خانه > مقالات > بازشدن دروازه جهنم بر روی هفت قلمرو. نگاهی به چهار «قتلگاه خونین» در مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت

بازشدن دروازه جهنم بر روی هفت قلمرو. نگاهی به چهار «قتلگاه خونین» در مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت

 

همیشه یکی از اصلی ترین خصوصیات «بازی تاج و تخت» که همواره باعث جذاب تر شدن مجموعه نیز شده میزان بالای کشتار،مرگ و صحنه های خشن است که تقریبا از همان اپیزود ابتدایی شاهدش بوده ایم. در این میان اگر قرار باشد میزان تمامی کشته های سریال را ارزیابی کنیم نمیتوان به رقمی کاملا دقیق رسید اما تنها میتوان گفت که این میزان در فصل های پنج تا هفت با رشدی ۸۰ درصدی روبرو شده. امروز قصد داریم تا به بررسی چهار نبرد،قتلگاه یا مجموعه جنگ های زنجیره وار در سریال اشاره کنیم که از لحاظ آمار کشته ها در سطح بالایی قرار دارند. لازم به ذکر است از آنجایی که به طور دقیق نمیتوان میزان تلفات تمام نبرد هارا اعلام کرد پس روی آوردن به آمار تقریبی موضوعی منطقی است. باما همراه باشید.

۴٫ مجموعه نبردهای چریکی شمال.

قوا: ۱۸۰۰۰شمالی-۶۰۰۰۰ لنیستر-۱۰۰۰۰تالی.
تلفات:۷۰۰۰لنیستر-۶۰۰۰شمالی و تالی.

هرچند که در ظاهر تمام ارقام به سود قوای وسترلندز است اما راب استارک به خوبی تواست طی نبرد های چریکی علیه قوای لنیستر علاوه بر پیروزی های میدانی گسترده جایگاه خودرا در بین لردهای شمالی تثبیت کند و حتی از سوی آنها پادشاه شمال نامیده شود. در مجموعه پنج نبرد علیه قوای لنیستر و پیش از آن حمله وسترلندز به لردهای ریورلندز حدودا ۱۳ هزار کشته از دو طرف به ثبت رسید که در این میان ۲۰۰۰ شمالی طبق نقشه راب در گرین فورک و ۳۰۰۰ تن دیگر نیز در عروسی خونین جان دادند و تنها به صورت رسمی ۱۰۰۰ شمالی در میدان نبرد و طی چهار نبرد دیگر کشته شدند. تالی ها نیز درطول یکسال نبرد علیه پادشاهی مخصوصا در محاصره ریوران توسط جیمی متحمل تلفات قابل توجه ای شدند اما در نهایت این قوای لنیستر بود که بیشترین خسارات را متحمل شد.

۳٫ مجموعه نبردهای متحدین و مخالفین دنریس.

قوا: ۱۴۰۰۰۰ مهاجم(دنریس)-۳۵۰۰۰ مدافع(سرسی)
تلفات: ۶۰۰۰لنیستر و تارلی-۱۰۰۰۰ انسالید،دوتراکی،آهن زاده،تایرل،مارتل.

