گارد پادشاه

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش

گارد پادشاه (The Kingsguard)، که در ترانه ها از آنان با نامهای «شمشیران سفید» (White Swords) یا «ردا سفیدان» (White Cloaks) یاد می شود ، محافظان سلطنتی تخت آهنین (Iron Throne) اند. گفته میشود که بهترین شوالیه های هفت پادشاهی (Seven Kingdoms)، سوگند یاد میکنند تا از پادشاهشان و خانواده سلطنتی تا پای جانشان دفاع کنند، از دستورات پادشاه اطاعت کنند و محرم اسرار او باشند. آنها برای تمام زندگیشان سوگند یاد میکنند و از داشتن زمین، همسر و فرزند منع میشوند.[۱]

ملکه رینیرا تارگرین (Rhaenyra Targaryen) در طی سال های 129-130 و ملکه دنریس تارگرین (Daenerys Targaryen) از سال 300 پس از ورود اگان دارای شکلی دیگر از همین گارد با نام، گارد ملکه (Queensguard)، بودند.

تاریخچه

گارد پادشاهی توسط اگان فاتح (Aegon the Conqueror) تاسیس شد، به عنوان گروهی از محافظان زبده که وظیفه حفاظت از افراد خاندان سلطنتی را به عهده داشته باشند. از نظر تاریخی آنان متشکل از هفت شوالیه اند که برای خدمت در تمام طول عمرشان قسم خورده اند. این افراد تا سرحد مرگ خدمت میکنند و با وجود بالارفتن سن، ناتوانی جسمی یا روانی، در عوض عضو ناتوان برادران قسم خورده او وظایفش را به عهده میگیرند.[۲] در طول زمانی که این اعضا به عنوان یکی از اعضای گارد پادشاه خدمت میکنند، اجازه در اختیار داشتن زمین، پدر شدن، ازدواج یا هرگونه وابستگی دنیوی جزء پادشاه را ندارند. برخی از بزرگترین جنگجویان، فرماندهان جنگی، شمشیرزنان و چهرهای تاریخی معروف در تاریخ وستروس در خدمت گاردپادشاهی بوده اند، از جمله خود اعضای خاندان تارگرین (House Targaryen). تمامی اعضای گارد پادشاهی بایستی قسم شوالیه گری خورده باشند.[۳]

گارد پادشاهی از زمان فتح (The Conquest) پیوسته وجود داشته و تاریخ مداوم آن در کتاب سفید (White Book) ثبت شده است، جلد شدن و نگهداری آن بر عهده فرد رأس گارد پادشاهی است، کسی که به عنوان لرد فرمانده (Lord Commander) شناخته میشود، و این کتاب در اتاق مدوری در «برج شمشیر سفید» (The White Sword Tower) نگهداری میشود، یک برج چهار طبقه ساخته شده در میان یکی از دیوارهای رو به دریای قلعه سرخ (Red Keep) در بارانداز پادشاه (King’s Landing). در کتاب سفید، که رسماً به عنوان «کتاب برادران» (The Book of Brothers) شناخته میشود، هر یک از اعضای گارد دارای یک بخش است که در آن تاریخچه شخصی و گزارشی از اعمالش به ثبت رسیده است. این گارد به خاطر موقعیتش به عنوان محافظ سلطنتی و بسیاری از افراد برجسته ای که عضوی از این گارد بوده اند، باعث شده تا اعضای آن در بسیاری از رویدادهای مهم تاریخ وستروس (Westeros) دخیل بوده باشند.

