باران های کستامیر

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ ژوئن ۲۰۱۴، ساعت ۱۱:۴۰ توسط تالیسا (بحث | مشارکت‌ها) (←‏منابع)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

باران های کستامیر (The Rains of Castamere) ترانه ای است که به نابودی همیشگی خاندان رین (House Reyne) از کستامیر توسط تایوین لنیستر (Tywin Lannister) اشاره دارد.

ترجیع بند

و لرد مغرور پرسید، تو کی هستی؟
که من باید به تو تعظیم کنم؟
فقط یه گربه در لباس دیگه (به عنوان تحقیر کردن تایوین لنیستر میگوید)
این تمام چیزیه که من میدونم!
چه توی لباس طلایی، چه توی لباس قرمز
یه شیر بازهم پنجه داره (شیر طلایی نشان لنیسترها و شیر قرمز نشان رین ها)
و پنجه های من بلند و تیزه
درست به بلندی و تیزی پنجه های تو
و همینطور سخن گفت و گفت و گفت
آن لردِ کاستامیر.
ولی حالا باران در سرسرایش مثل اشک جاری شده
و کسی نیست که بشنود
آره، حالا باران مثل اشک در سرسرایش جاری شده
و حتی یک نفر هم نیست که بشنود.[۱]

تاریخچه

خاندان رین بعد از اینکه علیه لرد حاکمشان، تایتوس لنیستر قیام کردند، (چون فکر میکردند او توسط زیردستانش ضعیف شده است) از بین رفتند. برای احیای نفوذ لنیسترها، پسر تایتوس، تایوین، به سمت لرد تازه‌به‌دوران رسیده ی کستامیر، شیر قرمز، لشکر کشید. در پایان شورش رین تابرک(Reyne-Tarbeck Rebellion)، کستامیر به آتش کشیده شد و تمام افراد خاندان رین، اعدام شدند. عنوان این آهنگ نوعی بازی با کلمات است که در آن "باران" بر راهروهای خالی "رین" مبارد که همه آنها کشته شده اند و "کسی نیست که صدای آن را بشنود".[۲]
اشعار به طور قوی اشاره به این واقعیت دارد که نشان خاندان رین نیز یه شیر بوده، اما به جای شیر طلایی خاندان لنیستر، شیر قرمز نماد خاندان رین بوده است. بنابراین شورش رین ها علیه لنیسترها، به نوعی جنگ شیرها دیده میشود.
آهنگ توسط یک فرستاده لرد تایون لنیستر برای خاندان فارمن(House Farman) از فیرکسل(Faircastle) به منظور نمایش بی رحمی نواخته شد. همین؛ کافی بود تا لرد فارمن جایگاهش را بفهمد.

اتفاقات اخیر

یورش شمشیرها

"باران های کستامیر" در اتفاقات نفرت‌انگیز عروسی سرخ(Red Wedding)، بسیار برجسته است. آهنگ نوعی سیگنال برای خاندان فری و خاندان بولتون است که به خاندان استارک و تالی ها حمله و آنها سلاخی کنند. کتلین استارک، تنها فرد حاضر بود که نت آهنگ را تشخیص داد، ولی زمانی که او دریافت چه وقایعی در حال وقوع است، خیلی دیر شده بود. با شروع آهنگ، حمام خونی به راه افتاد که به زندگی پادشاه راب استارک و قیام شمال و ریورلند برای تخت آهنی، پایان داد.[۳]
این آهنگ به کرّات در جشن عروسی پادشاه جافری براتیون با ماجری تایرل نواخته شد.

ضیافتی برای کلاغ ها

سر جیمی لنیستر، تام سون استریم(Tom of Sevenstreams) را واداشت تا آهنگ را برای لرد ادمور تالی دربند بنوازد، تا برایش گوشزد کند که اگر ریوران را تسلیم نکند، چه اتفاقی برای او و خانواده اش خواهد افتاد.

سریال بازی تاج و تخت

اولین حضور آهنگ "باران های کستامیر" در سریال تلویزیونی HBO به نام بازی تاج و تخت، در قسمت اول فصل دوم، «شمال به یاد می آورد» وقتی است که تایوین لنیستر، همزمان با ورودش به شورای کوچک برای اولین بار، این آهنگ را سوت می‌زند. در قسمت نهم که بران(Bronn) با افرادش در خارج قعله قرمز(Red Keep) شراب می‌نوشند و آواز می‌خوانند، آهنگ با حالتی کامل تر شنیده می‌شود. در پایان قسمت نهم، بلک واتر، آهنگ توسط گروه ایندی راک نشنال و خوانندگی "مت برنینگر" اجرا می‌شود.[۴] در لیست آهنگ‌های منتشر شده در سریال، در نام ترانه به طبع کتاب عنوان "باران های کستامیر" به جای "کستامیر" استفاده شد. این آهنگسازی این ترانه اثر رامین جوادی است و اشعار آن را جرج آر. آر. مارتین سروده است.

در قسمت دو از فصل سوم به نام «بال‌های تیره، خبرهای تیره»، تورس از میر(Thoros of Myr) وقتی که انجمن برادری بدون پرچم آریا استارک را پیدا می‌کنند، آهنگ «باران های کستامیر» را می‌خواند. در قسمت هشتم به نام «پسران دوم»، سرسی لنیستر، داستان آهنگ را برای مارجری تایرل بازگو می‌کند. در قسمت نهم همین فصل به نام «باران های کستامیر»، آهنگ مشهور توسط نوازندگان تویینز(Twins) نواخته می‌شود تا عروسی سرخ شروع شود.

در قسمت دوم فصل چهارم به نام «شیر و رُز»، این آهنگ در طول جشن عروسی جافری براتیون اجرا می‌شود. گروه ایسلندی سگو رش که اعضای آن در این قسمت نقش نوازندگان را ایفا کردند، در پایان این قسمت نیز این ترانه را اجرا کردند.

نقل قول ها

من خیلی امیدوار بودم که اون، آهنگ "باران های کستامیر" رو بزنه، یک ساعت گذشته، یادم رفته چطور بود[۵]

اولنا ردواین در خصوص آلاریک از ایسن در عروسی جافری براتیون با مارجری تایرل


منابع