رفتن به مطلب
جورامون

نحوه استاندارد نوشتن در ویکی

Recommended Posts

لازمه همین اول کار یه سری استانداردها رو بین خودمون تصویب کنیم.(این پست به مرور آپدیت میشه تا خلاصه و نتیجه بحث ها در همین پست اول مشخص باشه)

موارد تصویب شده:

1- استفاده از حروف «ی» و «ک» فارسی به جای «ي» و «ك» عربی. حتما از صفحه کلید فارسی استفاده شود.

موارد تحت بررسی:

1- استفاده از گیومه(«متن») به جای کوتیشن("متن")

2- نحوه نگارش جمع «ها». چسبیده، با فاصله، با فاصله مجازی: (کتابها، کتاب ها، کتاب‌ها)

3- نحوه نوشتن همزه روی ه: خانهٔ ما(ه+ ٔ)، خانه ما، خانه ی ما، خانه‌ی ما، خانۀ ما

4- استفاده از نیم فاصله در سایر کلمات: (می‌شود و ...)

بهتره از همین اول تکلیف مشخص بشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
موارد تحت بررسی:

1- استفاده از گیومه(«متن») به جای کوتیشن("متن")

2- نحوه نگارش جمع «ها». چسبیده، با فاصله، با فاصله مجازی: (کتابها، کتاب ها، کتاب‌ها)

3- نحوه نوشتن همزه روی ه: خانهٔ ما(ه+ ٔ)، خانه ما، خانه ی ما، خانه‌ی ما، خانۀ ما

4- استفاده از نیم فاصله در سایر کلمات: (می‌شود و ...)

بهتره از همین اول تکلیف مشخص بشه.

1- من که تا اینجا که از گیومه استفاده کردم. به نظرم همین خوبه.

2- کلا اگه بشه از نیم فاصله استفاده کرد خیلی بهتره ولی دستور (ctr + -) که تو Word نیم فاصله رو میسازه، تو ویکی عمل نمیکنه.

الا من همه ی فاصله ها و نیم فاصله ها رو Space میذارم .

3- من استفاده از «ی» و نیم فاصله رو ترجیح می دم.

4- یعنی باید هرچی تا الان نوشتمو نیم فاصله کنم؟! چرا اینکارو با من میکنید؟!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

2- توی اون کیبورد فارسی که گذاشتم با shift+space میتونید فاصله مجازی بزنید. از crtl+- راحت تره. از همه میخوام در این مورد تصمیم بگیرن. من تا امروز همه رو به صورت جدا مینوشتم. اگه قراره "ها" رو به صورت نیم فاصله بنویسیم باید چندتا از رده ها رو درست کنم

3- منم "خانه‌ی ما" رو ترجیح میدم.

4- نه، خودمم زیاد زاضی نیستم که از نیم فاصله زیاد استفاده بشه. نظر من اینه که نیم فاصله رو محدود به همین مورد 2 و 3 بکنیم تا کار نوشتن راحت تر بشه. این مورد رو آوردم که تکلیفش رو مشخص کنیم.

پ.ن: کسانی که الان توی بحث شرکت نکنن بعدا حق اعتراض ندارن ها! :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
2- توی اون کیبورد فارسی که گذاشتم با shift+space میتونید فاصله مجازی بزنید. از crtl+- راحت تره. از همه میخوام در این مورد تصمیم بگیرن. من تا امروز همه رو به صورت جدا مینوشتم. اگه قراره "ها" رو به صورت نیم فاصله بنویسیم باید چندتا از رده ها رو درست کنم

3- منم "خانه‌ی ما" رو ترجیح میدم.

4- نه، خودمم زیاد زاضی نیستم که از نیم فاصله زیاد استفاده بشه. نظر من اینه که نیم فاصله رو محدود به همین مورد 2 و 3 بکنیم تا کار نوشتن راحت تر بشه. این مورد رو آوردم که تکلیفش رو مشخص کنیم.

پ.ن: کسانی که الان توی بحث شرکت نکنن بعدا حق اعتراض ندارن ها! :دی

اتفاقا درست نوشتن فعل‌های مرکب خیلی مهمه! چطوری می‌شود رو «می شود» بنویسیم و بگیم درسته؟

اتفاقا خیلی هم وقت نخواهد گرفت، من تجربه این تبدیل رو داشتم تو کارهای دیگه، و یه متن ۱۰۰۰ کلمه‌ای، خیلی کمتر از اونچه فکر کنید وقت می‌گیره برای اصلاحش

در این زمینه چند تا سطح داریم، یکی نیم‌ فاصله بین می، و یکی فاصله دادن قاعده‌مند بین لغت‌های مرکب دیگه.

مثلا همین قاعده‌مند، باید نیم فاصله داشته باشه. کمان‌گیر (سر هم نوشتنش توصیه نشده)

درباره جدا نوشتن ی، به نظرم سلیقه‌س. در جدیدترین راهنمای فرهنگستان فارسی، دوباره ی کوچیک رو اضافه کردن! قبلا می‌کفتن پیشنهاد می‌کنیم ی رو روی ه ننویسین، الان پیشنهادشون رو برداشتن!!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اتفاقا درست نوشتن فعل‌های مرکب خیلی مهمه! چطوری می‌شود رو «می شود» بنویسیم و بگیم درسته؟

اتفاقا خیلی هم وقت نخواهد گرفت، من تجربه این تبدیل رو داشتم تو کارهای دیگه، و یه متن ۱۰۰۰ کلمه‌ای، خیلی کمتر از اونچه فکر کنید وقت می‌گیره برای اصلاحش

در این زمینه چند تا سطح داریم، یکی نیم‌ فاصله بین می، و یکی فاصله دادن قاعده‌مند بین لغت‌های مرکب دیگه.

مثلا همین قاعده‌مند، باید نیم فاصله داشته باشه. کمان‌گیر (سر هم نوشتنش توصیه نشده)

درباره جدا نوشتن ی، به نظرم سلیقه‌س. در جدیدترین راهنمای فرهنگستان فارسی، دوباره ی کوچیک رو اضافه کردن! قبلا می‌کفتن پیشنهاد می‌کنیم ی رو روی ه ننویسین، الان پیشنهادشون رو برداشتن!!!

خب منم تجربشو داشتم. کل پروژه پایان نامه مو که چیزی حدود 60-70 صفحه بود، تبدیل کردم. کار وقتگیریه، بخصوص تو ویکی که کد چیزای دیگه مثه اسپویلر و لینک داخلی و خارجی و کلی چیزای دیگه اون وسطه.

اون فرهنگستانیا دیگه دارن کلافه م میکنن. مگه ما مسخرشونیم هر روز میرقصوننمون .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

به نظر من هم قوانین واژه های مرکب باید رعایت بشه. هر چندتا تکواژ که با هم یه واژه رو تشکیل بدن بینشون فقط باید نیم فاصله باشه. همچنین تو فعل های چند قسمتی و مرکب. چون یک فاصله کامل فقط بین دو تا واژه قرار می گیره نه تو تکواژ.

مثلا: می‌دیده‌اند، رفته‌بودند

اولش سخته ولی کم کم عادت می کنیم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

قوانین واژه های مرکب رعایت بشه خیلی خوبه اما میترسم که زیاد شدن و دست و پاگیر شدن قوانین باعث بشه اعضا از همکاری در توسعه ویکی منصرف بشن. این قوانین ویرایشی رو میشه خیلی ساده با نرم افزار ویراستیار انجام داد. میشه اعضا رو محدود نکرد و در عوض یکی مسئول بشه تا بعد از تکمیل شدن مقاله اونو یه بار به word منتقل بکنه و این ویرایشها رو انجام بده و دوباره برگردونه به ویکی. کسانی هم که مقالات جدید مینویسن میتونن قبل از وارد کردن این مقالات با این برنامه قوانین ویرایشی رو اعمال بکنن.(البته به صورت پیشنهاد باشه و نه الزام).

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
قوانین واژه های مرکب رعایت بشه خیلی خوبه اما میترسم که زیاد شدن و دست و پاگیر شدن قوانین باعث بشه اعضا از همکاری در توسعه ویکی منصرف بشن. این قوانین ویرایشی رو میشه خیلی ساده با نرم افزار ویراستیار انجام داد. میشه اعضا رو محدود نکرد و در عوض یکی مسئول بشه تا بعد از تکمیل شدن مقاله اونو یه بار به word منتقل بکنه و این ویرایشها رو انجام بده و دوباره برگردونه به ویکی. کسانی هم که مقالات جدید مینویسن میتونن قبل از وارد کردن این مقالات با این برنامه قوانین ویرایشی رو اعمال بکنن.(البته به صورت پیشنهاد باشه و نه الزام).
جورامون جان دستت درد نکنه ، من این برنامه رو سراغ نداشتم .

این برنامه ورژن آنلاین هم داره (http://www.virastyar.ir/live) ، خیلی کار باهاش آسون هست .

پس بهتره تا تعداد مقاله ها زیاد نشده ، یکی ویراستار ویکی بشه و این کار رو عهده بگیره .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بی زحمت یک الگوی جعبه ی اطلاعات هم برای قلعه ها و شهر ها درست کنید .

الگوی سکونتگاه رو ایجاد کردم. اون فیلد ویرانی رو مطمئن نیستم که تاریخ ویرانی هست یا کسی که ویران کرده. هرچی گشتم مقاله ای پیدا نکردم که همه این فیلدها رو داشته باشه. اکثرا فقط سه چهارتاش رو دارن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

جورامون عزیز: این ویرایشی که رو مقاله راینیس تارگرین انجام دادین، این فاصله خالی ایجاد شده اصلا جالب نیست! یهو وسط صفحه کلی فضای خالی وجود داره! همون حالت قبلی بهتر نبود؟! یا این که این فاصله بین شجره نامه و جدول دسترسی سریع قرار بگیره؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

اونجوری نصف شجره نامه میرفت زیر عکس. اندازه جدول دسترسی سریع رو هم تغییر میداد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

الان دوباره قبلی رو نگاه کردم. جدوله اندازه ش تغییر می کنه، اما شجره نامه کامله و چیزیش زیر عکس نمیره! آخرین نفرها سمت چپ آرگیلاک و دخترش هستند که دیده می شن و زیر عکس نمیرن!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بستگی به رزولوشن مونیتور داره. مثلا لپ تاپ من 1366*768 هست و اگه مرورگرم تمام صفحه نباشه اون شجره نامه میره زیر عکس. برای کسانی که تعداد پیکسلهای افقی کمتر از این داشته باشن(1280 یا 1024) این شجره نامه میره زیر عکس. الان خودت امتحان کن. توی حالت قبلی صفحه مرورگر رو کوچیک کن تا مشخص بشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

درسته حق با شماست. وقتی ابعاد مرورگر کوچک تر میشه اون مشکل پیش میاد. من الان ویکی انگلیس رو هم که نگاه کردم همین مشکل رو اون هم داره، هم واسه این پیج هم پیج های مشابه. اما زیرش یه scroll bar میذاره واسه جا به جا کردنش.

البته تو حالت فعلی هم اگه مرورگر کوچک تر بشه باز هم همین مشکل به وجود میاد. البته از قبلیه عرضش باید بیشتر کم بشه تا این اتفاق بیفته!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آره مال اونا اسکرول بار رو زیر شجره نامه نشون میده اما نمیدونم چرا مال ما میره آخر صفحه. اگه بتونم اونو بیارم زیر شجره نامه مشکل کوچک شدن جدول دسترسی حل میشه اما بازم اون

ها نشون داده میشه. یه وقت آزاد باید پیدا کنم و این الگوی شجره نامه رو دوباره بازنویسی کنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

بچه ها الان من برای مدخل برن شجره نامه استارک رو گذاشتم و بازم یه قسمتیشون نشون نمیداد. بعد وقتی تو قسمت شجره نامه کلیک کردم و با کلیدهای چپ و راست کیبوردم امتحان کردم، دیدم حرکت میکنه و مثه اسکرول بار عمل می کنه. منظورم اینه که اسکرول بار داره، ولی قابل رویت نیست و باید کلیدهای جهتی اونو حرکت داد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آره اسکرول بار داره اما به جای اینکه درست زیر شجره نامه نشون بده میبره آخر صفحه و زیر جدول دسترسی.

تو اینجور موارد میتونید از الگوی {{پاک}} استفاده کنید. مثلا تو این مورد قبل از بخش "خانواده" اینو بذارید درست میشه. در واقع این الگو نمیذاره شجره نامه کنار عکس قرار بگیره. میذاره عکس تموم بشه بعد شجره نامه قرار داده میشه. مشکلش اینه که یه فضای خالی ایجاد میشه. اینجا چون متن زیاد هست اون فضای خالی زیاد به چشم نمیاد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

من فکر می کنم این جداول دسترسی سریع که می سازیم، مثلا خاندان های ریچ یا الگوی موجودات و ... باید به ترتیب الفبا گذاشته بشن چون تو ویکی انگلیسی هم به ترتیب الفبای اوناست نه ما. حالا مال خودمونو درست کنم؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
من فکر می کنم این جداول دسترسی سریع که می سازیم، مثلا خاندان های ریچ یا الگوی موجودات و ... باید به ترتیب الفبا گذاشته بشن چون تو ویکی انگلیسی هم به ترتیب الفبای اوناست نه ما. حالا مال خودمونو درست کنم؟

فکر نکنم اين مسئله ضرورتی داشته باشه. فقط باعث ميشه که زمان بيشتری از مترجمان گرفته بشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آخه واسه خواننده مهمه. فرض کن دنبال یه خاندان خاصی تو ریچ می گرده. اگه به ترتیب الفبا باشه زود پیداش می کنه ولی اگه نباشه باید کلی بگرده بخصوص که بعضی مناطق خاندان های زیادی دارن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

تا حدودی حرف شما درسته، اما اگر دنبال خاندان خاصی ميگرده، ميتونه اسم همون خاندان رو سرچ کنه، ديگه چرا بياد تو جداول دسترسی سریع بگرده.

البته اگه شما خودتون اصرار داريد، ميتونيد اين کار رو بکنيد، ولی بری من يخورده سخته

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

سلام

من یه چند روزی مسافرت بودم و تازه رسیدم. به نظر منم اگه به ترتیب حروف الفبا باشن بهتره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

آقا این قسمت شخصیت ها توی ویکی، اون قسمت که مینویسین توی فلان کتاب (حضور دارد) یا (اشاره شده) این خودش اسپویل محسوب میشه. آخه اشاره دارد یعنی چی؟ یعنی شخصیت مرده یا حذف شده. به نظرم اینم توی اسپویلر قرار بدید، من که به یکی از شخصیتا برخوردم اونو دیدم مطمئن شدم که ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

اشاره دارد یعنی اینکه یه نفر در موردش حذف زده. لزوما به معنی مردنش نیست. مثلا تو کتاب اول در مورد منس صحبت شده اما خودش رو ندیدیم. اونجا مینویسیم که بهش اشاره شده اما خودش حضور نداره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری