خانه > مقالات > نقدی بر یک تئوری: دروگون، دنریس را به ولانتیس برد تا زنده شود

نقدی بر یک تئوری: دروگون، دنریس را به ولانتیس برد تا زنده شود

هشدار اسپویل برای افرادی که قسمت آخر را ندیده‌اند.

آخرین قسمت از بازی تاج و تخت پخش شده، اما اگر فکر می‌کنید این موضوع باعث می‌شود برای وستروس و سرزمین‌های فراسوی آن تئوری ساخته نشود، همچون ادمیور تالی که فکر می‌کرد باید شاه شود در اشتباه هستید. آخرین تئوری که بیشتر جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی دارد به این موضوع اشاره دارد که دروگون، دنریس را به ولانتیس، شهری که در آن معبد خدای روشنایی هست، برده تا تا راهبان خدای نور همان طور که ملیساندر، جان اسنو را زنده کرد، دنریس را زنده کنند.

تنها مدرکی که در سریال دیدیم مربوط به جلسه‌ی شورای کوچک بود که در آن وقتی بحث دروگون پیش کشیده شد. هیچ‌کس نمی‌دانست که او کجا هست، البته سمول تارلی در حال گفتن کلمه‌ی «ولانتیس» بود که صحبتش را قطع کردند.

ولانتیس شهری در اسوس است، که با فاصله‌ی زیادی از کینگزلندینگ در شرق آن واقع شده. در گزارشات آمده بود که آخرین بار دروگون را در حال رفتن به شرق دیده‌اند. ولانتیس شهری هست که معبد خدای روشنایی در آن واقع شده، و درواقع واتیکان پیروان رلور محسوب می‌شود. آنجا خانه‌ی پیرترین و باتجربه‌ترین راهبان این دین محسوب می‌شود، که یکی از آن‌ها توانست جان اسنو را به زندگی بازگرداند، و کمی قبل‌تر دیدیم که راهبی دیگر، بریک دانداریون را به زندگی بازگرداند. پس اگر دروگون جسد دنی را به آنجا ببرد حداقل شانس زنده شدن او وجود دارد.

چندین مسئله درباره‌ی این تئوری وجود دارد. اول از همه مسافت زیادی بین کینگزلندینگ و ولانتیس وجود دارد، حتا برای یک اژدها. دروگون برای رسیدن از دریای باریک تا ولانتیس باید یک سوم قاره را بپیماید. او نیاز دارد تا چندین روز سفر کند، و پس از آن مشخص نیست چقدر طول می‌کشد تا عابدین معبد رلور نیت او را متوجه شوند. اما زمان زیادی از مرگ جان اسنو نگذشته بود که ملیساندر او را زنده کرد، از طرفی جان اسنو در سرمای شمال بود که جسد را تازه نگه می‌داشت، اما گرمای بدن دروگون به نابودی جسد سرعت می‌بخشد. به احتمال زیاد زمانی که دنریس به ولانتیس برسد ظاهرش مانند روز اول نباشد.

با تشکر از سخنانی که کیناوا در فصل ششم به واریس و تیریون گفت، می‌دانیم پیروان خدای روشنایی معتقد هستند، دنریس همان شخص برگزیده‌ای هست که قرار است دنیا را نجات دهد. حالا اینکه آن‌ها فکر می‌کنند که دنیا پس از نابودی شاه شب همچنان نیاز دارد نجات پیدا کند یا نه، یک بحث جدا است، اما اگر قبول کنیم که راهبان خدای نور همچنان به دنریس وفادار هستند، آیا کسی بلد هست که چگونه مرده را زنده کند؟

با اینکه ملیساندر، راهبه‌ای که صدها سال به خدای روشنایی خدمت کرده، از وجود چنین طلسمی خبر داشت، هنگامی که فهمید توروس از میر توانسته از آن استفاده کند، غافلگیر شد. ملیساندر پس از آنکه در فصل ششم توانست جان را زنده کند، در فصل هفتم راهی اسوس شد و گفت که به ولانتیس می‌رود. این ممکن است نشان دهد که او به سراغ افراد بالادست خود رفته تا روش این کار را آموزش دهد. پس حداقل از بابت این موضوع مشکلی نیست.

