پادشاه آنسوی دیوار

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش

پادشاه آنسوی دیوار (King Beyond the Wall)، لقبی است که به فردی که قبایل وحشی را تحت فرماندهی خود قرار میدهد، داده میشود. لقبی که به نظر می رسد، توسط مردم هفت پادشاهی ساخته شده است. بر خلاف آنچه که از اسم این لقب بر می آید، این عنوان، یک عنوان موروثی و یا مطلقه نیست. مقامی نیست که هر قدرتی بتونه آن را کسب کند، اگر آن شخصی که با ترغیب و اعمال نیرو این عنوان را کسب کند. به مدت سالیان دراز کسی پیدا نشد که عنوان شاه را به دست آورد. آخرین پادشاه آنسوی دیوار، منس ریدر (Mance Rayder)، با چانه زنی، و دادن رشوه به تعداد زیادی از قبایل، در رقابت تنگاتنگ با چند نفر دیگه، این مقام را کسب کرد.

معروفترین پادشاهان آنسوی دیوار در گذر تاریخ:

ریمون (Raymun) که او را، ریمون ریش قرمز (Raymun Redbeard) نیز می شناسند. شهرت او به سبب تهاجمی که در زمان پدربزرگ پدربزرگ جان اسنو (jon snow) رهبری کرد، می باشد.
بائل (Bael) که بیشتر با نام مستعار بائل آوازه خوان (Bael the Bard) شناخته می شود، یکی از پادشاهان سابق آنسوی دیوار است. برطبق افسانه ها، او یکی از بزرگترین شورشی های مردم آزاد زمان خود بود، که با زیرکی مردان شمال را فریب دهد و حتی توانست دختر برندون استارک (Brandon Stark) را باردار کند. او یک آوازه خوان بود، وشعرهایی درباره زندگی خود می نوشت، که هنوز هم استفاده می شوند.
برادران گندل (Gendel) و گورن (Gorne) سه هزار سال پیش از جنگ پنج پادشاهی (War of the Five Kings)، به طور مشترک پادشاه آنسوی دیوار بودند. آنها قبایل مردم آزاد را جمع کردند و مسیر گورن(Gorne's Way) در زیر دیوار به شمال حمله کردند. آنها از دست نگهبانان شب گریختند، اما در کمی دورتر شاه شمال (King In The North) منتظر آنها بود. گورن موفق شد لرد استارکها را بکشد، ولی به دست پسر و وارثش مرد. بر اساس گفته مردم شمال، گندل و بقیه وحشی ها به دست ارتش استارک و نگهبانان شب و آمبرها، کشته شدند. اما بر اساس گفته ی وحشی ها، گندل زنده ماند. او که حالا به تنهایی شاه آنسوی دیوار بود، سعی کرد مردمش را از طریق همان راهی که آمده بودند باز گرداند، اما او مانند گورن با آنجا آشنا نبود و نتوانست راه خروج را پیدا کند، گفته میشود آنها هنوز هم آنجا زندگی میکنند، و همیشه گرسنه خواهند بود.


شاه شاخدار (Horned King)، نامی است که به یکی از پادشاهان سابق آنسوی دیوار اطلاق می شود. کسی که به جنوب دیوار یورش برد. نام او مشخص نیست. او سالها قبلتر از بائل (Bael) می زیست.
جورامون (Joramun) شاه افسانه ای آنسوی دیوار است. طبق افسانه ها در روزگار باستان، او شیپور زمستان را دمید و غولها را از زمین بیدار کرد. اینکه جورامون به دیوار حمله کرد یا به وسیله قدرت وینترفل شکست خورد مشخص نیست. گفته میشود که جورامون در کنار شاه شمال به جنگ شاه شب (Night's King) رفت و با هم او را شکست دادند.