالش به نظرم ضعیف بود مخصوصا جلوه های ویژه اش.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

دوستان کسی سری کتابهای the maze runner رو خونده؟ژانر علمی-تخیلیه.

اگر خوندین لطفا بگید ارزش وقت گذاشتن داره کتاباش یا نه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
دوستان کسی سری کتابهای the maze runner رو خونده؟ژانر علمی-تخیلیه.

اگر خوندین لطفا بگید ارزش وقت گذاشتن داره کتاباش یا نه؟

ببخشید اینقدر دیر جواب میدم ملکه. فکر کنم اصلا به سوال شما هم ربط نداشته باشه ، ولی گفتم شاید شما بخواید بدونید.

تو سایت افسانه ها خبر داده بودند که جلد یکش چاپ شده و جلد دو هم تا اخر بهمن چاپ میشه.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

سایت گود لایف سه فصل اول کتاب چرخ زمان رو ترجمه کرده.

یه فصلش رو خوندم ؛ در مورد ترجمه که نمی تونم نظری بدم ، ولی نیاز به یه ویراستاری داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

در مورد وارکرفت باید بگم که سه گانه نبرد باستانیانش خیلی خوب بود به خصوص از جلد دوم به بعدش مجموعه چرخ زمان هم توی www.good-life.ir منتشر میشه مجموعه ویچر 7 جلد داره که دو جلد ابتداییش داستان های کوتاه به هم پیوسته هستند و دز دوران اژدها ترجمه میشه در مورد مالازان توی مهر ماه می خواد توی گودلایف جلد یکش منتشر بشه و مجموعه خوب دیگه ای که باید بهش پرداخت دیابلوست که توی نمایشگاه امسال از نشر آذرباد بیرون میاد و البته نیزه اژدها و ساهکش که اونا هم توی دوران اژدها ترجمه میشه.ممنون از استنیس به خاطر این پست خوب.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری