لنا هیدی

(تغییرمسیر از Lena Heady)
لنا هدی
Lena-Headey-lena-headey-634006 421 500.jpg

نقش سرسی لنیستر
ملیت انگلیسی
تولد در ۳ اکتبر سال ۱۹۷۳ در در جزیره ی برمودا، یورکشایر غربی
همسر جانی سیکو (نامزد)، جیسون فلمینگ (همسر اول)، پتر لوگرن (همسر دوم)
فصل(ها) فصل 1|فصل 2|فصل 3|فصل 4
تعداد قسمتها 27

لنا هدی در ۳ اکتبر سال ۱۹۷۳ در جزیره ی برمودا ، جایی که پدرش جان دانشجوی دانشکده ی افسری یورکشایر در ان جا ساکن شده بود به دنیا آمد و اکنون ۴۰ سال سن دارد . او در ان جا و در هادرزفیلد در یورکشایر غربی بزرگ شد . اولین تجربه ی لنا در عرصه ی بازیگری به عنوان دانش اموز در کالج Shelley بود . او در ۱۷ سالگی به خاطر ایفای نقش در یکی از ساخته های مدرسه ی خودشان در تئاتر ملی سلطنتی مورد توجه قرا گرفت و بعد برای بازی در نقش مقابل گرند وارنوک در فیلم Waterland در سال ۱۹۹۲ انتخاب شد . لنا از ۱۵ سالگی به خاطر کشکمش با نوعی افسردگی رنج می کشید . او در مصاحبه ای در این مورد می گوید : دکتر ها موقعی که پانزده سالم بود تشخیص دادند که من به نوعی افسردگی دچار هستم . این بیماری گاهی می امد و گاهی می رفت و من در طی یک سال یک یا دو بار از این بیماری رنج می کشیدم . ولی من الان این بیماری رو می شناسم و با اون مقابله می کنم . من از دارو ها استفاده نمی کنم چون می ترسم بهشون وابسته بشم ولی می تونم کسانی رو که از این نوع دارو ها استفاده می کنند درک کنم چون شما با مصرف این دارو ها احساس بسیار وحشتناکی از انزوا می کنید.

حرفه

نقش های اولیه

در ۱۷ سالگی او در یک نمایش به ایفای نقش پرداخت و بعد از ان اجرا یک مامور کشف استعداد از او عکس گرفت و از او درخواست کرد تا بازیگر شود . سپس او در فیلم Waterland یک نقش مکمل گرفت . فیلمی که در ان این موقعیت برای او پیش امد تا با بازیگرانی کار کند که چندین سال قبل از او تجربه ی کار در این زمینه را داشته اند . او نقش کوچکی نیز در فیلم Remains of the Day داشت . فیلمی که در سال ۱۹۹۳ روی پرده رفت و نامزد دریافت ۸ جایزه ی اسکار شد . او در فیلم The Jungle Book محصول شرکت Disney در نقش کاترین به ایفای نقش پرداخت ، فیلمی که در سال ۱۹۹۴ روی پرده رفت . این فیلم با بازخورد های بسیار خوبی مواجه شد و در ایالات متحده نزدیک به ۴۴ میلیون دلار درامد کسب کرد . لنا به همراه هم بازی هایش نقد های بسیار خوبی دریافت کردند که یکی از ان ها نقد جیمز براردینلی بود که در مورد ان ها گفت : یک اجرای محکم . لنا در حال کار در این فیلم دوست دوران ۹ سالگی خود جیسون فلمینگ را نیز بعد از سال ها دید . لنا بعد از تعدادی نقش کوچک در نقشی مقابل ونسا ردگریو در فیلم رمانتیک Mrs Dalloway در سال ۱۹۹۷ ظاهر شد . او سپس در نقشی مکمل در فیلمی معروف تر به نام Onegin بازی کرد . فیلمی که بازیگران معروفی چون رالف فینس و لیو تایلر در ان بازی می کردند . در سال بعد لنا در فیلم Aberdeen به هنر نمایی پرداخت که برای او نقد های خوبی را به ارمغان اورد . او همچنین نقش هایی در فیلم Gossip در سال ۲۰۰۰ و در فیلم The Parole Officer در سال ۲۰۰۱ داشت . لنا جایزه ی نقره ای ایریس را برای بهترین بازیگر زن به خاطر بازی در فیلم Aberdeen در فستیوال فیلم اروپا در بروکسل در سال ۲۰۰۱ به دست اورد . همچنین او در سال ۲۰۰۳ نامزد دریافت جایزه ی کلوترودیس برای بهترین بازیگر زن شد . در سال ۲۰۰۲ او نقشی در فیلم معمایی Possession در کنار بازیگرانی نظیر گینت پالترو و ارون اکهارت داشت.

