خانه > اخبار > اخبار سریال > مصاحبۀ مارتین دربارۀ تفاوت‌های پایانِ کتاب و سریال بازی تاج و تخت

مصاحبۀ مارتین دربارۀ تفاوت‌های پایانِ کتاب و سریال بازی تاج و تخت

نَه جورج آر.آر مارتین و نَه بنیاف و وایس (شورانرهای سریال) هیچ توضیحی درمورد تفاوت‌های پایانِ سریال و پایان کتاب‌ها ندادند. احتمالاً تا زمان انتشار بادهای زمستانی و رؤیایی از بهار نمی‌توانیم جواب سؤال‌هایمان را بگیریم. (البته اگر منتشر بشوند!)

در این فاصله کوچکترین خبری در این ارتباط برای طرفداران حکم جواهر را دارد. مصاحبۀ جدید مارتین دقیقاً همین‌طور بود. البته مارتین اطلاعات خاصی نداد ولی چیزهایی گفت که می‌توانیم درموردش بحث کنیم. به‌خصوص درمورد پایانِ دنریس تارگرین!

اولین سؤالِ مصاحبه درمورد این بود که مارتین به‌جز نوشتنِ جلدهای پایانیِ نغمۀ یخ و آتش چه‌کارهایی انجام می‌دهد؟

مارتین: «من الآن روی پیش‌درآمدی که HBO می‌سازه کار می‌کنم. علاوه بر این در پروژه‌های دیگری هم با اون‌ها همکاری می‌کنم. قراره سریال‌های دیگری هم برای HBO بسازیم. سریال‌های که داستان‌هاش از دنیایی که من ساختم سرچشمه نمی‌گیرن. من با ندی اوکارافار (نویسنده) روی فیلمی کار می‌کنیم که از رمانِ علمی‌تخیلیش (چه کسی از مرگ می‌ترسد؟) اقتباس شده. غیر از این‌ها من یک سینمای کوچک هنری در محل زندگیم (سانتافه) دارم که خیلی وقتم رو می‌گیره ولی چه کنم که دوستش دارم!»

اما سؤالِ بعدی درمورد فصل آخر و نحوۀ ارتباطش با دو کتاب باقیمانده که مارتین در حال نوشتنِ آن‌هاست، می‌پرسه. مارتین همان‌طور که قبلاً با کلماتِ دیگر گفته بود، خیلی سریع اشاره می‌کند که «مردم پایانی رو می‌دونن ولی نه اون پایان رو!».

مارتین توضیح می‌دهد:

«سازندگان سریال از من جلو زدن و من انتظارش رو نداشتم. ولی با این حال من کاری رو که سال‌هاست در حال انجامش هستم، ادامه می‌دم. من نهایتِ تلاشم رو می‌کنم که اول بادهای زمستانی و بعدش رؤیایی از بهار رو تموم کنم. این‌ها کارهاییه که روی اون‌ها تمرکز می‌کنم. بعد از اون رو باید ببینم چی می‌شه.»

وقتی که مارتین تحت فشار قرار گرفت که حالا که خوانندگان طرحِ کلی و نکات اصلیِ پایان و به‌خصوص سرنوشت دنریس را می‌دانند، او چه خواهد کرد، دوباره به جوابِ موردِ علاقه‌اش متوسل شد که همیشه در چنین مواقعی مطرح می‌کند:

