خانه > مقالات > نکاتی از سریال بازی تاج و تخت که احتمالا نمیدانید (قسمت اول)

نکاتی از سریال بازی تاج و تخت که احتمالا نمیدانید (قسمت اول)

تهیه توسط: QelThezad

۱- لنا هدی (سرسی) بدترین اسپویل کننده ی داستان

لنا هدی بازیگر نقش ملکه سرسی لنیستر در سریال، در اکانت اینستاگرام خود اشاره هایی به آنچه در آینده سریال بازی تاج و تخت اتفاق می افتد، کرده است. در واقع اشاره ها اسپویلر نیستند، بلکه سرنخ های ظریفی هستند که کسی نمی تواند حدس بزند، مگر آن را دیده باشد. برای مثال در قسمت هشتم (کوه و افعی)، هدی عکسی گذاشت، در حالی که چشم های پدرو پاسکال (بازیگر نقش ابرین مارتل) را فشار میداد. چند روز بعد عکسی از یک قلب سنگی گذاشت که اشاره دارد به “لیدی استون هارت” … به علاوه خوانندگان کتاب با علنی کردن ماجرای عکس، وضعیت را بدتر کرده اند!

۲- محاکمه به وسیله ی مبارزه ممکن است قانونی باشد

بر اساس صحبت های تیریون لنیستر، محاکمه به وسیله ی مبارزه بدین معنی است که “تصمیم گیری گناهکاری یا عدم گناهکاری یک انسان، وقتی مشخص می شود که دو مرد همدیگر را تکه تکه کنند. تا خدایان در مورد گناهکاری فرد قضاوت کنند. ” در دنیای واقعی، بعضی ها هنوز بر سر این موضوع بحث دارند که به لطف راه گریزی از قانون، محاکمه به وسیله ی مبارزه در ایالات متحده ممکن است هنوز قانونی باشد. آخرین محاکمه به وسیله ی مبارزه در بریتانیا در سال ۱۸۱۸ بوده و تمرین آن سال بعدش غیر قانونی شد. در سال ۲۰۰۲ لئون هاپریز ۶۰ ساله، ۲۵ یورو جریمه شد. بر اساس قوانین باستان او “آژانس مجوز راننده و خودرو” را به آوردن یک جنگجو تا پای مرگ فرا خواند. با این وضعیت آژانس مجوز راننده و خودرو نا امیدانه شکایت خود را پس گرفت.

۳- وستروس و گروه های نوازندگی مختلف

به طور شگفت آوری، تعداد زیادی از موزیسین ها در سریال حضور دارند. به طور مثال گری لایت بادی خواننده ی اصلی گروه اسنو پاترول در حال خواندن شعر “خرس و دوشیزه ی زیبا” در فصل سه مشخص است. در گروهی که جیمی و برین را اسیر کرده بودند. درامر گروه موسیقی کلدپلی، ویل چمپین از جمله کسانی است که در عروسی سرخ موسیقی باران های کستامیر را می نواختند. و برای فصل چهار، گروه موسیقی ایسلندی سگو رش، سرود باران های کستامیر را به صورت غمناک و وحشتناک کاور کردند. هر سه عضو گروه سگو رش در عروسی جافری و مارجری (قسمت دوم فصل چهار) در حال نواختن موسیقی قابل مشاهده هستند که جافری بر سر آن ها سکه پرت می کند و مرخصشان می کند.

