وستروس

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
محل وستروس در نقشه جهان
نقشه وستروس با مرزهای داخلی

وستروس (Westeros) یکی از چهار قاره در جهان شناخته شده (known world) است، دیگر قارها ایسوس (Essos) ، سوترویس (Sothoryos) و آلتوس(Ulthos) می باشند. وستروس توسط یک نهاد سیاسی شناخته شده به عنوان هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) رهبری می شود.این در حالی است که در دور دست در آنسوی دیوار( beyond the Wall) مردم آزاد ( free folk) زندگی می کنند.نزدیک ترین کشورهای خارجی به وستروس،مجموعه از شهرهای مستقل در سراسر دریای باریک (across the narrow sea) که در غرب ایسوس واقع شده است و همچنین قسمت جنوبی وستروس با جزایر تابستان (Summer Islands) همسایه است.

جغرافیا

همچنین نگاه کنید به: هفت پادشاهی
نقشه نقشه توپوگرافی توسط Tear ©

وستروس یک قاره طولانی و نسبتا باریک است ، اراضی وستروس در دورن(Dorne) در نقطه جنوبی گسترش پیدا می کنند و همچنین در شمال در سرزمین های همیشه زمستان (Lands of Always Winter) مقدار زیادی زمین ناشناخته باقی مانده است، به دلیل دمای بسیار پایین آن قسمت از وستروس همیشه سرد است و ساکنانش همیشه حالت خصمانه نسبت به همه دیگر دارند و آنها با عنوان وحشی ها (wildlings) شناخته می شوند ، به نظر می رسد هیچ مقیاسی در نقشه یا در کتاب جرج آر.آر. مارتین وجود ندارد که عرض دیوار را محاسبه کند ، اگر چه به نظر میرسد دیوار بین صد مایل تا سیصد مایل عرض داشته باشد.این قاره در حدود 3000 مایل از شمال به جنوب و در حدود 900 مایل در وسیع ترین حالت از شرق به غرب کشیده شده است.

مرزهای ساحل شرقی وستروس با دریای باریک ؛ آب های نهفته در قاره شرقی ایسوس (Essos) و زنجیره ای از جزایر به عنوان استپ استونز (Stepstones) هم مرز است. در جنوب آن دریای تابستان (Summer Sea) واقع شده است و در درون آن جزایر تابستان (Summer Islands) قرار گرفته است.

سرزمین های شمالی وستروس تراکم جمعیت کمتری نسبت به سرزمین های جنوبی دارند.پنج شهر بزرگ وستروس از نظر جمعیت : بارانداز پادشاه (King's Landing) ، اولد تاون (Oldtown) ، لنیسپورت (Lannisport) ، گال تاون (Gulltown) و وایت هاربر (White Harbor).

وستروس به چندین پادشاه مستقل قبل از جنگ فتح(War of Conquest) تقسیم شده است.پس از این جنگ و ادغام نهایی دورن(Dorne) است که تمام مناطق جنوب تا به دیوار تحت حاکمیت خاندان تارگرین (House Targaryen ) در می آید و به عنوان هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) شناخته شده متحد می شوند.

آنسوی دیوار

همچنین نگاه کنید به: آنسوی دیوار

منطقه شمالی وستروس است، این مطقه از دیوار (Wall) تا سرزمین های فراتر از نقشه شناخته شده ادامه دارد ، در نقشه به عنوان سرزمین های همیشه زمستان (Lands of Always Winter) شناخته می شود.در اکثر موارد توسط جنگل های خالی از سکنه پوشش داده شده و متشکل از تعداد زیادی دریاچه و رودخانه است و پناهگاه تعداد زیادی از جانوران عجیب و غریب که در میان کوه های فراست فنگز (Frostfangs) است.در آنسوی دیوار آب و هوای بسیار سختی وجود دارد ، به طوری که تنها تعداد کمی جمعیت در روستاهای کوچک در زمین های وحشی و نامعلوم زندگی می کنند.

