خانه > مقالات > سکه های وستروسی

سکه های وستروسی

ترجمه: برندون معمار

 

«ماه نقره ای» لنیسترها، کسترلی راک

این سکه قبل از پیروزی اگان (حدود ۳۰۰ سال قبل از زمان قیام رابرت براتیون و ادارد استارک) پدیدار شده است. در آن زمان لنیسترها حکومت خود را داشتند. لنیسترها از زمانی که « Lann زیرک» اهالی Casterlys را در بیرون از معادن مانور نظامی میداد، پادشاهان Rock بوده اند. کسترلی راک دژ لنسترهاست. همچنین منبع تمام ثروت و قدرت آنها نیز به حساب می آید. معادنی که از آن ها طلا، نقره، قلع و مس استخراج میشود. که البته مقدار طلا و نقره بیشتر از سایر مواد است.

در حالی که ایالات (قلمروهای) دیگر «گوزن نقره ای» کوچک را ضرب میکردند لنیسترها از روی خودنمایی «ماههای نقره ای» بسیار بزرگتری را که ۷ برابر وزن و ارزش داشتند، ضرب میکردند. ضرب المثل یک لنیستری را به یاد آورید: «یک لنیستری همیشه بدهی اش را میپردازد»

«A Lannister always pays his debts»

این ضرب المثل از همین دوران رایج شده است.

این سکه از زمان پادشاه تامن دوم لنیستری Tommen II ضرب شده است. گذشته از نوع ضرب کردن این سکه ها اطلاعات خیلی کمی از خود پادشاه تامن دوم نیز در دسترس است. پادشاهی که قبل از فتوحات اگان، یکی از پادشاهان باستانی Rock شناخته میشد. او تصمیم گرفت که به والریا بازگردد. سفری دریایی که بسیار بدشگون بود. سفری که تامن هیچ گاه از آن برنگشت. و به همراه او شمشیر ارزشمندش Brightroar نیز هیچ گاه یافت نشد. این شمشیر از فولاد والریا ساخته شده بود و یکی از بهترین شمشیرهایی بوده که تاکنون لنیستری ها از آن بهره برده اند.

در دنیایی که مارتین به رشته ی تحریر در آورده است، ذکر شده که هر ۷ گوزن معادل یک ماه نقره ای است. و هر ۳۰ ماه نقره ای معادل یک سکه اژدهای طلایی است! با یک ماه نقره ای در جیبتان میتوانید در بهترین جا و با مرغوبترین مواد بنوشید و بخورید.

در روی این سکه یک شیر حکاکی شده است در حالی که روی سرش تاجی قرار داده شده است. شیر نماد خاندان لنیسترهاست. دور تا دور این شیر نام پادشاه تامن دوم لنیستری TOMMEN II LANNISTER و شعار معروف لنیسترها HEAR ME ROAR (غرش مرا بشنوید) حک شده است. در آنسوی سکه تصویری از کسترلی راک و دریا با یک هلال ماه حکاکی شده است. در بالا و پایین این تصویر نیز عبارات «کسترلی راک» و «۱ ماه» ذکر شده است.

پس از پایان تراژدیک تامن دوم پسرش تامن سوم برای مدت کوتاهی حکومت را بدست گرفت. مهمترین کاری که او انجام داد ضرب تعداد بیشتری از سکه های ماه نقره ای بود. طرح سکه های ماه نقره ای در زمان تامن سوم کمی درشت تر از سکه های قبلی بود. تصاویر رو و پشت سکه همان ها بودن اما با جزئیات کمتر. سکه هایی که در زمان تامن سوم ضرب شدند اگرچه از زیبایی کمتری نسبت به نمونه های گذشته خود برخوردار بودند، اما این سکه ها پس از دریافت ۷۰ ضربه معدوم میشدند که این ویژگی در نوع خودش کمیاب بود.

ویژگی های ظاهری سکه: پهن و عریض با خلوص ۰/۹۹۹ ساخته شده از نقره ی خالص معادل ۲۲ گرم وزن و قطری حدود ۳۸ میلیمتر

قیمت این سکه برای خرید: ۱۰۵ دلار


 «گوزن نقره ای» پادشاه تورهن استارک، وینترفل

این قطعه ی نقره ای هم اندازه و هم وزن یک «گوزن» است. قدمت این سکه به حدود ۳۰۰ سال قبل از پیروزی اگان فاتح میرسد. زمانی که وستروس متعلق به ۷ قلمرو مستقل از هم بود. آخرین حکمران قلعه ی شمالی تورهن استارک Torrhen Stark بود که قلعه و دژ او در وینترفل قرار داشت.

