خانه > مقالات > جغرافیای دنیای نغمه یخ و آتش

جغرافیای دنیای نغمه یخ و آتش

Westeros

وستروس یکی از ۳ قاره شناخته شده در دنیاست. بیشتر مساحت آن تحت پوشش ۷ پادشاهی قرار دارد. یکی از دو قاره ای که در کنار وستروس جای گرفته، ایسوس نام دارد. قاره پهناوری که در شرق وستروس و درامتداد دریای باریک قرار گرفته. دیگری سوتوروس است که در جنوب شرقی وستروس و در امتداد دریای تابستانی میباشد. نزدیک ترین ملل خارجی به وستروس مجموعه ای از ایالات مستقل هستند که در امتداد وستروس و کناره ایسوس قرار دارند و با عنوان شهرهای آزاد (Free Cities) شناخته میشوند. سرزمین هایی که در امتداد سواحل جنوبی قرار دارند مجموعا سرزمینهای دریای تابستان نام گرفته اند (Summer Sea) که شامل Ghis و ویرانه های Valyria (اقامتگاه سابق پادشاهان تارگرین) میشود. در قسمت جنوبی وستروس جزایر تابستان قرار دارند.

Geography (جغرافیای وستروس):

قاره وستروس دراز و نسبتا باریک میباشد که از دورن (Dorne) در جنوب تا سرزمینهای همیشه زمستانی (Lands of Always Winter ) در شمال دور کشیده شده است، جایی که قسمت وسیعی از سرزمینها به دلیل سرمای بسیار شدید و ساکنان وحشی آن که wildlings خوانده میشوند هنوز ناشناخته مانده است. جورج مارتین واحد دیوار (Wall) را که معادل ۱۰۰ فرسنگ یا ۳۰۰ مایل است بعنوان مقیاس نقشه های موجود معرفی کرده است. بنابراین قاره وستروس به اندازه ۹۰۰ مایل از شمال تا جنوب کشیده شده است و از شرق تا غرب آن حدود ۳۰۰ مایل پهنا دارد.

در مرزهای شرقی و سواحل آبهای دریای تابستان و در امتداد این آبها قاره ایسوس و زنجیره ای از جزایر که به آنها Stepstones  میگویند، قرار گرفته. در قسمت جنوب دریای تابستان و در میان این دریا، جزایر تابستان قرار دارند. سرزمین های شمالی وستروس نسبت به سرزمین های جنوبی علیرغم وسعت بیشتر تراکم جمعیت کمتری دارد. ۵ شهر اصلی وستروس به ترتیب بزرگی (از چپ به راست)عبارتند از:

 King’s Landing, Oldtown, Lannisport, Gulltown, White Harbour

وستروس قبل از نبردهای پادشاهی (نبردهای فاتحان) اساسا به چندین قلمرو مستقل تقسیم میشد. بعد از این جنگ و ادغام نهایی دورن، تمامی نواحی جنوبی تحت فرمانروایی خاندان تارگرین قرار گرفتند و با عنوان هفت پادشاهی شناخته شدند.

Beyond the Wall (آنسوی دیوار):

شمالی ترین نواحی وستروس به مناطقی تحت عنوان سرزمینهای همیشه زمستانی منتهی میشوند. بیشتر این قسمت ها با جنگل های خالی از سکنه (Haunted Forest) پوشیده شده اند که شامل دریاچه ها،  رودخانه ها و حیوانات عجیب است. شمال دور دارای آب و هوای کاملا خشن است که این موضوع باعث میشود تنها تعداد محدودی از ساکنان و آن هم در معدودی از روستاها زندگی کنند.

