خانه > اخبار > اخبار کتاب > بیست و یکمین سالگرد نگارش مجموعه «نغمه ای از یخ و آتش»

بیست و یکمین سالگرد نگارش مجموعه «نغمه ای از یخ و آتش»

photo_2017-08-01_20-36-39

مجموعه کتاب های «نغمه ای از یخ و آتش» به شخصیت‌های پیچیده، پیچش‌های داستانی ناگهانی و معمولا شدید و دسیسه‌های سیاسی‌اش معروف است. برخلاف سایر آثار در این ژانر که جادو معمولا نقش اصلی را بازی می‌کند، این مجموعه به استفاده‌ی محدود و نامحسوس از جادو معروف است و آن را به عنوان نیرویی پس‌زمینه‌ای مبهم و معمولا شیطانی به کار می‌برد.همچنین رمان‌ها (تا به حال) نبرد نهایی بین «خیر» و «شر» را مرکز توجه قرار نداده‌است و خطوط داستانی در درجه‌ی اول مبارزات سیاسی و جنگ داخلی را محور توجه قرار داده و یک یا دو خط داستانی امکان تهدیدی خارجی را مطرح می‌کنند.

این درحالی است که در کتاب های بزرگ و معتبر ژانر فانتزی مانند ارباب حلقه ها در نهایت یک نبرد «خیر» و «شر» وجود دارد و تمام داستان نیز حول و محور همین نوشته شده است.اما به هرحال و با وجود بعضی تفاوت ها وجوه مشترک زیادی بین اثر تالکین با اثر مارتین وجود دارد.

نگارش اولیه کتاب ها از سال ۱۹۹۱ آغاز شد و درحالی که مارتین قصد نوشتن یک داستان کوتاه تر را داشت دریافت که اثر جدیدش یک فانتزی طولانی است،نغمه یخ و آتش که در ابتدا سه گانه بود تا به حال پنج کتاب از آن به چاپ رسیده و دو کتاب دیگر نیز در آینده به چاپ خواهد رسید.

آثار مارتین با توجه به شهرت او و کیفیت بالای کتاب ها از ابتدا با اقبال خوانندگان مواجه شد و همچنین جوایز زیادی را نیز به دست آورد.

اشاره ها،تشابهات و تاثیرات تاریخی زیادی در داستان مارتین وجود دارد که از مهمترین آنها میتوان به تاثیر پذیری مارتین از جنگ رز ها و دو خاندان تاریخی یورک و لنکستر اشاره کرد.

مارتین به عناوین تخیلی دوپهلو علاقه‌ی خاصی دارد چرا که فکر می‌کند نوشته را غنا می‌بخشد؛ از این رو او نام نغمه‌ای از یخ و آتش را عنوان کلی مجموعه انتخاب کرد: مارتین تقابل همیشگی آدرهای سرد و اژدهایان آتشین را یکی از معانی ممکن برای یخ و آتش می‌داند، هرچند واژه‌ی نغمه در عناوین دیگر کتاب‌های مارتین از جمله نغمه‌ای برای لیا و نغمه‌هایی که مردان مرده می‌خوانند نمود داشته است و از تعلق خاطر او به نغمه‌ها حکایت دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*