پس از جنگ غاصب (War of the Usurper)، رابرت براتیون (Robert Baratheon)، پادشاه جدید، تصمیم به ادامه سنت گارد پادشاهی می گیرد. او تا آنجا پیش می رود که به یکی از اعضای گارد پادشاهی ایریس دوم (Arys II)، سر باریستان سلمی (Ser Barristan selmy)، ترفیع مقام می دهد و او را به عنوان لرد فرمانده بر می گزیند. سلمی در مقامش باقی می ماند تا زمانی که در یک حرکت بی سابقه توسط وارث رابرت، جافری (Joffrey)، خلع می شود. پس از خلع سلمی آخرین بازمانده از گارد پادشاهی ایریس دوم دایی جافری، سر جیمی لنیستر (Jaime Lannister)، به مقام لرد فرمانده منصوب می شود. سندور کلگان (Sandor Clegane) برای جایگزینی سر باریستان انتخاب می شود تبدیل به اولین فرد از اعضای گارد می شود که قسم شوالیه گری نخورده است.

انتصاب

مراسم انتصاب یک فرد جدید به عنوان فردی از شمشیر سفیدان می تواند متفاوت باشد. به طور معمول این یک رویداد جدی و رسمی به نظر می آید، که در آن شوالیه زانو میزند و در حضور پادشاه عهد میبندد و سپس ردای سفید گارد پادشاهی را از از سوی دست پادشاه یا لرد فرمانده اش دریافت میکند.[۴][۵] لرد فرمانده فردی با سابقه و توانا است که همیشه از طرف پادشاه منصوب میشود و این تنها قسمت از دخالت پادشاه در این مراسم است.[۶]

تجهیزات و وظیفه هایشان

اعضای گارد پادشاهی ردایی تماماً سفید میپوشند و با خود سپرهای سفید حمل میکنند و در برخی از موارد استثنا ممکن است کمی زینت آلات به لباسشان آویزان کنند یا اینکه بر روی زرههای سفیدشان علائمی را ایجاد کنند.این لباس ساده اما با وقار این باور را بوجود می آورد که نقش آنان این است که دیده بشوند اما تا زمانی که نظرشان خواسته نشده شنیده نشوند. بصیرت و حکمت مهارتهای مهمی است که مانند مهارت رزمی بایستی از آن برخوردار باشند و همچنین از آنان انتظار میرود در تمام اوقات همراه پادشاه یا ملکه باشند و محرم اسرارشان، برنامه هایشان و تمامی جنبه های زندگی شخصیشان باشند.

اعضای گارد پادشاه لباسهای سفید و پر از ظریف کاریهای پیچیده میپوشند که دارای قطعات لعاب دار است، اتصالات زره سینه و دیگر قطعات تماماً از نقره ساخته میشود.[۳][۷] آنان با خود تنها یک سپر سفید ساده و بدون هیچگونه نقش و طرح را که به صورت قائم نگه میدارند حمل میکنند.[۸]

جیمی لنیستر، «شاه کش» (The Kingslayer)، این سنت را شکشت و زره ای با لعاب طلا پوشید همراه با کلاه خودی به مانند سر شیر و سپرش را نیز با تصویر از نشان خاندانش آراست.[۸][۹]

تاریخچه اعضا

لردهای فرمانده

 • پرنس ایمون (Prince Aemon)، که با نام «شوالیه اژدها» (The Dragonknight) او را میشناسیم، در هنگام دفاع از برادرش شاه اگان چهارم (Aegon IV) در یک اقدام ترور توسط دو برادر از خاندان توین (House Toyne) کشته شد.
 • سر هرولد وسترلینگ (Harrold Westerling)، پس از مرگ لرد فرمانده پیشین سر ریام ردواین (Ryam Redwyne) در سال 105 پس از ورود اگان به این مقام رسید و تا زمان مرگش در سال 112 پس از ورود اگان در این جایگاه باقی ماند.[۱۰]
 • سر کریستون کول (Criston Cole)، او را «شاه ساز» (The Kingmaker) می نامند، به ویسریس اول (Viserys I) و اگان دوم (Aegon II) خدمت می کرد،[۱۱] او در مقابل خواسته شاه متوفی تصمیم به تاجگذاری اگان تارگرین دوم گرفت که منجر به شروع جنگ داخلی میان تارگرین ها شد که به عنوان رقص اژدهایان (The Dance of the Dragons) شناخته میشود و همین امر او را به یکی از جنجالی ترین چهره های تاریخ تبدیل کرد.
 • سر رابرت فلاورز (Robert Flowers)، با وجود حرامزاده بودنش تبدیل به یکی از شوالیه های گارد پادشاهی شد و به مقام لرد فرمانده ترفیع یافت. او را با نام «رد رابرت فلاورز» (Red Robert Flowers) می شناسند.[۱۱]