مطمئنا هنگامی که دنریس توانست پس از مشکلات فراوان به خاک وستروس برسد این سوال در ذهنمان به وجود آمد که چرا نباید در همین دقیقه وی با تمام قوا به پایتخت حمله کند؟ حمله ای که مطمئنا به کمتر از چند ساعت به طول می‌انجامید و دنریس به راحتی میتوانست یکبار برای همیشه تخت آهنین را به دست آورد. اما از آنجایی که دنریس برخلاف پدر خود نمیخواهد ملکه خاکستر ها شود به محاصره روی میآورد اما این فرصت را به قوای لنیستر میدهد تا با سازماندهی قوای خود و کمک سایر خاندان ها یکی پس از دیگری متحدین دنریس را تحت فشار قرار دهد. جیمی موفق میشود با استفاده از استراتژی راب علیه خودش در نبرد ویسپرینگ وود خاندان تایرل را البته با کمک تارلی ها ازمیان بردارد. هرچند درواقع تایرل ها در کتاب دارای یکی از عظیم ترین سپاهیان وستروس است اما این تعداد در سریال تقریبا نصف میشود. زمانی که در فصل دوم لرد بیلیش با تایوین ملاقات میکند فقط کافیست تا دیالوگ های آنها را گوش دهید و متوجه میشوید که به گفته بیلیش تایرل ها پس از استارک ها و لنیستر ها عظیم ترین سپاه را دارند که سوالات زیادی را به وجود میآورد البته در این میان تارلی ها نیز خیانت کردند. در نبرد بعدی یورون موفق میشود تقریبا تمام ناوگان گریجوی هارا درهم بکوبد و در این میان چندین تن از افراد دورن همانند سندها به جمع کشته شدگان اضافه میشوند. قوای لنیستر بیشترین میزان تلفات خودرا در غنائم جنگی متحمل میشود.

۲٫ نبرد بلکواتر.

قوا: ۵۰۰۰۰ وفادار به استنیس-۴۰۰۰۰لنیستر.
تلفات: ۲۵۰۰۰ برایتون و دزدان دریایی-۵۰۰۰ لنیستر و تایرل.

هرچند تایوین لنیستر نتوانست در میدان نبرد علیه شمال به موفقیت خاصی برسد اما به لطف نقشه فوق العاده تریون لنیستر ها توانستند در نبرد بلکواتر به یک پیروزی تاریخی برسند. تایوین لنیستر نیز توانست پس از مرگ رنلی با کمک پیتر بیلیش باری دیگر دو خاندان تایرل و لنیستر را در یک جبهه علیه استنیس قرار دهد. درهنگام انفجار تقریبا اکثر قوای استنیس در یک لحظه نابود شد و تنها تعدادی کم توانستند در ساحل علیه جافری به مبارزه بپردازند. جدا از این موضوع همانطور که میدانید پس از مرگ رنلی قوای ۱۰۰۰۰۰ نفره وی نیز به دو گروه تقسیم شد. پرچمداران رنلی در استورمزلند تقریبا به حمایت از استنیس پرداختند اما در حال ریچ تمام قوای خودرا فراخواند و همین موضوع باعث شد تا استنیس نتواند با تمامی قوای موجود به پایتخت برود. قوای لنیستر نیز از یک طرف درحال مبارزه با استارک ها بود و به همین دلیل تایوین مجبور شد عده نسبتا زیادی را در کسترلی راک باقی گذارد. هرچند استنیس پس از نبرد بازهم تعداد قابل توجه ای را در اختیار داشت اما به مرور زمان و از دست رفتن حمایت لردها تعداد نفرات وی به ۴۰۰۰ کاهش یافت.

۱٫ کشتار دسته جمعی در هاردهوم.
قوا: ۱۰۰۰۰۰ وحشی- تعدادی نامعلوم از ارتش مردگان.
تلفات: ۹۰۰۰۰ وحشی.

مطمئنا در تمام اپیزود های سریال هیچگاه نمیتوان صحنه ای را یافت که به اندازه هاردهوم خونین باشد. درست همانند یک طوفان سهمگین پادشاه شب توانست تقریبا تمام نسل مردمان آزاد را در یک چشم بهم زدن درهم بکوبد و نکته بدتر آنکه تمام آنها به قوای مردگان افزوده شدند و احتمالا نقش اصلی را علیه زندگان در فصل هشتم بر عهده دارند. از آنجایی که در فصل ششم تورمند تعداد افراد جنگجو را علیه رمزی حدودا ۲۰۰۰ نفر اعلام و بقیه را کودک یا پیر معرفی میکند پس میتوان انتظار داشت حدود ۱۰۰۰۰ نفر توانسته باشند قبل از نابودی کامل با استفاده از کشتی فرار کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*