خانه > مقالات > تعداد دقیق قلمروهای وستروسی! ۷؛ ۸، ۹ یا ۱۰؟

تعداد دقیق قلمروهای وستروسی! ۷؛ ۸، ۹ یا ۱۰؟

نوع مقاله: تحلیلی – تاریخیتوسط: برندون معمار

در مجموعه داستان نغمه ای از یخ و آتش بسیاری از اتفاقات در هفت قلمرو پادشاهی وستروس روی میدهند. همین موضوع بلافاصله ما را دچار سردرگمی میکند چرا که وستروس یک کشور محسوب میشود. اما در حقیقت ۹ منطقه مجزا در پادشاهی وجود دارد بعلاوه وحشیهای شمال را حساب نکردیم (به تعداد رنگ های استفاده شده در عکس دقت کنید که در واقع مرز قسمت های مختلف وستروس اند). آیا آنها در شمارش حساب نمیشوند؟ در این مقاله برآنیم تا ببینیم استفاده از واژه ی هفت بر چه اساسی ست؟!

اینگونه که به نظر میرسد در دنیای نغمه یخ و آتش تمایل چندانی به تغییر نام وجود ندارد و ممکن است برای قرن ها نامی تغییر نکند. حال آنکه در دنیای امروزه ما این تغییرها بسیار راحت تر انجام میشود. (برای مثال تغییری که در نام G6 صورت گرفت و به G8 تبدیل شد.)

http://en.wikipedia.org/wiki/G8

در وستروس عدد ۷ عدد مهمی ست. چرا که به اعتقاد آنها به خدای هفت اشاره میکند. خدایی که در نظر آنها در ۷ قالب نمود پیدا میکند. با در نظر گرفتن این موضوع درک این مطلب که آنها بر ثابت نگه داشتن ۷ قلمرو پادشاهی و افزایش ندادن آن به ۸ قلمرو اصرار می ورزند، آسانتر میشود. اما باید قبول کنیم که این موضوع افراد زیادی را دچار مشکل کرده است. اوضاع وقتی پیچیده تر میشود که طرفدار این مجموعه فقط و فقط سریال را مشاهده کرده باشد. مشاهده کردن سریال و شمردن لوکیشن های مختلف و به خصوص دقت در تیتراژ آغازین آن کافی ست تا بیننده را دچار این مشکل کند که تعداد قلمروهای وستروس بیش از ۷ تاست. پس این عدد ۷ از کجا آمده است؟

با دقت در تاریخ وستروس میتوانیم مشکل را بهتر متوجه شده و آن را حل کنیم.از جورج آر.آر مارتین نیز در این مورد سوال شده است. توضیح او بسیار ساده  است:

زمانیکه اگان فاتح حمله به وستروس را آغاز کرد، ۷ قلمرو پادشاهی در قاره وستروس وجود داشتند که عبارت بودند از:

 1. پادشاهی شمال (North) – مقر فرماندهی قلعه ی وینترفل توسط خاندان استارک
 2. پادشاهی دره (Vale) – مقر فرماندهی ایری توسط خاندان ارن
 3. پادشاهی جزایر و رودخانه ها (Isles and Rivers) – مقر فرماندهی هارن هال توسط خاندان هور (House Hoare)
 4. پادشاهی صخره (Rock) – مقر فرماندهی کسترلی راک توسط خاندان لنیستر
 5. پادشاهی ریچ (Reach) – مقر فرماندهی های گاردن توسط خاندان گاردنر (House Gardner)
 6. پادشاهی سرزمینهای طوفان (Stormlands) – مقر فرماندهی استورمز اند توسط پادشاه آرگیلاک (King Argilac)
 7. پادشاهی دورن (Dorne) – مقر فرماندهی سان اسپیر توسط خاندان مارتل

بنابراین کاملا منطقی به نظر میرسد که تارگرین های درگون استون از واژه ی «هفت اقلیم» برای اشاره به ۷ منطقه ای که در وستروس فرماندهی میشد، استفاده کنند و اگان برنامه ای برای فتح همه ی این نواحی در نظر گرفت که البته به جز دورن بقیه نواحی را مطیع خود ساخت!

اگان بعد از عزیمت از درگون استون در منطقه ای نزدیک رود بلک واتر راش فرود آمد. ناحیه ی ای که حتی قبل از آمدن اگان نیز بر سر حاکمیت آن جنگ و جدل های بسیاری وجود داشته است. حاکمانی که ادعای حاکمیت این اراضی را داشتند عبارت بودند از: ریچ – استورم لند و ریورلند. اگان بلندترین تپه ی آنجا را انتخاب کرد و اولین استحاکاماتش را بر آن بنیان نهاد!

