نگهبانان شب

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
دیوار اثر Marc Simonetti ©

نگهبانان شب گروهی نظامی است که در زمان عصر قهرمانان و پس از شکست و عقب راندن آدرها ساخته شد. اعضای نگهبانان شب همیشه سیاه می پوشند و وظیفه آنان حفظ و نگهداری دیوار (The wall) است که در سرتاسر مرز های شمالی هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) کشیده شده است و آن را از سرزمین های وحشی آنسوی دیوار جدا می کند و به عنوان یکی از نه عجایب ساخته شده به دست انسانها شناخته می شود.

تاریخ

سازمان نگهبانان شب یکی از قدیمی ترین سازمان های تشکیل شده در هفت پادشاهی است و از قبل از سقوط پادشاهی نخستین انسانها (the First Men) وجود داشته است و تا پس از حمله ی آندال ها (the Andal) و جنگ فتح (the War of Conquest) نیز برجای خود باقی مانده است. دیوار حدود 8000 سال پیش و پس از پایان دوران شب طولانی (the Long Night) ساخته شد. شبی بی پایان که به مدت یک نسل به طول انجامید و آدرها از سمت سرزمین همیشه زمستان (Lands of Always Winter) پیشروی کرده و به نقاط مختلف هفت پادشاهی حمله کردند. پس از شکست آدرها در نبردی برای سحر (Battle for the Dawn) و عقب راندن آن ها، فردی به نام برندون معمار (Bran the Builder) دیوار را به منظور محافظت از هفت پادشاهی در مقابل بازگشت آدرها ساخت. گفته شده است که در زمان عصر قهرمانان (Age of Heroes)، فرزندان جنگل (children of the forest) هرساله صد خنجر ساخته شده از آبسیدین را به نگهبانان شب می دادند.[۱]

پس از سیزدهمین لرد فرمانده، شاه شب (Night's King)، دیگر حمله ای از طرف آدرها اتفاق نیفتاد. در عوض حملات متعددی از جانب وحشی ها (wildlings)، گاهی اوقات همراه پادشاهانشان، به قصد رد شدن از دیوار و رسیدن به جنوب دیوار رخ داد. کم کم، نگهبانان شب فراموش کردند که وظیفه اصلی آن ها جنگیدن با وحشی ها نیست بلکه مقابله با آدرها است. همانطور که سال ها می آمدند و می رفتند، هدف اصلی نگهبانان کم کم به دست فراموشی سپرده می شد و تعداد آنان روز به روز بیشتر کاهش می یافت، همچنین بسیاری از اهالی وستروس از نگهبانان غافل شدند و تنها اهالی شمال به ویژه استارک ها هنوز گذشته ها را به یاد دارند اما حتی آنان نیز اعتقاد دارند که آدرها جز موجوداتی خیالی برای ترساندن کودکان نیستند.

نگهبانان شب نوزده قلعه در امتداد دیوار ساختند. آنان در اوج قدرت خود و زمانی که ده هزار نفر بودند تنها از هفده قلعه استفاده می کردند. کستل بلک به تنهایی می تواند پنج هزار مرد جنگجو را به همراه اسب هایشان و خدمه در خود جا دهد. اشرافزادگان شمال به طور سنتی پیوستن به نگهبانان شب را کاری مقدس و شرافتمندانه می دانند و بسیاری از پسران خاندان های شمالی که در خط جانشینی کمی قرار دارند با کمال میل به نگهبانان می پیوندند. سپر های آنان در تالار سپر (Shieldhall) به نمایش گذاشته شده است. در سال 297 پس از فتح، تنها از سه قلعه استفاده می شود و تعداد نگهبانان به زیر هزار نفر رسیده است و عمده نیروی آنان را قاچاقیان، دزدان، قاتلان، متجاوزان و حرامزادگان تشکیل می دهند. تنها تعداد بسیار کمی از افراد را مردانی از خاندان های اشرافی تشکیل می دهند که اکثرا به میل خود به دیوار نیامده و به دلیل گرفتار شدن در دسیسه های سیاسی و یا جنگیدن در طرف اشتباه به دیوار فرستاده شده اند.[۲]

تشکیلات

تکاور ها از دیوار در برابر حمله ی وحشی ها دفاع می کنند.
بنایان از دیوار نگه داری و آن را ترمیم می کنند.
ملازمان مسئول رسیدگی و دسته بندی اسناد و رساندن نامه های ضروری و مهم هستند.

گروه ها

سازمان نگهبانان شب شامل سه گروه می باشد: تکاور ها، بنایان و ملازمان. هر سه این گروه تابع دستورات لرد فرمانده هستند و توسط افسر مافوق خود که او را اولین تکاور، اولین بناء و اولین ملازم می خوانند رهبری می شود. این افسران توسط لرد فرمانده انتخاب می شوند. [۳]

 • تکاور ها: اگرچه تمامی برادران موظف به نگهبانی بر روی دیوار هستند اما تکاور ها نیروی اصلی مبارزه دیوار هستند. آنان مهارت زیادی در زنده ماندن در مناطق بی آب و علف و گشتزنی در جنگل های خالی از سکنه ی آنسوی دیوار دارند. آنان به طور جدی ای از دیوار در برابر حملات دشمنان به ویژه وحشی های بی قانون و اسرار آمیز و نیز آدرها دفاع می کنند.[۴] سه بار دمیدن در شاخ نگهبانان شب نشانه ی بازگشت تکاوران است در حالی که دوبار دمیدن نشانه ی وحشی ها و سه بار دمیدن نشانه آدر ها است.[۵]
 • بنایان:بنایان وظیفه حفظ و ترمیم و نگهداری از دیوار، قلعه ها و تجهیزات را بر عهده دارند. آنان متشکل از سنگ تراشان، نجاران، معدنچیان و چوب بران هستند.[۴]
 • ملازمان: ملازمان بزرگترین گروه در بین نگهبانان شب هستند. وظیفه آنان رسیدگی و جمع آوری نامه ها و اسناد مهم و ضروری است. همچنین آنان مسئول شکار و مزرعه داری، آموزش اسب ها، جمع آوری هیزم، طبخ غذا، دوختن لباس، نگهداری از سلاح ها، و تجارت با جنوب و آوردن تمام منابع مورد نیاز نگهبانان به دیوار هستند.[۴] مانند سایر اعضای نگهبانان شب، ملازمان باید در هر لحظه آماده مبارزه باشند و باید حداقل آموزش های پایه ای مبارزه و نظامی را بلد باشند.

در بین ملازمان، کسانی که در خواندن و نوشتن مهارت دارند با توجه به نیاز نگهبانان به کار های مخصوص و ضروری تری گمارده می شوند و یا جزو مشاوران لرد فرمانده می شوند و یا برای تبدیل شدن به یک لرد فرمانده آموزش می بینند. به طور خلاصه، کل کار های مدیریتی و اداره ی دیوار در دست و برعهده ی ملازمان است.

رهبری

لرد فرمانده نگهبانان شب (Lord Commander of the Night’s Watch)، عنوانی است که به بالاترین افسر ارشد نگهبانان شب داده می شود. صندلی او در کستل بلک ( قلعه ی سیاه - Castle Black ) است. بالاترین قدرت را بین نگهبانان شب دارد، و ناظر بر کل سازمان دیده بانی می باشد. او را در این کار استاد اصلی (Chief Maester) و گشتی ارشد (First Ranger)، بنّای ارشد (First Builder)، مباشر ارشد (Lord Steward) و سایر افسرهای رتبه بالای زیر نظر او، کمک میکنند. لرد فرمانده، تا روزی که بمیرد، این پست را خواهد داشت. ادعایی وجود دارد که تاکنون 998 نفر این پست را عهده دار بوده اند، ولی در کتابخانه تنها نام 667 نفر وجود دارد. به طور مشخص، از گفته ی مولف بر می آید که فردی به عنوان لرد فرمانده انتخاب میشود، یک جنگجو است. که البته این میتواند نقض شود، با مرور کتاب بازی تاج و تخت (A Game of Thrones)، جایی که جان اسنو، مایوس از انتخاب شدن به عنوان یک جنگو، به عنوان مباشر شخصی لرد فرمانده فعلی منصوب شد. همتایان او، او را مجاب کردند که این انتصاب، به این معنی است که او را برای رهبری آماده می کنند. ترکیبی از این دو تئوری، میتواند بیانگر، " پیشرفت سریع " باشد، که نامزد مناسبی، بتوان جایگزین فرمانده کرد و به کاندیداها تجربه در هر سه موقعیت بدهد، بدون در نظر گرفتن موقعیتهایی که در آن قرار داشتند.

سربازگیری

زمانی خدمت در دیوار مایه ی افتخار و نشانه ی ازخود گذشتگی فداکارانه ای برای انجام وظیفه بود. بسیاری از شوالیه ها، اشراف و مردان شریف داوطلبانه لباس سیاه را انتخاب می کردند.اما امروزه، دیوار به مکانی برای مجازات مجرمان تبدیل شده است و دیگر درخور یک شوالیه نیست. برادران شب افراد خود را از سیاهچال های قلعه ها انتخاب کرده و یا فرزندان حرامزاده ی ناخواسته ی اشرافزادگان را به عنوان سرباز می گیرند. به همین دلیل بسیاری از کسانی که در حال حاضر عضو نگهبانان شب هستند، رضایتی از بودن در دیوار ندارند. کسانی که داوطلبانه خدمت در دیوار را انتخاب می کنند، آزادند که در هر زمانی از دوره ی آموزشی دیوار را ترک کنند اما پس از گفتن سوگند دیگر هیچ مردی اجازه ی ترک دیوار را ندارد. هر نگهبانی که پس از خوردن قسم از دیوار فرار کند محکوم به مرگ می شود. برادران شب پس از خوردن قسم عهد می کنند که پدر، مادر، خواهر و برادر خود را به فراموشی سپرده، همسری اختیار نکرده و فرزند و زمینی نداشته باشند و خود را فقط وقف نگهبانی شب کنند. طبق سنت، برادران شب همگی سیاه می پوشند و به همین دلیل توسط وحشی ها ""کلاغ"" یا ""کلاغ سیاه"" خوانده می شوند. خود نگهبانان خود را ""برادران سیاه پوش"" خطاب می کنند و در شعر ها از آنان با نام ""شوالیه های سیاه پوش دیوار"" یاد شده است.

قسم ها

من شمشیری در تاریکی هستم. © FFG

زمانی که سربازان جدید آمادگی لازم را برای سیاه پوش شدن کسب می کنند، قسم هایشان را در سپت و یا مقابل یک درخت قلب می گویند. قسم به شرح زیر است:

" شب فرا می رسد و نگهبانی من آغاز می شود. نگهبانی تا زمان مرگم ادامه خواهد داشت. من هیچ همسری نخواهم داشت، هیچ سرزمین و هیج فرزندی. هیچ تاجی بر سر نمی گذارم و هیچ پیروزی ای به دست نخواهم آورد. من در محل نگهبانی ام زندگی می کنم و می میرم. من نگهبانی بر روی دیوار هستم. من آتش هستم و در مقابل سرما می سوزم، نوری هستم که سحر را با خود می آورد، من شمشیری در تاریکی هستم، شیپوری که خواب آلوده ها را بیدار می کند و سپری که دشت های مردم را محافظت خواهد کرد. من زندگی ام را با افتخار به نگهبانان شب تقدیم می کنم، برای امشب و تمام شب هایی که در راه است. "[۶]

رسم است که پس از مرگ یک نگهبان و پس از گفتن این قسم در مدح او بگویند: " و اکنون نگهبانی او به پایان رسیده است "

قدرت نظامی

یکی از استحکامات دفاعی دیوار

در طی فتوحات اگان (Aegon)، تعداد افراد نگهبانان شب به ده هزار نفر می رسید. در حدود سال 298 پس از ورود اگان تعداد نگهبانان به زیر هزار نفر رسید و به همین دلیل از تعداد سربازان تازه نفس آنان نیز کم شد.

متصرفات

قلعه های نگهبانان شب

نگهبانان شب برای دفاع از سازمان چند صد ساله خود 19 قلعه در پای دیوار بنا کرده اند. با این حال، هیچ گاه به طور همزمان در بیش از 17 قلعه ساکن نبوده اند. در طول سیصد سال گذشته نیروی انسانی نگهبانان به شدت کاهش یافته است. بیشتر قلعه ها رها شده اند به طوری که برخی به آنها «قلعه های اشباح» می گویند.[۶] در طول رویدادهای بازی تاج و تخت تنها 3 قلعه در حال استفاده باقی مانده است. خود قلعه ها به پادگان ها خیلی شبیه هستند و عمدتا از سربازخانه، اسطبل، انبار برج و ساختمان های خارجی تشکیل شده اند و هیچ حصاری (به جز خود دیوار) به دور آن ها کشیده نشده است. آنان به عمد اینگونه ساخته شده اند تا نگهبانان تنها تمرکز خود را بر روی دیوار و تهدیدات شمالی بگذارند. نگهبانان هیچ ترسی از حمله ی ساکنان جنوب دیوار ندارند زیرا بنا بر قسم هایشان حق هیچگونه شرکت یا دخالتی در جنگ های هفت پادشاهی را ندارند.[۸]

قلعه های نگهبانان


قابل توجه ترین قلعه ها:

 • کسل بلک، بزرگترین قلعه در حال استفاده که در انتهای شمالی جاده ی شاهی (Kingsroad) واقع شده و تقریباً 600 نفر از برادران از آنجا نگهداری می شوند.
 • شادو تاور، غربی ترین پایگاه نگهبانان که 200 نفر از نگهبانان شب در آنجا مستقر اند.
 • ایست واچ، شهر بندری نگهبانان و کوچکترین پادگان مورد استفاده آنان.
 • نایت فورت، بزرگترین قلعه در پای دیوار. "" دروازه سیاه "" یک راه مخفی است که از درون دیوار می گذرد و در آن به طور جادویی ای مهر و موم شده و تنها برای یکی از برادران قسم خورده ی نگهبانان شب باز می شود.
 • دیپ لیک، قلعه ای که در هفت مایلی شرق نایت فورت قرار دارد و به منظور جایگزین شدن به جای نایت فورت ساخته شده بود. هزینه ساخت این قلعه را ملکه آلیسان تارگرین با فروختن جواهرات خود پرداخت کرد.
 • کویینز گیت، سابقا این قلعه "اسنو گیت" نام داشت اما پس از آنکه ملکه آلیسان به مدت یک شب در آن اقامت داشت به افتخار او به کویینز گیت تغییر نام داد.

گیفت و گیفت جدید

گیفت (Gift) منطقه‌ای در شمال به وسعت 278 کیلومتر در جنوب دیوار است که به نگهبانان شب (Night’s Watch) برای حمایت و کمک در دیده بانی داده شده است.این منطقه توسط دیده بان ها (واچ ها) و وینترفل (Winterfell) حمایت و حفاظت می شود. سرزمین های شرقی گیفت با دریای لرزان (Shivering sea) ، قسمت غربی آن با انتهای خلیج یخ (Bay of Ice) ارتباط دارد. برندون استارک ، معمولا با عنوان برندون معمار و گاهی اوقات به عنوان سایر برندون ذکر شده است که زمینی به وسعت 139 کیلومتر از جنوب دیوار را به نگهبان شب (Night's Watch) برای معاش و پشتیبانی اهدا کرد.گیفت برندون مطلق به هزاران سال پیش بوده است ، اما ماهیت بسیاری از ساختمان و باغ ها نگهبانان شب رو به کاهش گذاشته است. هزاران سال بعد ملکه آلیسان (Alysanne)از دیوار با اژدهای خود بال نقره ای (Silverwing) دیدن کرد.او شیفته نگهبانان شب شد و از شوهر خود جیهیریس تارگرین اول (Jaehaerys I Targaryen) تقاضا کرد که دوبرابر زمین فعلی را به آنها بدهد به این صورت 139 کیلومتر دیگر نیز به قلمرو گذشته نگهبان شب اهدا شد. قلمرو جدید را گیفت جدید نام گذاری کردند.روستاهای واقع شده در گیفت جدید مالیات بر کالایی خود را به عنوان نیروی کار و کمک به تامین غذا برای نگهبانان شب قرار دادن.در گیفت جدید تعداد زیادی منطقه چون کویینز کرون (Queenscrown) واقع شده است.قبایل کوه نشین شمالی چون نوری ها (Norreys) در گیفت جدید زندگی می کنند.[۹] نزدیک ترین شهر به قلعه سیاه مولز تاون (Mole's Town) است و در هدیه برندون قرار دارد.

کشتی ها

سازمان نگهبانان شب ناوگان کوچکی در ایست واچ دارد. شناخته شده ترین کشتی های نگهبانان شب عبارتند از: پرنده سیاه (Blackbird)، کلاغ طوفان (Storm Crow) و تلون (Talon).

اعضای مهم

فرماندهان اخیر

 • لرد فرمانده جور مورمونت (Jeor Mormont)، جور مورمونت، ۹۹۷ مین، فرمانده ی دیوار بود، که در سال ۲۸۹AL به عنوان فرمانده انتخاب شد، لقب او “خرس پیر (the Old Bear)” است. او دستورات خود را در دفتر مرکزی خود در کستل بلک صادر می کرد. او پیش از این، ریاست خاندان مورمونت(House Mormont)، و فرماندهی جزیره ی خرس (Bear Island) را عهده دار بود. او در طی یک شورش توسط مردان خود به قتل رسید.

فرماندهان پیشین

 • شاه شب (Night's King)، یکی از فرماندهان افسانه ای نگهبانان شب بود، که در عصر قهرمانان می زیست. پادشاه شمال، به همراهی جورامون (Joramun)، پادشاه پشت دیوار، او را از سلطنت به پایین کشیدن و نگهبانان شب را آزاد کردند.
 • لرد فرمانده کورگیل (Lord Commander Qorgyle)، (نام کوچک او تاکنون اشاره نشده است) 996 مین، فرمانده نگهبانان شب بود.
 • لرد فرماندهرانسل های تاور (Runcel Hightower)، عهد خود را به فراموشی سپرد، و تلاش کرد کسل بلک (قلعه ی سیاه - Castle Black) و نگهبانان شب را به صورت موروثی به پسر حرامزاده ش برساند. او نیز تقریبا نگهبانان شب را به نابودی کشاند.
 • تریستان ماد (Tristan Mudd)، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود، که از او به عنوان یکی از بدترین فرماندهان نگهبانان شب تا به امروز، یاد می شود.
 • لرد بریندن ریورز (Brynden Rivers)، معروف به Bloodraven (زاغِ خونین)، یکی از «حرام زاده های بزرگ» اگان چهارم (Aegon IV) است که به دست این پادشاه، به مانند دیگر حرام زاده های بزرگ (Great Bastard)، مشروعیت یافت و از محدودیت های حرامزادگی رها شد. او فرزند پادشاه و میلسا بلک وود (Mylessa Blackwood)، ششمین معشوقه ی این پادشاه است. نشان شخصی او یک اژدهای سفید با چشمان و آتشی قرمز است که بر زمینه ی سیاه قرار دارد. او در طول قیام بلک فایر (Blackfyre) به خاندان تارگرین وفادار ماند، او در زمان ایریس اول دست پادشاه بود و در نهایت فرماندهی نگهبانان شب (Night’s Watch) را به دوش کشید.
 • برادر ناشناخته ی هارن سیاه (Harren the Black)، زمانی که برادرش در هارن هال می سوخت در دیوار ماند.[۱۰]
 • جک ماسگود (Jack Musgood)، که با نام مستعار جک خواب آلو (Sleepy Jack) ، نیز شناخته می شود، یکی از فرماندهان سابق نگهبانان شب بود. در زمان فرماندهی جک، ریمون ریش قرمز (Raymun Redbeard)، و نیروهایش از دیوار گذشتند، و به سمت جنوب آن حرکت کردند. آنها در دریاچه بلند (لانگ لیک-Long Lake) با استارکها و آمبرها، مواجه شدند، که در آنجا به نبرد پرداختند و ریمون کشته شد. نگهبانان شب خیلی دیر برای شرکت در نبرد رسیدند، و به دستور آرتوس استارک (Artos Stark)رسیدگی به مرده ها (دفن کردنشان)، به آنها محول شد. این حوادث منجر به این شد که جک، اسم مستعار خود را به دست آورد.

