خانه > اخبار > اطلاعیه ها > اطلاعیه در رابطه با تغییر مرز اسپویل ویکی وستروس

اطلاعیه در رابطه با تغییر مرز اسپویل ویکی وستروس

با سلام خدمت کاربران محترم سایت وستروس
با توجه به پخش فصل چهارم سریال «بازی تاج و تخت» و منتشر شدن ترجمه فارسی چهار جلد از مجموعه «نغمه ای از یخ و آتش» به اطلاع میرساند که جهت استفاده هر چه بیشتر و بهتر کاربران از ویکی وستروس تغییراتی به شرح زیر در مرز اسپویل داده خواهد شد.

 • از امروز تمام اتفاقاتی که تا انتهای فصل چهارم سریال رخ داده است از اسپویلر خارج میشوند و در معرض دید همه کاربران قرار خواهند گرفت.
 • در انتهای تابستان ۹۳ مرز اسپویل ویکی به انتهای جلد چهارم مجموعه(ضیافتی برای کلاغ ها) تغییر پیدا خواهد کرد. لذا کاربران عزیز این تابستان را فرصت خواهند داشت تا جلد چهارم کتاب را مطالعه کنند.
 • پس از انتشار ترجمه فارسی جلد پنجم مجموعه(رقصی با اژدهایان) و با در نظر گرفتن یک فاصله زمانی منطقی. مرز اسپویل به انتهای کتاب ۵ منتقل شده و تمام اسپویلرها حذف میشوند.

به این ترتیب بخش بیشتری از مطالبی که توسط نویسندگان پر تلاش ویکی ترجمه شده است در اختیار علاقمندان قرار میگیرد.

توجه بسیار مهم:

 • مرز اسپویل کامنتهای سایت همچنان تا انتهای قسمتهای پخش شده سریال خواهد بود تا دوستانی که تنها سریال را دنبال می کنند با آرامش خیال بتوانند در بخش نظرات به تبادل نظر بپردازند.
 • مرز اسپویل تالارهای عمومی فروم همانند سایت و تا انتهای قسمت پخش شده سریال است. همچنین مرز اسپویل تالارهای کتاب و سریال تا انتهای همان کتاب و فصل سریال است. برای مثال در تالار مربوط به کتاب دوم تنها میتوان به بحث در مورد مطالب مربوط به کتاب اول و دوم پرداخت.

رعایت مرز اسپویل برای همه کاربران سایت الزامی است و با کسانی که این مورد را رعایت نکنند برخورد خواهد شد.

پیشاپیش از همکاری شما کاربران عزیز تشکر می کنیم
شورای پادشاهی سایت وستروس

۳۱ دیدگاه

 1. برو باو! حداقل سه چارتا اسپویل از کامنت ها من گرفتم! کلاً دیگه خریته کسی که فقط سریال رو میبینه به سایت ـتون سر بزنه اصلاً !

  • اسپویلر تقصیر سایت نیست. تقصیر کاربره. بیشترش تقصیر کاربریه که اسپویل می کنه که اصلا کارش قابل توجیه نیست. بخشیش هم تقصیر خود کسیه که اسپویل می خوره. داشتیم کسایی که محتوی اسپویلر رو می خونند و بعد می گن ما اسپویل خوردیم توی سایت یا یه بار یکی اومده و تالار کتاب پنجم و اسپویل خورده و شاکیه که چرا اسپویل نمی ذارین.

   سایت انواع و اقسام تمهیدات رو قرار داده که جلوی اسپویل رو بگیره ولی وقتی خودمون رعایت نمی کنیم…

   • اگر مدیران سایت هوشیار باشن و مجازاتی برای اسپویل بی مهابا و بدون اسپویلر نزارن ، این مشکل رخ میده!
    اگر مدیران بر روی کامنت ها کنترل خوبی داشته باشن از این مشکلات هیچوقت نمی بینیم!
    پس بله! درصد اعظمی از این مشکلات متوجه سایت و مدیرانش هست.

    • در سایتی که مخصوص گیم هست (حالا نام نمی برم) برای اسپویل کردن داستان یک بازی اونهم بدون تگ اسپویلر ، با کاربر متخلف به اَشکال مختلف برخورد میشه.
     اینجا چی؟!

    • اسپویل توی این سایت مجازات داره. تا حالا چندین نفر در فروم و سایت جریمه شدن و دسترسیشون بسته شده.
     واقعیتش اینه که درصد کامنتهای اسپویل دار خیلی کمتر از اونه که بخوایم روی کامنتها کنترل شدید بذاریم و گرنه خیلی راحت میتونیم برای همه کامنتها محدودیت بذاریم که حتما قبل از نمایش در سایت تایید بشن. اینکار یه عیب داره و اونم اینکه کامنت شما بلافاصله رو سایت نمیاد و ممکنه چند ساعت تو صف تایید بمونه و از گرمی بحث ها و یکپارچگی اونها کم میشه اما اگه لازم بشه حتما اینکار رو میکنیم.