The North (شمال):

سرزمین های شمالی پهناورترین مناطق محسوب میشوند. به نحوی که به تنهایی به اندازه همه نواحی دیگر وستروس وسعت دارند. در این ناحیه جمعیت به نحوی پراکنده سکنی گزیده اند. این ناحیه پر است از جنگل ها، تپه های پوشیده از درختان کاج و طبیعت وحش متنوع و کوهستانی پوشیده از برف. و محل استقرار یکی از ۵ شهر اصلی وستروس یعنی وایت هاربر میباشد.آب و هوای شمال در زمستان سرد و خشن است و معمولا حتی در تابستان هم برف میبارد. در مرز قسمت های شمالی Gift، نایتس واچ (Night’s Watch) قرار دارد. در حد فاصل شمال و جنوب و در امتداد Neck سرزمین های باتلاقی قرار دارند که  شمال قلمروهای جنوبی را از هم جدا میکند. محدودیت و صعب العبور بودن این مناطق یک سد طبیعی برای حفاظت در برابر حمله و هجوم دشمنان محسوب میشود.

سرزمینهای شمالی سردتر و کم جمعیت تر از قسمتهای جنوبی وستروس اند. بیشتر ساکنین آن هنوز هم از خدایان قدیمی پیروی میکنند اما برخی که عمدتا در وایت هاربر سکونت دارند به خدای هفت معتقد هستند.

حرامزاده های شمال را با عنوان “Snow (اسنو)” میخوانند.

The Iron Islands (جزایر آهن):

گروهی از جزایر هستند که در سواحل غربی وستروس و در خلیج Ironman قرار دارند. جزایر آن شامل ۷ جزیره اصلی است که معروفترین آنها عبارتند از: Pyke (پایک)، Great Wyk ،Old Wyk و Harlaw.

خاک این منطقه حاصل خیز است و معادن متنوعی از جمله آهن و سرب در آن وجود دارد. مردم این ناحیه در نواحی دیگر وستروس به “مردان آهن” و در بین خودشان به The Ironborn (متولد آهن) معروفند. آنها تحت حکمرانی خاندان گریجوی (House Greyjoy) از پایک هستند. بعد از اینکه خط مرزی Black Harren در جریان جنگ ها نابود شد، گریجوی ها بعنوان حاکم انتخاب شدند. قبل از اگان فاتح مردان آهن بر ریورلند (Riverlands) و بسیاری از سواحل غربی وستروس حکمرانی میکردند. مردان آهن مردان دریا هستند و برتری دریایی آنها روزگاری بی نظیر بوده است. اعتقاد به خدای هفت در بین مردم جزایر آهن بسیار اندک است. حرامزاده های این منطقه را با عنوان “Pyke” نامگذاری میکنند.

The Riverlands (سرزمین رودخانه ها):

سرزمینهای رودخانه مناطق حاصلخیزی هستند که بین دوراهی ترای دنت (Trident) قرار گرفته اند.این منطقه تحت فرماندهی خاندان تالی از ریورران (Tullys of Riverrun) قرار دارد. در زمان کشورگشایی اگان این سرزمینها تحت فرماندهی خاندان Hoare از جزایر آهن بود، وازاین رو تالی ها هرگز فرمانروای ریورلند نبودند تا اینکه لردهای شورشی هارن سیاه (Harren the Black) را به نفع اگان فاتح ترک کردند.

حرامزاده های این منطقه را با عنوان “Rivers” میشناسند.

The Vale of Arryn (دره ارن ها):

این دره در قسمت شرقی Riverlands واقع شده و تقریبا به طور کامل توسط کوهستان های ماه (Mountains of the Moon) احاطه شده است. و مشتمل بر محدوده وسیعی از کوهستان با مردمی ست که در بین دره ها و در امتداد سواحل زندگی میکنند.

Vale (دره) که تحت حکمرانی خاندان ارن (House Arryn) میباشد،یکی از قدیمی ترین مرزهای اندال (Andal) هاست که روزگاری پادشاه کوهستان و دره ها نامیده میشد. مقر آنها ایری (Eyrie) یک قلعه و دژ بلند در کوهستان است. ویژگی بارز این قلعه غیرقابل نفوذ بودن آن است. تنها راه موجود بسمت بالا یک دروازه خطرناک است. به علت زمستانهای سرد و خشن دره، مسافرت و سفر در میان کوهستان ها تنها در فصول خاصی از سال امکان پذیر است. با این وجود شورشیان کوهستان قادرند سفرهای خطرناک تری را هم انجام دهند.