برادران

 • بلین، یکی از افسران نگهبانان شب در شدو تاور. کشته شده در نبرد مشت نخستین انسانها.
 • چت، ملازم سابق استاد ایمون تا زمانی که سمول تارلی جای او را گرفت و او مسئول مراقبت از سگ ها شد. او توطئه ای برای قتل فرمانده جور مورمونت چید اما پیش از به سرانجام رساندن آن در نبرد مشت نخستین انسانها کشته شد.


 • سر مالادور لاک، یک شوالیه و تکاور. در طی نبرد کستل بلک کشته شد.
 • کورین هفهند، دومین نفر در صف فرماندهی شدو تاور و یک تکاور. به فرمان او جان اسنو او را کشت تا بتواند در بین وحشی ها نفوذ کند.
 • تورن اسمالوود، اولین تکاور پس از ناپدید شدن بنجن استارک. در طی نبرد مشت نخستین انسانها توسط یک خرس وایت کشته شد.
 • گرن، یکی از دوستان جان اسنو و یک تکاور.
 • پیپر، شناخته شده با نام پیپ. یکی از دوستان جان اسنو.
 • تادر، شناخته شده با نام تاد. یک تکاور.
 • جرن، یک ملازم. او پسر نامشروع یک سپتون است.
 • هالدر، همچنین به استونی (Stoney) نیز معروف است. او یکی از بنایان است.
 • آلبت، شناخته شده با نام پیمپل. او یکی از بنایان است.
 • استین، یک تازه سرباز در نگهبانان شب.
 • سر جرمی رایکر، یکی از افسران نگهبانان شب. او توسط یک وایت در کستل بلک کشته شد.
 • سر ویمار رویس، یک تکاور و شوالیه. توسط یک آدر کشته شد.
 • پائول کوچولو، او جزو کسانی بود که نقشه داشتند که در مشت نخستین انسانها لرد فرمانده مورمونت را کشته و فرار کنند اما به سبب حمله ی آدرها نقشه آن ها بی ثمر ماند. او به سمول تارلی کمک کرد، توسط یک آدر کشته شد و به صورت یک وایت درآمد.

نقل قول ها

نگهبانان شب تنها سایه ای از چیزی که زمانی بوده اند هستند.

—لرد ادارد استارک به پادشاه رابرت براتیون[۱۲]

نگهبانان شب تنها مشتی قاتل، دزد و دون پایه های دهاتی هستند.

تایوین لنیستر[۲]

به هر مردی در دیوار خوشامد گفته میسه.

—سر دسموند گرل

ما نمی دانستیم! ولی باید یکروزی این را میفهمیدیم! نگهبانان شب، هدف اصلی خودش را از یاد برده، تارلی! تو یک دیوار 700 فوتی را برای محافظت از دزدی وحشی ها نمیسازی! این دیوار برای محافظت از قلمروی مردم ساخته شده...، نه برای غلبه بر مردمی دیگر، نه برای وحشی ها اگه بخوای درست به قضیه نگاه کنی! خیلی مدته تارلی، صدها و هزاران ساله که ما چشمانمان را بر روی دشمن اصلیمون بستیم، در حالیکه او اکنون اینجاست و ما نمیدانیم چگونه به مبارزه با آن بپردازیم.

جور مورمونت به سمول تارلی

منابع