رفتن به مطلب
S.i.S

پروژه: پرونده نویسی خاندان های وستروس

Recommended Posts

سلام

اگر به یاد داشته باشید بحثی در خصوص پرونده نویسی در خصوص خاندان های بزرگ وستروس تو تایپک بارعام صورت گرفت، همونطور که قول دادیم قرار شد این پروژه رو در تابستون کلید بزنیم و به جلو ببریمش، برای همین این تایپک رو زدم که اولین گام ها در جهت انجام این پروژه برداشته بشه.

قبل از شروع کار دوستان لطف کنن نظراتشون رو در خصوص محتوای پرونده نویسی حجم کار، مطالب که قرار نوشته و همچنین انتخاب کدام خاندان رو همین جا بگن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

از نظر من علاوه بر خاندان های اصلی (استارک،لنیستر،تایرل و.....)بهتره خاندان های کوچیکتر(پرچمداراشون) رو هم معرفی کنیم،چون تقریبا دیگه هممون همه چیز رو در مورد این خاندانای اصلی میدونیم اما اکثرا پرچمداراشون خیلی ناشناخته ان.(چقد ادبی نوشتم )

پ ن:آهان!اینم خیلی مهمه که تصاویر خوب داشته باشیم از نشان خاندان ها و قلعه شون و....

ویرایش شده در توسط مهمان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

من فکر می کنم اگه از خاندان های خیلی قدیمی ولی کمتر شناخته شده یا حتی منقرض شده شروع بشه خیلی بهتره.

مثل گاردنر، دارندون، بلک فایر، دین ، گریجوی، مارتل ، های تاور و ...

محتوام که فکر کنم اول باید درباره ی تاریخ اون خاندان باشه و اگه شخصیتی از خاندانشون تو کتاب های نغمه هست معرفی بشن. (حالا بعضی چیزا ممکنه اسپویلم بشه این وسط! اینو هم مدنظر باید داشت). اگه اطلاعات جالب یا تئوری و .. درباره ی این خاندان یا شخصیت هاش وجود داره گفته بشه. حتی ارتباطشون با خاندان های دیگه و جنگ ها و ... اگه بشه درباره منطقه ای که اون خاندان توش واقع شده، قلعه و ... معرفی بشه هم خیلی خوب میشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ببینید برای نوشتن پرونده برای یه خاندان باید اول ببینیم چقدر از اعضاش اطلاعات داریم و بعد ببینیم چقدر از تاریخشون میدونیم.

برای داشتن اطلاعات کافی از اعضاش اول از همه یه شجره نامه ی کامل از اون خاندان میخوایم. تا اونجایی که من میدونم خاندان های استارک، تارگرین، لنیستر و مارتل شجره نامه ی کاملی دارن. از بین این 4 تا خاندان ما فقط درباره ی اعضای خاندان تارگرین اطلاعات جامع و کامل و تئوری های مفید داریم و بقیه خاندان ها بجز چندتا اسم، اطلاع دیگه ای از اکثر اعضاشون نداریم.

تاریخ هم که بجز تارگرین ها که در راس امور بودن، از بقیه خاندان ها فقط اطلاعاتی پراکنده داریم که در حد نوشتن یه پرونده نیستن. مثلا خاندان داین فقط جنگ های کوهستان سرخش معروفه و این اطلاعات برمیگرده به زمانی که نایمریا با مورس متحد شده بود. یعنی خیلی قبل از فتوحات اگان. از اون موقع تا زمان ایریس دوم دیگه اطلاع خاصی از تاریخ و اعضای این خاندان نداریم.

بقیه خاندان ها هم همینجورین. به نظر من اگه درباره ی مناطق پرونده بنویسیم خیلی بهتره و اطلاعات بیشتری داریم و حتی میتونیم تو قسمت های مختلف پرونده هاشون رو بیرون بدیم. مثلا تاریخ سرزمین رودخانه بعد از ورود نخستین انسان ها( قسمت اول )، تاریخ سرزمین رودخانه بعد از حمله آندال ها ( قسمت دوم )، تاریخ سرزمین رودخانه پس از فتح ( قسمت سوم)،... تا زمان جنگ پنج پادشاه. یعنی شروع کتاب ها. اینجوری میشه تو هر پرونده اطلاعاتی درمورد تمام خاندان ها حتی منقرض شده ها، پادشاه ها، جنگ های هم زمان و بررسی دلایل و نتایجشون،... آورد.

