هفت پادشاهی

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
هفت پادشاهی در همان وضعیتی که بعد از اتحاد توسط اگان و قبل از شورش رابرت قرار داشتند، از بالا سمت چپ تا پایین سمت راست عبارتند از: شمال (The North)، جزایر آهن (Iron Islands)، سرزمین های رودخانه (Riverlands)، دره (Vale)، سرزمین های غربی (Westerlands)، سرزمین های تاج (Crownlands)، ریچ (The Reach)، سرزمین های طوفان (Stormlands)، دورن (Dorne)

هفت پادشاهی قلمرویی است در قاره ی وستروس (Westeros) که توسط پادشاهی که در پایتخت، بارانداز پادشاه (Kingslanding) بر تخت آهنین (Iron Throne) نشسته، اداره می شود. این نام پیش از آن که اگان فاتح (Aegon the Conqueror) سرزمین های وستروس را که آن زمان هفت پادشاهی مستقل بود، متحد (unite) کند، گذاشته شد. امروز نه منطقه ی مجزا وجود دارد.

خاستگاه

وقتی اگان از اژدهایان (dragons) استفاده کرد تا هفت پادشاهی موجود در قاره با حکومت های مجزا را فتح کرده و یک امپراطوری عظیم و قدرتمند را بنا کند، هفت پادشاهی عبارت بودند از: پادشاهی شمال (Kingdom of the North)، پادشاهی دره و آسمان (Kingdom of Vale and Sky)، پادشاهی جزایر و رودها (Kingdom of the Isles and Rivers)، پادشاهی صخره (Kingdom of the Rock)، پادشاهی ریچ (Kingdom of the Reach)، پادشاهی سرزمین های طوفان (Kingdom of the Stormlands) و دورن (Dorne). اگان فتح تنها شش قلمرو از هفت پادشاهی را از پیش برد و آنها را تحت فرمان خاندان تارگرین (House Targaryen) و تخت آهنین (Iron Throne) درآورد. دورن تنها دو قرن بعد و از طریق دیپلماتیک و پس از طی موانعی چند به قلمرو پیوست، بدین ترتیب نامی تا حدی اشتباه گرفت.

حکمرانی

برای بیشتر طول تاریخ سرزمین های وستروس پادشاهی های مستقل بودند. تعداد این پادشاهی ها و مرزهایشان بارها تغییر کرده است. در پی موفقیت فتح همه ی سرزمین های وستروس در جنوب دیوار (Wall) به جز دورن و اتحادشان تحت حاکمیت تخت آهنین، اگان پایتخت امپراطوری جدیدش را در محل باراندازش بنا نهاد، به همین دلیل به بارانداز پادشاه (King’s Landing) شناخته می شود.

به دلیل عظمت اندازه ی پادشاهی جدید، اگان در هر ناحیه «خاندان های بزرگی» را که به او سوگند وفاداری خوردند، ارتقا داد. لردهایی که درجه ای از خودمختاری و تسلط بر لردهای پایین دست و مردمان عادی به آنها داده شده بود. در شش پادشاهی اولیه خاندان براتیون (House Baratheon) با تارگرین ها ازدواج کردند و پس از شکست شاه آرگیلاک متکبر (Argilac the Arrogant) ، استورم لندز (Stormlands) را پاداش گرفتند؛ به خاندان تایرل (House Tyrell) سلطه بر ریچ (The Reach) اهدا شد، در حالی که خاندان لنیستر (House Lannister) در پی شکست دشت آتش (Field of Fire) و پس از آنکه زانو زده و تسلیم شدند، اجازه یافتند دارایی های خانوادگی شان را حفظ کنند؛ خاندان استارک (House Stark) تسلیم شدن را برگزید و به عنوان ارباب شمال (The North) تعیین شد. پس از شکست شاه هارن سیاه (Harren the Black)، جزایر آهن (Iron Islands) به خاندان گریجوی (House Greyjoy) اهدا شد. به خاطر حمایت اگان در مقابل هارن، خاندان تالی (House Tully) از ریورران سلطه بر سرزمین های رودخانه (Riverlands) را پاداش گرفتند.

سرزمین ها و نواحی

هفت پادشاهی به نه ناحیه ی اجرایی تقسیم شد که هفت تای آن شامل شمال (The North)، جزایر آهن (Iron Islands)، دره (Vale) ، سرزمین های غربی (The Westerlands)، ریچ (The Reach)، سرزمین های طوفان (Stormlands) و دورن (Dorne)، در زمان فتح، پادشاهی های مستقل بودند. سرزمین های رودخانه (Riverlands) قبلا مستقل بودند، اما به پادشاهان طوفان و در دوره ای نه چندان دور به مردان آهن رسید. پس از آنکه لردهای محلی در برابر هارن سیاه (Harren the Black) سر به شورش گذاشته و طی فتح به اگان سوگند وفاداری خوردند، دوباره استقلال یافتند. مناطق اطراف بارانداز پادشاه نیز که عرصه ی منازعه ی تعدادی از پادشاهی ها بود، ناحیه ی سلطنتی را به وجود آورد و به سرزمین های تاج (Crownlands) شناخته شد. دژ جزیره ی دراگون استون (Dragonstone)، جایگاه باستانی تارگرین ها، متوالیا به وارثان مسلم تاج و تخت اهدا می شد.

نواحی قلمرو شامل همه ی قسمت های قاره (Continent) به جز شمالی ترین قسمت است، جایی که دیوار (Wall) مرز شمالی را مشخص می کند. پادشاه بر تخت آهنین بر جزایر بسیاری در سواحل وستروس را نیز کنترل دارد، از جمله تارث (Tarth)، گرین استون (Greenstone) و دراگون استون (Dragonstone). گهگاه اختلافاتی بر سر استپ استونز (Stepstones) در ساحل جنوب شرقی بوجود می آید، اما به ندرت بخش عمده ای از آن در کنترل است.