به حرامزاده های این منطقه “Stone” گفته میشود.

The Westerlands (سرزمین های غربی):

سرزمین های غربی در غرب ریورلند و شمال Reach قرار گرفته.یک منطقه کوچک اما در عین حال غنی ترین معادن طلا و نقره ی وستروس را شامل میشود. آنها تحت فرماندهی خاندان لنیستر (House Lannister) از کسترلی راک (Casterly Rock) هستند. مردم این ناحیه اغلب وسترمن (Westermen) نامیده میشوند. لنیسپورت شهر اصلی این منطقه و یکی از شهر ها  ومناطق بزرگ وستروس است.

به حرامزاده های سرزمین های غربی “Hill”میگویند.

The Crownlands (سرزمینهای تاج):

این سرزمین مستقیما تحت فرماندهی پادشاه قرار دارد. این سرزمین ها شامل سرزمین های پادشاهی است  و شهر Rosby در ان واقع میباشد. اگر در راستای شمال در این منطقه حرکت کنیم به نقطه ی  Crackclaw و چندین جزیره در دریای باریک مواجه میشویم که شامل درگون استون (Dragonstone) میشود.

به کودکان نامشروع این ناحیه “Water” میگویند.

The Reach

بعد از شمال پهناورترین منطقه مربوط به Reach است. حاصلخیزترین خاک وستروس متعلق به این منطقه میباشد که شامل تعداد بسیار زیادی شهر و روستای مملو از جمعیت است.

این منطقه تحت حکومت خاندان تایرل (Tyrell House) از های گاردن (Highgarden) است.قبل از اگان فاتح حکمرانی این منطقه در دست خاندان gardener بود. در آن زمان تایرل ها نقش ناظر و خوانسالار را در Reach برعهده داشتند. پس از اینکه آخرین پادشاه gardener درمیدان آتش کشته شد تایرل ها های گاردن را به اگان تحویل دادند. و بدین وسیله هم قلعه و هم موقعیت خود را بعنوان لرد حفظ کردند. پرچمداران تایرل اغلب با Dornish های جنوب در حال جنگ می باشند. زمین های مرزی بین این دو منطقه Dornish marches نامیده می شود. در قسمت شمالی این مرز لرد هایی مستقر هستند که به حکومت تایرل ها وفادار هستند. اصلی ترین شهرریچ  old town است که قدیمی ترین شهر وستروس نیز می باشد.

به کودکان نامشروع در Reach لقب “Flowers” داده می شود.

The storm land(سرزمین های طوفان):

Storm lands در قسمت جنوبی سرزمین پادشاهی قرار گرفته و در پایین دریای دورن امتداد یافته است. در قسمت غربی آن Reach و در شرق آن خلیج Shipbreaker قرار گرفته است. اینجا یکی از کوچکترین قسمت های وستروس، سرزمین کوهستانهای بلند، سواحل سنگی و جنگلهای سرسبز است.

قبل از تصرف اگان این منطقه تحت فرماندهی پادشاهان طوفان (House Durrendon) بوده و پس از آن توسط براتیون ها (Baratheons) اداره می شود. دراین منطقه مکانهایی وجود دارد با عنوان Marches که در واقع محل جنگ بین، Dorne و Reach و stormland بوده است.این جنگ ها سالها ادامه داشت تا آنکه دورن به هفت پادشاهی ملحق شد.

به کودکان نامشروع در سرزمین های طوفان عنوان “storm” اطلاق می شود.