شمال

همچنین نگاه کنید به: شمال

شمال بسیار وسیع است، بزرگترین قلمروی هفت پادشاهی با مساحتی که تقریبا با مجموع مساحت تمام شش پادشاهی دیگر روی هم برابر است.کم جمعیت ، با بیابانهای وسیع، جنگل های متعددی، تپه های پوشیده از کاج و کوههای پوشیده از برف ، یکی از پنج شهر اصلی وستروس وایت هاربر (White Harbor) در شمال قرار گرفته است .آب و هوای شمال سرد و خشن است در طول زمستان ها و حتی گاهی اوقات در تابستان در آنجا برف می بارد.مرز شمالی آن درهدیه (Gift) در اختیار نگهبان شب(Night's Watch) است و دیوار در آنجا واقع شده است.مرز جنوبی در امتداد نک (The neck) نفهته است که آن را از پادشاهی جنوب جدا می کند.محدود منطقه ای شمال با وجود مانعی چون باتلاق ها و مرداب های غیر قابل گذر نک در جنوب ؛ باریکی این ناحیه و دشواری عبور از آن، نک را تبدیل به مرزی طبیعی برای شمال کرده است. این منطقه توسط خاندان استارک (House Stark) از وینترفل (Winterfell) اول با نام پادشاهان شمال و سپس با عنوان اربابان به مدت هزاران سال اداره شده است.این منطقه سردتر و بسیار کم جمعیت تر از جنوب وستروس است.بسیاری از ساکنان این منطقه هنوز بر خدایان قدیم (Old Gods) باور دارند ، اما برخی ، عمدتا در اطراف وایت هاربر (White Harbor) بر مذهب هفت (Faith of the Seven) اعتقاد دارند.حرمزادگان در شمال با نام خانوادگی اسنو (Snow) شناخته می شوند.

جزایر آهن

همچنین نگاه کنید به: جزایر آهن

جزاير آهن، يک مجمع الجزاير در خلیج مردان آهن(Ironman's Bay) است که در غرب وستروس، غرب سرزمین های رودخانه(Riverlands)، شمال غرب سرزمین های غربی(Westerlands)، و جنوب شمال(North) قرار گرفته است. هفت جزيره اصلی آن پایک، ویک بزرگ(Great WyK)، ویک قديم(Old Wyk)، هارلا(Harlaw)، بلک تاید(Blacktyde)، و ارکمونت(Orkmont) هستند. نور تنها(Lonly Light)، که در فاصله هشت روز کشتی رانی در شمال غرب ويک بزرگ قرار دارد، دورترين جزيره است. معادن مختلف از جمله آهن و سرب ، در آنجا وجود دارد.ساکنان این جزایر در وستروس با نام مردمان آهن شناخته می شوند و در میان خود به عنوان آهن زاده (Ironborn).جزایر آهن کوچکترين و کم جمعيت ترين منطقه از مناطق هفت پادشاهی است. جزایر آهن توسط خاندان گریجوی(House Greyjoy) از پیک (Pyke) اداره می شود.خط حکومت مردان اهن پس از هارن سیاه (Harren the Black) در طی جنگ فتح به پایان می رسد.قبل از اگان فاتح مردان آهن بیشتر بر سرزمین رودخانه و عمده ای از سواحل غربی وستروس حکومت می کرده اند.مردان اهن مردان دریا هستند و در برتری نیروی دریایی خود بی همتا هستند.مذهب هفت(Faith of Seven) اندالها(Andal) و خدایان قدیم(Old Gods)، طرفداران چندانی در ميان آهنزادگان ندارند، در حالی که از خدای مغروق(Drowned God) خودشان تبعيت می کنند.حرمزادگان در جزایر اهن به نام خانوادگی پیک (Pyke) شناخته می شوند.

