تامن براتیون

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
Joffrey sigil coat.png
تامن براتیون
Joffrey sigil coat.png
Tommen Baratheon.jpg
اثر Amoka
اطلاعات شخصی
تاجگذاری سال 300 پس از ورود اگان
نام کامل تامن از خاندان های براتیون و لنیستر نخستین با نام او
سایر عناوین پادشاه آندال ها، روینار و نخستین انسانها
لرد هفت پادشاهی
محافظ مملکت
تولد سال 291 پس از ورود اگان
خانواده
خاندان سلطنتی خاندان براتیون از بارانداز پادشاه
شاه قبلی رابرت اول
وارث میرسلا براتیون
پدر رابرت براتیون (اسما)
جیمی لنیستر (واقعی)
مادر سرسی لنیستر
ارجاعات
کتابها بازی تاج و تخت(حضور دارد)
نزاع شاهان(حضور دارد)
یورش شمشیرها(حضور دارد)
ضیافتی برای کلاغ ها(حضور دارد)
رقصی با اژدهایان(حضور دارد)
بازیگر کیلوم واری فصل اول و دوم
دین-چارلز چپمن
سریال فصل اول | فصل دوم | فصل سوم| فصل چهارم | فصل پنجم | فصل ششم
تامن در سریال تلویزیونی

تامن براتیون (Tommen Baratheon) نخستین با نام او، تمامی مملکت تصور می کنند که او جوانترین فرزند پادشاه رابرت (King Robert) و ملکه سرسی لنیستر (Cersei Lannister) است، با این حال مانند دیگر فرزندان سرسی، پدر حقیقی او نیز برادر سرسی، جیمی (Jaime) است. در پی مرگ برادرش جافری (Joffrey)، در ضیافت عروس اش با مارجری تایرل (Margaery Tyrell)، او به عنوان پادشاه تاجگذاری می کند و به جای برادر مقتولش با مارجری ازدواج می کند. با توجه به کم سن و سال بودن او و شخصیت مطیعی که دارد، حاکم واقعی مملکت مادرش، ملکه نایب السلطنه، می باشد.

ظاهر و شخصیت

تامن، تپل و دارای مو های بلوند روشن است.[۱] در شروع داستان او هفت سال سن دارد. تامن شباهتی به جافری (Joffrey) ندارد، و بر خلاف او پسری خوش قلب است که همیشه بهترین تلاشش را انجام می دهد.[۲] اگرچه که او به اندازه برادرش قوی نیست، با این وجود خیلی ها (به جز مادرش، سرسی [۳]) تصور می کنند که او پادشاهی بهتر از آنچه برادرش بود خواهد شد.[۴]

تاریخچه

زمانی تامن، یک بچه آهو به عنوان حیوان خانگی اش در اختیار داشت اما برادر بزرگترش آن را کشد و پوست حیوان را کَند.[۵] همچنین این طور استنباط می شود که جافری (Joffrey)، تامن را مورد آزار و اذیت قرار می داده است.[۶]

وقایع اخیر

بازی تاج و تخت

تامن یکی از همراهان شاه رابرت (Robert)، در سفر او به وینترفل (Winterfell)، پس از مرگ جان ارن (Jon Arryn) است. در آنجا او با استفاده از شمشیر های چوبی با برن استارک (Bran Stark) مبارزه می کند. بعد ها در هنگام بازداشت ند استارک (Ned Stark)، او نیز در تالار تخت (Throne Room) حضور دارد.[۷]

نزاع شاهان

با شکل گیری شورش داخلی و نیروهای دشمن در فضای خارجی، بارانداز پادشاه (King's Landing) به طور فزاینده ای جو ناامنی به خود گرفته بود، به همین خاطر سرسی (Cersei) برنامه ای می چیند تا مخفیانه تامن را از شهر خارج کند و به راسبی (Rosby) بفرستد تا تحت حفاظت لرد جایلس راسبی (Gyles Rosby) قرار بگیرد. با این حال، دایی تامن، تیریون لنیستر (Tyrion Lannister)، به عنوان دست پادشاه (Hand of the King)، از این برنامه اطلاع می یابد، و جاکلین بای واتر (Jacelyn Bywater) را می فرستد تا او را باز پس گیرد و شخصاً تامن را به راسبی ببرد، تا به این وسیله تامن تحت نظر تیریون باشد نه سرسی. تیریون پس از آن تهدید می کند که در عوض هر آسیبی که به دستور ملکه به آلایایا (Alayaya) برسد، کسی که به باور سرسی فاحشه تیریون است، تامن نیز آسیب ببیند. شوالیه گارد پادشاهی (Kingsguard) که تامن را به بای واتر تحویل داد بود، سر بروس بلانت (Boros Blount) از مقامش خلع می شود.