پیشرفت به سمت مشهور شدن

لنا هدی در نقش سارا کانر
لنا هدی در نقش آنجلیکا در فیلم The Brothers Grimmm

لنا در کنار مت دیمون و هیث لجر در فیلم The Brothers Grimm اثر تری گیلیام که در اگوست سال ۲۰۰۵ عرضه شد به ایفای نقش پرداخت . این فیلم با بازخورد های متفاوتی مواجه شد . او در یک مصاحبه در مورد نقش خود در این فیلم گفت : من عاشق این حقیقت هستم که شخصیتی که جای ان بازی کردم یک دختر پسروار است . این چیزی بود که من را به سمت این شخصیت جذب کرد ، به خاطر این که این شخصیت همان شخصیت زن قابل پیش بینی در این فیلم بزرگ نیست . شما او را می بینید ولی او مانع از این می شود که بفهمید واقعا چه کسی بوده . من عاشق این هستم که محیط اطراف او به او تحمیل می کند که چگونه باشد . او زندگی می کند ، بزرگ می شود و از خطرات موجود در جنگل جان سالم به در می برد . من و تری کارگردان فیلم در مورد این شخصیت که از نوعی غریضه ی حیوانی برخوردار است و می تواند محیط ۳۶۰ درجه ی اطراف خود را ببیند بار ها صحبت کردیم . این شخصیت همیشه از این که چه اتفاقی در اطرافش در حال افتادن است با خبر است . به نظر من این شخصیتی است از جنس خود زمین . در سال ۲۰۰۵ او به همراه پایپر پرابو در فیلم های The Cave و Imagine Me & You به ایفای نقش پرداخت . فیلم The Cave با نقد های خوبی مواجه نشد و عملکرد ضعیفی نیز در فروش داشت . فیلم رمانتیک و کمدی Imagine Me & You به صورت محدود عرضه شد و با بازخورد های مثبتی نیز مواجه شد . منتقدان بازی لنا را در نقش یک هم جنس باز در این فیلم مورد تحسین قرار دادند . مایک لاساله از نشریه ی San Francisco Chronicle در مورد او گفت : او از ویژگی هایی همچون رک گویی ، جاذبه ای غیر قابل مقاومت ، چهره ی زیبا و مخصوصا لبخندی که نشان از هوش ، جامعیت و لذت فراوان دارد برخوراراست . لنا در فیلم 300 اثر زک اسنیدر که بر اساس رمانی تصویری نوشته ی فرانک میلر ساخته شده در نقش ملکه گورگو بازی کرد . او مجبور بود تا در صحنه ای در این فیلم به صورت عریان به مقابل دوربین برود . او در طی مصاحبه ای با نشریه ی IndieLondon در این مورد گفت : این همیشه عجیبه که فکر کنی قراره لباست رو جلوی ۲۰ نفر در بیاری و این رو به در مقابل افراد زیادی به نمایش بذاری . من فکر می کنم که این لازمه چون ما فقط همین یک صحنه رو برای تثبیت رابطه ی ان ها در فیلم نشان می دهیم . من فکر می کنم که این یک لحظه ی اشکار هست و ما ان را در یک مسیر زیبا به نمایش گذاشتیم . او در ادامه ی کار هایش در مجموعه ی تلویزیونی Terminator: The Sarah Connor Chronicles محصول شبکه ی Fox به ایفای نقش پرداخت . مجموعه ای که بر اساس فیلم های سینمایی معروف Terminator ساخته ی جیمز کامرون تولید شد . او در این مجموعه در نقش سارا کانر از ژانویه ی سال ۲۰۰۸ تا اپریل سال ۲۰۰۹ به ایفای نقش پرداخت . عده ی زیادی اجرای با جرات ، هوشمندانه ، با کاردانی و محکم و البته به همان اندازه غمگین و تسکین دهنده ی وی را تحسین کردند . منتقدان در مورد این مجموعه گفتند : برای رسیدن به هدف به راه خود ادامه می دهد . همچنین در مواجه با شخصیت های این مجموعه گفتند : فاصله قابل توجهی از قرار گرفتن در معرض خطر دارند . لنا برای بازی در این نقش دو بار نامزد دریافت جایزه ی ساترن برای بهترین بازیگر زن در تلویزیون شد.

