خانه > مقالات > شوک آورترین مرگ های بازی تاج و تخت

شوک آورترین مرگ های بازی تاج و تخت

فصلهای چهار و پنج

با توجه به روال همیشگی و کماکان شوک اور بازی تاج و تخت در هر فصل چندین نفر از شخصیتهای نسبتا مهم سریال از گردونه قدرت و کشمکشها خارج می شوند. با وجودی که از اولین مرگهای مهم داستان این مجموعه نمایشی چند سال گذشته است اما هنوز هم دراز دست دادن بعضی شخصیتها ماتم زده می شویم وبر مارتین ونویسندگان فیملنامه لعنت می فرستیم.

لیستی که درزیر آمده است مربوط به مرگهای شوک اور داستان مجموعه نمایشی است. مرگهای که انتظار آنها را نداشتیم یا تا آخرین لحظه انتظار تغییرش را می کشیدیم و در کمال ناباوری اتفاق افتادند. پیش ازاین لیستی ازمرگهای غافلگیر کننده سه فصل اول تهیه کرده بودیم و در این خبرامده بود.

اوبرین مارتل

اوبرین مارتل

شخصیتهای از دست رفته دردو فصل آخر خیلی بیشترازاین لیست هستند و قطعا برای بینندگان مختلف میزان شوک آور بودن مرگها متفاوت است. شاید در این لیست می شد میرسلا براتیون, استاد ایمون, منس ریدر, ژوژن رید, گرن و پیپ, سر باریستان سلمی و نفرات دیگری را نیز اضافه کرد اما مبنای انتخاب شوک اورترین ها بود.

نظر شما چیست؟ از کدام مرگ در سریال بیش از همه غافلگیر شدید؟

لایسا تالی

لایسا تالی

۱-      لایسا تالی ارن

چه کسی فکر می کرد لایسا, خواهر نا محبوب بانو کتلین استارک بیش از هر آدم زرنگ و سیاستمداری در چرخش حوادت کینگزلندینگ نقش داشته باشد؟ اصلا با اعترافات اخر لایسا متوجه شدیم که شروع همه حوادث پیچیده وستروس که با مرگ جان ارن, دست پادشاه رابرت براتیون شروع شده بود به دست کسی رقم خورد که کمتر شکی به او می رفت. بعد از آن اعتراف دیگر چه نیازی به حضور او بود؟ با مرگ او فقط یکی از شاهدهای مهم نقشه های لرد بیلیش از بین رفت و چه چیزی بهتر از این برای این بازیگردان اصلی پشت پرده.

ایگرت

ایگرت

۲-      ایگریت

ایگریت , دخترموقرمز وحشی, رابطه پرفراز و نشیبی با جان اسنو داشت اما مرگش در کشاکش نبرد وحشیها و نگهبانان شب وسوزاندن جسدش همراه با وداع غم انگیز جان با او, سرنوشت دردناکی برای او رقم زد. کشته شدن دختری وحشی و همیشه سلاح به دست در یک نبرد سنگین دور از انتظار نبود اما شاید فقط در دنیای بازی تاج و تخت است که این مرگ رمانتیک بین انبوه کشت و کشتارها گم می شود و کمتر خاطره ای از آن باقی می ماند. تنها یادگاری این عشق بکر و پرهیجان این جمله است: تو هیچ چی نمی دونی جان اسنو!

شی

شی

۳-      شی

حوادث متوالی قسمت پایانی فصل ۴ غافلگیر کننده بود. در دنیای نغمه اگر هر کس دیگری جای تیریون بود چه واکنشی نشان میداد؟ آنهمه خیانت دیدن, خشم فرودادن, بیعدالتی چشیدن, بد شانسی اوردن منجر شد به قتل پدر و قتل فجیع محبوب سابق. شی با وجودیکه در طول سریال شخصیت مطمئن و قابل اعتمادی از خود نشان نداده بود اما اعترافات دروغینش در دادگاه تیریون تکان دهنده و غیر قابل هضم بود.اما وقتی که اخرین برگ خیانت را رو کرد جایی برای بخشش باقی نماند.