Dorne (دورن):

دورن در جنوبی ترین قسمت وستروس واقع شده که از کوهستانهای سرخ تا سواحل جنوبی قاره کشیده شده است. این ناحیه گرمترین بخش وستروس میباشد که خصوصیات آن تا حدی شبیه به بیابان است. مردم دورن به خونگرمی شهره هستند. هم از نظر نژاد و هم از نظر فرهنگی با دیگر مردم وستروس متفاوتند که البته این هم به هجوم تاریخی مردم Rhoynish مربوط می شود. نوع تغذیه، ظاهر و کشاورزی آنها تا اندازه ای شبیه فرهنگ مدیترانه ای ها است. (که بعنوان مثال میتوان کشورهای یونان و ترکیه را نام برد.)

دورن تنها قلمرو در وستروس است که به خوبی با اگان فاتح کنار آمده اند. آنها از طریق پیمان ازدواج با تارگرین ها به هفت پادشاهی ملحق شدند و همین عامل بود که باعث شد دورنی ها استقلال خود را حفظ کنند. فرماندهی این ناحیه زیر نظر خاندان مارتل (House Martell) است. لردهای حکومتی مارتل هنوز هم عناوین “پرنس” و “پرنسس” را برای خودشان استعمال می کنند.

حرامزاده های دورنی را  “Sand” نامگذاری میکنند.

Seasons and climate (فصول و آب و هوا):

در وستروس انواع و اقسام شرایط آب و هوایی را شاهد هستیم. از نیمه خشک و کم باران و آب و هوای بیابانی در جنوب گرفته تا هوای خشک سرد و خشن زمستانی در شمال و سرزمین های پوشیده از یخ در سرزمین های همیشه زمستانی!

هم وستروس و هم ایسوس فصول طولانی با طول متفاوتی را تجربه می کنند که معمولا هر فصل حدود ۲ سال طول می کشد. استاد ها سعی دارند طول فصل ها را پیش بینی کنند. دما و طول روز را اندازه گیری می کنند تا زمان کاشت و برداشت را تعیین کنند و اینکه چه مقدار غذا ذخیره کنند. با وجود این، این پیش بینی ها چیزی نیست که بتوان به آن اعتماد کرد.

در شروع داستان (کتاب اول) وستروس در حال تجربه ی یک تابستان گرم و طولانی ست و همگی از اینکه به موازات آن یک زمستان سرد و خشن در پیش باشد احساس نگرانی میکنند.

توجه کنید که زمستان به معنای این است که روزها کوتاهتر می شوند. البته به این سادگی هم هوا سرد و گرم نمی شود. مارتین علنی و به دفعات اعلام کرده که توجیه آب و هوای بسیار عجیب و تنها در پایان دوره مشخص خواهد شد.

Latest Recorded Seasons (آخرین فصول ثبت شده):

 • AL 209 – بهاری که (بیماری بهاری بزرگ) طاعون در طی دو سال خشکسالی همه گیر شد.
 • ۲۱۱ AL – تابستان
 • ۲۲۱ – ۲۲۸ AL – تابستان Maekar، ناگهان به پایان رسید و پس از آن یک پاییز کوتاه و در نهایت زمستان طولانی وحشتناک منتهی شد.
 • ۲۵۴ AL – زمستان
 • ۲۷۳ AL – سه سال زمستان
 • ۲۸۱ AL – بهار بی موقع
 • ۲۸۸ – ۲۹۸ AL – تابستان طولانی
 • ۳۰۱ AL – زمستان شروع می شود

توضیح: عددهایی که در بالا میبینید در واقع کوتاه شده ی عبارت ” Year after Aegon’s Landing” میباشد. بعنوان مثال اولین تاریخ سال ۲۰۹ ام بعد از به تخت نشستن اگان فاتح میشود.

