رفتن به مطلب
S.i.S

دنیا نغمه های یخ و آتش > سریال و یا سریال > دنیا نغمه

Recommended Posts

به نام او به یاد تو

درود

اول دوستان در خصوص عنوان تایپک بد برداشت نکنید.هر چقدر فکر کردم دیدم بهتر از این نمیتونم عنوان بزنم . بریم سر اصل مطلب و محویت اصلی این تایپک....

خوب من داشتم با یک سری از فن های GOT (یعنی سریال) بحث می کردم که اوناها همشون متوفق ال القول میگفتن که دنیا وستروس رو فقط از جبعه جادویی شناختن یعنی بیشتر از اینکه طرفدار داستان و متن رمان گونه داستان باشن ، بیشتر محو داستان سریال و بازیگر ها شدن.

حالا سئوال من از شما این هستش دنیایی نغمه های یخ و آتش به لطف سریال محبوب شدش و به طرفدارهاش شناخته شدش یا اینکه نغمه ها حتی اگر هم سریالش ساخته نمی شد باز معروف و شناخته شده مثل سایر رمان های فانتزی (اثار ارباب حلقه ها ) شناخته شده باقی می میوند.

دوس داشتم این سئوال به صورت نظر سنجی تو سایت قرار میگرفت با این گزینه ها :

1 - آیا مارتین به لطف سریال آثارش معروف شدن .

2 - سریال به لطف آثار مارتین معروف شدن .

3 - آیا هر دو باعث افزایش شهرت یک دیگر شدن .

نظر شخص خودم گزینه سوم هستش ولی واقعیت از دید کسایی که کتاب نمی خونن گزینه دو هستش بخاطر اینکه باعث شدش خیلی از کسایی که مارتین و کتاب هاش نمیشناختن برن سراغش.

حالا نظر شما چی هستش ؟! کدومش ؟! یا اصلا گزینه دیگه رو تو سر دارید ؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خب منم فکر میکنم گزینه سوم چیزیه که اتفاق افتاده .

مسلما سریال حداقل بین فارسی زبون ها کمک شایانی بوده تا عده زیادی جذب داستان بشن . نمونش خود من . من میدونستم که داستانی به عنوان نغمه یخ و آتش وجود داره و میدونستم که یه جلدش ترجمه شده ( زمانی بود که سحر تازه جلد اول رو تموم کرده بود ) اما فکر نمیکردم چیز خاصی باشه و دنبالش نرفتم . تا وقتی که یکی دو قسمت سریال رو دیدم و بدجوری درگیرش شدم . و بعد تموم شدن فصل یک دنبال کتاب رو گرفتم .

در مورد کتب تالکین هم به نظرم فیلم های سه گانه ارباب حلقه ها باز حداقل بین فارسی زبان ها مثل کاتالیزگر عمل کرد و خیلی ها رو جذب کتاب کرد .

جان کلامم اینه که کتابی که قوی باشه طرفدارای خودش رو به نسبت تو کشور های همزبانش پیدا میکنه و این امکان ساخت یه فیلم فاخر رو فراهم میکنه و بعد ... اون فیلم دوباره رو افزایش تعداد مخاطب های کتاب تاثیر زیادی میزاره .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

مطمئنا اگه داستان به این قدرت نبود سریال نمی تونست به این جایگاهی که الان رسیده برسه. نه شبکه ی HBO و تهیه کننده های فیلم حاضر می شدند پای سریال همچین هزینه ای کنند، نه خروجی سریال چیزی می شد که الان هست. پس سریال طبیعتا و الزاما مدیون کتاب هست.

ولی اگه سریالی هم از کتاب ساخته نمی شد کتاب این مخاطبی رو که الان داره پیدا نمی کرد. من خودم اول با کتاب شروع کردم. ولی چیزی که من رو ترغیب به شروع مطالعه ی کتاب کرد تعریفاتی بود که از سریال شنیده بودم و یا تو اینترنت خونده بودم. برای همین کتاب یک رو دانلود کردم و دو فصلش رو خوندم و بعدش اغوا شدم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

منم اول سریال رو دیدم و بعد کتاب رو خوندم و سریال رو بیخیال شدم، کتاب رو که خوندم خیلی بیشتر خوشم اومد چون بیشتر تمرکز رو شخصیت ها بود تا جادو و جمبل ولی درسته که بیشتر جذب سریال می شن تا کتاب.

در ضمن با اینکه HBO هیولایی ه تو دنیای سریال ولی حتی HBO هم حق مطلب رو ادا نکرده و سبک کرده کار مارتین رو، از صحنه های جنگی که تو ذوق می زنه گرفته تا سکانس های من در آوردی تایوون و اولنا یا تیریون و پادریک و بران و ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

من خودم توسط یکی از دوستانم با سریال اشنا شدم هر چند که هنوز ندیدمش . ولی به نظرم موفقیت مجموعه بیشتر وابسته به کتاب باشه چون حتی قبل از ساخته شدن سریال هم مجموعه کم طرفداری نبوده . ارباب حلقه ها هم قبل از این که فیلمش ساخته بشه جزو پر فروش های دنیا بوده هرچند که فیلم در فروش کتاب بی تاثیر نبوده مخصوصا در ایران

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

کتاب تو کشور های دیگه معروف بوده ولی تو ایران بخاطر بعضی مسائل عرفی چون خیلی تبلیغش نشده طرفدار های کمی داشت تا اینکه سریال اومد و اکثر طرفدار ها از جمله خودم با دیدن سریال جذب کتاب شدیم برای همین من فکر می کنم گزینه سه بهتره و کتاب و سریال مکمل همن.

این که سریال خیلی نتونسته موضوعات کتاب رو بیاره یه دلیلش بخاطر زمان محدود شبکه و یکی دیگش بخاطر بودجه محدود سریاله. ( البته خیلی مسائل دیگه ای هم هست ) . فیلم ارباب حلقه ها بخاطر این خیلی به کتاب وفادار موند چون هم گستردگیش کمتر بود هم یه قول سرمایه داری مثه نیو لاین ازش حمایت میکرد. اچ بی او زمان محدودی واسه سریال داره و به همین دلیل نمیتونه همه موضوعات رو تو ده قسمت یک ساعته بیاره. قاز طرفی این سری کتاب رو نمیشه در قالب یه فیلم چند ساعته ی چند قسمتی آورد چون هم کتاب ها هنوز تموم نشده هم گستردگی داستان به قدری زیاده که یه فیلم سینمایی چند قسمته کفافشو نمیده.ضیه مربوط به گستردگی جنگ ها هم بخاطر بودجشونه. درسته سرمایه گذاران اچ بی او پول زیادی گذاشتن ولی مسلما پولشون به مقدار پولی که نیو لاین رو ارباب حلقه ها و برادران وارنر و نیو لاین رو هابیت سرمایه گذاری کردن نمیرسه و واسه همین تو مسئله جنگ ها یه سری محدودیت ها پیش اومده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

توی ایران به نظرم گزینه اول چون خود من وخیلی های دیگه که میشناسم اول با سریال آشنا شدن، من تا فصل دو سریال اصلا نمیدونستم کتابی وجود داره

ولی در کل گزینه 3 درست تره هر دو این مجموعه ها مکمل همدیگه شدن تا که به این محبوبیت برسند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
کتاب تو کشور های دیگه معروف بوده ولی تو ایران بخاطر بعضی مسائل عرفی چون خیلی تبلیغش نشده طرفدار های کمی داشت تا اینکه سریال اومد و اکثر طرفدار ها از جمله خودم با دیدن سریال جذب کتاب شدیم برای همین من فکر می کنم گزینه سه بهتره و کتاب و سریال مکمل همن.