این سکه ها به شیوه ای بسیار بدوی که یادآور دوران William I در قرون وسطی میباشد، ضرب میشوند. در قسمت جلویی سکه تصویری از یک پادشاه تاج بر سر که گرز جنگی به همراه دارد حک شده است.

و در اطراف آن نام  پادشاه تورهن استارک TORRHEN STARK نوشته شده است.در پشت سکه نیز تصویر یک دایرولف (نماد خاندان استارک) و نوشته ی وینترفل به چشم میخورد.

روی این سکه تاریخی درج نشده است (همچون بیشتر سکه های باستانی) اما اینطور تصور میشود که در زراد خانه ی قلعه ی وینترفل در اواخر سلطنت تورهن استارک ضرب شده است.

این گوزن در دوران خود قطعه ای مهم از پول رایج آن دوران به شمار میرفت بطوریکه با آن میشد برای ۴ نفر در یک مکان خوب یک وعده غذایی لذیذ تهیه کرد.

هر ۷ عدد از این سکه ها معادل یک «ماه نقره ای» بود. و به همین ترتیب هر ۲۱۰ عدد از این سکه ها معادل یک «اژدهای طلایی».

ویژگی های ظاهری سکه: این سکه حدود ۳/۲ گرم وزن و حدود ۱۹ میلی متر قطر دارد. درصد خلوص آن ۰/۹۹۹ نقره خالص است.

قیمت این سکه برای خرید: ۲۰ دلار


«گوزن نقره ای» پادشاه اگان تارگرین اول

قطعه ای کوچک و نقره ای معروف به “گوزن”. ضرب این سکه پس از فتوحات اگان فاتح انجام شده است. در روی سکه تصویر حکاکی شده ی اگان فاتح را میبینید. در دو طرف پرتره ی اگان تصاویر دو خواهر او یعنی ویسینیا Visenya و رینیس Rhaenys  حکاکی شده است. کار حکاکی و طراحی این سکه توسط سکه شناس و حکاک ماهری به نام Gregory Franck-Weiby انجام شده است. ایده ی Gregory این بود که این ۳ سر را در کنار هم قرار دهد و گیسوان آنها را بصورت یکپارچه طراحی کند. اگان فاتح تاجی بر سر نهاده که نقشی از سر ۳ اژدها بر آن تصویر شده است. اینکه روی تاج اگان سه اژدها طراحی شده، بیانگر این حقیقت است که که ۳ خواهر و برادر تقریبا به شکل واحد حکومت میکردند.

در آنسوی سکه طرحی از یک گوزن زده شده است. در معاملات این سکه را “یک گوزن” میخوانند. در زمان کنونی رمانهای نغمه ی یخ و آتش چیزی بالغ بر ۳۰۰ سال از فتوحات اگان فاتح میگذرد. اما جالب توجه است که بدانید یافتن این سکه در این دوره نیز کار خیلی دشواری نیست.

ویژگی های ظاهری سکه: این سکه کوچک ۳/۲ گرم وزن دارد (تهیه شده از نقره خالص) و قطر آن در حدود ۲۱ میلی متر است.

قیمت این سکه برای خرید: ۲۰ دلار


«گوزن نقره ای» ایریس تارگرین دوم

قدمت این گوزن نقره ای به حکومت ایریس دوم (پادشاه دیوانه) و آخرین حکمران تارگرینی وستروس برمیگردد. در قسمت پشتی این سکه یک گوزن ساده که بیانگر نام گذاری این سکه است و علامت OT به نشانه ی Old Town به چشم میخورد.

در روی سکه یک پرتره درشت و ضخیم از ایریس حک شده در حالی که تاجی بر سر دارد و در یک دست او نیزه و در دست دیگر یک ظرف از آتش فناناپذیر قرار دارد. او به داشتن عادت ناپسندی در زنده زنده سوزاندن دشمنانش بوسیله ی آتش فناناپذیر شهره بود. سپاهیان او در نبرد با رابرت براتیون در سال ۲۸۳ پس از فتوحات اگان شکست سختی خوردند. ایریس نیز توسط جیمی لنیستر فرمانده گارد شاهنشاهی اش ترور شد.

ویژگی های ظاهری سکه: این سکه با خلوص ۰/۹۹۹ از نقره خالص تهیه شده و حدود ۲۱ میلی متر قطر دارد. وزن آن ۳/۱ گرم است.

قیمت این سکه برای خرید: ۲۰ دلار


«ستاره مسی» پادشاه رابرت براتیون

این سکه ی سنگین متعلق به دنیای وستروس کتابی پر از حوادث اسطوره ای است. در روی سکه نیمرخی از پادشاه رابرت براتیون تصویر شده که اوایل سلطنتش را نشان میدهد. در حقیقت عده ای معتقدند که ممکن است این سکه حتی قبل از به تخت نشستن رابرت براتیون ضرب شده باشد. دلیل آنها نیز این است که در این سکه رابرت تاجی بر سر ندارد. همچنین روی این سکه تاریخی نگاشته نشده است (مثل بیشتر سکه های باستانی) اما تصور میشود که در اولدتاون Oldtown قبل از ۲۹۷ امین سالگرد فتوحات اگان ضرب شده است. این سکه حدود ۹ گرم وزن دارد و از مس خالص تهیه شده است.

ستاره ی ۷ پری که در پشت سکه مشخص است هم  نشانی از ۷ قلمرو پادشاهی ست و هم نشانی از خدای ۷ (مذهب رسمی مردمان وستروس). هر ۷  «ستاره مسی» معادل یک «گوزن نقره ای» است.

ویژگی های ظاهری سکه: ۹ گرم وزن دارد

قیمت این سکه برای خرید: ۱۲ دلار


«پولی داترکی» کال دروگو 

این سکه ی کوچک مسی متعلق به دنیای شرقی داستانهای نغمه یخ و آتش است. جایی که تحت عنوان Vaes Dotherak شناخته میشود که در آن مردمان اسب سوار داترکی زندگی میکنند.

این قطعه ی غیر معمول نمونه ای از سکه ای سیمی است. سکه هایی که با ابتدایی ترین وسایل در امتداد یک تکه سیم ضخیم و توپر ضرب میشوند و بصورت بازوبند از آنها استفاده میشود. در صورت نیاز قابلیت جدا شدن را دارند. پولی داترکی کوچکترین سکه ها از نظر اندازه هستند. (puli جمع pul است) این سکه ها تقریبا همیشه در دسته هایی ۱۲ تایی (۱۱ تا ۱۳ تایی و بیشتر اوقات ۱۲ تایی) قرار میگیرند و بصورت جفت جفت جدا میشوند. نوع تکی این سکه ها به ندرت یافت میشود. رشته های کامل آن به خوبی متمرکز هستند.

ایده ی اصلی طراحی اینچنین سکه هایی این است که کوچک و قابل حمل طراحی شوند و از فلزات غارت شده ضرب شوند تا برای کالاسار که همواره از جایی به جای دیگر میروند مناسب باشند. اما این واقعیت وجود دارد که در نزد داترکی ها پول از اهمیت کمی برخوردار بود و وجود اینچنین سکه هایی کمی عجیب به نظر میرسد. اما اکنون اینگونه احساس میشود که این سکه ها توسط بند زن و تاجری بی نام و نشان تولید شده اند که در نواحی مختلفی سفر میکرده است. او از اینک مدام مورد حمله و هجوم قرار بگیرد خسته شده بود و توانست راه و روش هدیه دادن به داترکی ها را یاد بگیرد. او بازوبندهایی که تصویر دروگو بر روی آن نقش بسته بود را به کال هدیه میداد تا در عوض بتواند اجازه تعمیر وسایلش را بگیرد. در حقیقت او به داترکی ها مفهوم پول را معرفی کرد و بدنبال این بود که آنها را با مکر و حیله فاسد کند.

این سکه ها در قالب های نقره ای نیز ضرب میشوند. که دنگی Dengi نامیده میشود. (Dengi جمع Denga است)

این سکه ها برای دلجویی کالاسار کال دروگو ساخته میشد و بعنوان زیور و زینت مورد استفاده کال و خاندانش قرار میگرفت. در مجموعه داستانهای نغمه یخ و آتش کالاسار یک قبیله وحشی درنده خو بود و رهبر آنها نیز کال دروگو نام داشت. طراحی این سکه ها از واحد پولی متعلق به روسیه قدیم (در زمان حکمرانی ایوان چهارم Ivan IV. کسی که در تاریخ با نام ایوان خوفناک معروف است) الگو گرفته شده است. (دنگا واحد پولی روسیه بود که از نظر ارزش معادل نیم کوپک بود)

روی یک طرف این سکه مرد اسب سوار غارتگری نشان داده شده و در طرف دیگر آن متنی حکاکی شده است (کال دورگو داترکی). تنها تفاوتی که انواع قدیمی این سکه ها با نمونه های حال حاضر دارند در این است که سکه های قدیمی تر همیشه مجزا از هم بودند حال آنکه هم اکنون تا حد امکان به هم پیوسته هستند.

