خانه > اخبار > اخبار کتاب > جورج آر.آر مارتین شایعۀ انتشار «بادهای زمستانی» را تکذیب کرد

جورج آر.آر مارتین شایعۀ انتشار «بادهای زمستانی» را تکذیب کرد


اخیراً مصاحبه‌ای از ایان مک الینی، بازیگر نقش باریستان سلمی در سریال بازی تاج و تخت پخش شده است. موضوعِ این گفتگو در نهایت به سمتِ نغمۀ یخ و آتش، شاهکار جورج آر.آر مارتین که در حال حاضر ناتمام است کشیده می‌شود.

مک الینی در این مصاحبه می‌گوید:

«من نمی‌دونم که شما در این مورد بیشتر از من می‌دونید یا نه ولی به من گفته شده که مارتین کتاب ششم (بادهای زمستانی) و کتاب هفتم (رؤیای بهار) را نوشته است و این مجموعه فقط شامل همین هفت کتاب می شود. اما او با سازندگان سریال (دیوید بنیوف و دن وایس) توافق کرده که دو کتاب آخر را تا زمانی که سریال به پایان برسد، منتشر نکند. بنابراین همه چیز خوب می‌شه و تا یکی دو ماه آینده احتمالاً می‌تونیم کتاب ششم و هفتم رو بخونیم»

این یک تئوری توطئۀ کهنه و نخ نما است که هر چند وقت یک بار در میانِ طرفدارانِ نغمۀ یخ و آتش مطرح می‌شود و هیچ وقت پایه‌ای در واقعیت نداشته است. چرا که خودِ مارتین بارها گفته است که در حال کار بر روی «بادهای زمستانی» است و زمانی منتشر خواهد شد که کار نوشتنِ آن تمام شود.

ظاهراً این شایعۀ عجیب و انفجاری به اندازۀ کافی داغ بوده است که خودِ مارتین را هم به واکنش وادار کند. مارتین مجبور شد در صفحۀ «نه یک وبلاگِ» وب‌سایتش به این موضوع بپردازد و شعله‌های این شایعه را خاموش کند. او نوشته است:

«نوشتن رؤیای بهار حتی شروع هم نشده است. من تازمانی که جلد ۶ را تمام نکنم، نوشتن جلد ۷ را شروع نخواهم کرد.
این خیلی مُضحک است که این را بگویم. زمین گرد است. زمین به دور خورشید می‌چرخد. آب، تر است و …. آیا باید اینها را هم بگویم؟ برای من خیلی عجیب است که کسی این داستان را باور کند، حتی برای یک لحظه. این اصلاً هیچ توجیهی ندارد. چرا من سال‌هاست روی رمان‌های کامل شده‌ام نشسته‌ام و آن‌ها را منتشر نکردم؟ چرا ناشرانِ من (نه فقط در آمریکا بلکه در سراسرِ دنیا) به این موضوع رضایت داده‌اند؟ هر زمان که کتابِ جدیدی از مجموعه نغمۀ یخ و آتش بیرون بیاید آنها میلیون‌ها میلیون دلار درآمد خواهند داشت، همانطور که تا الآن داشته‌اند. چرا HBO می‌خواهد کتاب‌ها دیرتر منتشر شوند؟ کتاب‌ها باعث ایجادِ علاقه به تماشای سریال خواهند شد. همانطور که سریال هم باعث ایجادِ علاقه به خواندن کتاب‌ها می‌شود.»

متأسفانه، درست مثل گرد بودن کره زمین، بعضی چیزها را مجبوریم بگوییم.
مارتین ادامه می‌دهد:

«بنابراین … نه، کتاب‌ها تمام نشده‌اند. HBO از من نخواسته که انتشارِ آن‌ها را به تأخیر بیندازم. نه دیوید و نه دن. هیچ «توافقی» برای تأخیر در انتشارِ کتاب‌ها در کار نیست. من به شما اطمینان می‌دهم که HBO، دیوید و دن، درصورتیکه بادهای زمستانی ۴ یا ۵ سالِ پیش منتشر می‌شد، خیلی خوشحال و هیجان زده می‌شدند و در صورتِ انتشارِ این کتاب‌ها هیچ کس خوشحال تر از من نبود.»

به نظر می‌رسد که این حرفِ آخر در موردِ این شایعه است. ولی همۀ ما می‌دانیم که طرفدارانی هستند که خواستارِ انتشارِ بادهای زمستانی هستند و تا زمانی که این کتاب را در قفسه کتاب‌فروشی‌ها نبینند آرام نخواهند گرفت. ولی این یک توهم توطئه است و در حالِ حاضر در عصرِ طلایی نظریاتِ توطئه دربارۀ انتشارِ این کتاب‌ها هستیم.

خواه آن‌ها که به مسطح بودنِ زمین باور دارند و خواه آن‌ها که به انتشار قریب الوقوعِ بادهای زمستانی باور دارند، همگی در باورِ اشتباهی هستند و کوچکترین حقیقتی در آن نیست.

درواقع بهترین راه برای مبارزه با شایعۀ عجیبی مثل این، این است که یک شایعۀ عجیب‌تر و یک دروغ بزرگ‌تر مطرح کنیم. بنابراین من اینجا اعلام می‌کنم که نه تنها مارتین، کارِ نوشتنِ بادهای زمستانی و رؤیایِ بهار را به پایان رسانده است اما این کتاب‌ها صرفاً مقدمه‌ای هستند بر سریِ جدیدِ او «نغمۀ برف و ماسه» که مربوط به وقایعِ وستروس در هزاران سال بعد از وقایعِ سریِ اصلی و بعد از اینکه هفت پادشاهی، رازِ سفرهای فضایی را کشف می‌کنند، می‌شود. ببینیم که این مجموعه چطور خواهد بود؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*