سرزمین های رودخانه

همچنین نگاه کنید به: سرزمین های رودخانه

سرزمین رودخانه (The Riverlands) منطقه حاصلخیز بین فورکز (forks) و ترایدنت (Trident).سرزمین رودخانه دامنه قلمرو تالی ها (Tullys) از ریوران(Riverrun) است.در طول زمان جنگ فتح ، سرزمین رودخانه توسط خاندان هوار (House Hoar) از زیر حکومت جزایر آهن خارج شد ، در واقع تالی ها هرگز پادشاهان سرزمین رودخانه نبودن ، اما ریولرد در طی شورش هارن سیاه او را به نفع اگان فاتح ترک کرد.حرامزاده گان در سرزمین رودخانه با نام خانوادگی ریورز (Rivers) شناخته می شوند.

دره ارن

همچنین نگاه کنید به: دره ارن

دره نهفته است در شرق سرزمین رودخانه (The Riverlands) قرار گرفته است ، تقریبا به طور کامل توسط کوهستان ماه (Mountains of the Moon) احاطه شده است.در این رشته کوه گسترده مردم در بین دره و یا در امتداد ساحل زندگی می کنند.دره تحت حکومت خاندان ارن (House Arryn) اداره می شود، یکی از قدیمی ترین خطوط اشراف اندال هستند ، قبلا آنها را با نام شاه کوه و دره (King of Mountain and Vale) می شناختند.مقر آنها ،ایری(Eyrie) ، قلعه‌ای در بالاترین نقطه‌ی کوه ، کاملا غیر نفوذ می باشد. تنها راه برای بالا رفتن یک راه غیر قابل عبور است.به دلیل زمستان های سخته دره ، تنها مسافرت در فصول خاصی امکان پذیر می باشد. قبایل کوه نشین (mountain clans) سرکش حتی سفر را بیشتر خطرناک می کند.حرامزاده های در دره با نام خانوادگی استون (Stone) شناخته می شوند.

سرزمین های غربی

همچنین نگاه کنید به: سرزمین های غربی

سرزمین های غربی (Westerlands) از غرب با سرزمین های رودخانه و از شمال با ریچ (Reach) هم مرز است.منطقه‌ی غرب کوچک است ، اما یکی از غنی ترین معادن طلا و نقره در آن قرار گرفته است.سرزمین های غربی توسط خاندان لنیستر (House Lannister) از کسترلی راک (Casterly Rock) اداره می شود ، قبلا به عنوان پادشاهان صخره (Kings of the Rock) شناخته می شدند.ساکنان این منطقه اغلب به عنوان "مردمان غرب " شناخته می شوند.لنیسپورت (Lannisport) بزرگترین قلعه حتی نسبت به کسترلی راک(Casterly Rock) است ، لنیسپورت یکی از بندرگاه های بزرگ هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) و یکی از بزرگترین شهرها در سرزمین های غربی (Westerlands) است.حرامزادگان در سرزمین های غربی به نام خانوادگی هیل (Hill) شناخته می شوند.

سرزمین های تاج

همچنین نگاه کنید به: سرزمین های تاج

سرزمین های تاج سرزمینی که به طور مستقیم توسط پادشاه تخت آهنین اداره می شود.این سرزمین قسمت های شمال بار انداز پادشاهی و مناطق اطرف آن از جمله شهرها راسبی (Rosby) و در شمال کرکلا پوینت (Crackclaw Point) و چندین جزیره در دریایی باریک ، از جمله دراگون استون (Dragonstone) را در بر میگیرد.سرزمین های تاج از جنوب با دره (Vale) در شرق سرزمین های غربی،و از شمال با ریچ و سرزمین های طوفان در ارتباط است.حرامزاده گان در سرزمین های تاج به نام خانوادگی واترز (Waters) شناخته می شوند.