Humans (انسان ها)

 • به نظر می رسد خیلی شبیه انسانهای روی زمین باشند. بعضی از تفاوتهای قابل توجه آنها می توان به تمایل به حفظ یک خصوصیت مشترک در خانواده های اصیل اشاره کرد. به عنوان مثال لنیسترها صدها سال بلوند (blond) بوده اند. هم چنین مردم وستروس اغلب بزرگتر از اندازه ای هستند که ما از جامعه متمدن قرون وسطایی انتظار داریم. بیشتر مردان بیش از ۶ پا قد دارند و مردانی با ۷ پا و حتی بیشتر هم به طور غیر طبیعی می توان یافت در برخی گروههای خونی ویژگی های فیزیکی غیر معمول می توان دید. اغلب تارگرین ها موهای به رنگ پلاتین و چشمان بنفشی دارند در حالی که نسل Ghiscari اغلب موهای قرمز و مشکی دارند. بومی های وستروس عمدتاً خصوصیات اروپایی ها را دارا می باشند. با تنوعات ناحیه ای. بومی های جزایر تابستانی و قاره سوتوروس عمدتاً خصوصیات آفریقایی ها را دارند. بومی های مناطق دیگر هم ویژگیهای واقعی دنیای ما را دارا می باشند.

Giants (غول ها)

 • عظیم الجثه، پشمالو و کمی کم هوش تر از انسان، تقریبا شبیه میمون و دو پا. غول ها از انواع رو به انقراضی هستند که تنها در دورترین نقاط شمالی و آن سوی دیوار سکونت دارند. آنها در نبرد با ماموت ها برتری داشتند از گرزهای سرهم بندی شده که در حد و اندازه کنده درخت بود استفاده می کردند و به زبان انسان اولیه با هم صحبت می کردند.

Children of the Forest (فرزندان جنگل)

 • به جرات میتوان گفت فرزندان جنگل ساکنین اصلی وستروس هستند اما هزاران سال است که رؤیت نشده اند. تصور می شود که موجودات پشمالوی کوچک، سیاه و قشنگ با قدرت رویایی و جادویی مافوق طبیعت باشند. از سلاحهای آتشین (مواد آتشفشانی) در نبردها بهره می بردند. تعداد کمی از آنها در حال حاضر موجود هستند.

Others

 • یک نژاد مرموز و ظاهراً خبیث هستند که در آن سوی دیوار یافت می شوند. آنها تنها در شب دیده می شوند و به نظر می رسد که یک سرمای غیر طبیعی را با خود می آورند. آنها قد بلند، لاغر و پشمالو با چشمان آبی عمیق به گونه ای که مثل آتش می درخشند،هستند.آنها لباس های رزمی به تن دارند که با هر قدم تغییر رنگ می دهد و از شمشیرهای باریک کریستالی استفاده می کنند که می تواند آهن را خرد کند. آدرها بی سر و صدا حرکت می کنند اما صدای آنها مثل یخی است که در حال ترک خوردن است. موجوداتی که زندگان را می کشتند و مرده ها را با درخشش چشمان آبی ـشان زندگی می بخشیدند. آدرها در برابر سلاحهایی که از شیشه اژدها ساخته شده است از خود ضعف نشان می دهند.شیشه اژدها دارای این خاصیت است که لباس و زره آنها را به آسانی سوراخ می کند. در هنگام مرگ گویا از یک مایع بسیار سرد ذوب میشوند.

Essos

از بین سه قاره شناخته شده در جهان ایسوس بزرگترین آنهاست که در شرق وستروس و شمال سوتوروس قرار گرفته است. دورتادور این قاره بوسیله ی دریا احاطه شده است. در پایین دریای تابستان، در غرب دریای باریک، در بالا دریای Shivering و در شرق دریای یشم.

ایسوس همانگونه که از لحاظ جغرافیایی دارای وسعت و تنوع است، محل زندگی مردمان مختلفی نیز میباشد.نام ایسوس در وستروس معمولا شناخته شده نیست و استعمال نمی شود. اصطلاحاتی هم چون “آنسوی دریای باریک” و “قاره شرقی” یا خیلی ساده “شرق” متداول ترند و یا غالباً با نام یکی از نواحی تشکیل دهنده آن مثل “شهرهای آزاد”یا “دریای دوتراکی ” به آن اشاره می شود.