اعضا

 • سرواین (Serwyn)، او را با نام «سرواین سپر آینه ای» (Serwyn of the Mirror Shield) نیز میشناسند، یک قهرمان افسانه ای : در برخی از داستان ها او را به عنوان یکی از اعضای گارد پادشاهی معرفی می کنند اما در حقیقت او در زمان نخستین انسانها (First Men) زندگی می کرد هزاران سال پیش از شوالیه گری و بوجود آمدن گارد پادشاهی.
 • گریت هارت (Greatheart) یکی از اعضای معروف گارد پادشاهی.
 • سر گایلز (Gyles)، شناخته شده با نام «ردا خاکستری» (Greycloak) ،یک خائن.[۱۱]
 • سر اوریول (Orivel) ، «دست باز» (the Open-Handed)، او یک ترسو بود.[۱۱]
 • سر رولند دارک لین (Rolland Darklyn)، او جوانترین عضو گارد پادشاهی تا پیش از جیمی لنیستر بود و تنها یک ساعت پس از پیوستنش به گارد پادشاهی در گذشت.[۱۱] یکی از هفت شوالیه دارک لین (Darklyn)، که در طول یک سال به این رتبه رسید.
 • سر تام کاستاین (Tom Costayne)، او را «تام کاستاین طولانی» (Long Tom Costayne) می نامند، او به مدت 60 سال عضو گارد پادشاهی بود.[۱۱]

گاردپادشاه در دوره ی اینیس تارگرین اول (سال 37-42 پس از ورود اگان)

گاردپادشاه در دوره ی جیهیریس تارگرین اول (سال 48-103 پس از ورود اگان)

 • سر لوکامور استرانگ (Lucamore Strong) ، او را «لوکامور خوش بنیه» (Lucamore the Lusty) صدا می کردند پس از آنکه متوجه شدند او مخفیانه سه همسر اختیار کرده و پدر فرزندان متعددی شده است به دستور شاه جیهیریس اول (Jaehaerys I) توسط باقی اعضا گاردپادشاهی خواجه و سپس به دیوار (The Wall) فرستاده شد.[۱۱]

گاردپادشاه در دوره ی ویسریس تارگرین اول (سال 103-129 پس از ورود اگان)

 • سر هرولد وسترلینگ (Harrold Westerling)، لرد فرمانده، پس از مرگ فرمانده پیشین سر ریام ردواین (Ryam Redwyne) در سال 105 پس از ورود اگان به این مقام رسید و تا زمان مرگش در سال 112 پس از ورود اگان در این جایگاه باقی ماند.[۱۰]
 • سر کریستون کول (Criston Cole)، لرد فرمانده، او در سال 105 پس از ورود اگان به گارد پیوست و در سال 112 پس از ورود اگان به مقام فرماندهی رسید.

گاردپادشاه در دوره رقص اژدهایان (سال 129-131 پس از ورود اگان)

در زمان پادشاهی اگان تارگرین دوم جنگ داخلی ای تحت عنوان رقص اژدهایان شکل گرفت. در طول جنگ، دو فرزند پادشاه ویسریس اول، اگان تارگرین دوم پسر بزرگ او و رینیرا تارگرین فرزند بزرگتر او و ولیعهدش، مدعی تاج و تخت وستروس شدند.

گاردپادشاهیِ اگان تارگرین دوم

 • سر کریستون کول (Criston Cole)، او را «شاه ساز» (The Kingmaker) می نامند، به ویسریس اول (Viserys I) و اگان دوم (Aegon II) خدمت می کرد،[۱۱] او در مقابل خواسته شاه متوفی تصمیم به تاجگذاری اگان تارگرین دوم گرفت که منجر به شروع جنگ داخلی میان تارگرین ها شد که به عنوان رقص اژدهایان (The Dance of the Dragons) شناخته میشود و همین امر او را به یکی از جنجالی ترین چهره های تاریخ تبدیل کرده است.

گاردپادشاهیِ رینیرا تارگرین که با نام گارد ملکه شناخته می شدند

گاردپادشاه در دوره پادشاه دیرون تارگرین اول (سال 157-161 پس از ورود اگان)

 • پرنس ایمون (Prince Aemon)، لرد فرمانده، که با نام «شوالیه اژدها» (The Dragonknight) او را میشناسیم. او در فتح دورن (Conquest of Dorne) شرکت داشت و پس از شکست فتح در طی قیام دورنیش ها در سال 161 پس از ورود اگان به اسارت در آمد.

گاردپادشاه در دوره پادشاه بیلور تارگرین اول (سال 161-171 پس از ورود اگان)

 • پرنس ایمون (Prince Aemon)، لرد فرمانده، که با نام «شوالیه اژدها» (The Dragonknight) او را میشناسیم. او توسط پادشاه بیلور تارگرین اول (Baelor I Targaryen) از اسارت آزاد شد.

گاردپادشاه در دوره پادشاه ویسریس تارگرین دوم (سال 171-172 پس از ورود اگان)

 • پرنس ایمون (Prince Aemon)، لرد فرمانده، که با نام «شوالیه اژدها»(The Dragonknight) او را میشناسیم.

گاردپادشاه در دوره پادشاه اگان تارگرین چهارم (سال 172-184 پس از ورود اگان)

 • پرنس ایمون (Prince Aemon)، لرد فرمانده، که با نام «شوالیه اژدها» (The Dragonknight) او را میشناسیم. او در هنگام دفاع از برادرش شاه اگان چهارم (Aegon IV) در یک اقدام به ترور توسط دو برادر از خاندان توین (House Toyne) کشته شد.
 • سر ترنس توین (Terrence Toyne)، او به علت داشتن رابطه با معشوقه پادشاه اگان چهارم (Aegon IV) اعدام شد .[۱۱] اعدام او منجر به یک اقدام به ترور ناموفق توسط دو برادرش شد که نتیجه آن مرگ پرنس ایمون (Prince Aemon) بود.

گاردپادشاه در دوره پادشاه دیرون تارگرین دوم (سال 184-209 پس از ورود اگان)

گاردپادشاه در دوره پادشاه ایریس تارگرین اول (سال 209-221 پس از ورود اگان)

گاردپادشاه در دوره پادشاه اگان تارگرین پنجم (سال 233-259 پس از ورود اگان)

گاردپادشاه در دوره پادشاه جیهیریس تارگرین دوم (سال 259-262 پس از ورود اگان)

 • سر باریستان سلمی (Barristan Selmy)، او در سن 23 سالگی به گاردپادشاهی پیوست، حدود سال 260 یا سال 261 پس از ورود اگان.

گاردپادشاه در دوره پادشاه ایریس تارگرین دوم (سال 262-283 پس از ورود اگان)

 • لرد فرمانده سر جرالد های تاور (Gerold Hightower)، «بوفالو سفید» (The White Bull)، او در سال 283 پس از ورود اگان در پای برج شادی (The Tower of Joy) کشته شد.
 • سر اوسول ونت (Oswell Whent)، او را به خاطر پتک تیره اش (Dark humor) میشناسند، او در سال 283 پس از ورود اگان در پای برج شادی (The Tower of Joy) کشته شد.
 • سر آرتور داین (Arthur Dayne) ، «شمشیر صبح» (The Sword of the Morning)، مرگبار ترین فرد گارد پادشاهی در زمان خودش. او در سال 283 پس از ورود اگان به دست ادارد استارک (Eddard Stark) در پای برج شادی (The Tower of Joy) کشته شد.