ریچ

همچنین نگاه کنید به: ریچ

ریچ یکی از بزرگترین قسمت های قاره ی وستروس بعد از شمال است . ریچ جزء مناطق بزرگ هفت پادشاهی (Seven kingdoms) است و به عنوان حاصلخیز ترین منطقه وستروس شناخته می شود. ریچ همچنین پرجمعیت ترین منطقه وستروس است. ریچ را تایرل های (Tyrells) های گاردن (Highgarden) اداره می کنند. قبل از فتوحات اگان به نام پادشاهی ریچ شناخته می شده است خاندان گاردنر (House Gardener) بنیان گذار خاندان تریل می باشد.پس از انکه آخرین گاردنر (last Gardener) در دشت آتش (Field of Fire) کشته شد ، تایرل های های گاردن خود را به اگان تسلیم کردن و نسبت به کارشون امتیاز حکومت بر ریچ را گرفتن.مردان تایرل اغلب اوقات با درونی ها در جنوب در حال مبارزه هستن.مرز بین این دو کشور را سرحدهای دورن (Dornish Marches) میشناسند ، منطقه شمالی . پرجمعیت ریچ توسط لرد های پرچم دار تایرل پوشش داده می شود.برجسته ترین شهر در ریچ اولد تاون (Oldtown) است.پرجمعیت ترین شهر ریچ و قدیمی ترین شهر وستروس اولد تاون است. اولد تاون خانه ی سیتادل (Citadel) اساتید (Maester) و مسند سابق مذهب هفت (Faith of the Seven) است. حرامزادگان ریچ به نام خانوادگی فلوورز (Flowers) شناخته می شوند.

سرزمین های طوفان

همچنین نگاه کنید به: سرزمین های طوفان

سرزمین های طوفان در جنوب بارانداز پادشاه (King's Landing) واقع است. در غرب با ریچ (Reach) در جنوب با دریای دورن (Sea of Dorne) و در شرق با خلیج کشتی شکن (Shipbreaker Bay) هم مرز است. سرزمین های طوفان که از کوچکترین قلمروهای وستروس است سرزمین کوهستان های سخت، سواحل سنگی و جنگل های سبز است، جنگل هایی از جمله جنگل شاهی (Kingswood) و رینوود (Rainwood) که در کیپ رث (Cape Wrath) واقع است.

قبل از فتح اگان توسط پادشاهان طوفان (Storm Kings) اداره می شد، پس از آن توسط حرمزداگان تارگرین ها ، براتیون ها (Baratheons) اداره شده است.در داخل این منطقه سرحدهای دورن (Dornish Marches) قرار گرفته است ، که قبل ها توسط پادشاهان طوفان فتح شده و توسط لرد های خاندان کارون مرزبانی می شود . سر حد میدان مشترک درگیریهای بین سرزمین های طوفان ، ریچ و دورن از قرن‌های گذشته ، تا زمان پیوست دورن به هفت پادشاهی بوده است.حرامزادگان این سرزمین نام خانوادگی استورم (Storm) را دارند.

دورن

همچنین نگاه کنید به: دورن

دورن منطقه جنوبی وستروس ، کوهستان سرخ (Red Mountains) و سرحدهای دورن (Dornish Marches) وامتداد ساحل جنوبی قاره را در برگرفته است.داغ ترین پادشاهی در وستروس است و ویژگی های بیابانی تنها در این قاره دیده می شود.دورنی ها به خونگرمی و شهوت رانی جنسی مشهورند.فرهنگ دورنی ها اصالتی آندالی (Andal) دارد، اما شدیدا تحت تاثیر مهاجرت انبوه مردم روینی (Rhoynish) که در طی تجاوز روینار (Rhoynar Invasion) در دورن مستقر شدند، که هم از نظر فرهنگی و از نظر قومی متفاوت است.از نظر مواد غذایی ، ظاهر و معماری بسیار شبیه به فرهنگ های مدیترانه از جمله یونان و ترکیه و بیش از آن احساس پادشاهان اورپایی غربی را در خود دارند.آنها بسیار از اداب و رسوم روینی ها را اتخاذ کرده اند نیز ، از جمله برابری نژادی. دورن تنها پادشاهی در وستروس بود که توانست در برابر اگان فاتح با موفقیت مقاومت کند.آنها یک قرن پس از تهاجم تارگرین ها توسط یک ازدواج به هفت پادشاهی پیوستن.این دستاورد اجازه داد تا دورن به اندازه کمی از استقلال خود را حفظ کند.لردان حاکم بر دورن خاندان مارتل (House Martell) هنوز خود را به سبک "شاهزاده" و "شاهزاده" در مد روینی نام گذاری می کنند.حرامزادگان این سرزمین نام خانوادگی سند (Sand) را دارند.

