خاندان براتیون

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
Content.png
این مقاله ناقص است. با توسعه ی آن یا ویرایش متن موجود به دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش کمک کنید.
باید یه کم مرتب بشه.--تالیسا ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۳۹ (IRDT).
خاندان براتیون از استورمز اند
خاندان Baratheon.PNG
نشان گوزنی سیاه بر زمینه طلایی (بعد از قیام رابرت یک گوزن تاجدار)
شعار خشم از آن ماست
Ours is the Fury
جایگاه استورمز اند
بارانداز پادشاه
لرد فعلی شاه تامن اول
شاه استنیس اول(مورد مناقشه)
منطقه سرزمین های طوفان
سرزمین های سلطنتی
عنوان لرد استورمز اند
لرد آندال ها، روینار، و نخستین انسان ها
وارث پرنسس میرسلا
پرنسس شیرین
لرد بالا دست خاندان براتیون از بارانداز پادشاه
شاخه ها خاندان براتیون از بارانداز پادشاه

خاندان براتیون از دراگون استون
خاندان بولینگ(احتمالی)

خاندان ونسینگتون(احتمالی)
بنیانگذار اوریس براتیون
تاریخ شکل گیری 300 یا 9000 سال قبل

خاندان براتیون (House Baratheon) از استورمز اند (Storm's End) بزرگترین خاندان های وستروس (Westeros) بوده و خاندان اصلی سرزمین های طوفان (Stormlands) به شمار می رود. قلعه ی آن ها، استورمز اند دژی باستانی است که به دست شاهان طوفان (Storm Kings) بنا شده است. نشان خاندان گوزن تاجداری سیاه در زمینه ی طلایی است.[۱] اعضای خاندان بلند و قوی هیکلند، با موهایی سیاه و چشمانی آبی و آرواره هایی قدرتمند و مربعی. براتیون ها به داشتن خلق و خویی تند شهره اند. شعار خاندان "خشم از آن ماست" (Ours is the Fury) است.

تاریخ

براتیون ها جوان ترین خاندان در میان خاندان های بزرگ و ریشه شان به اوریس براتیون (Orys Baratheon)، یکی از قدرتمند ترین ژنرال های اگان اول(Aegon I) می رسد که طبق شایعات برادر ناتنی اگان بوده است. از طریق رشته ی زنانه نسل براتیون ها به شاهان طوفان (Storm kings) می رسد، چرا که اوریس آرگیلاک متکبر (Argilac the Arrogant)، آخرین شاه طوفان را کشت و با دخترش آرگلا دارندون (Argella Durrendon) ازدواج کرد. اوریس نشان و شعار باستانی خاندان همسرش را برگزید.[۲] ریشه ی شاهان طوفان به دوره ی عصر قهرمانان برمی گردد، جایی که دارن (Durren) "غصه ی خدایان" (Godsgrief)، یک قهرمان اساطیری سلسله را تاسیس کرد.

در طی قیام بلک فایر (Blackfyre Rebellion) براتیون ها به سلسله ی تارگرین (Targaryen Dynasty) وفادار ماندند و اکثر قوای بیلور بریک اسپیر (Baelor Breakspear) را در نبرد چمنزار خونین (Battle of Redgrass Field) فراهم آوردند. پرنسس ریلا تارگرین (Rheala Targaryen) ایگان پنجم (Aegon V) با لرد این خاندان وصلت کرد و استفن تارگرین (Steffen Targaryen) را به دنیا آورد که موجب افزایش استحکام پیوند اژدها و گوزن شد. اما قیامی که تارگرین ها را از قدرت پایین کشید نیز از جانب پسر استفن براتیون، لرد رابرت براتیون (Robert Baratheon) و دوست صمیمی اش ادارد استارک (Eddard Stark) شکل گرفت. براتیون ها و پرچمدارانشان به همراه ارن ها (Arryn)، استارک ها (Stark)، تالی ها (Tully) و در نهایت لنیستر ها (Lannister) وارد عرصه ی مبارزه رد با تارگرین ها شدند. نبرد سامرهال (Battle of Summerhall) و محاصره ی استورمز اند (Siege if Storm's End) از جمله نبرد هایی بود که در سرزمین های طوفان روی داد. بعد از پایان نبرد خاندان صاحب دو شاخه ی فرعی شد. یکی بر سریر سلطنتی به سرکردگی شاه رابرت و بر جزیره ی دراگون استون (Dragon Stone) به فرماندهی لرد استنیس (Stannis). در طی قیام گریجوی (Greyjoy Rebellion) علیه حکومت رابرت، ناوگان متحد براتیون ها به فرماندهی ارباب کشتی ها (Master of Ships)، استنیس ناوگان آهن (Iron Fleet) را در نبرد جزیره ی زیبا (Battle of Fair Isle) در هم شکست. کمی بعد استنیس گریت ویک (Great Wyk) را تحت نام برادرش رابرت تصرف کرد.