۴- بازیگر ایمون تارگرین در زندگی واقعی اش نابینا است

پپیتر واگان، بازیگر استاد ایمون در مجموعه ی تلویزیونی تا حدود زیادی نابینا است. در خود مجموعه، تارگرین پیر قدیمی ترین عضو زنده ی نگهبانان شب است. او خود را از جنگ و سیاست های هفت پادشاهی دور کرده است. به دور از مجموعه ی تلویزیونی، واگان مدت زیادی است که بازیگری می کند. در سال ۲۰۰۷ به مجله ی شراپشایر گفته است که او قصد دارد تا زمانی که می تواند به حرفه ی بازیگری اش ادامه بدهد: “تا زمانی که تو سالم و سرحال برای ادامه دادن هستی، و پیشنهاد بهت داده میشه. ادامه بده … ” او در سال ۱۹۲۳ به دنیا آمده است و آن موقعی که این مصاحبه را انجام داده ۸۴ سالش بوده. او هم اکنون ۹۱ سال دارد و هنوز بازی می کند.

۵- همه ی شمشیر های سریال واقعی هستند

ممکن است فکر کنید شمشیر های استفاده شده در سریال، پلاستیکی و رنگ شده هستند. اما سازندگان اصرار داشتند که یک آهنگر واقعی این شمشیر ها را بسازد. تونی سواتون استاد آهنگری در سری ویدئو های خودش به نام Man at Arms چگونگی ساخت شمشیر جیمی لنیستر را نشان میدهد. سواتون تا به حال برای حدود ۲۰۰ فیلم سلاح ساخته، او همچنین از یک قالب استفاده میکند برای بریدن ۳۶ اینچ شمشیر از فلز و در کوره ی ۱۵۰۰ درجه ای قرار میدهد تا ذوب شود و شکل بگیرد.

بر طبق گفته ی سواتون: خط وسط پایین شمشیر به شیار خون معروف است،زیرا زمانی که به کسی ضربه میزنند این شیار اجازه میدهد خلاء ایجاد شده بر اثر ضربه آزاد شود و شمشیر در بدن فرد مضروب گیر نکند.

۶- کوه واقعا می تواند جمجمه ی اُبرین مارتل را خورد کند

بر اساس گفته ی مجله ی تایم، اگر مبارزه کوه و افعی در زندگی واقعی انجام میشد. بازیگر کوه به قدری قدرتمند بود که بتواند جمجمه ی یک مرد را بترکاند. بر اساس تحقیقات آن ها بر پرونده ای مشابه در فیلم Star Trek Into Darkness تایم بیان می کند اگر فردی بتواند ۵۲۰ پوند معادل حدود ۲۳۵ کیلوگرم نیرو بر جمجه ی انسان اعمال کند، قطعا از هم پاشیده می شود. مرد قدرتمند ایسلندی Hafþór Júlíus Björnsson بازیگر نقش کوه، در واقع سومین مرد قدرتمند جهان است و میتواند همچین نیرویی را اعمال کند.

۷- اژدهایان الهام گرفته شده از غاز ها و گربه ها هستند

کسانی که توسط غاز ها مورد حمله قرار گرفته باشند متوجه می شوند که آن ها تهدید آمیز محسوب میشوند. ولی آن ها مثل اژدهایان آتشین بدذات محسوب نمیشوند. مگر نه؟ جلوه های ویژه ی دروگون، ویسریون و ریگال (اژدهایان دنریس) در واقع بر اساس غاز های بزرگ است که بر زمین نشسته اند و با بال های خود بازی میکنند. ولی چون غاز ها پرواز نمیکنند و اژدهایان در واقع پرنده محسوب نمیشوند، چون پر ندارند. بنابراین سازندگان به ضبط حرکات خفاش ها پرداختند، در حالی که پرواز می کنند و بال می زنند. همچنین دنریس مانند مادر آن ها باید رفتار کند، برای مثال موقع نوازششان اژدهایان مانند گربه ی کوچکی رفتار می کنند.