    • حتما باید جریمه و مجازات روی سر آدم بشه که بتونه خودش رو کنترل کنه و اسپویل نکنه داستان رو برای بقیه. این سیستم جریمه و مجازات رو من نمی پسندم. اون سیستم هم تمام لطف سایت رو از بین می بره. یعنی فروم بسته بشه بهتره تا اون صف تایید ساخته بشه.

    • نه بخدا! نیاز نیست فروم بسته شه. فقط اگه قراره یه نفر اسپویل کنه از تگ اسپویلر استفاده کنه! خیلی راحت!
     جورامون جان؛ شما اگر وضعیت افرادی مثل من رو درک کنی که فقط از طریق سریال داستان رو دنبال میکنن ، الان انقدر راحت از این قضیه نمی گذشتی؟ یارو خیلی راحت میاد میگه فلان شخص نباید میمرد !
     خیلی راحت میگه بچه ها به نظرتون مردن فلانی درست بود؟
     یا اینکه فلانی بچه ی ریگار و لیانا هستن.

     باو اینهمه مطلب مهم رو در صفحه‌ی اصلی ـتون میزارین و همه هم میبینن ، یکبار خطاب به افرادی که آگاه و یا ناخودآگاه داستان رو اسپویل میکنن بزارین. بخدا چیزی ازتون کم نمیشه که هیچ؛ دعا ـتون هم می کنیم !

    • والله کتاب خون و سریال بین نداره، همه صابون اسپویل به تنشون خورده. مال من تقصیر خودم. مدیرای سایت هم به جز جورامون کتاب رو نخوندن کامل و وقتی قراره اسپویل یکی دیگه رو درست کنند خودشون اسپویل می خورند. پس اونا وضعشون بدتر از شما هست بهتر نیست.

     اون قضیه ریگار و لیانا یه فرضیه خیلی قدیمیه بر اساس شواهد توی هر ۵ کتاب که عمده ی شواهدش (مهم ترین هاش) هم مربوط به کتاب یک هستند.

    • حالا من نمیدونم این چه بحثیه شما داری میکنی! 😀
     عزیزم اسپویل اسپویل ـه دیگه! باید جلو ـش گرفته شه. حالا من نمیفهمم اون قضیه لیانا رو میای برام توضیح میدی که چی الان؟ 😀
     این قضیه اسپویل باید در سایت اونقدر گنده جلوه داده شه و باهاش برخورد شه تا کسی جرئت نکنه مزه‌ی ساعت ها و یا شاید روزها غافلگیری و لذت رو از یه آدم به همین راحتی بگیره!

     من میگم این همه مطلب تو سایت هست؛ یکی از مطالب مهم رو در مورد اسپویل بزنید تا ملت بفهمن چیز مهمیه بخدا ! بده این؟ اَخه؟ 😀
     اگه خوبه که بگو خوبه.
     همین …

    • الان من متوجه منظور شما نمیشم. چه پیشنهادی دارید؟
     ما که امکان گذاشتن اسپویلر توی همه قسمتهای سایت رو فراهم کردیم(سایت، فروم و ویکی). زیر اخبار اسپویل زا هم “توجه” میذاریم که اسپویل نکنید. با اسپویل کنندگان هم که برخورد میکنیم. حالا شما چه پیشنهاد دیگه ای علاوه بر اینها دارید؟

     من خودمم اسپویل زیاد خوردم. عروسی سرخ و وقایع اپیزود آخر سریال قبل از خوندن کتاب برام اسپویل شده بود. فکر نکنم کسی وجود داشته باشه که از گوشه و کنار اسپویل نخورده باشه و طعم تلخش رو چشیده. خودمون باید یاد بگیریم که اسپویل نکنیم.

    • به نظر من اگر امکان ویرایش نظر توسط کاربر به وجود بیاد خیلی خوب میشه. به هر حال امکان داره یکی یه نظر بزاره حواسش نباشه رو دکمه اسپویل نزنه بعد بیاد خودش ویرایش کنه. یه چیز دیگه که اگر باشه خیلی از مشکلات مربوط به اسپویل حل میشه امکان گزارش به مدیره. به عنوان مثال یکی اسپویل میزاره(حالا عمدی یا غیر عمدی) یه کاربر اون نظر رو میبینه به مدیر گزارش میده. هم مدیر ها کارشون کمتر میشه هم کس دیگه ای از اون اسپویل صدمه نمیبینه.

    • امکان ویرایش کامنت در سایت وجود نداره مگه اینکه بخوایم توی سایت عضو گیری داشته باشیم و دیگه مهمانها نتونن کامنت بذارن. که به نظرم جالب نیست.
     برای گزارش هم راه های زیادی هست. اگه عضو فروم هستید توی فروم به یکی از مدیران(ترجیحا من یا استنیس که اسپویلی برامون وجود نداره) پیغام بدید. یا اگه عضو فروم نیستید از طریق فرم تماس با ما گزارش کنید.