Geography (جغرافیا):

از نظر اندازه تقریباً برابر اورآسیا با ابعادی مشابه طول و عرض جغرافیایی آن است. ایسوس به طور قابل توجهی بزرگتر از وستروس است اگرچه اندازه واقعی آن ناشناخته است از اینرو هیچ نقشه ای از کل قاره موجود نیست. سواحل شمالی بوسیله دریای Shivering  از نواحی قطبی جدا شده است. به سمت جنوب در امتداد Summer Sea قاره ناشناخته سوتوروس قرار دارد. در شرق دور در امتداد دریای یشم  Asshai Sit و YiTi و ناحیه مرموزی تحت عنوان Shadow Lands (سرزمین های سایه) قرار دارند.

جغرافیای ایسوس و آب و هوای آن بسیار متنوع است. از سرزمین های قطبی و سرزمین های همیشه زمستانی جدا شده و بیشتر به سمت جنوب واقع شده. همین باعث شده که کمتر از وستروس تحت تأثیر هوای زمستانی قرار بگیرد. سواحل غربی به نظر می رسد که در زمستان معتدل باشند. هرچه بسمت جنوب پیش برویم همین طور هوا خشک تر و گرمتر می شود. مناطق میانی قاره با دشت و مراتع سرسبز مسطح  Dothraki Sea پوشیده شده است. همچنین در سمت شرق این قاره زمین های بی آب و علف با شن های قرمز جایی که هیچ چیزی رشد نمی کند تحت عنوان Red Waste قرار گرفته است. در ورای این بیابان شهرکارت در کنار Straits قرار دارد که به دریای یشم منتهی می شود.

قسمت جنوبی قاره را تپه های خشکی میپوشانند که آب و هوای مدیترانه ای دارد و ساحلی که در امتداد دریای تابستانی به Volatins مرتبط می شود که با شبه جزیره  والریا در ارتباط است.

Regions (قلمرو)

ایسوس به چندین قلمرو تقسیم می شود که هر کدام آنها متعلق به گروههای فرهنگی متفاوتی است.

The Free Cities (شهرهای آزاد):

Free Cities به ۹ ایالت شهری مستقل اطلاق می شود که در سواحل غربی ایسوس قرار گرفته اند. هفت تا از این شهرها ساحلی (Braavos Myr Pentos , Volantis) و یا دارای بندر و اسکله (Lorath , Lys , Tyrosh) می باشند که در دریای باریک قرار گرفته اند در حالی که دوتای دیگر یعنی (Norvos , Qohor) دور از دریا قرار گرفته اند. به جز Braavos که توسط برده های فراری کشف شده بقیه شهرها مستعمره های سابق والریا بوده اند؛ به گونه ای که برخی از نشانه های فرهنگی شان را حفظ کرده اند.

این شهرها تجاری هستند و نسبت به شهرهای وستروس توسعه بیشتری یافته اند (حتی از کینگزلندینگ). هر کدام از این شهرها محدوده خاص مربوط و قلمرو خود را که شامل شهرستانهای کوچکتر و روستاهاست کنترل می کنند. در شمالی ترین گوشه این منطقه بین Braavos و Pentos تپه های Andalos قرار دارند. سرزمین مقدس Andals که بر طبق افسانه ها سرآغاز و منبع اعتقاد به خدای هفت است.

The Dothraki Sea

در خشکی قرار گرفته و در شرق شهرهای آزاد، این دشتها و مراتع وسیع بیشتر سطح سرزمین ایسوس را تحت پوشش قرار می دهد. مردم دوتراکی در این قسمت سکنی گزیده اند.دوتراکی ها یک نژاد سرخ پوست از بادیه نشینان جنگجو هستند که زبان خاص و فرهنگ اسب سواری منحصر به فردی را دارا میباشند. اگرچه دوتراکی ها تجارت نمی کنند ولی برده های آنها یک عامل پیش برنده اقتصاد ایسوس هستند.

