پیتر دینکلیج


پیتر دینکلیج
Ox281277211496830375.jpg

نقش تیریون لنیستر
ملیت آمریکایی
تولد در ۱۱ جون سال ۱۹۶۹ در موریس تاون، ایالت نیوجرسی، امریکا
همسر اریکا اشمیت
فصل(ها) فصل 1|فصل 2|فصل 3|فصل 4
تعداد قسمتها 28

پیتر هیدن دینکلاج در ۱۱ جون سال ۱۹۶۹ در شهر موریس تاون ایالت نیوجرسی امریکا به دنیا امد . پدرش جان کارل کارمند بازنشسته ی بیمه و مادرش دایان دینکلاج معلم موسیقی در دبستان بود . پیتر با بیماری اکوندروپلازی که از دلایل کوتاه قدی است به دنیا امد . او در شهر مندهام در ایالت نیوجرسی بزرگ شد . پیتر از طرفی نسب ایرلندی و از طرفی نسب المانی دارد . اجداد المانی وی که اهل منطقه ی وستفالن هستند در واقع از خانواده ی اشرافی ون دینکلاج هستند . او در سال ۱۹۸۷ از مدرسه ی دلبارتون و در سال ۱۹۹۱ از کالج دنینگتون فارغ التحصیل شد .

حرفه

پیتر دینکلیج در نقش پیتر در فیلم Death at a Funeral

او در سال ۱۹۹۵ در فیلم Living in Oblivion در نقش بازیگری به ایفای نقش پرداخت که به خاطر کوتاهی قد و نقش های مبتذل شکایت دارد و بازیگری اش بی نتیجه مانده . پیتر بعد از چند سال وقفه در سال ۲۰۰۳ در فیلم The Station Agent بازی کرد . فیلمی که به خاطر ان نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد Independent Spirit and Screen Actors Guild Award شد . او در همان سال در فیلم Tiptoes که به صورت مستقیم بر روی دی وی دی به بازار عرضه شد به ایفای نقش پرداخت . او همچنین در چندین محصول غیر هالیوودی بازی کرد.

پیتر دینکلیج در نقش بولیوار تراسک در فیلم X-Men: Days of Future Past

پیتر در سال ۲۰۰۳ در فیلم Elf در نقش نویسنده ی داستان های کودکان ظاهر شد که در ان بعد از این که ندانسته مورد فحاشی قرار گرفت به شخصیت ویل فرل حمله کرده و او را مورد هجوم خود قرار داد . او در سال ۲۰۰۵ در مجموعه فیلم کم دوام Threshold محصول شبکه ی CBS به هنرنمایی پرداخت و در سال ۲۰۰۶ نیز در فیلم کمدی The Baxter در نقش یک برنامه ریز ازدواج ظاهر شد . وی در فیلم Find Me Guilty با فضای دادگاهی و همین طور اپیزود هایی از مجموعه ی Nip-Tuck به ایفای نقش پرداخت . او همچنین در یک اپیزود از مجموعه ی Entourage محصول شبکه ی HBO در نقش خودش و همین طور در مجموعه ی 30 Rock محصول شبکه ی NBC بازی کرد.

پیتر در سال ۲۰۰۷ در فیلم کمدی و انگلیسی Death at a Funeral ظاهر شد و در سال ۲۰۱۰ با بازی در فیلم American remake عدم موفقیت ان را جبران کرد . او همچنین در سال ۲۰۰۷ در نقش سیمون بار که فردی فاسد بود در فیلم Underdog به ایفای نقش پرداخت . پیتر در سال ۲۰۰۸ نیز در فیلم The Chronicles of Narnia: Prince Caspian در نقش ترامپکین بازی کرد . پیتر در تابستان ۲۰۰۸ در نمایش Uncle Vanya به عنوان نقش اصلی بازی کرد . این نمایش توسط همسر وی اریکا اشمیت کارگردانی شد و در مراسم سالانه ی کالج بارد در پایان تابستان در دانشکده ی اناندیل ان هادسن در شمال نیویورک به روی صحنه رفت.