روی این سکه تاریخی درج نشده است (همچون بیشتر سکه های باستانی) اما اینگونه تصور میشود که آنها در ارابه ی بندزن چند سال قبل از ۳۰۰ امین سالگرد فتوحات اگان ضرب شده اند.

داترکی ها بطور معمول مایلند که از رشته های کامل استفاده کنند. اما در نهایت مجبورند که آنها را به افرادی هدیه دهند و اینگونه رشته های آنها معمولا برش میخورد و کوچک میشود. از نظر برابری ارزشی، این سکه ها با هیچ سکه ی ضرب شده ای در وستروس برابری نمیکنند. به عبارتی هیچ معیار برابری پولی بین آن و  سکه های وستروسی وجود ندارد.

اما بطور معمول هر ۴۰ «پولی» معادل یک «دنگا»ی نقره ای ست. وزن و شرایط این سکه ها از سکه ای تا سکه ای دیگر متغیر است. تجار و بازرگانان این سکه ها را در ازای وزن و ارزش فلزات بکار رفته در آن میپذیرند.

قیمت این سکه برای خرید: ۱۰ دلار


«ستاره ی مسی» سرزمینهای آهن

این ستاره ی مسی متعلق به سرزمینهای آهن از دنیای افسانه ای وستروس است. این سکه در حدود ۳۰۰ سال بعد از مرگ اگان فاتح (مدت کوتاهی بعد از مرگ رابرت براتیون) توسط مردم جزایر آهن استفاده میشود. در یک طرف آن تصویر بالون گریجوی Balon Greyjoy حکاکی شده است. بالون پس از مرگ رابرت براتیون به مخالفت با حاکم بعدی وستروس یعنی جافری براتیون پرداخت و اعلام کرد که از او تبعیت نمیکند. در یک روی سکه تصویر بالون گریجوی را میبینیم در حالیکه صورت او پوشیده از ریش است و تاج گلی روی سرش قرار داده است. روی زرهی که بر تن دارد نقش نماد خاندان گریجوی حکاکی شده است (کراکن یا هشت پا). در پشت سکه تصویری از کشتی جنگی مردان آهن را میبینیم. دور تا دور این کشتی شعار خاندان گریجوی “WE DO NOT SOW” حک شده است. بر بالای بادبان کشتی ستاره ای هفت پر با عدد ۱ درج شده است. به طور دقیق تر این سکه را “یک ستاره” میخوانند. این سکه از نظر ارزش معادل هشت پنی است. اما در دنیای وستروس هر هفت ستاره معادل یک سکه “گوزن نقره ای” است. برای درک بهتر؛ با این سکه میتوانید یک وعده ی غذایی کوچک یا یک لیوان نوشیدنی بخرید و یا یک سرپناه ارزان اجاره کنید.

ویژگی های ظاهری سکه: وزن این سکه ۹ گرم (از مس خالص) میباشد و قطر آن ۲۵ میلی متر است. طراحی و حکاکی این سکه توسط “Joe Paonessa” انجام شده است.

قیمت سکه برای خرید: ۱۲ دلار

 

«کراکن نقره ای» بالون گریجوی

قدمت این گوزن نقره ای به کمی پس از مرگ رابرت براتیون برمیگردد. بالون گریجوی خود را به عناون حاکم جزایر آهن معرفی میکند و از روی خودنمایی با انتشار سکه هایی که تصویری از او در حالیکه تاجی بر سر دارد، آشکارا حکومت و پادشاهی جافری براتیون (که ما میدانیم فرزند نامشروع جیمی و همسر رابرت است) را انکار کرده و از آن سرپیچی میکند.

در روی سکه تصویری از بالون گریجوی را میبینیم در حالیکه ایستاده و در یک دستش تبر و در دست دیگرش مرواریدی بزرگ قرار دارد که دلالت بر قدرت دریاست. در آن سوی سکه تصویری از کراکن-هیولای بزرگ دریا که توانایی فروکشیدن کشتی ها را به اعماق دریا را دارد-حکاکی شده است. کراکن نماد خاندان گریجوی هاست. بر روی سکه های قدیمی تر تاریخی درج نشده است اما از زمان مرگ رابرت براتیون (در سال ۲۹۸ پس از فتوحات اگان) بر روی تمام سکه ها تاریخ درج میشود و علامت ضرب سکه ها بیانگر این مطلب است که این سکه ها در پایک Pyke ضرب شده اند.

