خانه > مقالات > چرا جلوگیری از لو رفتنِ سریال بازی تاج و تخت برای HBO غیرممکن است؟

چرا جلوگیری از لو رفتنِ سریال بازی تاج و تخت برای HBO غیرممکن است؟

HBO با مشکلِ نشتی روبروست و این موضوع برای طرفدارانِ سریال بازی تاج وتخت عجیب نیست چون در طول فصل‌های مختلفِ سریال به کرات این اتفاق افتاده است. اما مشکلِ دردناک این است که در واقع هیچ راهِ حلی برای جلوگیری از این نشتی وجود ندارد.

در مدت پخش فصل آخر، اپیزودهای اول و دوم زودتر از زمان پخششان درز کرده بودند و به لطفِ توزیع کنندگان، زودتر از موعد پخش شدند. تصاویر و ویدیوهای کوتاهی هم از اپیزودهای ۴ و ۵ این فصل، قبل از پخشِ آن‌ها در سراسرِ اینترنت پخش شده بود. اپیزودِ «ناقوس‌ها» مشکلی شبیه به اپیزودهای قبلی نداشت –دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است!- ولی اگر شما می‌دانستید که به کجاها سر بزنید می‌توانستید قبل از پخش این قسمت اسپویل‌های دقیقی را پیدا کنید (و البته ما قرار نیست لینکی از این منابعِ اسپویل را منتشر کنیم!).

HBO، مشکلت چیست؟ چرا این اطلاعات را نمی‌توان حفظ کرد؟ بر طبقِ گزارشی که در سایت Vulture منتشر شده است این مشکل مربوط به روشِ HBO در توزیعِ سریالِ بازی تاج و تخت و رساندنِ آن به دست شرکت‌های وابسته‌اش که سریال را در آمریکا و خارج از آن پخش می‌کنند، است.

توجه داشته باشید که HBO برخلافِ سرویس‌های استریمِ صرف، مثلِ نت‌فیلیکس و هولو، برای رساندنِ سریال به بینندۀ نهایی، وابسته به شرکت‌های ثالثی مثل دایرکت‌تی‌وی و اسکای‌آتلانتیک است. ممکن است HBO کنترلِ کاملی روی آنچه که کارکنانِ خودش انجام می‌دهند داشته باشد اما کنترلِ HBO روی کارمندانِ شرکت‌های دیگر به مراتب کمتر است و زمانی که اپیزودها به دستِ آن‌ها می‌رسد هر اتفاقی ممکن است بیفتد.

بزرگترین معضل از اینجا ناشی می‌شود که HBO اصرار دارد که سریال بازی تاج و تخت همزمان با آمریکا در کشورهای دیگر هم پخش شود. چرا که این برای بینندگانِ سراسرِ دنیا خوشایند است که بلافاصله بعد از پخشِ هر اپیزود در شبکه‌های اجتماعی دربارۀ سریال مباحثه کنند و این به این معناست که HBO باید اپیزود را حداقل از یک روزِ قبل به دستِ شرکت‌های همکارش برساند و این یعنی یک روز فرصت برای انجام سوءاستفاده‌ها.

ممکن است شرکت‌های وابستۀ HBO اشتباهاً اپیزودی را زودتر از زمان موعد پخش کنند و شاید هم همانطور که یکی از مدیرانِ اجراییِ HBO گفته بود: «چند تا عوضی تصمیم بگیرند که چند کلیپ از اپیزود را جدا کنند و پخش کنند».

حالا بیایید تصور کنیم که HBO از خیرِ پخشِ همزمانِ سریال در کلِ دنیا گذشته است و مردمِ کشورهایِ دیگر (غیر از آمریکا) باید مدتی را صبر کنند تا سریال را تماشا کنند. این کار هم مشکلاتِ خودش را دارد. چون به محضِ اینکه اپیزود در آمریکا پخش شد، غارت می‌شود و در سراسرِ اینترنت پخش می‌شود. بنابراین اگر کسی بداند که باید به کجا مراجعه کند، صرفِ نظر از اینکه در کدام کشور زندگی می‌کند می‌تواند بلافاصله بعد از پخشِ سریال در آمریکا، نسخه‌های غیر قانونی را ببیند. یکی از کارمندانِ شبکه می‌گوید:

«اگر HBO این تصمیم را بگیرد، می‌دونید چه تصمیمی! در این صورت ما سریال را تا زمانی که در آمریکا پخش شود، در بازارهای بین‌المللی عرضه نخواهیم کرد. خب! در این صورت تأثیرِ بدی رویِ بینندگان ]بین‌المللی[ خواهیم گذاشت و اگر تصمیم بگیریم سریال را برای بعضی زبان‌ها عرضه نکنیم یا دیرتر عرضه کنیم، بینندگانِ زیادی را از دست خواهیم داد و هیچ کس این را نمی‌خواهد.

اینطور نیست که ما از انجامِ هر کارِ ممکنی برای تلاش در حفظِ محرمانگیِ سریال، دریغ کرده باشیم ولی وقتی شما می‌خواهید این محتوا را همزمان در حدودِ ۱۸۰ بازارِ جهانی عرضه کنید، نمی‌توانید صد درصد مطمئن باشید که در این بین چیزی به بیرون درز نکند.»

بنابراین به این دلایل است که همیشه شاهدِ لو رفتنِ بخش‌هایی از اپیزودها هستیم. مهم نیست که HBO با تمامِ وجود تلاش کرد تا فصلِ هشتم را مخفی نگه دارد ولی علی‌رغمِ تلاش‌های خستگی ناپذیرِ بازیگران و سازندگان برای مخفی نگه داشتنِ همۀ پیچ و تاب‌های داستان و اتفاقاتِ این فصل در اتاقِ امن، آن‌ها نمی‌توانند از لو رفتنِ قسمت‌هایی از داستان و درزِ بعضی از صحنه‌ها جلوگیری کنند. حداقل در زمان‌های نزدیک به پخشِ اپیزودها انجامِ این کار برای آن‌ها غیر ممکن است و البته این اتفاق فقط مختصِ سریالِ بازی تاج و تخت نیست و همۀ سریال‌های HBO با این مشکل روبرو هستند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*