اجراهای سطح پایین

از نقش های دیگر او می توان به بازی در فیلم The Red Baron اشاره کرد . فیلمی که در واقع زندگی نامه ای است از خلبان افسانه ای جنگ جهانی اول منفرد ون ریچتوفن . او در این فیلم در کنار ماتیاس شویگهافر و جوزف فینس به ایفای نقش پرداخت . لنا در نقش پرستاری به نام کیت اوترسدورف بازی کرد که احتمالا در دنیای واقعی با خلبان معروف رابطه ای عاشقانه داشته است . او همچنین در مجموعه ی تلویزیونی St. Trinian که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد در نقش خانم دیکینسون مغرور به ایفای نقش پرداخت . او سپس در فیلم Tell-Tale ساخته ی ریدلی اسکات به هنرنمایی پرداخت . این فیلم که بر اساس داستان کوتاه The Tell-Tale Heart اثر ادگار الن پو ساخته شده به صورت مستقیم بر روی دی وی دی در ۲۵ می سال ۲۰۰۸ به بازار عرضه شد . لنا در سال ۲۰۰۸ در فیلم ترسناک The Broken به ایفای نقش پرداخت . این فیلم توسط شان الیس کارگردان نامزد جایزه ی اسکار ساخته شده و موضوع ان در مورد زنی است که فکر می کند در کل شهر لندن توسط قاتل ها تعقیب می شود . این فیلم در سانس نیمه شب فستیوال فیلم Sundance به روی پرده رفت و به طور کلی با بازخورد های متوسطی مواجه شد . برخی از نقد ها به تحسین بازی لنا پرداختند . از جمله کیم کوینار از نشریه ی Cinematical که نوشت : بار اصلی فیلم روی دوش لنا هدی قرار داشت و او این کار را با لیاقت تمام انجام داد . لنا سپس به عنوان نقش اصلی در فیلم ترسناک Laid to Rest به ایفای نقش پرداخت ، فیلمی که ابتدا در سال ۲۰۰۸ اکران شد . این فیلم در ۲۱ اپریل سال ۲۰۰۹ روی دی وی دی به بازار عرضه شد و با بازخورد های متفاوتی مواجه شد . مارک اچ هریس منتقد سایت About درباره ی این فیلم و همین طور بازی لنا و دیگر بازیگر این فیلم توماس بکر گفت : ان ها واقعا خوب به نظر می رسند و بازی ان ها واقعا موثر است . لنا سپس در فیلم کوتاه The Devil's Wedding نیز بازی کرد . او همچنین در یک اپیزود از انیمیشن The Super Hero Squad در شبکه ی Cartoon Network TV show به صداپیشگی پرداخت.

