خاندان براتیون از بارانداز پادشاه

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
Content.png
این مقاله ناقص است. با توسعه ی آن یا ویرایش متن موجود به دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش کمک کنید.
خاندان براتیون از بارانداز پادشاه
Joffrey sigil coat.png
نشان گوزن تاجدار خاندان براتیون، سیاه در زمینه طلایی، و شیر لنیستر ها، طلایی در زمینه سرخ، در حال مبارزه
جایگاه بارانداز پادشاه
لرد فعلی تامن براتیون
منطقه سرزمین های سلطنتی
عنوان شاه وستروس
وارث میرسلا براتیون
بنیانگذار رابرت براتیون
تاریخ شکل گیری 283AL

خاندان براتیون از بارانداز پادشاه (House Baratheon of King's Landing) شاخه ای سلطنتی از خاندان براتیوناز استورمز اند (Storm's End) است. رابرت براتیون (Robert Baratheon) بعد از قیام پیروزی بخشش علیه ایریس تارگرین (Aerys Targaryen) این خاندان را تاسیس کرد.

اتفاقات اخیر

زمانی که شاه رابرت ادارد استارک (Eddard Stark) را به مقام دست پادشاه (Hand of the King) منصوب کرد، پیشنهاد ازدواج پسرش پرنس جافری (Joffrey) را به دختر ند، سانسا (Sansa) داد. رابرت مست از شراب قدرتمندی ساخته شده به دست همسرش، سرسی لنیستر (Cersei Lannister) در هنگام شکار به دست یک گراز کشته شد. سرسی از واکنش رابرت در صورت پی بردن به این مساله که فرزندان سرسی متعلق به خودش نیستند، بلکه حاصل از زنای با محارم و متعلق به جیمی شاه کش (Jaime the Kingslayer) هستند می ترسید. ادعای فرزندان سرسی برای تخت آهنین (Iron Throne) به دست عمو هایشان، استنیس براتیون (Stannis Baratheon) و رنلی براتیون (Renly Baratheon) مورد مناقشه گرفت.

دومین رئیس خاندان، جافری اول نشان خودش را جایگزین نشان قبلی خاندان کرد، گوزن تاجدار براتیون ها، سیاه در زمینه ی طلایی و شیر لنیستر (Lannister)، طلایی در زمینه ی قرمز، در حال مبارزه. شاه جدید تامن اول (Tommen I) از همین نشان استفاده می کند. از آن جا که لرد خاندان خردسال است، خاندان لنیستر در تمامی موارد عملی این خاندان را اداره می کند.

تیریون لنیستر (Tyrion Lannister) که مقام دست پادشاه را داشت، خواهر زاده اش پرنسس میرسلا (Princess Myrcella) را نامزد تریستان مارتل (Trystane Martell) کرد، تا مانع بروز خصومت با دورن (Dorne) شود. نیرو های شاه جافری از ادعای خاندان در برابر شاخه ی استنیس در نبرد بلک واتر (Battle of Blackwater) دفاع کردند. خود جافری در مراسم ازدواجش مسموم شد و تخت و عروسش، مارجری تایرل (Margaery Tyrell) به شاه تامن به ارث رسید. پرنسس آریانه مارتل (Arianne Martell) نقشه داشت مطابق با قوانین دورن، پرنسس میرسلا را به عنوان ملکه ی وستروس به تخت بنشاند. طرح او با خیانت نا تمام ماند و سر جرالد داین (Gerold Dayne) میرسلا را زخمی کرد.