Valyria(شبه جزیره والرین):

شبه جزیره والرین یک دماغه بزرگ است که از جنوب ایسوس به سوی دریای تابستانی امتداد یافته است. روزگاری منطقه حیاتی امپراتوری  والرین و موقعیت شهر والریا به خطر افتاد. قسمتی از آن در Doom (دگرگونی ناگهانی و عمده) نابود شد. مناطق کمی از آنها در معرض سیل قرار گرفت و والریا رو به خرابی گذاشت. در شبه جزیره و دریای Smoking که بقایای والریا را محصور کرده بود شایع شده بود که به تسخیر شیطان درآمده و بخارات سمی از آن در می آید. آنهایی که به والریا سفر می کردند مخروبه های آنجا را برای یافتن گنج جستجو می کردند که هرگز هم بدان دست نیافتند.

Slaver’s Bay (خلیج برده ها):

در قسمت جنوبی دریای دوتراکی و شرق والریا و غرب Lhazar خلیج برده ها قرار گرفته است. این ناحیه شامل تعداد زیادی ایالات شهری کوچک و سه شهر بندری بزرگ Yunkai و Meereen و Astupor می باشد. شهر جدید Ghis روی جزیره ای در خلیج قرار گرفته اما اطلاعات کمی از آن در دست است.

Lhazar

Lhazar در جنوب شرقی دریای دوتراکی و شمال شرقی خلیج برده ها واقع شده است که تپه ها و مراتع نیمه خشک در آن قرار دارد. اشراف از مردم چوپان به عنوان اهداف آسان و برده هایی خوب استفاده می کردند و آنها را haesh rakhi و یا Lamb Men (آدم ساده لوح) می نامیدند.

Quarth (کارت):

یک شهر باستانی در شرق دور، در آن سوی Westeros Red در سواحل دریای یشم می باشد. کارت اقامتگاه شاهزاده های تاجر و ساحران است. موقعیت جغرافیایی مناسبش آن را شاهراه و دروازه تجارت و فرهنگ بین شرق و غرب قرار داده است.

ثروت فراوان و فخر و مباهات ورزیدن به خاطر بهره داشتن از علم و دانش باعث شده که ساکنان کارت بر علیه جناحهای قدرتمند جامعه شان توطئه کنند.

People (مردم)

ایسوس نسبت به وستروس فرهنگ ها و نژادهای متنوع تر و بیشتری را در خود جای داده است. بازمانده های فرهنگ های قدیمی از Valyrian Freehold ,Old Ghis ,The Rhoynar ,Andals که در قسمتهای مختلف ایسوس جای گرفته اند که شامل موارد زیر می شود.

 • Dothraki، یک نژاد سرخ پوست از بادیه نشینان جنگ طلب با زبان و فرهنگ خاص مخصوص به خود.
 • Ghiscari، یک نژاد دورگه که بیشتر در خلیج برده ها تجمع یافته اند که به زبان High Valyrian صحبت می کنند.
 • مردم شهرهای آزاد، که به شکل متفاوتی از Valyrian High صحبت می کنند اگرچه زبان رایج وستروس هم استعمال می شود.

 Sothoros

سوتورس یکی از سه قاره شناخته شده است که در شرق وستروس و  در جنوب ایسوس و در  آن سوی دریای تابستانی قرار  گرفته است. سوتوروس گاهی اوقات سوتوریاس هم نوشته میشود. سوتوروس یک قاره بزرگ (تقریبا به اندازه ی قاره آفریقاست) که توسط جنگل پوشیده شده، طاعون زده (از طاعون رنج میبره)، و تا حد زیادی ناشناخته است.

