کریس فن هوتن

کریس فن هوتن
Carice van Houten 2013-2 vágott.jpeg

نقش ملیساندر
ملیت هلندی
تولد در ۵ سپتامبر سال ۱۹۷۶ در شهر لیدردروپ، هلند
همسر سباستین کوخ (همسر سابق)
فصل(ها) فصل دوم | فصل سوم | فصل چهارم
تعداد قسمتها 13

کاریس انوک فن هاوتن در ۵ سپتامبر سال ۱۹۷۶ میلادی در شهر لیدردروپ در کشور هلند به دنیا امد و اکنون ۳۷ سال دارد . مادرش مارجی اشتاسه در شبکه ی تلویزیونی اموزش هلند کار می کند و پدرش تئودور فن هاوتن نویسنده و گوینده ی رادیو و تلویزیون است . او همچنین یک خواهر کوچک تر به نام جلکا فن هاوتن دارد که مانند خودش بازیگر است . کاریس از طریق مادربزرگ پدری اش ریشه ی اسکاتلندی نیز دارد . کاریس در شهر اوترچت به دبیرستان St. Bonifatiuscollege رفت جایی که در نمایشنامه ی Tijl Uilenspieghel نوشته ی هوگو کلاوس و به کارگردانی اد میگچیلسن در نقش اصلی ایفای نقش کرد . او پس از ان تحصیلات خود را در اکادمی هنر های دراماتیک Maastricht ادامه داد و بعد از یک سال برای تحصیلات حرفه ای خود به Kleinkunstacademie در امستردام رفت.

حرفه

کریس فن هوتن در نقش ملیساندر در سریال تلویزیونی بازی تاج و تخت

کاریس برای اولین بار در تلویزیون در فیلم تلویزیونی Suzy Q به کارگردانی مارتین کولهوون در نقش اصلی ظاهر شد . او برای بازی در نقش سوزی در این فیلم برنده ی جایزه ی Golden Calf شد . او همچنین برنده دو جایزه ی Pisuisse و Top Naeff برای ایفای نقش بر روی صحنه ی تئاتر و همین طور برنده ی جایزه ی Golden Calf برای بازی در نقش گربه ای که به یک دختر تبدیل می شود در فیلم Undercover Kitty در سال ۲۰۰۱ شد . اولین باری که تصویر کاریس در سینما های امریکا به نمایش درامد در فیلم Amnesia اثر مارتین کولهوون در سال ۲۰۰۱ بود که به صورت محدود در امریکا به روی پرده رفت .
کاریس در سال ۲۰۰۶ در نقش راشل استین در فیلم Black Book بازی کرد و برای ان در فستیوال فیلم هلند برنده ی جایزه ی Golden Calf شد . کارگردان این فیلم پل ورهوون در یک مصاحبه ی تلویزیونی در مورد کاریس گفت : من در طول عمرم هرگز با بازیگری با این استعداد و توانایی کار نکرده بودم . او همچنین وقتی از وی در مورد مقایسه ی کاریس و شارون استون پرسیده شد گفت : کاریس حقیقتا نقشش را به بهترین نحو ایفا می کند . دیک شومر در نقد خود درباره ی این فیلم درمورد کاریس در نشریه ی Frankfurter Allgemeine نوشت : او نه تنها از اسکارلت جوهانسون زیباتر است بلکه بازیگر بهتری نیز هست .
در دسامبر سال ۲۰۰۶ کاریس از بازی در یک تئاتر ساخته ی الکس فن وارمردام به دلایل شخصی کناره گیری کرد . بر اساس صحبت های سخنگوی تئاتر این کناره گیری به دلیل تداخل با کار های دیگر این بازیگر بوده است.
اولین فیلم انگلیسی زبان کاریس Dorothy بود که توسط اگنس مرلت فرانسوی کارگردانی شده بود . ایفای نقش فوق العاده ی کاریس در فیلم Black Book باعث شد که در فیلم Valkyrie در مقابل تام کروز و در فیلم Repo Men در مقابل جود لا و فارست ویتاکر بازی کند . او در سه فیلم با کارگردانی مارتین کولهوون به ایفای نقش پرداخت . در سال ۲۰۰۸ او در فیلم غیر تجاری (Zingen in het donker (English: Singing in the dark که یک درام همراه با خشونت بود بازی کرد . در ژانویه ی سال ۲۰۰۸ او به عنوان زن سال توسط مجله ی New York انتخاب شد . او همچنین در مارس سال ۲۰۰۸ بر روی جلد مجله ی Vanity Fair ظاهر شد و عکس هایی که وین میسر از او گرفته بود در مجله به چاپ رسید . در سال ۲۰۰۸ کاریس نقشی را در مقابل لئوناردو دی کاپریو در فیلم Body of Lies بازی کرد اما این صحنه در تدوین نهایی از فیلم حذف شد . در ۴ اکتبر سال ۲۰۰۸ فیلمبرداری فیلم From Time To Time اغاز شد . این فیلم که توسط جولین فلوز کارگردنی شده بر اساس رمان کلاسیک کودکان The Chimneys of Green Knowe نوشته ی لوسی ام بوستون ساخته شده است . کاریس در این فیلم در نقش ماریا اولدنو بازی کرد.
در اپریل سال ۲۰۰۹ اعلام شد که کاریس در فیلم Black Death ساخته ی کارگردان بریتانیایی کریستوفر اسمیت و همین طور در فیلم هلندی (Komt een vrouw bij de dokter (English title: Stricken که بر اساس رمان پر فروشی با همین نام نوشته ی ری کلون ساخته شده بازی خواهد کرد . او همچنین در ان سال در اکشن علمی تخیلی Repo Men به ایفای نقش پرداخت .
در جولای سال ۲۰۱۱ کاریس برای بازی در نقش راهبی به نام ملیساندر در فصل دوم سریال تلویزیونی Game of Thrones محصول شبکه HBO به لیست بازیگران این مجموعه اضافه شد . او ابتدا قرار بود که در نقش ملکه سرسی لنیستر بازی کند اما به دلیل تداخل با کار های دیگرش این نقش را نپذیرفت و این نقش به لنا هدی محول شد.

زندگی شخصی

کاریس با بازیگری به نام سباستین کوخ که همبازی وی در فیلم Black Book بود ازدواج کرد اما در اگوست سال ۲۰۰۹ اعلام شد که این زوج از یکدیگر جدا شده اند .

کاریس در مصاحبه ای اعلام کرد که هالیوود او را ناراحت می کند . او در ادامه گفت : من هالیوود را دیده ام و با این که چیزی ندارم که علیه ان بگویم اما باید بگویم که این نوع زندگی من نیست . مدیر برنامه هایم از این که من می خواهم در اروپا بمانم شوکه شد . او سپس اضافه کرد : اگر هالیوود به من یک پیشنهاد خوب بدهد من قطعا ان را قبول خواهم کرد اما دوست ندارم ان جا زندگی کنم .