ویژگی های ظاهری سکه: این سکه ۳/۲ گرم وزن دارد و از نقره ای با خلوص ۰/۹۹۹ ساخته شده است و قطر آن حدود ۲۱ میلی متر است.

قیمت سکه برای خرید: ۲۰ دلار


«نیم گوزن های نقره ای» ادارد استارک

لرد ادارد استارک یکی از اولین چهره هایی ست که در کتاب نغمه یخ و آتش با او آشنا میشویم. ند ادارد استارک یک بازرس سرزمین های شمالی و حاکم وینترفل است. ادارد سکه هایی به نام خودش و با عنوان Warden (محافظ) منتشر کرده بود. با دقت در سکه متوجه میشویم که او در این سکه ها تاج بر سر ندارد.

وزن و جنس این سکه به دقت بررسی شده است تا اینکه بتواند با سکه های قرون وسطی اروپای شمالی در سده ۱۳۰۰ برابری کند. این سکه ها در مقایسه با سکه های مدرن نازک تر به نظر میرسند. اما این سکه ها شبیه همان سکه های نقره ای هستند که در آن روزگار مورد استفاده قرار میگرفتند.

طراحی و ساخت این «نیم گوزن های نقره ای» از نسخه های کلاسیک قدیمی بهره برده اند تا در هنگام استفاده از آنها یک تجربه ی اصیل به شما دست دهد. لبه های این سکه ها به طرز ناهمواری گرد است. فلز نقره ای سرد در طی فرآیند ضرب شدن تحت فشار زیادی قرار میگیرد. ضرب حروف باعث تغییر شکل فلز میشد. بطوری که فلز در فاصله ی بین حرف ها به سمت بیرون می آمد.

گاهی اوقات سطح سکه های مسی و نقره ای اصل قدیمی رنگی میشوند که به آنها “rainbow toning” میگویند. در مورد سکه های نقره ای ادارد استارک تلاش شده که به صورت مصنوعی rainbow toning را طی پروسه های شیمیایی ایجاد کنند تا نشانی از قدمت این سکه ها باشد. این عمل به طرز وحشتناکی متغیر، متنوع و برای کنترل دشوار بود. البته در عین حال جالب نیز بودند. چرا که اگر نتیجه کار نامطلوب شود به راحتی و با یک تکه پارچه ی نقره ای جلادهنده پاک میشدند. بخش اعظمی از آخرین سکه های ساخته شده به شکل مطلوبی رنگی شدند. برخی تصور میکنند که این سکه ها را در معرض آتش قرار داده اند تا اینگونه تغییر رنگ دهند.

بر روی سکه تصویری از ادارد استارک طراحی شده است در حالی که آیس و سپری را در دستان خود دارد. در آنسوی سکه نیز تصویری از دایرولف نماد خاندان استارک حکاکی شده است. دور تا دور آن نیز عبارت وینترفل به چشم میخورد. این سکه بدون تاریخ است اما اینگونه تصور میشود که در ضرابخانه ی وینترفل و در اواخر دوران حکومت ادارد ضرب شده است. زمانی که به ادارد خیانت شد و سر او از بدنش جدا گردید، صاحبان جدید وینترفل دستور دادند تا سکه های ساخته شده را مجددا ذوب کنند و تنها تعداد کمی از سکه های ادارد از ذوب مجدد جان سالم به در بردند.

ویژگی های ظاهری سکه: این سکه ها معادل با وزن یک pennyweight و خلوص ۰/۹۹۹ نقره خالص ضرب میشوند. و توسط  Greg Franck-Weiby حکاکی شده است. نسخه ی تکمیل شده و رنگین کمانی (arainbow toned) این سکه حدود ۱/۶ گرم وزن و ۱۹ میلیمتر قطر دارند.

(فلزات گرانبها براساس وزن pennyweight سنجیده میشوند. pennyweight= سنگ گوهر فروشان که برابر است با ۱/۵۵۵۱۷ گرم. کلمه ی pennyweight به اختصار “dwt” می باشد.)

