استیفن دیلین

استیفن دیلین
Z.jpeg

نقش استنیس براتیون
ملیت انگلیسی
تولد در 30 نوامبی 1956 در لندن ، انگلستان
همسر Naomi Wirthner
فصل(ها) فصل 2|فصل 3|فصل 4
تعداد قسمتها 12

استیفن جی دیلین در ۳۰ نوامبر سال ۱۹۵۶ میلادی از مادری انگلیسی به نام بریگت ( Bridget ) و پدری استرالیایی و جراح به نام جان دیلین ( John Dillane ) در محله ی کنزینگتون ( Kensington ) در شهر لندن و در کشور انگلستان به دنیا امد او اکنون 57 سال سن دارد . او در دانشگاه اکستر ( University of Exeter ) به تحصیل در رشته های تاریخ و علوم سیاسی پرداخت و بعد از آن به ژورنالیستی ( journalist ) در موسسه ی تبلیغاتی کرویدون ( Croydon Advertiser ) مشغول شد . او درحالی که از شغل خود ناراضی بود به مطالعه در مورد ترور ایو ( Eve ) که یک بازیگر بود پرداخت و متوجه شد که او به خاطر این که بازیگر شود از خواندن درس معماری دست کشیده بود . سپس استیفن تصمیم گرفت تا به مدرسه ی نمایش الد ویک ( Old Vic Theatre ) در شهر بریستول ( Bristol ) برود. او در دوره های اغازین حرفه ی بازیگری خود با نام استیفن دیلان ( Stephen Dillon ) شناخته می شد ولی در دهه ی ۹۰ به اسم اصلی خود استیفن دیلین بازگشت .

حرفه

استیفن دیلین در نقش مرلین در فیلم King Arthur

استیفن دیلین یک بازیگر مشهور تئاتر است و از نقش های قابل توجه وی می توان به نقش آرچر ( Archer ) در نمایش استراتژیست زیبا ( Beaux' Stratagem ) درسال ۱۹۸۹ ، نقش پریور والتر ( Prior Walter ) در نمایش فرشتگان در امریکا ( Angels in America ) در سال ۱۹۹۳ ، در نمایش هملت ( Hamlet ) در سال ۱۹۹۴ ، نقش کلاو ( Clov ) در نمایش بازی آخر ( Endgame ) اثر سامویل بکت ( Samuel Beckett's ) در سال ۱۹۹۶ ، در نمایش عمو وانیا ( Uncle Vanya ) در سال ۱۹۹۸ ، نقش هنری ( Henry ) در نمایش جسم واقعی اثر تام استوپارد ( Tom Stoppard ) در سال ۲۰۰۰ که برای ان جایزه ی تونی را در ان سال دریافت کرد ، در نمایش ساحل اتوپیا ( Coast of Utopia ) در سال ۲۰۰۲ و همچنین اجرایی یک نفره از نمایشنامه ی مکبث ( Macbeth ) در سال ۲۰۰۵ اشاره کرد. او همچنین در نمایش چهار کوارتر ( 'Four Quartets' ) اثر تی اس الیوت ( T.S. Eliot ) در لندن و نیویورک به ایفای نقش پرداخته است .

استفن دیلین در صحنه سینما هم از شهرت به خصوصی برخوردار است و از مهم ترین نقش های وی می توان به بازی در نقش هوراتیو ( Horatio ) در فیلم اقتباسی کارگردان معروف فرانکو زفرلی از نمایشنامه ی هملت در کنار مل گیبسون ( Mel Gibson ) به عنوان نقش اول اشاره کرد . او در سال ۱۹۹۷ در فیلم به سارایوو خوش آمدید ( Welcome to Sarajevo ) در نقش مایکل هندرسون ( Michael Henderson ) به بازی پرداخت که اقتباسی بود از ژورنالیست انگلیسی مایکل نیکلسون . همچنین او در سال ۲۰۰۱ در نقش ردفورد فویل هارکر که مردی ناشکیبا و آشفته حال بود در فیلم بازی جاسوسی ( Spy Game ) به ایفای نقش پرداخت . او همچنین به خاطر بازی در نقش لیونارد ولف در فیلم ساعت ها ( The Hours ) در سال ۲۰۰۲ ، بازی در نقش هری واردن گلف باز افسانه ای انگلیسی در فیلم بزرگترین مسابقه ای که تا به حال بازی شده( The Greatest Game Ever Played ) در سال ۲۰۰۵ و بازی در نقش گلن فوی در سه گانه ی هدف به شهرت بیشتری دست یافته است. وی همچنین به خاطر بازی در فیلم جان ادامز در نقش توماس جفرسون رییس جمهور امریکا مورد تحسین واقع شد. در ماه جولای سال ۲۰۱۱ او در نقشی متفاوت به بازیگری در نقش استنیس براتیون در سریال تلویزیونی بازی تاج و تخت ( Game of Thrones ) پرداخت . در سال ۲۰۱۲ او در نقش روپرت کیل که رییس یک سازمان امنیتی به نام بیزانتیوم است در سریال تلویزیونی انگلیسی امریکایی شکارشده ( Hunted ) بازی کرد. در همان سال استیفن در فیلم مستقل انگلیسی به نام پاپادوپولوس و پسران ( Papadopoulos & Sons ) با موفقیت و متهورانه در نقش هری پاپادوپولوس مردی که مجبور شده زندگی خود را از هیج به خاطر بحران بانکی از نو شروع کند بازی کرد. نکته ی جالب این است که پسر وی ، فرانک دیلین ( Frank Dillane ) نیز در این فیلم در نقش پسر خودش بازی کرده . در ۲۳ ژانویه ی سال ۲۰۱۳ خبری مبنی بر بازی وی به عنوان بازیگر نقش اول مرد در مجموعه ی تونل منتشر شد .

جوایز

استیفن دیلین در نقش مال در فیلم 44 Inch Chest

استیفن دیلین به خاطر بازی در نقش توماس جفرسون در مجموعه ی جان ادامز نامزد جایزه ی امی در سال ۲۰۰۸ شد . همچنین در سال ۲۰۰۹ برنده ی جایزه ی بهترین بازیگر از آکادمی تلویزیونی بریتانیا به خاطر بازی در نقش توماس هارندال در فیلم شلیک (The Shooting ) شد .

زندگی شخصی

استیفن دیلین با بازیگری به نام ناومی ریتنر ( Naomi Wirthner ) در مدرسه ی نمایش الد ویک اشنا شد و با وی ازدواج کرد . او دو پسر به نام های فرانک و سیموس ( Seamus ) دارد که فرانک بازیگر است و در فیلم هری پاتر و شاهزاده ی دورگه ( Harry Potter and the Half-Blood Prince ) به ایفای نقش پرداخته است . برادر جوان تر استیفن ، ریچارد دیلین ( Richard Dillane ) نیز یک بازیگر است .