خانه > مقالات > آغاز «خاندان اژدها» با شورای بزرگ سال ۱۰۱ ب. ف.

آغاز «خاندان اژدها» با شورای بزرگ سال ۱۰۱ ب. ف.

جورج آر. آر. مارتین جدیداً مصاحبه‌های زیادی انجام داده و از ششمین کتاب از سری «نغمه‌ای از یخ و آتش» گرفته تا «آتش و خون» چیزهای زیادی گفته. یکی از مطالب جالبی که جورج به آن اشاره داشت، زمانی است که سریال در آن آغاز می‌شود.

«خاندان اژدها» قرار است دورانی خشن و سهمگین از جنگ داخلی خاندان تارگرین به‌نام «رقص اژدهایان» را به نمایش بگذارد که این وقایع به ۲۰۰ سال قبل از وقایع سریال «بازی تاج و تخت» مربوط می‌شوند.

اما با توجه به چیزهایی که در آخرین تریلر منتشر شده دیدیم، ظاهراً سریال قرار نیست دقیقاً از ابتدای این دوران شروع شود و در واقع فصل اول سریال به تنهایی قرار است یک دوره‌ی ۲۰ ساله از تاریخ وستروس را پوشش دهد.

مارتین:

«خاندان اژدها قرار است با شورای سال ۱۰۱ ب. ف. آغاز شود.»

بااین‌حال به‌صورت قطعی مشخص نیست که شورای سال ۱۰۱ ب. ف. داخل سریال به تصویر کشیده خواهد شد یا این‌که صرفاً به آن اشاره می‌شود. اما درهرحال بسیار هیجان‌انگیز است که این واقعه را در سریال مشاهده کنیم.

شورای سال ۱۰۱ ب. ف. به‌دلیل مسئله‌ی جانشینی بر تخت آهنین شکل گرفت.

در اواخر دوران حکومت پادشاه «جیهیریس تارگرین اول» معروف به «جیهیریس صلح‌جو» که هر دو پسرش را از دست داده بود، خودش را بدون وارث یافت. جیهیریس طولانی‌ترین حکومت را در تاریخ وستروس داشت، او ۵۵ سال حکومت کرد و در نهایت بر اثر کهولت سن در تختش جان باخت.

با وجود آن‌که جیهیریس و همسرش آلیسان فرزندان بسیاری داشتند، زندگی طولانی جیهیریس به این معنی بود که او از خیلی از فرزندانش بیشتر عمر می‌کرد. بااین‌حال مردم راجع به پسرانش «اِمون» و «بیلون» این جوک را می‌گفتند که «او یک وارث دارد و یکی هم برای ذخیره نگه داشته»، هیچ‌کدام از این دو آن‌قدری زندگی نکردند که روی تخت آهنین بنشینند.

اِمون هنگام مبارزه با «دزدان دریایی میری» کشته شد، و دخترش «رینیس» را که در آن زمان حامل بچه‌ای از ازدواجش با کورلیس والریون بود تنها گذاشت.

طبق رسوم، ولیعهدی امون باید به دخترش رینیس می‌رسید اما جیهیریس با شکستن این رسوم، پسر دیگرش بیلون یعنی عموی رینیس را به‌عنوان وارث جدید تخت آهنین انتخاب کرد.

اما چند سال بعد، بیلون به دلیل پارگی از ناحیه شکم، از دنیا رفت و جیهیریس بار دیگر خودش را بدون وارث یافت. اما او دیگر پیرتر از آنی بود که حوصله‌ی انتخاب جانشین را داشته باشد. بنابراین او تمام لردهای وستروس را به یک گردهمایی بزرگ در دژ هارنهال فرا خواند تا با یکدیگر تصمیم بگیرند و وارث آینده‌ی تخت آهنین را مشخص کنند.

گفته می‌شود آن‌قدر آدم برای شورای سال ۱۰۱ ب.ف. به هارنهال آمدند که در مقطعی هارنهال سومین شهر بزرگ وستروس پس از کینگزلندینگ و اولد تاون بود.

بیش از ۱۴ نفر برای به‌دست آوردن تخت آهنین مدعی شدند، ادعای بعضی از آن‌ها به حدی غیرمنطقی بود که به‌سرعت رد صلاحیت شدند. برخی دیگر از نامزدها جدی‌تر بودند و از حمایت‌های قابل توجهی هم برخوردار بودند.

مهم‌ترین نامزدها شامل بزرگ‌ترین پسر بیلون یعنی «ویسریس تارگرین نخست»، رینیس تارگرین و پسرش لینور والریون بودند.

با وجود حمایت خاندان والریون که در آن زمان مرفه‌ترین خاندان وستروس بود، بار دیگر رینیس و وارثش از جانشینی تخت آهنین کنار گذاشته شدند. از همین نقطه بود که او لقب «ملکه‌ای که هرگز ملکه نشد» را دریافت کرد. و در همین زمان بود که قانونی تصویب شد که می‌گفت تا زمانی که فردی مذکر توانایی وراثت خاندان را دارد، وراثت به فرد مؤنث خاندان نمی‌رسد.

در نهایت نوه‌ی جیهیریس، ویسریس، به‌عنوان شاه انتخاب شد، او به‌مدت ۲۶ سال حکومت کرد و با این‌که حکومتش هم حکومتی آرام و خوب بود، بذرهای «رقص اژدهایان» در همین دوران کاشته شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*