خانه > مقالات > ۳۰ کتاب برای مطالعه اگر عاشق سریال بازی تاج و تخت هستید. (بخش اول)

۳۰ کتاب برای مطالعه اگر عاشق سریال بازی تاج و تخت هستید. (بخش اول)

courtesy-of-hbo-photo-11با بسته شدن پرونده فصل هفتم سریال بازی تاج و تخت، طرفداران مجبور هستند تا سال ۲۰۱۹ برای تماشای آخرین فصل منتظر بمانند تا از سرنوشت وستروس و مردمانش خبردار شوند. در کنار آن هم انتظار طولانی مدت برای خواندن کتابهای جدید مارتین نیز ما رو بیشتر از هر چیزی در انتظار فرو خواهد بود اما خوشبختانه در زمینه های سرزمین های افسانه ای، تاریخچه خونین، فتنه های سیاسی، دردسرهای خانوادگی و نفس آتشین اژدهایان، کتاب های زیادی وجود دارد که می توانند سر شما را در این مدت گرم کنند. در اینجا چند مورد از بهترین نمونه ها را به شما معرفی می کنیم.

۱٫  دریای زمین اثر اورسولا لو گوین (ارسولا ک.لوژوان)

Ursula Le Guin, A Wizard of Earthseaبالاخره در این فصل اژدهایان دنریس صحنه های بسیار عظیمی را در سریال بازی تاج و تخت داشتند. اگر شما به این اتفاقات علاقه دارید، می توانید سری فانتزی اورسولا لی گوین را دنبال کنید. چرا که اژدهایان او بسیار شگفت انگیز هستند. آنها قدرتمند، مرموز، باهوش و خطرناک اند.

پ.ن: این کتاب در ایران با نام جادوگر (دریای زمین) توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است. انیمییشینی با همین نام و از همین کتاب نیز ساخته شده است.

۲٫  شاهان نفرین شده اثر موریس درئون

Maurice Druon, The Iron King

جرج ار.ار مارتین خود برای نوشتن سری اصلی بازی تاج و تخت، به این کتاب رجوع کرد. اگرچه اژدهایی در این کتاب وجود ندارد، اما علاقه مارتین به نوشتن تاریخی همراه با فتنه ها و خونریزی ها را در آن می توان دید.

۳٫  خرس و بلبل اثر کاترین آردن

Katherine Arden, The Bear and the Nightingale

همانطور که اهالی وستروس برای زنده ماندن علیه وایت واکرها می جنگند، در این داستان هم شیاطینی با چشمان آبی هستند. واسیلی، دختر روسی که در کنار صحرا زندگی می کند، باید با نیروهای خانوادگی و سیاسی و همچنین اشباحی که از افق می آیند، مبارزه کند.

۴٫  ملکه سرخ اثر ویکتوریا اویارد

Victoria Aveyard, The Red Queen

سحر و جادو در این داستان باعث تقسیم جهان به دو جناح شده است: افرادی که خون نقره ای دارند و افرادی که خون قرمز دارند. مر بارو خود را چیزی میان آن دو جناح می بیند و مانند بازی تاج و تخت که شخصیت های خود ساخته ای دارد، باید از تمام هوش و قدرت خود برای فرار از این دستگاه پیچیده استفاده کند.
پ.ن: این کتاب با همین نام توسط انتشارات کتابسرای تندیس به چاپ رسیده است.

۵٫  ملکه سفید اثر فیلیپه گرگوری

Philippa Gregory, The White Queenهمانطور که می دانید، نبرد بین خاندان استارک و خاندان لنیستر بسیار شبیه به جنگ رز هاست. این رمان داستان الیزابت وودویل را بازگو می کند که از هیچ چیز تبدیل به ملکه انگلستان و یک نقش تعیین کننده شد.
پ.ن: از روی سه گانه فیلیپه گرگوری (ملکه سفید، ملکه سرخ و دختر شاه ساز) سریالی به نام شاهزاده سفید ساخته شده است که میشل فرلی در آن ایفای نقش می کند.

۶٫  صدهزار پادشاهی اثر ان.کی جمیسین

NK Jemisin, Hundred Thousand Kingdomsدر طول فصل هفتم دامنه تمرکز در بازی تاج و تخت به طور قابل توجهی محدود شد و تنها چندین شخصیت کلیدی و مکان مهم را در بر گرفت. این سبک فانتزی های توطئه گرایانه در رمان اول جسیمین به نام صد هزار پادشاهی نیز دیده می شود. نبردهایی بر سر جانشینی که در طی هفته در یک شهر عرفانی شکل می گیرد.
۷٫  ستون های زمین اثر کن فالت.

Ken Follett, Pillars of the Earth

این حکایتِ دقیق شامل ساخت کلیساهای گوتیک و داستان های تاریخی همراه با توطئه های انسانی است. ویژگی ای که طرفداران را به سریال بازی تاج و تخت جذب کرد.
پ.ن: این کتاب توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان به چاپ رسیده است. از این کتاب سریال کوتاهی نیز به همین نام ساخته شده است.

۸٫  دنیای گرد (دیسک ورلد) اثر تری پرچت

Terry Pratchett, Discworldجهان فانتزی پرچت نسبت به جهان فانتزی مارتین بسیار مضحک است: اینجا یک نزاع انگلیسی بزرگ نیست. بلکه دنیا، صفحه ای صاف و مسطح است که بر پشت چهار فیل قرار دارد که آنها هم روی یک لاکپشت غول پیکر ایستاده اند. با اینکه سبک گفتار این دو نویسنده متفاوت است، اما پرچت شرایطی را در فانتزی هایش می آورد که شما را قادر به دیدن ضعف ها انسانی و تمدن آنها می کند.
پ.ن: این مجموعه شامل چندین داستان است و داستان ایزدان خرد آن توسط دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن ترجمه شده است.

۹٫  سه گانه شمشیر شانارا اثر تری بروکس

Terry Brooks, the Sword of Shannaraتری بروکس همانند مارتین بسیار تحت تاثیر جی.ار.ار تالکین و کتاب ارباب حلقه های اوست. حماسه فانتزی او یکی از مهمترین معیارهای فانتزی مدرن به حساب می آید. به لطف اقتباس موفقیت آمیز این کتاب، از آن به خوبی در مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت هم استفاده شد.

۱۰٫   اژدها سواران پرن اثر آن مک کافری

Anne McCaffrey, Dragonflight

طرفداران دنریس تارگرین و اژدهایانش می توانند از این سری که در آن اژدها سواران یکجا جمع می شوند، لذت ببرند. این اثر باعث شد که مک کافری اولین زنی باشد که همزمان دو جایزه نوبل و هوگو را دریافت می کند.

۴ دیدگاه

 1. ممنونم خیلی خوب بود حتما چندتاشون رو میگیرم و‌میخونم

 2. عالی، مثل اینکه باید چندتاشو خوند

 3. ممنون. کتاب شماره ۵، اثری از فیلیپا گرگوری است.
  از کتابهای فیلیپا گرگوری، “دلقک دربار ملکه” (The Queens’s Fool) به فارسی ترجمه شده و الان در اینترنت هم قابل دریافت هست:
  “دلقک دربار ملکه” رمانی تاریخی با محوریت خاندان تودور انگلستان می‌باشد.
  رقابت، میان مری دختر قانونی هانری هشتم که کاتولیک است و به مبانی کلیسا تعصب دارد و الیزابت دختر نامشروع هانری در گرفته است.
  یکی از محورهای اصلی این رمان، به قدرت رسیدن “الیزابت یکم” ملکه انگلستان می‌باشد.
  راویِ داستان، دختر چهارده ساله اسپانیایی به نام “هانا گرین” است که در دوران تفتیش عقاید به همراه پدرش به انگلستان پناهنده شده و با درایت فراوان در دربار ادواردِ ششم، ملکه مری و سپس ملکه الیزابت خدمت می‌کند و آنچه را می‌بیند با روایتی شیوا برای ما باز می‌گوید.
  (در سریال توردورها، ناتالی دورمر یا همون مارجری تایرل خودمون نقش “ان بولین” مادر الیزابت را بازی می‌کرد.)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*