پیتر دینکلیج در نقش تیریون لنیستر در سریال بازی تاج و تخت

پیتر در سال ۲۰۱۱ در نقش تیریون لنیستر در مجموعه ی بازی تاج و تخت محصول شبکه ی HBO که بر اساس مجموعه رمان نغمه ای از اتش و یخ نوشته ی جورج.ر.ر.مارتین ساخته شده به هنرنمایی پرداخت . ایفای نقش او در این سریال با تحسین های همه جانبه مواجه شد و برای او دریافت جایزه ی Emmy برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در مجموعه های تلویزیونی در سال ۲۰۱۱ و همین طور دریافت جایزه ی Golden Globe برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در مجموعه های تلویزیونی در سال ۲۰۱۲ را به ارمغان اورد . به دلیل ایفای نقش مهم وی و همین طور افزایش زمان پخش این مجموعه در شبکه ی HBO ، پیتر برای بازی در فصل دوم این مجموعه بیشترین دستمزد را دریافت کرد.


پیتر در سال ۲۰۱۲ به جای کاپیتان گات در انیمیشن Ice Age: Continental Drift صحبت کرد . او همچنین در فیلم X-Men: Days of Future Past در سال ۲۰۱۴ در نقش بولیوار ترسک بازی خواهد کرد . پیتر قرار است در بازی کامپیوتری Destiny در نقش گوست صحبت کند ، این بازی در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه خواهد شد . او همچنین در فیلم در حال ساخت Knights of Badassdom که در ژانر کمدی ترسناک خواهد بود هنرنمایی خواهد کرد . پیتر به همراه ساچا گرواسی که نویسنده و کارگردان است چندین سال را برای نوشتن و تولید فیلمی بر اساس اخرین روز های زندگی هروه ویلچاتزیو که بعد از مصاحبه اش با گرواسی در سال ۱۹۹۳ اقدام به خودکشی کرد صرف کرده اند . نام این فیلم My Dinner with Hervé است و پیتر در ان در نقش اصلی بازی کرده است.

زندگی شخصی

در سال ۲۰۰۵ پیتر با اریکا اشمیت که کارگردان تئاتر است ازدواج کرد و ان ها در سال ۲۰۱۱ صاحب فرزند اول خود شدند که دختری به نام زلیگ بود . پیتر یک گیاه خوار است و با همسر و دخترش در شهر نیویورک زندگی می کند . او یکی از حمایت کننده های جبهه ی کشاورزان و سخنگوی جنبش حمایت از حیوانات دامی است.

پیتر در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۳ که در مورد قدش از وی سوال پرسیدند گفت : موقعی که کوچک بودم این موضوع من را خیلی ناراحت می کرد . وقتی به سن نوجوانی رسیدم این موضوع من را خشمگین و غیر قابل تحمل می کرد . اما وقتی بزرگتر شدم سعی کردم تا این موانع را برطرف کنم . موقعی که سن شما زیاد می شه شما تشخیص می دید که فقط کافیه کمی احساس شوخ طبعی داشته باشید . شما فقط این رو می دونید که این مشکل شما نیست بلکه مشکل اون هاست . در سال ۲۰۱۲ خبرنگار مجله ی New York Times از وی پرسید که ایا او خود را به عنوان سخنگوی حقوق افرادی که دچار کوتاهی قد هستند می داند . پیتر در پاسخ به وی گفت : من نمی دونم که چی باید بگم ،هر شخصی با شخص دیگه تفاوت داره ، هر کسی با قد و قواره ی مشابه به من زندگی متفاوت و پیشینه ی متفاوتی داره . هر کسی راه های متفاوتی برای مواجه با این مشکل داره . فقط به خاطر این که من ظاهرا با این موضوع مشکلی ندارم نمی تونم در مورد این که بقیه هم چه طور با این موضوع مشکلی نداشته باشند سخنرانی کنم . من هنوز هم فکر نمی کنم که کاملا با این موضوع کنار امده باشم ، چون هنوز هم بعضی روز ها چندان احساس خوبی ندارم.