۸- جان اسنو هیچوقت نمی تواند از دیوار بالا برود

کوهنورد با تجربه و طرفدار سریال بازی تاج و تخت، کتی میلز صحنه ی بالا رفتن از دیوار را مورد انتقاد قرار داده که در آن کیت هرینگون (جان اسنو) و گروهی از وحشی ها در حال بالا رفتن از دیوار هستند. در مصاحبه ای با میلز او گفته که از صحنه ای که وحشی ها خود را به هم بسته بودند تحت تأثیر قرار نگرفته. چون که به گفته ی او این حقه وقتی به کار میرود که زاویه ی یخ و برف کم باشد، نه اینکه دیوار عمودی ۷۰۰ فوتی باشد. او درباره ی صحنه ای که ناگهانی از دیوار رها میشود گفته است که در این صورت نفر بعدی و نفر بالای او و به ترتیب تا رهبر گروه همگی کشیده شده و از قلابی که در یخ کاشته شده آویزان می شوند. کوهنورد اضافه می کند که در اینصورت شانس زیادی هست که طناب به هم گره بخورد.

۹- بیشترین سریال با دانلود غیر قانونی است

بر اساس وبسایت اشتراک گزاری TorrentFreak، مردم سریال بازی تاج و تخت را بیشتر از هر سریال دیگری در دنیا دانلود کرده اند. در سال ۲۰۱۲ دنبال کنندگان BitTorrent نشان دادند که یک قسمت حدود ۴,۲۸۰,۰۰۰ بار به صورت غیرقانونی دانلود شده است. جری بلیچ سفیر آمریکا در استرالیا خودش را به آب زد و بیننده های استرالیایی را برای دزدی شوء های تلویزیونی آمریکا نقد کرد. بلیچ در یکی پستی در فیسبوک خود از آن ها خواست که از دزدی سریال خودداری کنند و گفت ” اگر ۴ میلیون بیننده ی شو که بازی تاج و تخت را قانونی میبینند، آن را به صورت غیر قانونی میدیدند. سریال کنسل میشد و برای فصل بعدی تمدید نمیشد. “

۱۰- حتی لباس ها هم حرفی برای گفتن دارند

دفعه ی بعد که “بازی تاج و تخت” را دیدید. نگاه دقیق تری به لباس ها بندازید. میشل کاراگر خیاط و میشل کلپتون طراح آن هستند. برای مثال به لباس عروسی سانسا نگاهی بندازید، لباس او شامل الگوی ترکیبی دایرولف و ماهی است، نشان دهنده ی پیوند خاندان استارک و تالی. پشت لباس هم شیر غران لنیستر به نشانه ی اینکه سانسا تحت کنترل آن ها درآمده است، طراحی شده. در یک مصاحبه با سوفی ترنر بازیگر نقش سانسا، بیان میکند که در لباس زیر او اژدها دوخت شده، با وجود اینکه در سریال نشان داده نشد.

۲۷ دیدگاه

 1. از نکته دهم بسیار خوشم اومد! 😀
  با تشکر…

 2. از حرکت لنا هدی راضیم
  این حرکاتش شبیه به حرکت های مانوئل خومونه تو فروم 😀

  با تشکر از QelThezad عزیز 🙂

 3. خیلی جالب بود. ممنون. 🙂

 4. ممنون.
  سرسی رو لنا هدی تاثیر بدی گذاشته!!!!!

 5. جز ۲ یا ۳ تا بقیه رو نمیدونستم. خیلی ممنون. فقط کسی لینکی چیزی نداره برا دانلود فصل چهار قسمت ۱ ۷۲۰p که حدودا حجم ۴۰۰ مگ بشه. (برا خودم نمیخوام برا این آقای جری بلیچ میخوام.)

 6. خیلی جالب بود
  دمت گرم سرسی 😀

 7. حیف شد اون طراحی اژدها رو لباس زیر سانسا رو نشون ندادن قطعا بار هنری سریال رو بالا می برد

 8. ممنون از مقاله خوبتون

 9. خوبه از وضعیت دانلود فیلمشون تو ایران خبر ندارن وگرنه از همون اول ساخت سریالو کنسل میکردن 😀

 10. سلام دوستان. من موسیقی تیتراژ پایانی اپیزود اول فصل ۴ رو میخوام اما نمیدونم اسم موسیقیش چیه تا برم دانلود کنم. اگر کسی میدونه بگه ممنون میشم.