زمانی که او به ریورلند-که در آن زمان توسط فرزندان آهن اشغال شده بود-هجوم برد؛ از قیامی مردمی که توسط تالی های ریورران رهبری میشد کمک گرفت. سپس توسط اژدهاهای خوفناکش قلعه ی بزرگ هارن هال را سوزاند (زمانی که پادشاه هارن هور در داخلش بود). و از میان فرماندهان باقی مانده ویکون گریجوی (Vickon Greyjoy) را بعنوان فرمانده جدید انتخاب کرد تا جزایر آهن فرمانده ای اهل پایک داشته باشند. گریجوی به اگان سوگند وفاداری خورد. اما او تنها کسی نبود که سوگندی از روی وفاداری و اطاعت یاد کرد بلکه لرد ادوین تالی (Edwyn Tully) نیز کاری مشابه انجام داد و در مقابل اگان فاتح نیز فرماندهی ریورلند را به او سپرد. پس هم اکنون ناحیه ای  که در گذشته تنها با یک عنوان به نام «جزایر و رودخانه ها» شناخته میشد اکنون به ۲ قسمت مجزا و ۲ لرد فرمانده تبدیل شد!

در همین حین برادر ناتنی اگان یعنی اوریس (Orys) استورم لند را از آن خود کرد و خانه ای جدید برای خود بنیان نهاد و نامی جدید با عنوان خاندان براتیون را پایه گذاری کرد.

پادشاهی ریچ و صخره نیز در نبرد دشت آتش شکست سختی خوردند و پس از آن لردهای جدید خود را شناختند. گاردنر ها حکومت را به تایرل ها سپردند اما لنیسترها جایگاه خود را حفظ کردند.پس از همه ی این اتفاقات، سراغ یکی از مهمترین مواردی که در استوار ساختن عدد ۷ در وستروس نقش داشت میرویم!

برخلاف بخش های دیگر وستروس درهای اولدتاون به روی اگان باز بود و به او خوشامد میگفت. در استری سپت (Starry Sept) توسط سپتون بزرگ، اگان و مشقت هایش در طول متحد کردن قلمرو وستروس را رسما با عدد ۷ (اشاره به اعتقاد به خدای هفت) تقدیس کردند.

سپس اگان به دورن هجوم برد. اما خیلی دور نشده بود که زمزمه هایی در مورد پادشاه شمال شنید. تاخیر زیاد ممکن بود همه زحمات او را نقش بر آب کند. بدین ترتیب اگان از دورن عقب نشینی کرد و به ملاقات تورهن استارک (Torrhen Stark) پادشاه شمال در ترای دنت رفت.

در مورد دو بخش از وستروس یعنی شمال و دره میتوانیم بازتاب قدرت و درایت اگان فاتح را ببینیم. فرمانده شمال بعد از ماجرای نبرد دشت آتش سوگند وفاداری خورد تا برای بار دوم شاهد قدرت نمایی اژدهاهای اگان نباشند. و جریان واگذاری دره نیز نشانی از درایت اگان است. بدین ترتیب این دو ناحیه بدون جنگ و خونریزی به دست اگان رسید تا شعار اگان با قدرت بیشتری بدرخشد: «یا مرا بعنوان پادشاهتان بیپذیرید یا زنده زنده خواهید سوخت». پس از این اتفاقات اگان تصمیم گرفت تا دوباره به دورن برنگردد. جایی که اگان میدانست به راحتی و با یک نمایش قدرتمند توسط اژدهاهایش نمیتواند به پیروزی برسد. چرا که دورنی ها تصمیم به جنگ های چریکی گرفته بودند. اگان نمیخواست نیروهایش را با یک راهپیمایی طولانی در بیابان به کشتن بدهد. تصمیمی عاقلانه که سال ها بعد نمود بیشتری پیدا کرد. چرا که دایرون اول (Daeron I) برخلاف آن عمل کرد و در طی آن نیروهای بسیاری به هلاکت رسیدند و شکست سختی خوردند. خلاصه امر اینکه اگان از گرفتن دورن منصرف شد. زمزمه هایی نیز وجود دارد که گفته میشود اگان توسط مشاور مالی خود به این کار ترغیب شده است. پذیرفتن دورن به عنوان مکانی مستقل ایده ای بسیار عالی ست. چرا که میتوانند پولشان را در آنجا ذخیره کنند.

بدین ترتیب حکومت اگان آغاز شد و تقسیم بندی اراضی بصورت زیر انجام شد:

 1. شمال – فرماندهی توسط استارک ها در وینترفل
 2. دره – فرماندهی توسط ارن ها در ایری
 3. جزایر آهن – فرماندهی توسط گریجوی ها در پایک
 4. ریورلند – فرماندهی توسط تالی ها در ریورران
 5. وسترلند – فرماندهی توسط لنیسترها در کسترلی راک
 6. استورم لند – فرماندهی توسط براتیون ها در استورمزاند
 7. ریچ – فرماندهی توسط تایرل ها در های گاردن

دورن همچنان یک پادشاهی مستقل بود. اما دورن تنها منطقه ی مستقل در وستروس محسوب نمیشود. کرون لندز (Crownlands) ناحیه ای در اطراف بارانداز پادشاه که به آرامی در حال شکل گیری بود؛ منطقه ای مستقل تحت فرمان مستقیم پادشاه بود. همان محلی که اگان در ابتدا اولین استحاکامتش را برپا کرد. این ناحیه مقر فرماندهی پادشاه شد و جزو هیچ یک از دیگر قلمروهای وستروس محسوب نمیشود. از نظر جغرافیایی وضعیت این ناحیه بسیار حیاتی است و میتواند نقش شاهراهی را بازی کند تا تمام نقاط خاک وستروس در دسترسش باشند. این ناحیه نقش پایتخت وستروس را بازی میکند. بدین ترتیب مشخص است که چرا این منطقه در شمارش نواحی حساب نمیشود.

این وضعیت صلح و آرامش چیزی حدود ۲ قرن ادامه یافت. تا اینکه در بین سالهای ۱۹۵ – ۱۹۶ بعد از حمله ی اگان، جنگی داخلی و خونین به وقوع پیوست و نواحی را از هم جدا کرد. و آن جنگ شورش بلک فایرها لقب گرفته است!

پس از مبارزه ای طولانی و نبردی بزرگ در رد گرس فیلد (Redgrass Field) پادشاه دایرون دوم (Daeron II) توانست قلمرو خود را حفظ کند و مدعیان بلک فایری را تا شرق قاره تعقیب کرد. در طی این جنگ تارگرین ها با کمک دورنی ها به پیروزی رسیدند. پرنس مارون مارتل (Maron Martell) از سان اسپیر (Sunspear) با پرنسس دنریس (Daenerys)-خواهر دایرون- ازدواج کرد. و از آنجایی که خود پادشاه نیز (دائرون) قبلا با پرنسسی از دورن ازدواج کرده بود، دورن به طور قابل توجهی به هفت پادشاهی گره خورد و بطور رسمی به قلمرو جذب شد.

اما این موضوع عاملی شد برای آزار پادشاه دائرون. از انجایی که در این شرایط مجموع قلمرو به ۸ ناحیه افزایش پیدا کرده بود بطور منطقی باید نام هفت قلمرو به ۸ قلمرو تغییر میکرد، اما دلایل مذهبی (باورهای اعتقادی مردم به خدای هفت) مانعی برای انجام این تغییر نام به حساب می آمدند. پس برای پادشاه چاره ای نماند جز تنزل مقام دادن یکی از هفت قلمرو و اضافه کردن آن جزو نواحی قلمرویی دیگر و اینگونه یک جای خالی برای دورن بوجود می آمد!

با نگاهی اجمالی بر ۷ قلمرو پادشاهی فقط یک کاندیدا برای این عمل مواجه میشویم و آن جزایر آهن بود. جزایری که توسط خاندان گریجوی حکمرانی میشد. مردان سرزمین آهن تمایل بسیار زیادی به استقلال حکومت خودشان داشتند و به ندرت پیش می آمد که با سیاست های پادشاهی تعاملی داشته باشند. همچنین در زمان جنگ از موقعیت پیش آمده و بی نظمی های موجود سوء استفاده کرده و در امتداد خطوط ساحل دست به غارت و هجوم زده بودند. پس کاملا مشخص است که گزینه ی بسیار مناسبی برای حذف بود. بدین ترتیب گریجوی ها تنزل مقام پیدا کردند و مارتل های دورنی ارتقاء مقام یافتند. پس بیایید دوباره شروع به شمردن نواحی کنیم!

 1. شمال
 2. دره
 3. ریورلند
 4. وسترلند
 5. استورم لند
 6. ریچ
 7. دورن

و از اینجا به بعد دیگر تغییری در نحوه ی چینش اراضی وستروس اتفاق نمی افتد.

در مورد وحشی های شمال: بطور کاملا قابل ملاحظه ای مشخص است که نواحی آنسوی دیوار جزو مناطق تحت کنترل پادشاهی قرار نمیگیرند.پس عملا حساب کردن این منطقه در شمارش عقلانی به نظر نمیرسد!

بدین ترتیب با مطالعه ی تاریخ وستروس متوجه میشویم که چرا وستروسی ها تمایل دارند مناطق خود را با عدد ۷ ارتباط دهند و بعلاوه آن ۷ منطقه را بدرستی میشناسیم!

منبع مورد استفاده ویکی نغمه

۹ دیدگاه

 1. ممنون برندون جان
  مقاله خیلی خوبی بود.

 2. خسته نباشی برندون به خاطر زحمتهایی که برای مقاله‌ها میکشی
  مرسی مقاله‌ی جالبی بود .

 3. واقعا مقاله خوبی بود، مخصوصا قسمت “کرون لندز” که برام واقعا علامت سوال بود.
  مزه یه مقاله متفاوت خیلی دلچسب بود. 😉 ممنون ازت

 4. یه سوال !
  به نظرتون گریجوی ها – یا جزایر آهن – با تنزل مقامی که پیدا کردن ، چیزی هم از دست دادن ؟ چیزی جز عنوان ؟

 5. به این میگن مقاله خوب 🙂 خسته نباشید و ادامه بدید :دی

 6. مقاله خیلی خوبی بود دستت درد نکنه!

 7. تازه جلد اول رو تموم کردم و شدید به نقشه احتیاج داشتم.دستت درد نکنه موفق باشی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*