    • منظورم این بود که اون اسپویل نبوده.

 2. be lotfe besyari az dustan serial vase ma spoil shod kolan midunim fasle 5 che etefaghati gharare biofte ey kash zudtar in karo mikardin

 3. خب دوستان گرامی من چطور تا آخر تابستون بتونم کتاب چهارمو تموم کنم ؟
  یکم نامردیه !

  • ۷۵ روز برای خوندن یک کتاب اونم در ایام تعطیل تابستان کمه؟ دوستان تو این سایت یه هفته ای کتاب رو خوندن.

   • من اگه میتونستم نسخه انگلیسی رو راحت بخونم که تا الان همشو خونده بودم
    یه سوالی از دوستان
    این کتاب ۴ که نشر ویدا منتشر کرده چجوریه ؟ سطح سانسور و حذفیاتش ؟

    • من ۲تا قسم رو براتون به نقل از نشر ویدا میذارم ببینید چطوریه
     صفحه ۳۰۶ کتاب۴ پاراگراف سوم (۱صفحه قبل فصل the princess in the tower) توسط نشر ویدا
     سرسی نزدیک بود به اوسیلی بزند نزدیک بود اما حالا که تا اینجا پیش رفته بود باید بهایش را هم میپذیرفت. به خودش یادآوری کرد :هرکاری میکنم برای تامن میکنم.او چرخید و عاشقانه سر آزنی را نگاه کرد و با نجواسس دلبرانه گفت(دوست ندارم کسی فکز کنه که من از تو ی دروغگو ساختم.ی ساعت دیگه میبینمت.)
     ما به اندازه کافی صبر کردیم.آزنی با انگشتان زمختش یقه پیراهن ابریشمی سرسی را گرفت.

     صفحه۲۱۰ کتاب ۴ (فصل قبلیش cat of the canals ) توسط نشر ویدا
     فانوسی در کابین ناخدا روشن بود و سم موقع وارد شدن سرش را محکم به آن کوبید گفت:(آخ)و گیلی گفت:صدمه دیدی؟بذار ببینم.و به جلو خم شد…و به او نزدیک شد.
     سم هم… با خودش گفت:”من سوگند خوردم” سپس خود را عقب کشید و گفت:من نمیتونم…کشتی باد دارچینی دور سرشان میچرخید و سم مدام با خود تکرار میکرد :”من سوگند خوردم…اگه سوگندم رو بشکنم مثل دارون میشم… گیلی گفت:من همسرت میشم. سم اندیشید:”نه نه.تو نمیتونی همسرم بشی من سوگند خوردم من سوگند خوردم.”اما تنها کلمه ای که از دهانش خارج شد حاکی از رضایت بود.
     پس از آن گیلی به خواب رفت.سم هم خسته بود و میدانست که باید به کابین برگزدد اما ماندن در کنار گیلی بسیار دل انگیز و آرامش بخش بود. او زیر نور فانوس کنار گیلی نشسته بود تا به خواب رود و با خود میگفت “حتی خدای پیرزن هم نمیتونه من رو از این مخمصه نجات بده”آسانترین کاری که میتوانست انجام دهد بلند شدن و پریدن در دریا بود.”اگه غرق بشم هیچکس نمیفهمه که من سوگندمرو شکستم و این ننگ رو به بار آوردم و گیلی هم میتونه همسر بهتری برای خودش پیدا کنه مردی که اینقدر ترسو احمق نباشه.”

    • چه جالب
     حداقل اونجایی که ترجمه نکردن رو یه چیزی به جاش می نوشت .

 4. کتابها رو از کجا تهیه کنیم توی وب هستن؟

  • تا کتاب ۴ توسط نشر ویدا منتشر شده و میتونید تهیه کنید. سایتهای خرید آنلاین هم وجود داره.
   کتاب های ۱ و ۲ رو به صورت الکترونیکی میتونید از آرشیو سایت دانلود کنید(به همراه بخشی از کتاب ۳)
   کتاب ۳ توسط سایت وینترفل داره ترجمه میشه و الان به فصل ۶۶ رسیدن.
   انتشارات آذرباد هم کتاب رو ترجمه کرده اما الان حضور ذهن ندارم که تا کدوم جلد چاپ شده.

 5. مرسی که فرهنگ اسپویلر رو دارید 🙂

 6. یه سوال دارم
  من یه جایی به طور اتفاقی دیدم نوشته بود واریس Azor Ahai ـه .حالا واقعا Azor Ahai هست یا نه؟
  در ضمن کتاب رو هنوز نخوندم

 7. الان اگه بگم بانو کاتلین زنده اس اسپیوله؟

 8. هیتمن بیخیال نمیشی نه؟! ما نخوایم هدایت شیم باید کیو ببینیم؟!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*