گیفت

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
(تغییرمسیر از هدیه جدید)

گیفت (Gift) منطقه‌ای در شمال به وسعت 278 کیلومتر در جنوب دیوار است که به نگهبانان شب (Night’s Watch) برای حمایت و کمک در دیده بانی داده شده است[۱] .این منطقه توسط دیده بان ها (واچ ها) و وینترفل (Winterfell) حمایت و حفاظت می شود[۲] . سرزمین های شرقی گیفت با دریای لرزان (Shivering sea) ، قسمت غربی آن با انتهای خلیج یخ (Bay of Ice) ارتباط دارد[۳] .

تاریخ

برندون گیفت

برندون استارک ، معمولا با عنوان برندون معمار و گاهی اوقات به عنوان سایر برندون ذکر شده است که زمینی به وسط 139 کیلومتر از جنوب دیوار را به نگهبان شب (Night's Watch) برای معاش و پشتیبانی اهدا کرد[۱].گیفت برندون مطلق به هزاران سال پیش بوده است ، اما ماهیت بسیاری از ساختمان و باغ ها نگهبانان شب رو به کاهش گذاشته است [۲].

گیفت جدید

هزاران سال بعد ملکه آلیسان (Alysanne)از دیوار با اژدهای خود بال نقره ای (Silverwing) دیدن کرد.او شیفته نگهبانان شب شد و از شوهر خود جیهیریس تارگرین اول (Jaehaerys I Targaryen) تقاضا کرد که دوبرابر زمین فعلی را به آنها بدهد به این صورت 139 کیلومتر دیگر نیز به قلمرو گذشته نگهبان شب اهدا شد.قلمرو جدید را گیفت جدید نام گذاری کردند[۱] .روستاهای واقع شده در گیفت جدید مالیات بر کالایی خود را به عنوان نیروی کار و کمک به تامین غذا برای نگهبانان شب قرار دادن.در گیفت جدید تعداد زیادی منطقه گیرک چون کویینز کرون (Queenscrown) واقع شده است[۲][۴].قبایل کوه نشین شمالی چون نوری ها (Norreys) در گیفت جدید زندگی می کنند.

وحشی ها

وحشی ها و مردم آزاد (free folk) از طریق گیفت برای سرقت زنان و حمله به شمال وارد می شوند.به همین دلیل اغلب مردم از مناطق جنوب دیوار و گیفت به سمت کوه ها و سرزمین های اطراف خاندان امبر و شرق جاده شاهی (kingsroad) فرار کرده اند.از این رو اکثر روستاها و گیرک ها در اطراف دیوار و گیفت خالی از سکنه است[۲]. لرد ادارد استارک در نظر داشت لرد های جدید را در گیفت جدید مستقر کند برای محافظت در برابر حملات وحشی ها.ادارد استارک معتقد بود که لرد فرمانده ی نگهبانان شب (Lord Commander of the Night’s Watch) این ایده را تایید کرده بود که لرد های جدید مالیات خود را به جای وینترفل (Winterfell) به کسل بلک (Castle Black) پرداخت کنند[۴].

حوادث اخیر

بازی تاج و تخت

تیریون لنیستر (Tyrion Lannister) و جان اسنو (Jon Snow) از جاده شاهی (Kingsroad) برای ورود به گیفت استفاده می کنند[۵].

یورش شمشیرها

برن استارک (Bran Stark) و همراهانش در طول سفرشان برای پیدا کردن کلاغ سه چشم (three-eyed crow) در کویینز کرون (Queenscrown) در گیفت جدید پنهان می شوند.در حالی که آنها در برج پنهان هستن ، شاهد مبارزه جان اسنو (Jon Snow) و استیر هستن [۲][۴].

پس از نبرد کسل بلک (Battle of Castle Black) استنیس براتیون (Stannis Baratheon) به جان اسنو (Jon Snow) می گویید که می خواهد مشکلش را با وحشی ها حل و فصل کنن و در صورتی که به او سوگند وفاداری بخورند[۶].اما افسران نگهبانان شب (Night’s Watch) با این خواسته جواب منفی می دهند و استنیس از پیشنهاد خود صرف نظر می کند[۷].

رقص با اژدهایان

لرد فرمانده جان اسنو (Jon Snow) به استنیس اجازه میدهد که مردم آزاد (free folk) در قسمتی از گیفت ساکن بشوند [۸]، اما قبایل کوه نشین شمالی (northern mountain clans) نسبت به این موضوع محتاط هستند[۹].

منابع و یادداشت ها