اینجوری اطلاعات خیلی بیشتر میشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خب ما میتونیم یه پرونده نویسی کلی تری انجام بدی به نام هفت پادشاهی، اینطوری که هر هفت پادشاهی بزرگ وستروس تاریخچه شون رو براشون مینوسیم چه از لحاظ جغرافیایی و چه از لحاظ واقع نگاری اینطوری هم پرونده کامل تر میشه هم اینکه دیگه نیاز نیست خرد خرد هر دفعه برای یک چیز مطلب بنویسم، باعث ایجاد پیوستگی در کل مطلب میشه.

حالا دوستان نظرشون چی هست ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
S.i.S » چهارشنبه تیر 3, 94 12:51 pm[/url]"]خب ما میتونیم یه پرونده نویسی کلی تری انجام بدی به نام هفت پادشاهی، اینطوری که هر هفت پادشاهی بزرگ وستروس تاریخچه شون رو براشون مینوسیم چه از لحاظ جغرافیایی و چه از لحاظ واقع نگاری اینطوری هم پرونده کامل تر میشه هم اینکه دیگه نیاز نیست خرد خرد هر دفعه برای یک چیز مطلب بنویسم، باعث ایجاد پیوستگی در کل مطلب میشه.

حالا دوستان نظرشون چی هست ؟

خوب اینجوری خیلی سخت میشه و وقت خیلی زیادی می بره. هفت منطقه ی وستروس واقعا وسیعه پر از خاندان های درشت و کوچک هست. اگه بخوایین اینجوری به صورت منطقه منطقه پرونده نویسی کنین به خاطر حجم زیاد مطالب باید تو چند قسمت ارائه بشه.

پ.ن: دوستان هیچ کس واقعا نظری نداره؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

من بیشتر با نگار موافقم

در مورد خاندان های بزرگ که زیاد می دونیم به نسبت بهتره در مورد خاندان های منقرض شده و خاندان های کوچک تر بنویسیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آخه درباره ی خاندان های کوچکتر و خصوصا منقرض شده ها هم تقریبا هیچی نمیدونیم. اونجوری حجم پرونده ها خیلی میاد پایین.

حالا باز میشه هردو روش رو امتحان کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
استاد آمون » چهارشنبه تیر 3, 94 8:39 pm[/url]"]آخه درباره ی خاندان های کوچکتر و خصوصا منقرض شده ها هم تقریبا هیچی نمیدونیم. اونجوری حجم پرونده ها خیلی میاد پایین.

آخه در مورد خاندان های بزرگ که می دونیم دیگه! چرا پرونده بنویسیم در موردشون!؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Stannis Baratheon » چهارشنبه تیر 3, 94 8:53 pm[/url]"]
استاد آمون » چهارشنبه تیر 3, 94 8:39 pm[/url]"]آخه درباره ی خاندان های کوچکتر و خصوصا منقرض شده ها هم تقریبا هیچی نمیدونیم. اونجوری حجم پرونده ها خیلی میاد پایین.

آخه در مورد خاندان های بزرگ که می دونیم دیگه! چرا پرونده بنویسیم در موردشون!؟

برای همینه که میگم منطقه ای بنویسیم بهتره. چون اینجوری خاندان ها کوچیک و بزرگ و منقرض شده بعلاوه ی جنگ ها ،جغرافیا و... کنار هم جمع میشن و حجم مطلب رو میبرن بالا.

یه خوبیه اصلی دیگه ی این پرونده ها اینه که همه ی مطالب رو جامع و کامل و پیوسته ارائه میده و از حالت پراکندگی درمیاره و خیلی به درد افرادی که فقط سریال رو میبینن یا تاحالا TWOIAF رو نخوندن میخوره و حتما طرفدارهاش زیاد میشن. خیلی از طرفدارهای سریال هستن که چیزی درباره ی گذشته ی اکثر خاندان های بزرگ نمیدونن و به لطف تغییرات سریال اصلا یکسری از افراد رو نمیشناسن. با اومدن TWOIAF هم که یه تغییر اساسی توی تاریخ زمان تارگرین ها بوجود اومد. برای همین حتی نوشتن پرونده درباره ی خاندان های بزرگ و بررسی تئوری هاشون هم برای خیلی ها جذابه و مطالب جدید داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ببنید اول آخرش ما میخوایم یک پروژه رو به مرور کامل کنیم، یعنی همه چیز رو توش قرار بدیم، بیاد اول هدف بزرگ رو انتخاب کنیم بعد بخش های که قرار تو این هدف شکل بگیره رو توش معین کنیم اینطوری بهتر میشه به نتیجه رسوند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

