خانه > اخبار > اخبار سریال > فصل دوم سریال «خاندان اژدها» یک تیتراژ آغازین جدید دارد.

فصل دوم سریال «خاندان اژدها» یک تیتراژ آغازین جدید دارد.

دیگر خبری از رودهای خونِ جاری در ماکتی سنگی از والریای قدیم نیست. این تیتراژ جدید، نقشه‌ی تیتراژ بازی تاج و تخت را باز نمی‌گرداند، اما به نظر می‌رسد به نسبت تیتراژ فصل اول پیشرفت کرده باشد.

تیتراژ آغازین بازی تاج و تخت تقریباً بلافاصله پس از پخش اولین قسمت در شبکه‌ی HBO در سال ۲۰۱۱ به یک نماد تبدیل شد. این تیتراژ با همراهی موسیقی متن زیبایی از آهنگساز رامین جوادی، بر فراز نقشه‌ای از وستروس اوج می‌گرفت و به بینندگان سرنخ می‌داد که آن هفته از کدام مکان‌ها بازدید خواهیم کرد. این تیتراژ آموزنده، جالب و هیجان‌انگیز بود و یک تیتراژ آغازین عالی به شمار می‌رفت.

زمانی که شبکه‌ی HBO سریال پیش‌درآمد «بازی تاج و تخت» با عنوان «خاندان اژدها» را در سال ۲۰۲۲ پخش کرد، موسیقی متن جوادی را حفظ، اما تصاویر کاملاً جدیدی انتخاب کرد. این بار، به جای اینکه نام بازیگران و عوامل روی یک نقشه بیاید، روی یک ماکت سنگی از والریای قدیم با نهرهای خونی که در شیارها جاری بود، نمایش داده شد تا نشان‌دهنده‌ی تاریخچه‌ی خاندان تارگرین و اژدهاسواران محوری این داستان باشد.

این ایده‌ی جدید جالب بود، اما اکثر طرفداران موافق بودند که قدرت تیتراژِ آغازینِ قدیمی بازی تاج و تخت را ندارد. برخی سؤال می‌کردند که آیا HBO برای فصل دوم تغییراتی در آن اعمال خواهد کرد و یا خیر؟ اکنون که نقدها در حال انتشار هستند، فهمیده‌ایم که پاسخ مثبت است.

برخی از نقدها به صورت غیرمستقیم به تیتراژ آغازین جدید اشاره می‌کنند. اِمپایر نقد خود را با این جمله آغاز کرد: «تیتراژ آغازین جدید، شما؟» (شوخی با جمله‌ی گوشی موبایلم رو تازه عوض کردم، شما؟)

رولینگ استون صریح‌تر درباره‌ی آنچه انتظار می‌رود صحبت می‌کند:

«تیتراژ آغازین کسل‌کننده‌ی فصل اول که به معنای واقعی کلمه خطوط خونی را در یک سازه‌ی سنگی دنبال می‌کرد، با انیمیشن جدیدی جایگزین شده است که بافتی از تاریخچه‌ی خاندان تارگرین را به نمایش می‌گذارد. این تیتراژ هنوز به سطح تیتراژ بازی تاج و تخت نمی‌رسد، اما بسیار سرزنده‌تر است و آشکارا در مورد درگیری‌هایی که این سریال به نمایش می‌گذارد صحبت می‌کند.»

منتقد دیگری می‌نویسد:

«این تیتراژ آغازین قطعاً بهتر به نظر می‌رسد. من هرگز واقعاً از آن مسیرهای خون خوشم نمی‌آمد؛ در مقایسه با تیتراژ آغازین بازی تاج و تخت، کم‌نور و تیره به نظر می‌رسید، به علاوه دنبال کردن آن هم سخت‌تر بود. شاید بگویید که مقایسه‌ی این تیتراژها منصفانه نیست، اما من استدلال می‌کنم که HBO با استفاده از موسیقی متن یکسان، ما را به مقایسه‌ی آن‌ها تشویق کرده است. با توجه به اینکه فصل دوم سریال «خاندان اژدها» ما را به مکان‌های جدیدی می‌برد و شخصیت‌های زیادی را معرفی می‌کند، فکر می‌کردم شاید نقشه‌ی تیتراژ بازی تاج و تخت را بازگردانند، اما فکر می‌کنم یک بافت ایده‌ی جالبی به نظر می‌رسد. «خاندان اژدها» بیشتر روی یک خاندان خاص تمرکز دارد، بنابراین منطقی است که تیتراژ روی تاریخچه‌ی آن‌ها تأکید کند؛ ترجیحاً به روشی که از نظر بصری هم سرگرم‌کننده باشد.»

آیا تیتراژ آغازین جدید هم به اندازه‌ی تیتراژ بازی تاج و تخت برای بینندگان غیرقابل رد کردن خواهد بود؟ خیلی زود متوجه خواهیم شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*