خانه > اخبار > اخبار سریال > جورج آر.آر مارتین استن لی را به یاد می‌آورد!!

جورج آر.آر مارتین استن لی را به یاد می‌آورد!!

چهار روز پیش صنعت سرگرمی یکی از خلاق ترین شخصیت های خود را از دست داد: استن لی افسانه ای که در سن ۹۵ سالگی فوت کرد. او به تنهایی یا با کمک بعضی افراد دیگر در خلق خیلی از شخصیت های دنیای کمیک از جمله مرد عنکبوتی، تور، مرد آهنین، کاپیتان آمریکا، مردان ایکس و غیره نقش داشت، با چنین سابقه ای او الهام بخش افراد دیگر، از جمله نویسنده نغمه آتش و یخ، جورج آر. آر. مارتین بود، مارتین در مصاحبه با USA Today گفت:

«ناراحت کننده است، من چندین بار استن را ملاقات کردم،نمی‌تونم بگم که واقعن می‌شناختمش. اما خب، اون تاثیر زیادی روی کار من داشت. من یکی از طرفدارای مارول بودم، من با خوندن مرد عنکبوتی، انتقام جویان و چهار شگفت انگیز و کمیک های دیگه بزرگ شدم. اون یک نویسنده بزرگ در زمینه کمیک بود، و دنیای مارول نتیجه کار اون بود.»

به نوعی می‌شود گفت که استن لی نخستین کار مارتین را چاپ کرده است؛ بله مارتین در سن پانزده سالگی، در دهه ۶۰ میلادی نامه ای برای استن لی و جک کربی درباره کمیک چهار شگفت انگیز نوشت، و استن لی و جک کربی آن را در شماره بعدی کمیک ها چاپ کردند، که این نخستین نوشته مارتین بود که به صورت رسمی منتشر شد.

مارتین در مصاحبه با vanityfair گفت «به احتمال زیاد استن لی مهمترین شخصیت در دنیای کمیک است، حداقل پس از جری سیگل و جو شوستر که خالق سوپرمن بودند، اون ها کل ماجرا رو شروع کردن، اما [استن لی] کار رو دوباره از ابتدا شروع کرد و خیلی بهترش کرد»

کار های استن لی تاثیر زیادی روی مارتین گذاشت، برای نمونه، کمیکی که مارتین را بر آن داشت تا برای استن لی نامه بنویسد، شخصیت جدیدی به نام مرد شگفت انگیز (Wonder Man) را معرفی می‌کرد، که در چند شماره بعد، مرد. او در سال ۲۰۱۱ در مصاحبه ای گفت:

«من مرد شگفت انگیز رو دوست داشتم، می‌دونی چرا؟ این به شخصیت من برمی‌گرده، مرد شگفت انگیز توی اون داستان مرد.اون یه شخصیت جدید بود، تازه معرفی شده بود، و مرد. قلب آدم رو می‌شکونه. من اون شخصیت رو دوست داشتم. اون شخصیت تراژیک و محکوم به فنا بود. فکر کنم من از دوران دبیرستان نسبت به شخصیت های تراژیک کشش بیشتری نشون دادم.

البته از اونجایی که داریم از کمیک حرف می‌زنیم، مرد شگفت انگیز بعد از مدتی دوباره زنده شد. او یکی دو سال بعد برگشت و برای مدت طولانی ای زنده موند. اما این حقیقت که او معرفی شد، به انتقام جویان پیوست و مرد و همه این ها در یک داستان اتفاق افتاد، تاثیر زیادی روی من گذاشت.»

ارتباطات زیادی میان کار های مارتین و استن لی وجود دارد.استن لی سابقه خوبی در به تصویر کشیدن «طرد شدن از جامعه» را دارد و در بین کار های او می‌توان مردان ایکس، ترس از جهش یافته ها، و منفور بودن در جامعه را دید. و مشابه آن در کار های مارتین «معلول ها، حرامزاده ها، و چیز های شکسته» را (مانند برن استارک، جان اسنو و تیریون لنیستر) دید. همچنین در یک مقاله به قلم جان ساودرا، یکی از نویسندگان denofgeek که به بررسی کار های مارتین پرداخته گفته شده است:

«نگهبانان شب را فراموش نکنید. که قدرتمند ترین نمونه از یک خانواده، در طول سریال هستند. افراد بلاتکلیف، بزدل ها، بزهکار ها و مردان شریف از تمام سرزمین، در کنار هم جمع شده اند تا از دنیا در برابر تهدید ها محافظت کنند، اگر این شما را به یاد انتقام جویان نمی‌اندازد، نمی‌دانم دلیلش چیست.»

استن لی تاثیر زیادی روی مارتین گذاشت، و همینطور روی ما،متشکریم آقای لی بابت زیبا کردن دوران کودکی ما.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*