خوبه که وقتی قراره اینهمه وقت گذاشته بشه و زحمت کشیده بشه نتیجه کار یه چیزی باشه که قبلا نبوده. اینکه صرفا خاندانها رو در بیاریم چیز جدیدی نمیشه. توی کتاب دنیای یخ و آتش(که هم ویدا داره ترجمه میکنه و هم بخشیش رو وینترفل ترجمه کرده) به طور کامل به تاریخچه خاندان های بزرگ پرداخته شده و کاری که ما انجام میدیم چیز جدیدی نخواهد داشت. بهتره یا بریم سراغ چیز دیگه یا اینکه مطالب بیشتری اضافه کنیم مثل جغرافیا، خصوصیات مردم، رسم و رسومات و ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
جورامون » چهارشنبه تیر 3, 94 9:45 pm[/url]"]خوبه که وقتی قراره اینهمه وقت گذاشته بشه و زحمت کشیده بشه نتیجه کار یه چیزی باشه که قبلا نبوده. اینکه صرفا خاندانها رو در بیاریم چیز جدیدی نمیشه. توی کتاب دنیای یخ و آتش(که هم ویدا داره ترجمه میکنه و هم بخشیش رو وینترفل ترجمه کرده) به طور کامل به تاریخچه خاندان های بزرگ پرداخته شده و کاری که ما انجام میدیم چیز جدیدی نخواهد داشت. بهتره یا بریم سراغ چیز دیگه یا اینکه مطالب بیشتری اضافه کنیم مثل جغرافیا، خصوصیات مردم، رسم و رسومات و ...

اتفاقا من خیلی با جغرافیا و خصوصیات منطقی وستروس موافق هستم، خیلی حتی نمیدونن شکل وستروس چطوری هست این خیلی میتونه کمک کنه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

اخه مسئله اینه که توی TWOIAF کاملا منطقه ای هم توضیح داده....یعنی بعد از این که تاریخ تارگرین ها رو تا حدودی گفته و شورش رابرت هم تموم شده منطقه های رو با خاندان های اصلی شون رو کامل توضیح داده،برای همین منطقه ای بخوایم بنویسیم تکراری میشه تقریبا.

@آمون : خب این افراد قاعدتا اگه انقدر براشون این اطلاعات جالب باشه میرن دنبال همین کتاب .ترجمه هم که داره میشه.

باز خصوصیات جغرافیایی بهتره اما آخه مگه چقدر حجم داره کل اطلاعاتی که داریم؟؟

و این که اصلن هیچ ایده ای ندارین که قراره چقدر حجم داشته باشه....چند شماره باشه....چند وقت یکبار ارائه بشه و...؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Lily snow » چهارشنبه تیر 3, 94 11:49 pm[/url]"]:-\ اخه مسئله اینه که توی TWOIAF کاملا منطقه ای هم توضیح داده....یعنی بعد از این که تاریخ تارگرین ها رو تا حدودی گفته و شورش رابرت هم تموم شده منطقه های رو با خاندان های اصلی شون رو کامل توضیح داده،برای همین منطقه ای بخوایم بنویسیم تکراری میشه تقریبا.

@آمون : خب این افراد قاعدتا اگه انقدر براشون این اطلاعات جالب باشه میرن دنبال همین کتاب .ترجمه هم که داره میشه.

باز خصوصیات جغرافیایی بهتره اما آخه مگه چقدر حجم داره کل اطلاعاتی که داریم؟؟

و این که اصلن هیچ ایده ای ندارین که قراره چقدر حجم داشته باشه....چند شماره باشه....چند وقت یکبار ارائه بشه و...؟

یه تعدادی فقط سریال رو می بینن و کتاب ها رو نمیخونن. یه تعدادی کتاب های ترجمه شده رو میخونن نه زبان اصلی رو. ترجمه وینترفل پولیه و یه بخشی از کتابه نه کلش. البته من یادم نبود که ویدا داره کل کتاب رو ترجمه میکنه.

خود جغرافیا به تنهایی بعید میدونم خیلی باشه.

الان هرکسی داره نظرش رو میگه تا به یه نتیجه ی نهایی برسیم بعد کار شروع بشه. البته من دارم به اون پیشنهاد مجله فکر میکنم که رو زمین موند...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

به نظرم پیشنهاد نگار بهتره.چون الان فک نکنم کسی باشه که در مورد خاندانای اصلی کتاب چیزی ندونه و به علاوه ویکی فارسی شون خیلی کامله.ولی خاندان های قدیمی یا منقرض شده فرق میکنن.ناشناخته هستن.تو ویکی فارسی چیز زیادی در موردشون ننوشته یا اصلا چیزی ننوشته.برای خود من پیش اومد وقتی رفتم سراغ خاندان مود تو ویکی فارسی چیزی پیدا نکردم برا همین رفتم سراغ ویکی انگلیسی یه مطالبی دستگیرم شد.

برای شروع هم میشه از روی جنگ هایی که باعث حذف این خاندان ها شد شروع کرد به طور مثال تو جنگهایی که مورس مارتل و نایمیریا تونستن رقیباشون رو کنار بزنن روئسای خاندان های شکست خورده رو به دیوار میفرستن یکی از خاندان ها(الان دقیق حضور ذهن ندارم اسمش چیه)چون وارثی نداشته منقرض میشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ببنید خیلی چیزها رو الان میشه پیشنهاد داد :

1- نوشتن پرونده جغرافیایی و اداب رسوم وستروس

2- خاندان های منقرض شده و کم توجه شده بهش

3- نوشتن تاریخچه هفت پادشاهی به صورت کامل

4- پروند نویسی خاندان های بزرگ

من خودم هنوز پایبند این هست که منطقه ای بریم جلو فرضا شمال رو انتخاب کنیم، تمام اتفاقاتی که در طی این هشت هزار سال براش افتاده رو بنویسم این میشه تاریخچه اش، بیام در خصوص خاندان های که توش هستن و قبلا بودن و منقرض شدن هم مطالب جامع بنویسیم این میشه شجرنامه شون، بیایم در خصوص جغرافیا و رسوماتشون بنویسم اینا کل شمال پوشش میده دیگه لازم نیست ما بعدا دوباره مطالب رو از اول شروع کنیم

میتونیم هر پرونده رو هم بخش بخش بکنیم، برای شروع هم مثلا میشه تاریخچه رو به عنوان شروع انتخاب کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
S.i.S » پنج شنبه تیر 4, 94 11:20 am[/url]"]ببنید خیلی چیزها رو الان میشه پیشنهاد داد :

1- نوشتن پرونده جغرافیایی و اداب رسوم وستروس

2- خاندان های منقرض شده و کم توجه شده بهش

3- نوشتن تاریخچه هفت پادشاهی به صورت کامل

4- پروند نویسی خاندان های بزرگ

من خودم هنوز پایبند این هست که منطقه ای بریم جلو فرضا شمال رو انتخاب کنیم، تمام اتفاقاتی که در طی این هشت هزار سال براش افتاده رو بنویسم این میشه تاریخچه اش، بیام در خصوص خاندان های که توش هستن و قبلا بودن و منقرض شدن هم مطالب جامع بنویسیم این میشه شجرنامه شون، بیایم در خصوص جغرافیا و رسوماتشون بنویسم اینا کل شمال پوشش میده دیگه لازم نیست ما بعدا دوباره مطالب رو از اول شروع کنیم

میتونیم هر پرونده رو هم بخش بخش بکنیم، برای شروع هم مثلا میشه تاریخچه رو به عنوان شروع انتخاب کرد.

خوب بحث سر اینه که منطقه ای شروع کردن ممکن سنگین باشه و زمانبر.برای سبکتر شدن کار بچه ها پیشنهاد دادن خاندانهای کمتر دیده شده نوشته بشه.