 11. خیلی عجیبه که لنا هدی که خودش توی ساخت سریال حضور داشته هم فکر میکرده که توی قسمت ۱۰ لیدی استون هارت رو نشون میده. احتمالا این سکانس ساخته شده اما بعدا از پخش کردنش پشیمون شدن یا اینکه میخوان بیننده ها رو توی فصل ۵ سورپرایز کنن و بدون اعلام اسم کاراکتر سکانس رو پخش کنند.

 12. میگم اصلا دوستان دقت کردن تو فصل ۴ قسمت ۷-۸ و اینا که جان اسنو رفت به شمال و تو اون سرما وقتی حرف میزدن اصلا از دهنشون بخار در نمی یومد چرا ؟؟؟؟ اینجا هوا یه کم سرد بشه از بینی ه که نفس بکشی بخار میاد بیرون اما اونجا چنین چیزی مشاهده نمیشد تو فیلم کسی میدونه چرا؟؟؟؟؟

 13. وااای این جریان لیدی استون هارتو به خاطر این مطلب رفتم سرچ کردم همه چی برام اسپویل شد :((((((((

 14. واااااااااای چقد عجیییییییبه

 15. ی سوال! اول تریلر صدای کیه؟ برین یا کتلین؟

 16. dameeeeeeeeeton gaaaaaaarm

 17. آث میلاااااااان

  کسی میدونه ریکون استارک کجاست

 18. سلام دوستان من یه جاییش گیر کردم
  هدف مادر بزرگ مارجری و لیتل فینگر از کشتن جافری چی بود؟

  • مادربزرگش وقتی با دخترش داشتن با سانسا حرف میزدن.پرسیدن ازش جافری چطور ادمیه .اونم اولش میترسد جواب بده ولی وقتی بهشون اطمینان کرد گفت جافری هیولاست.مادربزگش هم تصمیم گرفت جافری بکشه.تا برادر کوچیکش جاشو بگیره ونوش با برادر کوچیک جافری (تامن)ازدواج کنه

 19. به ظاهر جافری رفتارهای سادیسمی و غیر قابل پیش بینی داشت و تایرل ها مارجری را در امنیت نمی دونستند و در ضمن اعتقاد داشتن جافری به علت شخصیت لجباز و سرخوداش تابع اونها نمی شد، و اونها از انجا که مطمئن بودن مارجری بعد از جافری حتما با تامن ازدواج می کنه و ملکه می شه ، تامن را با اون شخصیت آرام به جافری ترجیح می دادن

 20. البته این نظر تایرل هاست نه پیاتر بیلیش.به قول واریس: فقط خدا می دونه انگشت کوچیکه چه نقشه هایی داره!!!!!

 21. مادربزرگش وقتی با دخترش داشتن با سانسا حرف میزدن.پرسیدن ازش جافری چطور ادمیه .اونم اولش میترسد جواب بده ولی وقتی بهشون اطمینان کرد گفت جافری هیولاست.مادربزگش هم تصمیم گرفت جافری بکشه.تا برادر کوچیکش جاشو بگیره ونوش با برادر کوچیک جافری (تامن)ازدواج کنه

 22. در فصل ۷ نشون داده میشه که دنریس عمه ی جان هست چجوری به این نظریه میرسن اصلا از پدر دنریس که پادشاه بوده هویتی نیست که حدس بزنم دنریس عمه جان میشه بد اینا باهم رابطه بر قرار میکنن خیلی سوال ادم براش پیش میاد سریال پره از ………از جای خالی ک باید با دانش خودمون تکمیل کنیم از همه اینا بگذریم استاد نگهبان شب در لحظه اخر اسمی ب زبون میاره که خیلی سوال بوجود میاره
  در حالی که شخصیت اریک دین کیه؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*