اعضای اخیر

گاردپادشاه دوره پادشاه رابرت براتیون (سال ۲۸۳-۲۹۸ پس از ورود اگان)

از چپ به راست:جیمی لنیستر، پرستون گرین فیلد، مندون مور، باریستان سلمی، مرین ترانت، بروس بلانت و ایریس اوکهارت

لازم به ذکر است که پس از جنگ ، شاه رابرت در موقعیتی قرار گرفت که نه یکی بلکه وجود پنج جای خالی رادر گاردپادشاهی اش احساس میکرد . این انتصابات تبدیل به جریان سیاسی پر هیاهویی شد که توسط ملکه سرسی لنیستر (Queen Cersei Lannister) صورت گرفت ، و منجر شد که افراد منتصب شده از منزلت پایینی در تاریخ گاردپادشاهی قرار برخوردار بشوند . در ادامه ، ورود جیمی لنیستر (Jaime Lannister) به میان این افراد با وجود خیانت به شاه ایریس دوم موجب مخالفت بسیاری از افراد خارج از ، حلقه دوستان خاندان لنیستر (House Lannister) ، با این انتصاب شد.

یک سپر کاغذی[۸]

واریس در وصف گاردپادشاه

از میان این هفت نفر، تنها سر باریستان سلمی از فولاد واقعی ساخته شده[۸]

واریس در وصف گاردپادشاه

گاردپادشاه در دوره پادشاه جافری براتیون اول (سال 298-300 پس از ورود اگان)

زیر نظر جافری اول

گارد پادشاهی پس از مرگ شاه رابرت وارد دوره بحث برانگیز تری شد. شاه جافری (Joffrey) لرد فرمانده ، باریستان سلمی (Barristan Selmy)، را از مقامش خلع کرد کاری پیش از آن در تاریخ گاردپادشاهی انجام نشده بود. در این دوره همچنین شاهد انتصاب یکی از محافظین بیرحم و تدهین نشده خاندان لنیستر ، سندور کلگان (Sandor Clegane)، به عنوان یکی از اعضای گاردپادشاهی بودیم. این تغییرات در گاردپادشاهی شامل انتصاب وفاداران خاندان لنیستر و همچنین سر لوراس تایرل (Loras Tyrell) از خاندان تایرل (House Tyrell) ، متحد خاندان لنیستر در جنگ پنج پادشاه، میتواند به عنوان تلاش برای انتصابات سیاسی در راستای تحکیم قدرت لنیسترها به نظر بیاید.

 • سندور کلگان (Sandor Clegane) ، پس از خلع باریستان سلمی به عنوان یکی از اعضای ردا سفید منصوب شد.در نبرد بلک واتر (The Battle of the Blackwater) سندور شجاعانه جنگید اما سرانجام تسلیم ترس خود از آتش شد و نبرد را ترک کرد.قابل ذکر است، سندور زمانی به مقام ردا سفید منصوب شد که هنوز در مراسم انتصاب شوالیه تدهین نشده بود.
 • سر بروس بلانت (Boros Blount) به خاطر تسلیم فرد تحت حفاظتش ، پرنس تامن (Prince Tommen)، به داییش تیریون لنیستر (Tyrion Lannister) اخراج شد.بعد ها به خاطر اینکه هیچ آسیبی به پرنس تامن وارد نشده بود ، پس از اینکه سندور خدمتش را ترک کرد به دستور تایوین لنیستر (Tywin Lannister) دوباره به سر پستش بازگشت.


منابع