این چیزی که شما میگی یه طرح جامع هستش نه یه پرونده نویسی برای یه خاندان.برای راحتی کار میشه چه پیشنهادی داد.این میشه طرح کلی که طرح خوب و جالبیه.اما چجوری شروع بشه که سنگین نباشه؟اینی که شما میگی مرحله ای دیگه؟یعنی وقتی تاریخ هشت هزارساله شمال تموم شد توضیحات و معرفی خاندان ها خاندان ها شروع بشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ما میتونیم مقطعی هم جلو بیایم یعنی از هشت هزار سال پیش شروع کنیم اتفاقات مهمی که تو یه دوره افتاده، فارق از موقعیت جغرافیایی یا مسائل خاندانی توضیح بدیم. این وسط میتونیم به چیزای ریزتر هم فلش بک بزنیم مثلا تو این دوره فلان خاندان با فلان خاندان وصلت داشتن، قلان خاندان سر ... با یه خاندان دیگه تنش داشتن و ... .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

دوستان چند سوال در مورد این پرونده نویسی داشتم، تفاوت اصلی این پرونده نویسی با ویکی نغمه چیه ؟ مگه ویکی همین اطلاعاتی که قراره تو پرونده نویسی نوشته بشه رو بیان نمیکنه ؟ تفاوتی در محتوا خواهند داشت ؟ اگر آره چه تفاوتی و چرا این تفاوت ها تو ویکی آورده نمیشه؟ و اگه نه، لزوم پرونده نویسی چیه و امتیازش نسبت به ویکی چیه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ریگار » پنج شنبه تیر 4, 94 3:36 pm[/url]"]دوستان چند سوال در مورد این پرونده نویسی داشتم، تفاوت اصلی این پرونده نویسی با ویکی نغمه چیه ؟ مگه ویکی همین اطلاعاتی که قراره تو پرونده نویسی نوشته بشه رو بیان نمیکنه ؟ تفاوتی در محتوا خواهند داشت ؟ اگر آره چه تفاوتی و چرا این تفاوت ها تو ویکی آورده نمیشه؟ و اگه نه، لزوم پرونده نویسی چیه و امتیازش نسبت به ویکی چیه؟

ویکیپدیا حاصل مطالب کوتاه و خلاصه شده داستان هست، یعنی یک حالت روای محور رو داره، ولی تو پرونده نویسی فرق اساسیش این هست ما اصل مطلب رو بیان میکنیم رفرنس های اصلی متون کتاب هستن و خیلی چیزهای دیگه که خارج از کتاب وجود دارن از طرف دیگه ویکیپدیا پیچ به پیچ جلو میره یعنی کلی نگری نداره یعنی اگر اسم خاندان استارک میاد فقط خاندان استارک رو پوشش میده تمام طول تاریخیش اشخاصی که بودن اتفاقاتی که افتاد روایت های که بودن رو باید برای هر کدومش پیچ بزنی و مدخل درست کنی. لزوم پرونده نویسی این هست که ما مطالب رو خودمون با دانش خودمون گردآوری میکنیم ترجمه ای در کار نیست، این حتی کمک میکنه که در آینده ما اگر بخوایم مطلب های رو گردآوری کنیم در ویکی سایت با استفاده از مطالب خودمون اینکار کرده باشیم یعنی فقط حاصل ترجمه نباشه دانش خودمون پشتش باشه.

به اضافه اینکه فقط سایت های فارسی اینکار انجام نمیدن خود سایت مادر وستروس هم بخشی برای پروژه پروند نویسیش داره که یه سری مطالب سنگین بسیار خوب توش هست :

http://asoiaf.westeros.org/index.php/topic/131811-lancel-lannisters-identity-arc/

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

به نظر من اگه مجله رو بیشتر تحویل بگیریم بهتره. باز پیشنهاد میکنم با خاندان های کوچک کار کنیم مثلا می تونیم رو خاندان های برکن و بلک وود کار کنیم و مثلا به عنوان پرونپه ی ویژه بذاریمش تو مجله در کنار یه سری مقاله های دیگه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

منم با مجله موافقم.حتي ميتونيم تبديل به فصل نامه بكنيمش و هر دفعه يكي از چهار موضوعي كه s.i.s گفت رو موضوع انتخاب كنيم.حجمش ممكنه يكم زياد بشه ولي از يه طرف همه چي رو پوشش داديم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

منم با نظر استنیس موافقم. میشه این پرونده رو به عنوان بخش ویژه مجله بذاریم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری