خاندان دانداریون

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
خاندان دانداریون از بلک هیون
Dondarrion.png
نشان صاعقه ی دو شاخه ی ارغوانی رنگی ر زمینه ی سیاه رنگ مملو از ستاره های چهار گوش
جایگاه بلک هیون
لرد فعلی بریک دانداریون
منطقه سرزمین های طوفان
عنوان لرد بلک هیون
لرد بالا دست خاندان براتیون
تاریخ شکل گیری پیش از 1AL

خاندان دانداریون (House Dondarrion) از بلک هیون (Blackhaven) از خاندان های قدیمی مارش دورنی (Dornish Marsch) و وفادار به استورمز اند (Storm's End) است.

بلک هیون در نزدیکی جاده ی استخوان (BoneWay) قرار دارد و گذرگاه به سوی دورن (Dorne) را کنترل می کند. نشان خاندان صاعقه ای دو شاخه به رنگ ارغوانی در زمینه ی سیاه رنگی پوشیده از ستاره های چهار گوش است.[۱][۲][۳] شعار خاندان جایی ذکر نشده است.

تاریخ

خاندان دانداریون زمانی تاسیس شد که دو سرباز دورنی یک پیک از جانب شاه طوفان (Storm King) را در شبی طوفانی غافلگیر کردند. یک پیکان اسبش را از پا در آورد و شمشیرش موقع سقوط شکست. زمانی که فکر می کرد محکوم به نابودی است، صاعقه ی ارغوانی رنگ درخشانی به مردان دورنی خورد و هر دو را کشت. از این رو پیک توانست به موقع پیغام حیاتی را برساند و شاه طوفان او را به مقام لردی رسانید، و او اولین دانداریون شد.

جهت گیری خاندان در موقع جنگ پنج پادشاه (War of the Five Kings) نا معلوم است. رئیس خاندان، بریک دانداریون (Beric Dondarrion) بیشتر نبرد را به عنوان رهبر برادری بدون پرچم (Brotherhood Without Banners) در سرزمینهای رودخانه سپری کرد. با توجه به غیبتش خدمه ی او احتمالا به هیچ جناحی ملحق نشده اند.

خاندان دانداریون در انتهای قرن سوم

اعضای شناخته شده ی خاندان دانداریون در طی رخداد های مجموعه ی نغمه ای از یخ و آتش (A Song of Ice and Fire) به شرح زیر است:

خدمه

 • لرد ادریک داین (Edric Dayne)، ملازم لرد بریک و برادر زاده ی لیدی آلیریا.

اشارات در طول کتاب ها

دانک و اگ

 • لرد دانداریون هشتصد شوالیه و چهار هزار سرباز پیاده را برای مبارزه با شاه کرکس در اختیار داشت.
 • سر دانکن صاعقه ی ارغوانی دانداریون ها را در آشفورد (Ashford) در اختیار داشت.
 • سر مانفرد دانداریون (Monfred Dondarrio) حاضر به تایید شوالیه بودن دانک نشد. حتی بعد از آن که او داستان پیدایش خاندان دانداریون و نشان آن را که در کمپ دانداریون ها شنیده بود تکرار کرد.

نغمه ی یخ و آتش

 • جین پول (Jeyne Poole) زمانی که لرد بریک را در تورنومنت دست (Tourney of the Hand) دید، شیفته ی او شد. یک شوالیه ی آواره اسب لرد بریک را در طی تورنومنت کشت. آن شوالیه بعداً مغلوب توروس از میر (Thoros of Myr) شد.
 • لرد ادارد استارک (Eddard Stark) لرد بریک را به عنوان فرمانده مردانی که برای دستگیری و اعدام سر گرگور کلگان (Gregor Clegane) فرستاده بود، انتخاب کرد. افراد لرد بریک به دست مردان کلگان و لنیستر (Lannister) غافلگیر می شوند. بسیاری، از جمله لرد بریک می میرند. ملازم او، ادریک داین از جسم او محافظت می کند، و کمی بعد توروس از میر به طوری اتفاقی در طی مراسم خاک سپاری او را به حیات بر می گرداند.
 • نجات یافتگان حمله ی سر گرگور تحت فرمان لرد بریک انجمن برادری بدون پرچم را تشکیل می دهند.
 • بریک دانداریون و همراهانش چندین بار به خطوط تدارکات تایوین لنیستر (Tywin Lannister) حمله می کنند.
 • سر برتون کریک هال (Burton Crakehall) اولین کسی بود که ادعای کشتن بریک دانداریون را کرد. اما طوی نکشید که لرد صاعقه دوبار ظاهر شد.
 • آریا استارک (Arya Stark) بریک دانداریون را ملاقات می کند و شاهد آن است که او دوباره به دست سندور کلگان (Sandor Clegane) در طی محاکمه با مبارزه کشته می شود. توروس دوباره او را به حیات باز می گرداند. توروس اعتراف می کند که شش بار لرد بریک را به زندگی باز گردانده است. لرد بریک می گوید که از زنده ماندن خسته شده است.
 • وقتی که برادری بدون پرچم جسد کتلین تالی (Catelyn Tully) را در کنار رودخانه می یابد، لرد بریک بوسه ی حیات را بر لبان او می زند تا او را به زندگی بازگرداند، و خودش برای بار نهایی می میرد.

منابع