اوبرین مارتل

اوبرین مارتل

۴-      اوبرین مارتل

شاهزاده دورنی ورودی مطلوب به سریال داشت. روحیه سهل گیر همراه با خوشگذرانی و بی بندباری اش ( به زعم پایتخت نشینان) که بیش از هر چیز از مارتل بودن او سرچشمه می گرفت همراه با صراحت لهجه و شکایت مداومش از عدم دادرسی به مرگ خواهرش که نشان از کینه ای عمیق به لنیسترها داشت, همه وهمه او را به شخصیتی جذاب تبدیل کرده بود. حضور داوطلبانه اش برای نبرد تن به تن در حمایت از تیریون خیال همه را ازنجات تیریون راحت کرد. تمام توضیحات بالا شوک اور بودن مرگ اوبرین را توجیه می کند. شکست در لحظه  آخر و قتلی فجیع در نبردی که عملا به پیروزی به پایان رسانده بود کام تماشاگران را تلخ کرد. هر چند که روحیه پر خروش و گاهی کم سیاست اوبرین همراه با محبوبیتش نزد تماشاگران او را به خوراک مناسبی برای مارتین و دست اندرکاران سریال تبدیل کرده بود. خوراکی مناسب برای تلخ کردن کام تماشاگران. دیدن صحنه فجیع قتل اوبرین تلخ تر بود یا فریادهای ناباوارانه الاریا سند یا چهره حیرت زده تیریون؟

شیرین براتیون

شیرین براتیون

۵-      شیرین براتیون

یکی از تلخترین و مظلومانه ترین مرگهای سریال. هنوز هم طرفداران وفادار استنیس براتیون که بیشتر از بین خوانندگان کتاب هستند نمی توانند این فاجعه را هضم کنند. تنها براتیون واقعی در میان فرزندان سه برادر خانواده سلطنتی براتیون,  پرنسس شیرین, تنها دختر پادشاه استنیس براتیون, به فرمان پدر و به طرز فجیعی در مقابل چشمان پدر و مادر خود در آتش سوزانده شد. شیرین با شخصیت مهربان و واقعا شیرینی که درطی چند فصل قبل ساخته شده بود کاراکتر دوست داشتنی بود اما قتل فجیعش او را تبدیل به نماد معصومیتی کرد که قربانی قدرت و تعصب می شود.

 300px-Joffrey_Baratheon_on_the_Iron_Throne_HBO

۶-      جافری براتیون

مرگی شوک اور اما شیرین! کسی با این موضوع مخالفتی دارد؟ جافری براتیون, پادشاه وستروس با وجودی که نقش کلیدی در وقایع سیاسی و معادلات قدرت وستروس نداشت اما شخصیت بی اخلاق و نا متعادل او اغلب مخاطبان کتاب و سریال را از او بیزار کرده بود. بگذریم که در جریان اعدام نداستارک عدم تعهد او به قول بخشش ادارد عامل اصلی قتل این شخصیت محبوب محسوب می شد. قتل جافری در جریان مراسم عروسی اش با مارجری تایرل یکی از شوک اورترین حوادث فصل چهارم بود. اما مهمتر از آن ابهامی بود که در شناسایی قاتل او وجود داشت. یک معمای پلیسی پرابهام به سبک مارتین که چندین سر نخ ضد و نقیض داشت و نهایتا منجر به سلسله حوادث پرهیجانی در کینگزلندینگ شد.

تایوین لنیستر

تایوین لنیستر

۷-      تایوین لنیستر

فصل ۴ با این قتل شوک اور وغیر منتظره به پایان رسید. قتل پدر به دست پسر, شکافی بزرگ در خاندان لنیستر. خاندانی که با وجود تمام اختلافات و نفرتهای داخلی بین خواهر و برادر وپدر و فرزند همچنان زیر سایه پدری مقتدر متحد مانده بود. مرگی نه در شان سیاستمدار بزرگی چون تایوین لنیستر. برای تیریون,این قتل عملا تلاشی بود در جهت تلافی همه حقارتهایی که در خانواده متحمل شده بود و گسستن رشته پیوندش با لنیسترها و گریز از سنگینی سایه خاندان , شاید که به دور از وستروس نقشی اساسی تر در دنیای یخ و آتش داشته باشد.

استنیس براتیون

استنیس براتیون

۸-      استنیس براتیون

مرگ جان شوک اور تر بود یا استنیس براتیون؟ استنیس که با تکیه بر نیروی بانوی سرخ پوش و ادعای قانونی اش برای حکومت بر وستروس تا اواخر فصل ۵ پیش امده بود و حتی برادر و دخترش را نیز در این راه قربانی کرده بود گرفتار انتقامی سخت شد. هر چند که مبهم بودن صحنه قتل او امید ضعیفی در دل طرفداران برای زنده ماندنش باقی گذاشته اما سابقه مرگهای شوک آور سریال جای چندان خوش بینی باقی نمی گذارد. اغلب همین امید خام رو در زمان اعدام نداستارک در سر داشتند.

جان اسنو

جان اسنو

۹-      جان اسنو

کشته شدن جان اسنو به دست گروهی از برادران شب بی شک شوک اورترین مرگ این دو قسمت سریال را رقم زد. جان با وجود همه فجایع و ناکامی هایی که برای استارکها پیش امده بود مقتدرتر از همه ظاهر شده بود و انتظارمی رفت که همچنان به نقش خود در شمال ادامه دهد اما به طرز غیرمنتظره ای قربانی توطئه برادران سیاهپوشش شد. هر چند که اخرین کتاب چاپ شده مجموعه با قتل جان به پایان رسید و این آمادگی در طرفداران این مجموعه وجود داشت اما این موضوع چیزی از شوک مرگ جان کم نمی کند. اغلب مرگ او را باور ندارند و به انتظار فصل ششم نشسته اند.

۳۳ دیدگاه

 1. خب من به سریال و مرگ هاش اعتقادی ندارم چون طرفدار پر و پا قرص کتابم. مرگ شیرین، استنیس براتیون توی کتاب تا انتهای کتاب ۵ نیامده پس باوراش ندارم .ولی چاقو خوردن جان (توی کتاب فقط چاقو خوردنش را گفته پس من نمی گم مرگ. چون به زنده موندنش امیدوارم) برام شک آور بود. خیلی هم زیاد

 2. آقا ی سوال…جان تو کتاب هم مرد؟ یا فقط تو سریال اینطوری شد؟؟

  • آخرین فصل کتاب در مورد جان مثل آخرین صحنه فصل قبل سریال بود. یعنی جان چاقو خورد و افتاد. معلوم نیست که میمیره یا نه اما احتمالش زیاده.

   • سلام کتاب هارو دیگه ترجمه نمیکنید ؟

    تا یورش شمشیر ها تو سایت رایگان قرار دادید. اما بقیش نیست .
    بقیش رو باید از سایت وینترفل بخریم؟

    • خیر، وقتی کتابهای ترجمه شده توی بازار موجود هست دیگه نیازی به ترجمه و موازی کاری ندیدیم. نشر ویدا هر ۵ جلد رو ترجمه کرده. نشر آذرباد هم جلد اول و پنجم رو ترجمه کرده و توی بازار موجوده. سایت وینترفل هم ترجمه اش رو به فروش گذاشته و میتونید از اونجا تهیه کنید.

 3. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من هر کاری کردم نتونستم کتابها رو دانلود کنم
  میشه ارسال کنید برام ممنون میشم
  [email protected]

 4. هنوزم هیچ مرگی غافلگیر کننده تر از مرگ ند نیست
  اصلا یک از عواملی که منو نمک گیر این سریال کرد همین بود که شخصیت اصلیشو تو فصل اول کشت
  همینم شد که این اولین سریالی شد که قبول کردم بهش معتاد شم
  و بعد از اونم دیگه سریالی رو پیگیری نکردم
  روحت در آرامش ند!

  • شاید چون ند اولین شخصیت اصلی و محبوب بود که کشته شد. درمورد بقیه دیگه آمادگی لازم رو داشتیم. دومین غافلگیری مال عروسی خونین بود. من باز هم باور نمی کردم که مارتین اینقدر بدجنسی کنه. 😐

 5. آقای جورامون این ناشرینی که گفتین کتاب هارو با سانسور منتشر کردن؟

 6. خخخخخ جان اسنو زنده شد

 7. یا امام حسین جان اسنو برگشت خدایا باورم نمیشه، من دارم سکته میکنم

 8. اخ ببخشید چرا پس اسپویلر کار نکرد؟ زدم بخدا.

 9. چرا اسپویل میکنید عاقا فیلم رو خراب کردید با این مقاله حداقل می نوشتید

 10. خدا را شکر برای برگشتن جان بدون اینکه چشماش آبی شده باشه

 11. دوستان گل من میخوام کتاب هارو بخرم فقط نمیدونم از کدوم ناشر و ترجمه اش بگیرم بهتره لطفا راهنماییم کنین، ممنون.