اتفاقات اخیر

در حالی که رابرت و استنیس به ترتیب شاه وستروس و لرد دراگون استون بودند رنلی براتیون (Renly Baratheon) جوان به عنوان لرد استورمز اند منصوب شد. کمی بعد او به عنوان ارباب قانون (Master of Law) به شورای کوچک (Small Cunsil) رابرت راه یافت. در زمانی که رابرت بر اثر زخمی که از گراز برداشته بود در حال مرگ بود، او از ادارد استارک، دست پادشاه (Hand of The King) خواست که برای رسیدن به تخت از او حمایت کنند. ادارد استارک مخالفت کرد و گفت اگر فرزندان سرسی (Cersei) به تخت ننشینند هم تخت به استنیس می رسد. از این رو رنلی از بارانداز پادشاه خارج شد. با وجود ادعای بهتری که استنیس داشت، رنلی توانست لرد های طوفان و خاندان تایرل]] (House Tyrell) را به جانب خود بکشد. زمانی که شاه رنلی در زیر دیوار های استورمز اند کشته شد، وارثی بر جا نگذاشت، و بیوه اش مارجری تایرل (Margaery Tyrell) بعد از مرگ او با خواهر زاده اش جافری اول (Joffrey I) ازدواج کرد. بیشتر پرچمداران استورمز اند ابتدا تحت فرمان استنیس و بعد از نبرد بلک واتر به زیر فرمان جافری در آمدند. با مرگ جافری رئیس فعلی خاندان شاه تامن اول (Tommen I) است - عنوانی که مورد مناقشه با استنیس است. پادگان فعلی استورمز اند آخرین نیروی استنیس در جنوب است.

خاندان براتیون در انتهای قرن سوم

 • شاه جافری اول، پسر بزرگتر و وارث ایشان، در شب ازدواجش مسموم شد.
 • شاه استنیس اول، شاه خودخوانده ی وستروس، استورمز اند را در اختیار دارد.
 • سر {هاربرت (Harbert)}، به احتمال زیاد یک براتیون بوده است، عموی بزرگ رابرت، استنیس و رنلی، روزگاری قلعه بان استورمز اند بوده است.
 
 
براتیونی
ناشناس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اگان تارگرین
پنجم
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سر
هاربرت
 
براتیونی
ناشناس
 
 
 
ریل
تارگرین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جهیریس
دوم
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
استفون
براتیون
 
کاسانا
استرمونت
 
 
 
 
 
 
ایریس
دوم
 
ریلا
تارگرین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
زنان
بسیار
 
رابرت اول
 
سرسی
لنیستر
 
استنیس
 
سلیس
فلورنت
 
رنلی
 
 
ریگار
تارگرین
 
الیا
مارتل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
میا
استون
 
 
جافری
اول
 
 
 
 
 
 
شیرین
براتیون
 
 
 
 
 
 
ویسریس
تارگرین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ادریک
استورم
 
 
میرسلا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دنریس
تارگرین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گندری
 
 
تامن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دیگران
 
 

خدمه

 • سر {کورتنی پنروس (Cortnay Penrose)}، قلعه بان استورمز اند، کشته شده به دست یک سایه ی دیگر از ملیساندر.

اعضای تاریخی

 • سر لیونل براتیون (Lyonel Baratheon)، معروف به طوفان خندان (Laughing Storm)، در تورنومنت آشفورد (Ashford Tourney) شرکت کرد و در محاکمه ی هفت (Trial of Seven) در جانب سر دانکن بلند (Duncan the Tall) جنگید.
 • گوون براتیون (Gowen Baratheon)، پسر سوم یکی از لرد های سابق براتیون، او تا قبل از ازدواج رابرت و سرسی، آخرین براتیونی بود که با یکی از اعضای خاندان لنیستر (House Lannister) به نام تیا (Tya) ازدواج کرد.

اشارات در طول کتاب ها

دانک و اگ

 • نه سال قبل از تورنومنت آشفورد، لرد براتیون تورنومنتی را به افتخار روز نامگذاری نوه اش برگزار کرد.

نغمه ی یخ و آتش

 • پرنس ریگار (Rhaegar) لرد استفن براتیون را در تورنومنتی شکست داد که پیروز نهایی آن باریستان سلمی (Baristan Selmy) بود.
 • رنلی به شمال رفت تا شاه رابرت را در بازگشتش از سفر به همراه دست جدیدش ادارد استارک ملاقات کند.
 • زمانی که رنلی در بارانداز پادشاه به عنوان ارباب قانون خدمت می کرد، سی مرد مسلح را به عنوان نگهبان در اختیار داشت، بعد از آن که ادارد پیشنهاد او را برای در دست گرفتن حکومت در زمان احتضار رابرت رد کرد، او به همراه سربازانش از پایتخت به جنوب گریخت.

خاندان های سوگند خورده به استورمز اند

 • خاندان دانداریون (House Dondarrion) از بلک هیون. اولین دانداریون مقام لردی را به خاطر پیغام مهمی که به یکی از شاهان طوفان رسانید کسب کرد، نشان خاندان صاعقه ی دو شاخه ی ارغوانی رنگی است که اشاره به صاعقه ای دارد که جان پیغام رسان را نجات داد. دانداریون ها از لرد های مارش (Marcher Lords) هستند.
 • خاندان استرمونت (House Estermont) از گرین استون، لرد استرمونت پدربزرگ مادری شاه رابرت است. مادر رابرت لیدی کاسانا (Cassana) دختر لرداسترمونت بود.
 • خاندان سوان (House Swann) از استون هلم. سوان از لرد های مارش هستند.
 • خاندان توین (House Toyne). زمانی که یکی از اعضای این خاندان که از اعضای گارد پادشاه (Kingsguard) هم بود به خاطر همخوابگی با یکی از معشوقه های اگان پنجم (Aegon V) اعدام شد، خاندان توین هم دارایی ها و اختیاراتش را از دست داد. دو برادر او سعی کردند با کشتن شاه انتقام برادرشان را بگیرند، اما ایمون شوالیه ی اژدها (Aemon the Dragonknight) برادرش را نجات داد، ولی خود در حال دفاع از او کشته شد. چند نسل بعد، سایمون توین (Simon Toyne) از این خاندان تبدیل به قانون شکنی معروف شد که رهبری برادری کینگزوود (Kingswood Brotherhood) را بر عهده داشت، تا آن که به دست باریستان سلمی کشته شد.

منابع