گوراسب

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
نیمرخ سر یک گوراسب - اثر MalinaIthil

گوراسب حیوان اسب مانند راه راه سیاه و سفیدی احتمالا از قاره شرقی ایسوس (Essos) است.[۱] آنها تندخو توصیف شده اند.[۲]

پیرامون آن

گوراسب در دشت های جوگوس نهایی (Plains of the Jogos Nhai) رشد می کند. تا به اینجا هیچ اشاره ای از اینکه کسی در کالاسار (Khalasar) سوار بر یک گوراسب باشد، نشده است. در کارث (Qarth) زوجی از جوگوس نهایی هدیه ای به دنریس تارگرین (Daenerys Targaryen) دادند که او به شکل یکی از آن گوراسب های«شان»[۲] توصیف کرد که ممکن است به این معنی باشد که مردم جوگوس نهایی (Jogos Nhai) با گوراسب تداعی می شوند، همان طور که دوتراک ها (Dothraki) با اسب هایشان، اما این تنها یک حدس است.

اعضای اصحاب شجاع (Brave Companions) بر گوراسب سوار می شوند. آنها احتمالا به عنوان مرکب شخصی مزدورانی (Sellswords) که به دستور تایوین لنیستر (Tywin Lannister) آورده شده اند، به وستروس (Westeros) منتقل شده اند.[۱] به این ترتیب تا به الان هیچ اشاره ای از این که گروه مزدور دیگری گوراسب دارد، نشده است.

آریا استارک (Arya Stark) به عنوان کودکی اشراف زاده تعلیمات خوبی دیده و به خوبی با اسب ها آشناست، ولی وقتی برای اولین بار چشمش به تعدادی گوراسب افتاد، نتوانست آن را به نامش تشخیص دهد[۱]، بنابراین احتمال می رود آنها حتی در بین وستروسی های (Westerosi) خوب تعلیم دیده نیز ناشناخته باشند و هنوز حیوانات بسیار نادری در وستروس (Westeros) باشند. تفاوت های سواری بر یک گوراسب بر خلاف یک اسب نامعلوم است. دنی (Dany) با دوتراک ها سواری کرده است بنابراین اگر او فکر می کند که گوراسب تندخوست، محتاطانه است که بگوییم آنها پرخاشگرتر از اسب ها هستند. نظر دوتراک ها درباره ی گوراسب نامعلوم است، به جز اینکه می توان گفت به نظر نمی آید آنها سواری با آنها را به یک اسب ترجیح دهند.

حوادث اخیر

بازی تاج و تخت

در بازار شرقی ویس دوتراک (Vaes Dothrak) دنی اسب های سیاه و سفید راه راه جوگوس نهایی را دید.[۳]

نزاع شاهان

در هارنهال (Harrenhal) آریا (Arya) شاهد رسیدن اصحاب شجاع (Brave Companions) بود و دید که بعضی از آنها از جمله کاپیتانشان، وارگو هوت (Vargo Hoat) بر اسب های سیاه و سفید عجیبی سوار بودند.[۱]

در کارث زوجی از جوگوس نهایی یکی از آن گوراسب هایشان را به عنوان یادگاری مادر اژدهایان، به دنریس تارگرین تقدیم کردند. او آن را سفید و سیاه و تندخو توصیف کرد.[۲] دنی گوراسب را به همراه دیگر هدایایی که در کارث دریافت کرد، فروخت تا ثروتی که برای درخواست از اصیل زادگان (Pureborn) لازم بود، بدست آورد. تنها هدیه ای که نگه داشت تاجی بود که انجمن برادری ترومالین (Tourmaline Brotherhood) داده بود.

منابع و یادداشت ها