فصل ها و آب و هوا

آب و هوای وستروس از زمستان های سرد و سخت در شمال و زمین های بایر و یخ زده‌ی سرزمین های همیشه زمستان (Lands of Always Winter) تا آب و هوای بیابانی خشک در دورترین نقطه‌ی جنوب.

وستروس و ایسوس (Essos) داری فصل های مختلف در بازهای زمانی طولانی و بلند هستند به طوری که بعضی اوقات یک فصل بیشتر از چند سال به طول می انجامد ، هیچ روش محاسبه ای دقیق برای محاسبه کردن دقیق زمان فصل ها وجود ندارد.تعداد زیادی از استادن و محققان هفت پادشاهی سعی بر این دارند تا با تحقیق خود شروع و پایان فصل ها را برای ذخیره و نگه داری مواد غذایی ؛ تعیین کنند ولی هیچ گاه نتوانستد به سطح دقیقی از پیش بینی برسند.زیرا ماهیت تغییر فصل ها تصادفی است.

در کتاب بازی تاج و تخت در وستروس تابستان غیر منتظره و طولانی به مدت نه سال در حال سپری شدن است ، ترس از این است که زمستان هم به همان اندازه طولانی و سخت باشد. پایان تابستان طولانی در آغاز ضیافتی با کلاغ ها ، با ورود کلاغ سفید به خانه ی سیتادل اعلام می شود.طبق اعلام رسمی زمستان در انتهای رقص با اژدهایان آغاز می شود.

زمستان بدان معنی نیست که طول روزها کوتاه تر می باشد.جورج آر.آر مارتین اعلام کرده است که توضیحی برای آب و هوای غیر معمول در جهان در طبیعت جادویی آن نهفته و در پایان این مجموعه نشان داده خواهد شد.

آخرین فصل های ثبت شده

 • سال 209 پس از ورود اگان - بهار (بهار بیماری بزرگ)، پس از آن طاعون و خشکسالی دو سال ادامه دارد.
 • سال 209 پس از ورود اگان - پاییز.
 • سال 211-228 پس از ورود اگان - پاییز میکار ، به طور ناگهانی پاییز به اتمام میرسد و یک زمستان سخت و خشن شروع می شود.[۱]
 • سال 254 پس از ورود اگان - زمستان.
 • سال 273 پس از ورود اگان - سه سال زمستان.
 • سال 288-298 پس از ورود اگان - تابستان طولانی.
 • سال 301 پس از ورود اگان - آغاز زمستان.

زیست شناسی و انسان شناسی

 • انسان - به نظر می رسد عمدتا معادل همان انسان بر روی زمین باشند، اگر چه برخی دارای تفاوت های قابل توجهی هستنذ.خاندان های اشرافی تمایل به قرار دادن یک اشتراک ویژه خانوادگی در بین خود هستند به طور مثال : لنیستر ها به نظر می رسد به مدت صدها سال است که مو بور می باشند.برخی از ویژگی های فیزیکی در جهان ما غیر معمولند به عنوان مثال : تارگرین ها داری موهای نقره ای و چشمان بنفش ، در حالی است که گیسکاری (Ghiscari)اغلب فرزندان داری مو قرمز یا مشکی هستن.همچنین انسان ها در وسترس اغلب بلند قامت هستن انتظار می رود در تمدن قرون وسطایی وستروس : بسیاری از مردان بیشتر از شش فوت قد و مردان غیر طبیعی بین هفت فوت یا بلندتر باشند.بومیان وستروس بیشتر دارای ویژگی های عمدتا اروپایی هستند ، با تغییرات منطقه ای . بومیان مناطقی چون جزایر تابستان و قاره ستوریس دارای ویژگی های عمدتا آفریقایی است.بومیان سایر مناطق دیگر داری شباهات با سایر بومی های مناطق جهان است.
 • غول - انسان نماهای بزرگ و پشمالو با هوش پایین تر از انسان ها، با ریختی به شباهت به میمون دو پا. گونه غول ها در سرزمین های شمالی و فراتر از دیوار یافت می شوند.آنها در جنگ ها سوار بر ماموت ها قدرت عمل بیشتری را دارا هستند.آنها به زبان قدیمی نخستین انسانها صحبت می کنند.
 • فرزندان جنگل - گاهی به اختصار آنان را «فرزندان» می‌خوانند . کسی بطور قطع نمی‌داند منشاء آنها از کجا بوده اما حدس زده می‌شود که از ساکنان بومی وستروس باشند و البته برخی نیز معتقد به این هستند که آنها از قاره شرقی به آنجا کوچ کرده‌اند. گفته می‌شود آنها نژادی از موجودات جادویی و بسیار شبیه به انسان بوده اند . تا قبل از ورود نخستین انسانها (First Men) در عصر طلوع (Dawn Age) بیش از 12000 سال پیش ، فرزندان حاکمان مطلق وستروس بودند . غول‌ها آنها را «مردم فسقلی» خطاب می‌کنند . آنان در زبانشان که به "زبان حقیقی" (True Tongue) معروف است ، خود را «کسانی که نغمه‌های زمین را می‌سرایند» می‌نامند.ایشان از اُبسیدن (Obsidian) یا همان شیشه اژدها (Dragonglass) و تیر و کمان در نبرد استفاده می‌کردند و علاوه بر آن مجهز به جادوهای قدرتمندی بودند .
 • آدرها - نژاد مرموز و ظاهرا بدخواه از موجودات فراتر از دیوار.آنها تنها در شب ها دیده می شوند ، و سرمای غیر طبیعی را با خود می کشند. بلند و لاغر با گوشتی به رنگ پریدگی شیر و چشمانی آبی، عمیق تر و آبی تر از چشمان انسان، سوزاننده مثل یخ و به درخشندگی و سردی ستارگان آبی ظاهر شدند.وایت ها (Wights) انسان ها یا موجودات مرده ای هستند که توسط آدرها و ظاهرا وقتی که سرمایی که با آنهاست، لمسشان کند، برمی خیزند. آنها بنده ی آدرها هستند. کسانی که در نبرد با آدرها می میرند، باید سوزانده شوند، وگرنه مرده به شکل بنده ی آنها دوباره برمی خیزد. آنها زرهی صیقلی می پوشند که با هر قدم رنگش عوض می شود؛ تقریبا شبیه زره پنهانی که یکبار گفته شد فرزندان جنگل (Children of the Forest) می پوشیده اند. آدرها شمشیرزنانی ممتازند و از شمشیرهای نازک کریستالی استفاده می کنند که گفته می شود آنقدر سردند که هر جسمی را که با آن ها در تماس باشد، خرد می کنند، از جمله تیغه های فولادی که نگهبانان شب در خدمت دارند.آدرها تعدادی نقطه ضعف شناخته شده دارند که در متون کهن ثبت شده است. نخست ابسیدین است که شیشه اژدها (Dragonglass) یا «آتش منجمد» نیز گفته می شود.

حیوانات

همچنین نگاه کنید به: مقاله در خصوص حیوانات
 • گاو وحشی - گاو وحشی (آروکس) نوعی گاو بزرگ وحشی است که در دنیای واقعی تا قرن هفدهم وجود داشت. گفته شده که آنها در اغلب مناطق وستروس (Westeros) وجود داشتند اما به واسطه ی شکار و اهلی سازی، مناطقی که در حال حاضر آنها را می توان در وحش یافت، محدود شده است.
 • دایرولف - دایرولف خویشاوند نزدیک گرگ، اما بزرگتر و قویتر است. دایرولفی خاکستری در زمینه ی سفید پرچم خاندان استارک (House Stark) است.آنها هرگز در جنوب دیوار دیده نشده اند.
 • مارمولک-شیر - مارمولک–شیر خزنده ای (Reptile) بومی باتلاق های نک (the Neck) است. آنها تا حدی به کنده های غوطه ور که هنوز روی آب شناورند، شباهت دارند. آنها در آب، در جریان های کند و مرداب های عمیق زندگی می کنند و دندان هایی شبیه خنجر دارند.
 • ماموت - ظاهرا ماموت ها تنها جانوران پوست کلفت در وستروس (Westeros) هستند. آنها شبیه ماموت های عظیم الجثه ی پلیستوسن (Pleistocene megafauna mammoths) دنیای واقعی اند و در نقاط دوردست شمالی آن سوی دیوار (Beyond the Wall) و ایبن (Ibben) ساکن هستند.

حیوانات دیگر نیز وجود دارد که هیچ شباهاتی به حیوانات معاصر ندارد و هیچ معادلی ندارد.

 • کراکن - کراکن هیولایی دریایی به شکل ماهی مرکبی غول آساست که گفته می شود می تواند کشتی های صید نهنگ را پایین بکشد. کراکنی طلایی نشان خاندان گریجوی (House Grayjoy) می باشد. آنها بیشتر افسانه تلقی می شوند.
 • زاغ - گونه ای از پرندگان بزرگ پر سیاه بومی وستروس هستند. شبیه زاغ های معمول (common ravens) زمین اند، فقط قویتر و با غریزه ی خانگی بهتری هستند. زاغ ها برای انتقال پیغام (carry messages) بین قلعه ها و شهرها استفاده می شوند.استاد هر قلعه معمولا از دسته زاغ های خودش مراقبت می کند. استادان (Maesters) گونه ای زاغ سفید (White Ravens) بزرگ در سیتادل (Citadel) پرورش می دهند که گفته می شود باهوش ترند و برای مشخص کردن تغییر فصل فرستاده می شوند.
 • مانتیکور - مانتیکور موجودی افسانه ای با سر انسان، بدن شیر و دم عقرب است. آنها نیش سمی است که انسان رو کشنده است. مانتیکور احتمالا در سراسر دریای باریک است.
 • اژدها - وحشی، موجودات جادویی، اژدهایان موجودات وستروس نیستند، اما توسط تارگرین به این قاره آورده شدند.در صد سال گذشته تصور می شد که توسط مردم وستروس منقرض شده باشند.
 • گربه سایه - گربه های بزرگ درنده با پوست سیاه و سفید راه راه که به نظر میرسد بومی مناطق کوهستانی باشد. پوست آنها با ارزش است.
 • گوراسب - گوراسب حیوان اسب مانند راه راه سیاه و سفیدی احتمالا از قاره شرقی ایسوس (Essos) است. به عنوان مانت توسط برخی خارجی ها در وستروس مورد استفاده قرار گرفت.
 • تک شاخ - تک شاخ ها حیوانات بزرگ بز مانند با یک شاخ بلند روی سرشان هستند.

تاریخ

همچنین نگاه کنید به: تاریخ نگار وقایع مهم

منابع و یاداشت ها

این صفحه با استفاده از محتوای ویکپیدیا انگلیسی گردآوری شده است.پیچ اصلی Westeros. فهرست نویسندگان را میتوانید در تاریخچه ببنید.