قیمت سکه برای خرید: ۱۶ دلار


سکه ی آهنی مردان بی چهره

طراحی این سکه ی مرموز آهنی براساس داستانی افسانه ای به نام نغمه ی یخ و آتش است. این سکه های مرموز نقش مهمی را در این مجموعه بازی میکنند. زمانی که آریا استارک به ماجراجویی در خاک وستروس مشغول بود؛ به این سکه رسید درحالیکه آن را سکه ای بی ارزش میپنداشت. همانطور که در جریانات شاهد آن بودید این سکه از آن سکه های معمول و رایج نیست. بلکه نشانه ای ست برای  به رسمیت شناختن اعضای گروهی که به «مردان بی چهره» معروفند. انجمنی مخفی مانند مافیا که برای ترور آموزش دیده اند. کسانی که با استفاده از آموزشهای دقیق و نوعی سحر و جادو توانایی تغییر چهره ی خود را دارند. آنها هر کاری را انجام میدهند به شرط اینکه بهای آن را پرداخت کرده باشید. در این مجموعه داستان، اگر کسی این سکه را به شما بدهد و کلمه ی «والار مورگولیس» Valar Morghulis (به معنی: همه فناپذیر هستند)را بر زبان آورد؛ شما نیز باید پاسخ مناسب را بر زبان آورید: «والار دوهاریس»  Valar Dohaeris (به معنی: همه باید خدمت کنند) تا زنده بمانید. البته آریا نیز در طول داستان به اهمیت این سکه پی خواهد برد!

در دنیای واقعی بسیاری از طرفداران مجموعه رمانهای جورج آر.آر مارتین در تجمعاتشان از این ویژگی سکه بعنوان یک مبارزه و بازی استفاده می کنند. به این معنی که شما سکه تان را نشان میدهید و رمز را به زبان می آورید، اگر طرف دیگر مبارزه در پاسخ نتوانست سکه را نشان بدهد؛ در اینصورت شما برنده اید و طرف دیگر باید به شما خدمت کند! و اینگونه او شما را به یک نوشیدنی دعوت میکنند و به همه خوش خواهد گذشت!

جالب توجه است که بدانید وقتی این سکه ها در هوا به چرخش در می آمدند صدای ریزی از آنها به گوش میرسید، این قضیه برای سکه های آهنی غیر معمول است زیرا آنها صدای بمی دارند.

طراحی این سکه برای مدت دو سال به دست طراحان متفاوتی انجام شد تا اینکه در نهایت در سال ۲۰۱۰ توسط Greg Franck-Weiby حکاکی شد.

طرح روی سکه کاملا واضح و مشخص است. مردی که تصویری نامعلوم دارد. آریا در ابتدا تصور کرد که صورت مرد بخاطر فرسودگی سکه از بین رفته است اما با نگاه کردن به نوشته های سکه فهمید که دلیل نامشخص بودن چهره چیز دیگری ست و صورت مرد به خودی خود نامشخص است.

در مورد اندازه سکه نیز دقت زیادی به کار گرفته شده است. چرا که در داستان آریا این سکه را از مردی گرفتار در زنجیر میگیرد که در انتظار اعدام است. و از آنجایی که فرض بر این است که او را به طور کامل جستجو کرده اند پس او توانسته به نحوی آن را حفظ کند. پس باید سکه ای میبود که بشود آن را مخفی کرد!

در پشت سکه و درست در مرکز آن عبارتی بصورت رمزی نوشته شده است: VDVM

دور تا دور آن عبارات VALAR MORGHULIS, VALAR DOHAERIS حک شده اند. بعضی از نسخه های اولیه ی این سکه از خطوط باستانی و بدون استفاده از صامت “H” در کلمه ی “MORGHULIS” ضرب شده اند. در دنیای نغمه ی یخ و آتش تغییر در املای کلمات نوشته شده روی سکه ها چیز عجیبی محسوب نمیشود. چرا که قبل از نوشتن هرگونه لغت نامه ی جدیدی همه ی تغییرات را در آنها اعمال میکنند. از ششمین سری ضرب سکه ها این تغییرات انجام شده است.

این سکه نیز همچون اکثر سکه های باستانی بدون تاریخ است اما اینطور تصور میشود که در اولین سده ی اول حکومت اگان، در والریا ساخته شده است.

ویژگی های ظاهری سکه: ۵/۶ گرم وزن دارد و قطر آن حدود ۲۶ میلی متر است و از آهن خالص (و نه فولاد) و بدست Greg Franck-Weiby تهیه شده است.

