راهنما:ایجاد صفحه جدید

برای ایجاد صفحه جدید روشهای مختلفی وجود دارد که در ادامه بررسی میشوند.

نحوه ایجاد صفحات

به کمک جستجو

کافی است نام صفحه ای که میخواهید ایجاد کنید را در کادر جستجو وارد کنید و دکمه جستجو را بزنید. اگر صفحه از قبل موجود باشد به شما اطلاع داده میشود و اگر صفحه وجود نداشته باشد لینکی برای ایجاد صفحه به شما نشان داده میشود. با کلیک بر روی آن لینک به صفحه ایجاد مقاله منتقل میشوید.

به کمک لینکهای داخلی

وقتی در حال خواندن مقالات هستید به دو نوع لینک داخلی برخورد میکنید.

  • لینکهای آبی رنگ که مربوط به صفحات موجود است.
  • لینکهای قرمز رنگ که مربوط به صفحاتی است که هنوز ایجاد نشده اند.

با کلیک بر روی لینک قرمز رنگ به صفحه ایجاد آن مقاله منتقل میشود.

به کمک آدرس

آدرس صفحه مقالات به صورت http://westeros.ir/wiki/index.php?title=Article_title است. میتوانید با وارد کردن این آدرس در نوارد آدرس مرورگر به صفحه ایجاد آن بروید.


دستورالعمل و روند کلی ایجاد صفحات

در زمان ایجاد کردن صفحات به موارد زیر دقت کنید و همواره آنها را رعایت کنید.

1- عنوان مقالات

  • مقالات اصلی را حتما با عنوان فارسی ایجاد کنید.
  • عنوان مقالات را به صورت کامل وارد کنید. برای مثال از ایجاد صفحاتی مانند ادارد، ند یا جان خود داری کرده و مقاله را با عنوان کامل مثل ادارد استارک و جان اسنو ایجاد کنید.
  • در صورتی که این عنوان در فارسی به چندین شکل نوشته میشود شکل معمولتر که افراد بیشتری از آن استفاده میکنند را ایجاد کنید تا مقالات یک دست باشند. برای مثال نباید صفحاتی با شکلهای مختلف اریس و ایریس یا باراتیون، براتیون، باراثیون و ... وجود داشته باشد.

2- افزودن منابع

در پایان تمام مقالات این دو خط را برای قرار دادن منابع اضافه کنید:

==منابع==
{{منابع|2}}

همیشه منابع را به صورت دو ستونه قرار دهید تا صفحات بی جهت طولانی نشوند.

3- افزودن رده ها

تمامی صفحات ویکی باید رده داشته باشند. رده ها برای دسته بندی مقالات استفاده میشوند و اگر مقاله ای رده بندی نداشته باشد در هیچ قسمتی دسته بندی نمیشود. در صفحه صفحه های رده بندی نشده لیست صفحات رده بندی نشده نشان داده میشود. این لیست باید همواره خالی باشد. اگر مقالاتی در این لیست وجود دارند آنها را رده بندی کنید.

4- افزودن جداول دسترسی سریع

برخی از مقالات در ویکی انگلیسی در انتهای خود دارای جداولی برای دسترسی سریع به سایر مداخل مرتبط هستند. در ترجمه آنها نیز این جداول را با استفاده از الگوهای تهیه شده در انتهای مطلب(بعد از منابع و قبل از رده ها) اضافه کنید. اگر جدول مورد نظر شما هنوز تهیه نشده است برای تهیه آن درخواست دهید.

5- افزودن پیوند به مقاله انگلیسی

تمام مقالات باید به ویکی انگلیسی پیوند داده شوند. برای پیوند دادن کافیست عبارت [[en:English Title]] را با توجه به کوچک یا بزرگ بودن حروف مدخل انگلیسی در انتهای مقالات و قبل از رده ها قرار داد. صفحات تغییر مسیر نیازی به پیوند به ویکی انگلیسی ندارند.

6- عنوان انگلیسی

بعد از اینکه مقاله را با عنوان فارسی ایجاد کردید. یک صفحه نیز با عنوان کامل انگلیسی آن ایجاد کنید. توجه داشته باشید که متن مقاله اصلی را نباید در این صفحه کپی کنید. کافیست تنها دستور زیر را در آن صفحه بنویسید تا هرکس عنوان انگلیسی را جستجو کند به مقاله با عنوان فارسی منتقل شود:

#تغییرمسیر [[عنوان فارسی مقاله]]

برای مثال اگر مقاله ادارد استارک را ایجاد کرده اید یک صفحه جدید نیز با عنوان Eddard Stark نیز ایجاد کرده و کد زیر را در آن قرار دهید:

#تغییرمسیر [[ادارد استارک]]

توجه مهم: در هنگام ایجاد صفحات انگلیسی دقت کنید که حتما حرف اول تمام حروف بزرگ نوشته شود. برای مثال Eddard Stark درست است نه eddard strak و Eddard stark. حروف اضافه مانند of، the و a در این مورد استثنا هستند و باید کوچک نوشته شوند. برای راحتی کار میتوانید عنوان انگلیسی را از ویکی انگلیسی کپی کنید.

7- سایر تغییر مسیرها

اگر عنوان های دیگری برای مقاله شما وجود دارد برای آنها نیز صفحه جدید ایجاد کرده و آنرا به مقاله اصلی تغییر مسیر دهید و اکیدا از کپی کردن مطالب در صفحه جدید خودداری کنید. این کار دو مزیت بزرگ دارد: اول اینکه فضای سرور بی جهت هدر نمیرود و دوم اینکه اگر قرار باشد ویرایشی در مقاله انجام شود تنها کافیست مقاله اصلی ویرایش شود اما اگر مطالب را کپی کرده باشید باید تمام مقالات را ویرایش کنید. در مثال بالا نیاز است که صفحات جدیدی با عناوین ند استارک و Ned Stark ایجاد و به مقاله اصلی تغییر مسیر داده شوند.

اگر عنوان فارسی مقاله شکل نوشتاری واحد ندارد میتوانید از شکل پرکاربردتر برای عنوان مقاله استفاده کرده و شکلهای کم کاربردتر را به مقاله اصلی تغییر مسیر دهید. اگر شکلی از نوشتار اسم اشتباه است(هرچند افرادی از آن استفاده میکنند) اما مایل نیستید آن نام اشتباه ترویج داده شود صفحه ای برای آن ایجاد نکنید.

سبک نگارش

مقاله اصلی: راهنما: سبک نگارش

در نوشتن مقالات از یک سبک نوشتاری و نگارشی واحد که در مقاله سبک نگارش توضیح داده شده است استفاده کنید.

رده ها و الگوها

رده ها

از رده ها برای دسته بندی مطالب دانشنامه استفاده میشود. در این دانشنامه ما از رده ها به صورت سلسله مراتبی استفاده میکنیم. بالاترین رده در دانشنامه رده:اصلی است که تمام مقالات، راهنماها و الگوها در آن قرار دارند. هر صفحه میبایست حداقل یک رده داشته باشد و میتواند با توجه به موضوع آن بیشتر از چندین رده داشته باشد. رده ها در کادر پایین صفحه نمایش داده میشوند. برای مثال این صفحه در رده راهنما قرار دارد. هر مطلبی را که از ویکی انگلیسی ترجمه میکنید رده های آنرا نیز از آن ویکی ترجمه کرده وارد کنید. رده ها را باید در انتهای مطالب به صورت زیر اضافه کنید

[[رده:شوالیه ها]]

در هنگام وارد کردن رده دقت کنید که رده مشابه قبلا وارد نشده باشد. برای جلوگیری از این تداخل ها از نوشتار ساده استفاده کنید و از گذاشتن نیم فاصله خود داری کرده و علامت جمع ها را جدا بنویسید.

الگوها

مقاله اصلی: راهنما:الگوها

الگوها باعث خواناتر شدن و دسترسی سریع به مطالب و صفحات مرتبط هستند. این الگو ها برای طیف وسیعی از کارها استفاده میشوند. از الگوهای جداول اطلاعات اشخاص و جداول دسترسی سریع در پایین صفحات گرفته تا الگوهای نقل قول و اسپویلر و الگوها و نشانهای ویرایشی. از این الگوها در جای مناسب استفاده کنید. اگر الگویی موجود نیست درخواست دهید تا ایجاد شود.