«این سؤال رو با یک سؤال دیگه جواب می‌دم: اسکارلت اوهارا چند تا بچه داشت؟ در رمانِ بر باد رفتۀ مارگارت میچل سه تا بچه داشت. ولی در اقتباسِ سینماییِ اون فقط یک بچه داشت. کدومش درست بود؟ ۱ بچه یا ۳ بچه؟ جواب صحیح اینه: هیچ‌کدوم! چون اسکارلت اوهارا اصلاً وجود نداره. اون یک شخصیتِ خیالیه. واقعی نیست که بتونه بچۀ واقعی داشته باشه. یا پری‌دریاییِ کوچولو رو درنظر بگیرین. ما اون رو در داستانی از هانس کریستین اندرسون دیدیم. دیزنی هم نسخۀ سینماییِ اون رو ساخت. کدومش معتبر بود؟ خب! پری‌دریایی وجود نداره! شما می‌تونین هر اقتباسی که دوست داشتین رو انتخاب کنین. این قضیه برای هر داستانی که برای سینما یا تلویزیون ازش اقتباس می‌شه برقراره. در فرآیندِ اقتباس، تغییر دادن بدیهی و حتمیه. حتی اگه این اقتباس مثل بازی تاج و تخت به متن اصلی وفادار باشه.»

خب! طبق معمول مارتین هیچ توضیحی نداد که چه بخش‌هایی از فصلِ پایانی براساسِ طرحِ کلی‌ای بوده که او سال‌ها پیش به شورانرها گفته بود. بنیاف و وایس هم همیشه از توضیح در این مورد طفره رفتند. البته این به این معناست که درهای تفسیر به روی همه باز است و هرکسی می‌تواند تفسیر خودش را داشته باشد.

شخصاً از اینکه مارتین به سؤالِ مربوط به دنریس جوابِ مستقیمی نداد این نتیجه را می‌توانم بگیرم که هر چه تفاوت و اختلاف بین کتاب و سریال وجود داشته باشد، در هرحال دنریس احتمالاً در مسیر سقوط از متانت، وقار، خوش‌نیتی و بخشندگی قرار می‌گیرد. (هرقدر هم اسکارلت اوهارا بچه داشته باشه!). خطِ داستانیِ دنریس چاره‌ای ندارد که با سقوط به پایان برسد. البته! این‌ها تنها حدس و گمان است و نمی‌توانیم ذهنِ مارتین را بخوانیم.

به نظر شما طفره رفتنِ مارتین از جواب دادن به سؤال درمورد پایانِ دنریس چه معنایی دارد؟

 

 

۳ دیدگاه

  1. جان باید کینگ بشه، وحشی ها نباید برن پشت دیوار، سانسا ملکه وینترفل میشه، سرسی و دنریس به دست آریا کشته میشن، داریو ناهاریس قبل مرگ دنریس به کمکش میاد،ولی بی فایده ست، دوتراکی ها انسالیدها با مردان شمال می جنگن و نابود میشن ?

  2. تنها یک نتیجه داره اونم اینکه هنوز خودش کاملا مطمئن نیست.فقط امیدوارم مثل فیلم دنبال شکه کردن طرفدارها به هر قیمتی نباشه.که نتیجه اش میشه سقوط محبوبیت.به نظرم پس از پایان سریال نارتین ترسیده باشه که اگه بخواد پایان غیر معمول و منطقی برا کتاب بچینه طرفدار ها نخواهند بخشیدنش.امیدوارم درست تمومش کنه این البته به این معنی نیست که اونجور که ما میخوایم تمومش کنه.به نظر من مثلا وایت واکرها نباید تو وینترفل کارشون تموم بشه باید بیان جلو و کل قاره رو در خطر قرار بدن یا راهی پیدا بشه اول برن جنوب و بعد در مسیرشون بیان وینترفل و اونجا کارشون تموم بشه.در ضمن باید جان اسنو بره به سرزمین های همیشه زمستان و اونجا راز غلبه بر شاه شب رو پیدا کنه.و اینکه عبور از دیوار نباید توسط اژدها صورت بگیره باید یه راه دیگه پیدا کنند.باید چنان ترسی توسط وایت واکرها ایجاد بشه که کل قاره رو ترس فرا بگیره.

  3. فکر میکنم کانال تلگرام را به خاطر قرار دادن لینکهای دانلود سریال بسته باشند
    یه فکری بکنید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*