قیمت این سکه: ۱۲ دلار


نشانه ی فاحشه خانه The Peach

این نشانه ی نقره ای از مکانی تحت عنوان The Peachواقع در استونی سپت Stoney Sept گرفته شده است. مکانهایی از این نوع توسط تیریون لنیستر کوتوله که یکی از شخصیت های اصلی کتاب نغمه یخ و آتش است، رواج یافته اند. از این سکه ها که نشانه هایی از فاحشه خانه ها هستند با نام “Dwarf’s Penny” نیز یاد میشود. ( “Penny”کوچکترین واحد پولی رایج در انگلیس و آمریکا است). اینگونه تصور میشود که چنین سکه هایی ۳۰۰ سال پس از فتوحات اگان و تحت تدابیری محرمانه در ضرابخانه ی Oldtown ضرب میشدند.

هدف از ترسیم میوه ی هلو در قسمت جلویی این سکه این است که به صورت نمادین شکلی شهوانی را در ذهن افراد ایجاد کند. در قسمت پشتی این سکه تنها کلمه ی ONE درج شده است. این سکه ها معمولا در مکانهای بخصوصی (فاحشه خانه ها) وجود داشتند و توسط نرخ رایج (یک گوزن) از مدیریت فاحشه خانه خریداری میشدند تا بعنوان مجوزی باشد برای ورود به فاحشه خانه و سپس انتخاب یک فاحشه. در نهایت سکه به فاحشه داده میشد. و فاحشه نیز آن را به مدیریت بازمیگرداند تا گواهی باشد برای خدمت به مشتری.

این سکه ها به ندرت در بیرون از موسسه یافت میشدند مگر در مواردی که کسی قصد هدیه دادن به دوستش را داشت و در این صورت میتوانست آن را خریداری کند. این سکه ها هدایای بسیار دلپذیری برای مردان جوان محسوب میشدند. علی الخصوص برای جوانهای بی تجربه ای که روز تولد ۱۶ سالگیشان را جشن میگرفتند. تعداد کمی از افراد میتوانستند بر هوسهایشان پیروز شوند و این سکه را خرج نکنند. به همین دلیل به ندرت پیش می آمد که کسی تمایل به خروج از محدوده ی مرزهای THE PEACH داشته باشد.

ویژگی های ظاهری سکه: این سکه حدود ۳/۲ گرم وزن دارد و ساخته شده از نقره ای با خلوص ۰/۹۹۹ با قطر ۲۱ میلی متر است.

قیمت برای خرید: ۲۰ دلار

منبع: شرکت سازنده سکه ها

۹ دیدگاه

 1. مرسی دستتون درد نکنه عیدی خوبی بود فقط میشه تو همین عیدی یه خبر از سحر خانمم به مابدید.عیدتونم مبارک

  • برندون معمار

   چند روزی میشه که سعی کردیم ازشون خبری بگیریم.اما متاسفانه هنوز خبری نشده.هر وقت که خبری شد حتما اطلاع رسانی میکنیم.
   الان که دارم این پیغام رو مینویسم ۱۱ روز و ۱۱ ساعت و ۱۱ دقیقه و ۱۱ ثانیه تا شروع فصل سوم سریال باقی مونده.خیلی جالبه 🙂

 2. خب خب خب، بالاخره چشممون به جمال این مقاله ـت روشن شد 😀
  خیلی این مقاله رو دوست دارم. هویت چشیدن هم عالمی داره 🙂
  چندتا سوال:
  تو مقاله یه چند جایی سکه ها رو با سکه “گوزن” مقایسه میکنه ولی ذکر نمیکنه کدوم گوزن. {سکه اگان منظورشه یا تورهن؟}
  مورد بعدی که نظرم رو خیلی جلب کرد؛ الان قدیمی ترین سکه تو وستروس برای تورهن استارک ـه با قدمت ۳۰۰ سال قبل از پیروزی اگان و بنام گوزن نقره ای. ولی اگان بعد به تخت نشستن سکه های که ضرب میکنه رو به همین نام ثبت میکنه و همینطور ایریس تارگرین. چرا اگان این نام رو برای سکه انتخاب کرده؟
  و یه مورد تاریخی هم از مورد دوم؛ ربط نشان خاندان براتیون با سکه های ضرب شده با نام گوزن چیه؟ {گوزن در نماد ها به چه معنی ـه؟}
  سوالات ـم با ضعف بسیاری از دنیای نغمه پرسیده شده امیدوارم جواب هایی تو تاریج بوده باشه:دی
  خب سوال دیگم هم به رگ دورن ـیم برمیگرده، چرا بعضی از قلمرو ها برای حکومت خودشون سکه ای رو طراحی نکردن؟ مثال بارز این قضیه دورن ـه که بعد استقلال ـش، این کار میتونست به خودکافی قلمرو ـش تأثیر بیشتری داشته باشه و ..