به سوی آینده

لنا هدی در نقش سرسی لنیستر در سریال بازی تاج و تخت

او کارنامه ی بازیگری خود را با بازی در فصل های اول ، دوم و سوم مجموعه ی تلویزیونی بازی تاج و تخت محصول شبکه ی HBO که بر اساس جلد های اول ، دوم و سوم مجموعه رمان نغمه ای از اتش و یخ نوشته ی جورج.ر.ر.مارتین ساخته شده در نقش ملکه ی ستم گر سرسی لنیستر کامل کرد . لنا سپس در اپیزود Taking Account از مجموعه ی تلویزیونی White Collar به عنوان بازیگر مهمان در نقش سالی به ایفای نقش پرداخت . لنا برای جایزه ی Scream در بخش بهترین بازیگر زن فیلم های فانتزی نامزد شد . او در سال ۲۰۱۲ در فیلم سه بعدی اکشن و علمی تخیلی Dredd در کنار کارل اوربان و اولیویا تربلی به ایفای نقش پرداخت . او در این فیلم در نقش مادلین مادریگال ، رییس یک باند گانگستری خرید و فروش مواد مخدر بازی کرد . این فیلم اقتباسی است از شخصیت معروف سال ۲۰۰۰ Judge Dredd . این فیلم توسط پت تراویس کارگردانی شده و فیلمنامه ی ان را نیز الکس گارلند نوشته است . لنا در ماه می و جون ۲۰۱۲ در فیلم فانتزی ماجراجویی Mariah Mundi and the Midas Box به ایفای نقش پرداخت . او در این فیلم که کاملا در جنوب غربی انگلستان فیلمبرداری شده در نقش مونیکا بازی کرده است . این فیلم قرار است در سال ۲۰۱۳ اکران شد . لنا به همراه اتان هاوک در فیلم ترسناک The Purge بازی کرد . این فیلم در ۷ جون سال ۲۰۱۳ در رتبه ی اول فروش قرار گرفت و در پایان تعطیلات اخر هفته به فروش ۳۶ میلیون دلاری رسید.

رسانه

لنا بر روی جلد مجلات TV Guide ، g3 ، Sunday Mirror و Germany's Filmstar ظاهر شد . او در مجله ی Maxim رتبه ی ۶۴ را در بین ۱۰۰ شخص تحریک کننده ی سال ۲۰۰۷ دریافت کرد . همچنین در سال های ۲۰۰۷ ، ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به ترتیب رتبه های ۴ ، ۱۰ و ۳ را در بین ۱۰۰ شخص تحریک کننده از سایت afterellen دریافت کرد . در سال ۲۰۰۸ لنا در تبلیغی برای انجمن حمایت از حیوانات PETA بر ضد بدرفتاری با حیوانات صحبت کرد.

زندگی شخصی

لنا یک بار با جانی سیکو نامزد کرد . اما او با بازیگری به نام جیسون فلمینگ ازدواج کرد و به مدت ۹ سال از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۳ زندگی کرد . ان ها در جریان فیلمبرداری فیلم The Jungle Book همدیگر را ملاقات کردند . لنا همچنین خالکوبی از نام وی در زبان تایلندی به روی بازوی خود دارد . او در می سال ۲۰۰۷ با موسیقیدانی به نام پتر لوگرن ازدواج کردند . این دو پسری به نام ویلی دارند که در مارچ سال ۲۰۱۰ به دنیا امده است . ان ها در سال ۲۰۱۱ از هم جدا شدند و لنا در ۲۰ جولای سال ۲۰۱۲ از دادگاه لس انجلس درخواست طلاق کرد . لنا با بازیگر زنی به نام پایپر پرابو دوست صمیمی است . لنا یک گیاه خوار است و فعالیت هایی نیز در زمینه ی حقوق حیونات دارد . او همچنین به تمرین ورزش های بوکس و یوگا می پردازد . لنا در مصاحبه ای می گوید : من به مدلی از یوگا به نام Bikram علاقه دارم . من چند سال پیش شروع به یاد گرفتن ورزش بوکس در شهر لندن کردم و همین باعث شد که الان در وضعیت خوبی باشم.