زاغ

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
Raven.jpg
زاغی پیغامی را حمل می کند (سریال تلویزیونی)

زاغ ها گونه ای از پرندگان بزرگ پر سیاه بومی وستروس هستند. شبیه زاغ های معمول (common ravens) زمین اند، فقط قویتر و با غریزه ی خانگی بهتری هستند. زاغ ها برای انتقال پیغام (carry messages) بین قلعه ها و شهرها استفاده می شوند. درحالی که قمری ها و کبوترها هم می توانند برای انتقال پیام تربیت شوند، زاغ ها پروازگرانی بهتر، بزرگتر، نترس تر و بسیار باهوش ترند و بهتر می توانند از خودشان در برابر بازها دفاع کنند.

استاد هر قلعه معمولا از دسته زاغ های خودش مراقبت می کند. استادان (Maesters) گونه ای زاغ سفید (White Ravens) بزرگ در سیتادل (Citadel) پرورش می دهند که گفته می شود باهوش ترند و برای مشخص کردن تغییر فصل فرستاده می شوند. زاغ ها گاهی مانند طوطی حرف های انسان را تقلید می کنند. زاغ ها می توانند به زبان راستین (True Tongue) صحبت کنند، زبان فرزندان جنگل (Children of the Forest)، زبانی که هیچ انسانی نمی تواند به آن سخن گوید.

اینکه چطور زاغ پیغام را می رساند اینطور استدلال می شود که بیشتر زاغ ها برای پرواز به قلعه ی خاصی تربیت می شوند. تعداد کمی می توانند برای پرواز بین دو قلعه آموزش ببینند. چنین پرندگانی خیلی خوب پاداش می گیرند. در مواقع بسیار خاصی، یک زاغ می تواند نام سه یا چهار و یا حتی پنج قلعه را یاد بگیرد و با فرمان به هر کدام پرواز کند. پرنده ای چنان زیرک تنها یکبار در هزار سال می آید.[۱] در جنگل خدایان (godswood) در ریون تری هال (تالار درخت زاغ) (Raventhree Hall) در دره ی بلک وود (Blackwood Vale)، ویروود (Weirwood) باستانی و مرده ی غول پیکری وجود دارد. هزاران سال است که عصرهنگام، موقع غروب هزاران زاغ می آیند و تمام شب روی درخت می نشینند.[۲]

فرزندان جنگل به نخستین انسانها (First Men) یاد دادند که از زاغ ها برای برقراری ارتباط در مسافت های طولانی استفاده کنند. فرزندان غیبگوی سبز (Greenseers) می توانند جلدشان را عوض کنند و از طریق پرندگان حرف بزنند.[۳]

جور مورمونت (Joer Mormont)، فرمانده ی کل نگهبانان شب (Lord Commander of the Night’s Watch) یک زاغ دست آموز (Pet Raven) داشت که حرف می زد.

منبع و یادداشت ها

  1. بادهای زمستان، فصل نمونه ای از تیان، در 28 دسامبر 2011 در وبسایت جرج مارتین در دسترس قرار گرفت.
  2. رقصی با اژدهایان، فصل 48، جیمی.
  3. رقصی با اژدهایان، فصل 34، برن.