در ساحل شمالی آن شهرهای Zamettar و Yeen وجود دارند که تخریب شده اند و چیزهای زیادی از آنها باقی نمانده. علاوه بر اینها جزایر بیشمار دیگری در طول این ساحل پراکنده شده اند. من جمله جزیره ی اشک ها (Isle of Tears)، و جزیره ی وزغ (Isle of Toads) و همچنین جزیره ی باسیلیسک ها (Basilisk Isles) که احتمالا بخاطر زندگی موجوداتی که در انها ساکن هستند به این اسمها نامگذاری شده اند. از دیگر جزایری که در این ساحل پخش شده اند میتوان به جزیره ی Ax و جزیره ی Naath اشاره کرد.

سوتوروس محل زندگی حیوانات منحصربه فرد متنوعی نیز میباشد که میتوان به میمون های پر مو اشاره کرد که در جنگل ها زندگی میکنند.

Naath

یکی از جزایر شمال غربی قاره ی سوتوروس است. ساکنان این جزیره معروفند به مردم صلح طلب که موسیقی را به جنگ ترجیح میدهند. هیچ قتلی در انجا رخ نمیدهد. فقط از میوه تغذیه میکنند و به هیچ وجه از حیوانات برای تهیه غذا استفاده نمیکنند. برده داران معتقدند که از ساکنان این جزیره میتوانند بعنوان بهترین برده ها استفاده کنند.

۱۰ دیدگاه

 1. عالی بود برندون عزیز ! واقعا بهت خسته نباشید میگم .
  شرمنده دیشب دیگه نتونستم دوم بیارم از خستگی از هوش رفتم . اما به شوق این مقاله صبحونه نخورده نشتم پای نت . 🙂

  • ممنون ریگار عزیز
   منم فکر نمیکردم اینهمه طول بکشه.یه سری مشکل پیش اومد که نتونستم سر موعد بذارم

 2. سلام.
  مطلب جالبی بود فقط یه چیزی، اینو به طور کامل ترجمه کردین دیگه، خودتون که سر هم بندیش نکردین؟ اخه یه جاش انگار اشتباهه، مگه دیوار تو قسمت شمال از شرق به غرب کشیده نشده؟ پس عرض قاره ۳۰۰ مایل از شرق تا غرب هستش و ۹۰۰ مایل طول از شمال تا جنوب . و تو نقشه هم طول شمال تا جنوب بیشتر از شرق تاغربه ولی شما نوشتین :
  «جورج مارتین واحد دیوار (Wall) را که معادل ۱۰۰ فرسنگ یا ۳۰۰ مایل است بعنوان مقیاس نقشه های موجود معرفی کرده است. بنابراین قاره وستروس به اندازه ۳۰۰ مایل از شمال تا جنوب کشیده شده است و از شرق تا غرب آن حدود ۹۰۰ مایل پهنا دارد.»

  • این متن ترجمه ای هستش از ویکی نغمه یخ و آتش .
   اون قسمتی که شما بیان کردید ، بله اشکال داره . به وضوح طول قاره وستروس از عرضش خیلی بیشتره . احتمالا جای اعداد اشتباه شده .
   علاوه بر این ، عرض وستروس از شرق به غرب ، در همه جا یکسان نیست ، به طوری که در مناطق جنوبی ( ریورلند و سرزمین های جنوبی آن ) بسیار بیشتره .

   ممنون بابت تذکر .

 3. عاالی بود .
  خسته نباشی ریگار جان .
  حتی اینکه به بچه های نامشروعشون چی میگن هم توش بود .
  فقط یه سوال پیش اومد برام که “شیشه اژدها” چیه ؟!

 4. خیییییلی خوب بود دستتون درد نکنه

 5. من چطوری میتونم داستان فصل هارو به ترتیب تا اینجا بخونم؟

 6. تو کانال تلگرام گفتید یک قاره دیگه ای هستش که اسمش آلتوسه میشه توضیح بدید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*