پس از مرگ بای واتر در نبرد بلک واتر (Battle of the Blackwater)، سرسی قادر می شود تا با ارسال برادران کتل بلک (Kettleblack)، تامن را باز پس گیرد و به بارانداز پادشاه (King's Landing) برگرداند.

یورش شمشیر ها

در طی عملی خودسرانه دستِ شاه استنیس براتیون (Stannis Baratheon)، آلستر فلورنت (Alester Florent)، تلاش می کند تا برنامه ای برای رسیدن به صلح با تایوین لنیستر (Tywin Lannister) بچیند که شامل وعده ازدواج تامن با دختر استنیس، شیرین (Shireen) نیز می شود، اما این برنامه عملی نمی شود.[۸]

[پرونده:Tommen_sketch.jpg|بندانگشتی|راست|300px|تامن براتیون در حال زدن مهر سلطنتی بر پای اسناد و مدارک - by Pojypojy ©]] پس از مرگ پادشاه جافری، تامن به عنوان پادشاه تاجگذاری می کند و به جای برادرش او با مارجری تایرل (Margaery Tyrell) ازدواج می کند.


ضیافتی برای کلاغ ها

پس از مرگ تایوین لنیستر (Tywin Lannister)، تامن تحت نظر مادرش سرسی (Cersei)، ملکه نایب السلطنه، به عنوان پادشاه عمل می کند، بیشتر فعالیت (و مورد علاقه) او زدن مهر سلطنتی بر پای اسنادی است که در مقابلش قرار می دهند. اخم و ترش رویی سرسی موجب رام شدن و تسلیم شدن او می شود، عملی که مکرراً همراه با مقایسه نا خوشایند او با برادر خود رای اش، جافری (Joffrey)، صورت می گیرد.

پس از ازدواج او با مارجری تایرل (Margaery Tyrell)، به هر صورت مارجری شروع به تحت نفوذ در آوردن تامن می کند و از او می خواهد در برابر دستورات مادرش مقاومت کند. مارجری به او سه بچه گربه مشکی رنگ هدیه می دهد. تامن همچنین نسبت به سلحشوری و کار با نیزه از خود علاقه نشان می دهد، و هنگامی که سرسی مخالفت می کند که سر لوراس تایرل (Loras Tyrell)، از گارد پادشاه (Kingsguard)، را به عنوان استاد آموزش های نظامی او برگزیند، تامن واکنشی همراه با خشم از خود نشان می دهد. جالب توجه است، هنگامی که سرسی همسر او را تهدید می کند، تامن در برابر مادرش می ایستد و از خود جسارت نشان می دهد، در واکنشی سرسی، به سر بروس بلانت (Boros Blount) از گارد پادشاه، دستور می دهد تامن را مجبور سازد تا پسرک شلاق خورش (افرادی که به جای شاهزادگان تنبیه می شدند) را کتک بزند تا هر دو گونه او خونریزی کند.

در پی دستگیری سرسی به جرم خیانت و زنای با محارم، تامن به جلسات شورای کوچک (Small council) ادامه می دهد. [۹]

رقصی با اژدهایان

بچه گربه های تامن

نقل قول های در مورد تامن

او پسر بچه شیرینی بود، بر خلاف برادرش.[۱۰]
او پسر بچه شیرینیه.[۱۱]

کوان لنیستر

پسر شجاعیِ.[۱۲]

سندور کلگان

اگر تامن برادر بزرگتر بود به جای جافری، دیگر نگران ازدواج با تامن نبودم.[۱۲]

سانسا

خانواده

 
 
براتیون
ناشناخته
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{اگان پنجم
تارگرین}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ser
{Harbert}
 
براتیون
ناشناخته
 
 
 
{ریل
تارگرین}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{جیهیریس دوم}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{استفون
براتیون}
 
{کاسانا
استرمونت}
 
 
 
 
 
 
{ایریس دوم}
 
{ریلا
تارگرین}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
زنان
گوناگون
 
{رابرت اول}
 
سرسی
لنیستر
 
استنیس
 
سلیس
فلورنت
 
{رنلی I}
 
 
{ریگار
تارگرین}
 
{الیا
مارتل}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
میا
استون
 
 
{جافری}
 
 
 
 
 
 
شیرین
براتیون
 
 
 
 
 
 
{ویسریس
تارگرین}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ادریک
استورم
 
 
میرسلا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دنریس
تارگرین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گندری
 
 
تامن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
غیره
 
 

منابع