  • کتاب پنج را از آذرباد بخر ، برای کتاب ۴ هم چاره ای جز خرید از انتشارات ویدا نداری. من از ترجمه های کتاب راضی ام در کل آدم را از کلافگی انتظار ترجمه آنلاین خارج می کنه. سه تا کتاب اول را هم رایگان از اینترنت دانلود کن

 12. با توجه به اینکه هنوز داستان تموم نشده و در حال نگارش هست، مرگ استنیس، علیرغم روحیه سربازی برن و تعهد بالای اون، قطعی نیست. بعید هم نیست که اون رو از جایی دوباره زنده کنن. البته برن به سر داووس ماجرای مرگ استنیس رو با کینه روایت کرد.

 13. سلام. این سایت فقط کتاب های الکترونیکی نغمه رو داره؟ یعنی مثل آذرباد و ویدا نسخه ی چاپی نداره؟

  من دوست دارم ترجمه نغمه آتش و یخ مثل این سایت باشه ولی چاپی باشه همراه با عکس .موجود نیست تو ایران؟

  • ترجمه های خانم مشیری برای دو کتاب اول, به صورت اینترنتی پخش شده و ما هم اونارو برای دانلود گذاشتیم. به صورت چاپی موجود نیستند.

 14. خیلی از مرگ هایی که در بالا نوشتین انتظارش می رفت با توجه به سیر فیلم… اما صحنه مرگی که انتظارش رو نداشتم و هنوزم یادم نمیره صحنه مرگ عروسی خونین توسط فری ها بود . بخصوص آن قسمتی که پسر فری پشت سرهم ضربات خنجر را به شکم تالیسا بانوی باردار راب استارک می زد یادم نمیره…صحنه های وحشیانه عروسی خونین که راب استارک و مادرش و همسرش کشته می شوند ناراحت کننده بود …

 15. مرگ مارتل واقعا غیر منتظره بود و اون بلایی که سرش اومد… تا چند روز حالم بد بود :/
  از مرگ تایوین لنیستر هم ناراحت شدم چون خیلی شخصیت خاص و پر ابهتی داشت

  این تاپیک مربوط به فصل پچهار و پنجه ولی تلخ ترین مرگهای سریال به جز این موارد مرگ مارسلا بود که مثل پرینسس شیرین شخصیت مهربونی داشت، و نامزدش و البته تومان، مرگ اهالی اون روستا هم خیلی دردناک بود… و همینطور اون پسربچه ای که جان دار زد..
  از جان بدم نمیاد اما بنظرم اگر زنده نمی شد بهتر بود، یا به صورت وایت واکر برمیگشت یا یه جور جذاب تری… البته خیلیا گفتن اگه جان برنگرده دیگه سریالو نگاه نمی کنن، فککنم این هم دخیل بوده تو برگشتنش :))
  اما اگه آریا یا لرد واریس بمیرن… واقعا ناراحت میشم من 🙁 البته که بنظر میاد برن و آریا در اخر یه کار خیلی مهمی انجام میدن، و شاید به اونا برسه اصلا سلطنت. حدسی ک من میزنم کشته شدن سرسی به دست آریا ست گرچه از سرسی هم خوشم میاد. مثه ماده شیر میمونه. و کشته شدن همه ی اینا به دست خانواده مارتل -_- اونا وحشی تر از اونی ن که با کسی هم پیمان بمونن.
  و اینکه مگه قرار نبود شخصیت مطلق سیاه یا سفید تو داستان نباشه؟ ینی واقعا میشد یه نکته ی سفید تو شخصیت جافری پیدا کرد؟ :///

 16. من بعد مرگ رد وایپر یا همون اوبرین چند دقیقه مبهوت بودم.. البته اول جیغ بنفش و بعد مبهوت… بعد رفتم یوتیوب برلی دیدن همون صحنه ،دیدم ملت عین من شده بوده حالشون.. از کامنتها فهمیدم?

 17. سلام
  اگر نسخه های الکترونیکی کتاب رو دارین لطفا ایمیل کنید.
  با تشکر
  [email protected]

 18. سلام
  ببخشیدا
  اگر براتون امکانش هست، لطفا نسخه الکترونیکی کتابها رو برای منم بفرستید
  خیلی خیلی ممنونتون میشم
  [email protected]

 19. میشه تحلیلهای روانشناسی زیادی در مورد هرکدوم این شخصیتها انجام داد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*