  فکر کنم یه سوال دیگه بپرسم دورن بدون پادشاه شه:D
  من بین سکه ها سکه اژدهای طلایی رو میپسندم، هم مقرون به صرفه ـست هم کلاس داره :دی
  و از مرموزی سکه های مردان بی چهره در عجب ـم. جزو سنگین ترین سکه ها و با قابلیت مو شکافی بیشتر!
  یه تشکر ویژه ازت برندون عزیز 😉

  • برندون معمار

   wow!چه کامنت طویلی:دی
   خب بریم سراغ سوال ها:
   سوال اول:واقعیتش اینه که این مقاله از روی اطلاعاتی که شرکت سازنده سکه ها برای معرفی محصولاتش گذاشته نوشته شده و بعضی جاها که برای خودمم گنگ بود از ویکی نغمه کمک گرفته شده تا موضوع تاریخی رو مشخص تر کنه.توی اطلاعاتی که شرکت واسه سکه ها گذاشته و بخصوص جاهایی که میاد و از نظر ارزش سکه اون رو با بقیه ی سکه ها مقایسه میکنه به طور واضح نگفته که کدوم سکه مد نظرشه و با اختصار از واژه ی stag استفاده کرده.اما از اونجایی که شرکت سازنده زمان کنونی رو زمان شروع کتابها در نظر گرفته پس منطقی تر اینه که سکه ها رو با سکه های زمان حال مقایسه کنه.و در این زمان(کمی قبل از مرگ رابرت و پس از اون)تنها «گوزنی» که رایج تره گوزن نقره ای ایریس تارگرین دومه.پس نظر من روی همین سکه ست!
   اما در مورد سوال دوم:من هم همون اوایل که شروع به خوندن مقاله کردم خیلی برام عجیب بود که چرا تارگرین ها روی سکه هاشون نقش گوزن میزنن و مثلا از اژدها استفاده نمیکنن.کمی که گذشت یه توجیه تقریبا قابل قبول پیدا کردم.(البته چرایی این موضوع همچنان در هیچ جایی ذکر نشده)و اون وقتی برام منطقی تر به نظر رسید که رسیدم به سکه هایی که ادارد ضرب میکرد.چرا که نقش روی سکه های ادارد دایرولف بود اما درنامگذاریش از واژه ی PFENNIG استفاده کرد و برای راهنمایی تو پرانتز HALF-STAG رو بکار برده.من فکر میکنم که واژه ی STAG-ی که توی سکه ها استفاده میشه جدا از نماد گوزنیه که براتیون ها استفاده میکنند و میتونه نقش یه واحد پولی رو بازی کنه.(البته بازم میگم این تنها استنباط منه)

   در مورد دورن و بقیه ی قلمروها:همونطور که گفتم در مورد سکه ها در ویکی نغمه چیزی گفته نشده و شرکت سازنده داره اونها رو تولید میکنه.البته این رو اضافه میکنم که این کار با نظارت مارتین انجام میشه.چون این سکه ها توی سریال هم استفاده میشن(سکه ی Jaqen H’ghar)و البته توی توضیحات بعضی از این سکه ها به وضوح ذکر شده که مارتین روی این کار نظارت داشته(مثلا سکه رابرت براتیون رسما توسط مارتین مجوز گرفته)!زمانی که من شروع به ترجمه ی این مقاله کردم سکه ی «ماه نقره ای» لنیسترها نبود و بعدا اضافه شده.پس میتونیم امیدوار باشیم که در آینده سکه های بیشتری رو ببینیم!

   در مورد اژدهای طلایی باهات موافقم.یه نگاه به ماه نقره ای بندازیم میبینیم که چند سرو گردن از بقیه ی سکه ها با ارزش تره.حالا حساب کن ۳۰ تا ماه نقره ای میشه یه اژدهای طلایی! 🙂

 3. آقا ما خیلی وقت پیش این مقاله رو آفلاین خوندیم ، شرمنده اگه تشکرمون انقدر بیات شده ، ممنون . 🙂

 4. لطفا درباره ارتش های وستروس و شهر های ازاد بگین ……. لباس پرچم یا این جور چیزا و البته با عکس …..

 5. سلام. چطوری می تونم چنین سکه هایی رو خریداری کنم؟ آیا شما آدرس سایتی برای این کار دارید؟ به جز ایسام. من در ایسام هستم و از اون سایت خریدهای زیادی انجام دادم. اما این سکه ها با اونها تقریبا فرق دارن

 6. ممنون جالب بود
  سکه های ادارد استارک خخخخخخ.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*