از بحث نابودی جسد دنی و رغبت راهبان به زنده کردن دنی هم بگذریم، مشکل بزرگ دیگری سد راه این تئوری هست. چگونه دروگون می‌داند که کسی قادر است مادرش را زنده کند؟ البته، نابود شدن تخت آهنین به دست او نشان از هوشمندی او و رابطه‌ی عمیقی که با مادرش داشته، می‌دهد، اما او همچنان از جغرافی، تاریخ، یا توانایی‌های پیروان یک مذهب خبر ندارد.

راستش را بخواهید دلیل معقولی برای قبول این تئوری وجود ندارد، پس پذیرفتن این تئوری کاری مشکل است.

۱۶ دیدگاه

 1. دادا سریال تموم شئ تو هنوز دنبال زیر بغل مار میگردی گات تموم شد

 2. اگه تئوری درست باشه خیلی خوب میشه اگه ادامه بدن حتا بعد چند سال بسازن که دیگه تموم شده خیلی خفن میشه باید دید مارتین تو کتاب چی مینویسه

 3. کاش میشد . خیلی بد تموم شد. من از فصل آخرش خوشم نیومد از اول سریال میگفتند شاه شب و نفراتش دارن میان بعد تو یک قسمت کشته شد اونم خیلی ساده و به پایتخت هم نرسید . کاش سرسی رو شاه شب میکشت یا دنریس اول سرسی رو میکشت بعد میرفت به جنگ شاه شب و نبرد آخر نبرد شاه شب و دنریس بود و در نهایت سلطنت به جان میرسید .

 4. کجایی بابا سریال تموم شد

 5. سلام
  خیلی اخرش بد تموم شد
  نه از فصل یک که انقدر جذاب شروع شد نه از فصل۹انقدر بد تموم شد
  ولی فکر میکنم فصل نهمش میاد

 6. تموم شد ولی من تو ذهنم با این تئوری ها دلمو خوش میکنم?
  خب اینم داستانه دیگه منم تو ذهنم هرجور که بخوام تمومش میکنم!
  سریال به این خوبی یه فصل نباید باعث بشه ذهنیتت خراب بشه من که عاشق این سریال بودم تو ذهنم هم یه پایان قشنگی براش ساختم که نگو?
  ولی واقعا خیییلی بد تموممم شدددددددد?????????????
  من منتظر اسپینافش فعلا موندم

  • خیلى خوشحالم که این قدر مى تونید به روش هاى دیگه هم براى پایان سریال فکر کنید و هر چیزى رو که مى ببینید چشم بسته نمى پذیرید.

 7. داش اگه این تئوری عملی بشه اسم اسپین اف میشه خانه اژدها?(ای کاش بشه چون دنریس حیف بود بمیره مقصر مرگش سانسا ..? کثیف بود )

  • اخ اخ نگو که دو تا سیزن اخر سانسا خیلی عوضی شد البته که از کاراکتری که تو کتاب اول باعث مرگ پدر خودش می شه از حماقت و زیر دست جافری و سرسی و لیتل فینگر و رمزی بزرگ می شه انتظار چی می شه داشت!!!!!!

   • کل این فیلم یک داستان بود تا بگه آدم همیشه از اعتمادش ضربه میخوره چه واسه ند استارک. یا راب استارک چه جان اسنو و حتی دنی. این مهم هست نه فصل نهم

 8. داداش یعنی کلا تموم شد دیگ یک درصدم احتمالش نیست نهش ساخته بشه؟

 9. توی سریال نشون دادن که اژدها بسیار باهوشه مثل نکشتن جان، ذوب کردن تخت آهنین و طرز نگاه اژدها به جان، برای همین اژدها دنریس رو به ولانتوس برد تا کسانی که از خدای نور پیروی می‌کنن، دنریس رو مثل جان اسنو دوباره زنده کنن

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*