جمعیت

جمعیت هفت پادشاهی در حد چند میلیون است. جمعیت در مناطق وسیع شمال و بیایان های دورن به طور پراکنده و در زمین های حاصلخیز ریچ اساسا متراکم است. پادشاهی ها، روستاها و ارگ ها و تعدادی شهرک بزرگ دارند، اما تنها پنج زیستگاه را که جمعیتشان صدها هزار نفر است، می توان شهر نامید. آنها به ترتیب کاهش اندازه، عبارتند از:

بقیه ی هفت پادشاهی اساسا روستایی است به استثنای شهرهای بندری نادر به سبب اهمیت اقتصادیشان.

فرهنگ

مردم هفت پادشاهی ترکیبی از گروه های قومی اند که طی قرن ها به قاره مهاجرت کرده و با هم ازدواج کرده اند. این قومیت های اولیه بیشتر روندی نامشخص شده دارند تا واحدهای پایدار سیاسی. امروزه آنها بیشتر از طریق محل اقامتشان شناسایی می شوند، به طوری که هر پادشاهی ویژگی منحصربه فرد خود را حفظ کرده است. تاثیر آندال ها (Andals) در جنوب قویتر است، درحالی که شمالی ها (Northmen) همچنان بسیاری از سنن نخستین انسانها (First Men) را دنبال می کنند. دورنیش ها (Dornishmen) به شدت از مهاجرت گسترده ی روینار (Rhoynar) تاثیر پذیرفته اند. گروه های کوچک مانند مردمان آهن (Ironmen) و قبایل کوه نشین (mountain clans) فرهنگی بسیار متفاوت از بقیه قلمرو را ادامه می دهند.

جامعه فئودال آن بر اساس مدلی از پادشاهی کهنی است که در آن سلسله ی تارگرین بنا شد. نظامی که در آن هر ناحیه بعضی حقوق خودمختاری را حفظ می کند و توسط لردی بلند مرتبه اداره می شود که تنها در مقابل پادشاه پاسخگوست.

تجارت و پول رایج

بیشتر معاملات در هفت پادشاهی مستلزم پول رایج است. ضرب سکه توسط ارباب سکه (Master of Coin) که از سوی پادشاه تخت آهنین منصوب می شود، صورت می گیرد. آنها اژدهای طلایی، گوزن نقره ای و ستاره ی مسی هستند. اژدهای طلایی بیشترین ارزش را دارد و اژدهایی در یک طرف و صورت پادشاه در طرف دیگر نقش بسته است.[۱] در بیشتر موارد مردم عادی (smallfolk) هرگز صاحب یک اژدهای طلایی نمی شوند و بیشتر از ستاره ی مسی برای احتیاجاتشان استفاده می کنند.

تجارت در هفت پادشاهی بسیار قوی است به طوری که محصولات دورن (Dorne) بسیار متفاوت از محصولات شمال است. اگر چه تجارت در مسافت های طولانی تقریبا سراسر در تجملات خلاصه می شود، با این وجود حمل و نقل بسیار گرانقیمت است البته نه خطرناک. حمل و نقل زمینی تقریبا ده برابر گرانتر از حمل و نقل با کشتی است که به این معناست که تقریبا همه ی کالاها از طریق رودخانه یا کشتی های ساحلی (برای حداقل بخشی از سفرشان) سفر می کنند. خزهای شمالی، ابریشم و جواهرات جنوب، آثار هنری زیبا از هر جا مواردی هستند که بازارهای بزرگی دارند. غلات، گوشت و ماهی هم در بازار پیدا می شود اما تقریبا به طور انحصاری از مناطق نزدیک می آیند.الگو:رف:رنایا

علاوه بر این تجارتی دائمی بین هفت پادشاهی، ایسوس (Essos) و جزایر تابستان (Summer Islands) وجود دارد.

مذهب

مردم هفت پادشاهی ادیان مختلفی را پیروی می کنند. اعتقاد به هفت (Faith of the Seven) مذهب اصلی قلمرو است، تنها مذهبی که در جزایر آهن و شمال به آن عمل نمی شود. جزایر آهن، جایی که پرستش خدای مغروق (Drowned God) بر آن حکومت دارد و شمال، جایی که پرستش خدایان کهن (Old Gods) جنگل ها همچنان نیرومند مانده است.

  • اعتقاد به هفت (Faith of the Seven)، مذهب اصلی هفت پادشاهی است و آندال ها (Andals) آن را هزاران سال پیش از آنکه کشور تشکیل شود، به قاره (Continent) آوردند. این مذهب، هفت را پرستش می کند، خدایی یکتا با چهره هایی مجزا: مادر، پدر، جنگجو، آهنگر، دوشیزه، عجوزه و غریبه (مرگ).
  • خدایان قدیم (Old Gods)، مذهب شمال و سرزمینهای آن سوی دیوار است. مذهب فرزندان جنگل (Children of the Forest) که هزاران سال پیش در این زمین ها ساکن بودند. مذهبی که خدایان متعدد و بی نام جنگل ها را پرستش می کند که همیشه از طریق صورت های حکاکی شده بر پوسته ی درختان کهن نیایش (weirwoods) نگاه می کنند.
  • خدای مغروق (Drowned God)، خدای بومی جزایر آهن، خدایی خشن که کسانی را که به نام او غارتگری می کنند، پاداش می دهد.
  • خدای سرخ (Red God)، رلور خدای محبوب در ایسوس (Essos) که با وجود محبوبیت، کمتر در وستروس شناخته شده است.

منابع

  1. رقصی با اژدهایان، فصل 45، دختر کور (آریا I).