این که سریال خیلی نتونسته موضوعات کتاب رو بیاره یه دلیلش بخاطر زمان محدود شبکه و یکی دیگش بخاطر بودجه محدود سریاله. ( البته خیلی مسائل دیگه ای هم هست ) . فیلم ارباب حلقه ها بخاطر این خیلی به کتاب وفادار موند چون هم گستردگیش کمتر بود هم یه قول سرمایه داری مثه نیو لاین ازش حمایت میکرد. اچ بی او زمان محدودی واسه سریال داره و به همین دلیل نمیتونه همه موضوعات رو تو ده قسمت یک ساعته بیاره. قاز طرفی این سری کتاب رو نمیشه در قالب یه فیلم چند ساعته ی چند قسمتی آورد چون هم کتاب ها هنوز تموم نشده هم گستردگی داستان به قدری زیاده که یه فیلم سینمایی چند قسمته کفافشو نمیده.ضیه مربوط به گستردگی جنگ ها هم بخاطر بودجشونه. درسته سرمایه گذاران اچ بی او پول زیادی گذاشتن ولی مسلما پولشون به مقدار پولی که نیو لاین رو ارباب حلقه ها و برادران وارنر و نیو لاین رو هابیت سرمایه گذاری کردن نمیرسه و واسه همین تو مسئله جنگ ها یه سری محدودیت ها پیش اومده.

من منظورم نشون ندادن تمامی جنگ ها نیست، همونیم که نشون دادن رو نباید می ذاشتن اون صحنه ای که تیریون پای یکی رو با تبر قطع می کنه به شدت مضحکه، یا کلاً اینکه به اون شکل می ریزن بیرون و اون دژکوب رو آتیش می زنن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

با این حرفتون موافقم. تهیه کننده ها جاهایی رو که لازم بود باشن رو حذف کردن و جاهایی که دیگه نیازی نبود باشن رو گذاشتن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

صحیح ترین گزینه گزینه 3 است! و بعد از آن گزینه 1!

گزینه 2 تقریبا کلا غلطه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

گزینه 3 درسته . چون عده ای که توی آمریکا و باقی کشورای غیر جهان سوم زندگی میکردن از طریغ کتاب و رمان با سریال آشنا شدن . اما توی کشورای جهان سوم به لطف سریال مردمشون با کتابشم آشنا شدن . در واقع منظور اینه که توی ایران به این صورت بود که مردم و طرفدارا از تریغ سریال با رمانو کتابشم آشنا شدن . اما توی کشورای پیشرفته چون رمان خیلی مدت بود که بین طرفدارا دست به دست خونده میشد این باعث شد که با سریالشم آشنا بشن . و اینم گفته بشه که به نظر من هر 2ت اشون قوی هستن و جای بحث ندارن . سریال داستان و رمانو چون به تصویر آورده خیلی خیلی پر طرفدار شده و رمان و کتابم چون خیلی از مسائلی که توی سریال مطرح نشدنو توش نوشته خیلی خیلی در حال حاضر معروف شده که حتی میتونم بگم 99 درصد تمام خواننده ها و بیننده های ارباب حلقه ها و آثار تالکین در واقع فناش الآن همشون طرفدار دنیای یخ و آتشم هستن . یعنی طرفداراشون یکی هستن . این خبرو من خیلی مدت پیش توی یه روزنامه آمریکایی خوندمو ترجمه کردم که خبر این بود : بعد از پخش فصل یک سریال زیبا گیم آف ترونز فروش کتابا و رمانیای نغمه یخ و آتش به تعداد خیلی خیلی زیادی افزایش یافته . یعنی هر 2 به همدیگه لطف کردن . شاید اگه رمانو کتاب نبودن الآن سریال نمره زیر 9 داشت . ولی از اونجایی که مارتین کتابو خیلی مدت پیش نگارش و چاپ کرد و طرفداراشم خیلی زیاد شدن سریال تونست توجه خیلی از آثار فانتزی رو به کتاب و رمانش جلب کنه . این یه واقعیته . رمان خیلی متفاوت نگارش شده . طوری که همه چی توش گفته میشه . کم نداره چیزی . ولی به دلیل تایم و زمان بندی خیلی از این حرفا و اشاره ها توی سریال گفته نشدن .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری