ریچارد مدن

ریچارد مدن
Jyto.png

نقش راب استارک
ملیت اسکاتلندی
تولد در 18 جون 1986 در الدرسلی
فصل(ها) فصل 1|فصل 2|فصل 3
تعداد قسمتها 21

ریچارد مدن بازیگری اسکاتلندی است که به خاطر بازی در نقش راب استارک (Robb Stark) در سریال تلویزیونی بازی تاج و تخت (Game of Thrones) که از شبکه خانگی HBO پخش می شود مشهور است.

زندگی و حرفه

ریچارد مدن در نقش راب استارک در سریال بازی تاج و تخت

ریچارد مدن در ۱۸ جون سال ۱۹۸۶ در شهر الدرسلی در کشور اسکاتلند به دنیا امد و اکنون ۲۷ سال سن دارد . مادرش پت یک دستیار معلم در مدرسه و پدرش ریچارد یک اتش نشان است . او همچنین دو خواهر به نام های کارا و لاورن دارد . او در ۱۱ سالگی برای غلبه بر خجالتی بودنش در مرکز هنرهای تئاتری جوانان پیسلی عضو شد . او خیلی زود در نقش اندی کوچک در فیلمی اقتباس شده از Iain Banks's Complicity بازی کرد و پس از ان نیز به عنوان نقش اصلی در نقش سباستین در مجموعه ی تلویزیونی Barmy Aunt Boomerang به ایفای نقش پرداخت که به خاطر ان ۶ اپیزود فیلم برداری کرد از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۰ به طول انجامید . او در سال ۲۰۰۷ از اکادمی موسیقی و نمایش سلطنتی اسکاتلند فارغ التحصیل شد .

ریچارد در حین تحصیل در آکادمی نمایش و موسیقی سلطنتی اسکاتلند در گروه Arches and Glasgow هم مشغول به کار بود و ایفای نقش فرانز خاویر کورتز در نمایش Tom Fool را در تئاتر Citizens دنبال می کرد . نمایشی که آنقدر مورد استقبال قرار گرفت که به لندن منتقل شد . جایی که ریچارد مورد توجه تئاتر Globe قرار گرفت . ریچارد در اخرین سال تحصیلش در اکادمی نمایش و موسیقی سلطنتی اسکاتلند در نقش رومئو در نمایش رومئو و ژولیت در تئاتر Globe به ایفای نقش پرداخت . در تابستان سال ۲۰۰۷ این نمایش علاوه بر اجرا در سالن های شهر لندن ، در فضای باز نیز به اجرا در امد . این اولین تور وی در تئاتر Globe بود . همچنین ریچارد در سال ۲۰۰۸ در نقش کالم مک گرگور در نمایش Noughts and Crosses اثر مالوری بلکمن به ایفای نقش پرداخت .

او سپس نقش اصلی دین مک کنزی را در مجموعه ی تلویزیونی Hope Springs در شبکه ی بی بی سی در سال ۲۰۰۹ بازی کرد و سپس در نقش ریپلی در فیلم Chatroom در سال ۲۰۱۰ به ایفای نقش پرداخت و در همان سال در نقش کرک برندون در فیلم Worried About The Boy بازی کرد . بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ وی در نقش راب استارک در مجموعه ی تلویزیونی بازی تاج و تخت که بر اساس مجموعه رمان نغمه ای از اتش و یخ اثر جورج.ر.ر.مارتین ساخته شده هنرنمایی کرد . در ماه می سال ۲۰۱۳ او در مجموعه ی Sirens در شبکه ی چنل ۴ و مجموعه ی Birdsong در شبکه ی بی بی سی به ایفای نقش پرداخت . ریچارد برای بازی در نقش شاهزاده در فیلم جدید دیزنی Cinderella نیز انتخاب شده است .

تحسین شدن

به دلیل اجرای ریچارد در نقش مارک مک نالتی در محصول تئاتر ملی اسکاتلند به نام Be Near Me ، وارویک تامپسون از شبکه ی Bloomberg اجرای او را با عبارت especially good یاد کرد . سوزان منسفیلد از The Scotsman گزارش داد که ریچارد مدن توانسته توجه مردم را به خود جلب کند و همین طور گزارش های مثبت دیگری از The Daily Telegraph و The Observer نیز منتشر شد .

در بررسی نمایش رومئو و ژولیت اثر تئاتر Globe در سال ۲۰۰۷ به عنوان اولین تور ریچارد ، سوزان الکین از The Stage نوشت : الی پیرسی که در نقش ژولیت به ایفای نقش پرداخته تناسب خوبی از چشمانی بزرگ ، صدایی رسا ، شهوت تبدیل شده به ترس و خشم و در نهایت اراده و عزم باوقار را به نمایش می گذارد . حالت چهره ی پیرسی نیز بسیار منظم و قوی است . در حالی که ایفای نقش موقرانه و گلاسکویی ریچارد در مقابل ان قرار دارد و نسبتا شبیه یک رومئوی بچگانه است .


موسسه ی The Scotsman در گزارشی در مورد ریچارد مدن نوشت : او یکی از بهترین استعداد های جوان بازیگری در نوع خود است . اما قرار گرفتن در میان این همه تعریف و تمجید تنها سربلندی های ریچارد نیست . او اخیرا جایزه ی مد روز ترین بازیگر مرد به سبک اسکاتلندی را از ان خود کرده است. همچنین از وی به عنوان کسی که در مسیر اصلی افتخار قرار گرفته نیز یاد شده است . در سال ۲۰۱۱ نیز گفته شد که وی یکی از ستاره های فردای سینمای جهان خواهد شد.

زندگی شخصی

ریچارد مدن با بازیگری به نام جنا لوییس کلمن از سال ۲۰۱۱ رابطه ی عاشقانه دارد.