قبایل کوه نشین شمالی

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش

قبایل کوه نشین شمالی، گروهی از مردمان شمال (Northmen)اند که در کوهستان های شمال وینترفل (Winterfell) و در دامنه های آن که در طول ساحل خلیج آیس (یخ) می باشد، ساکن هستند.

توضیحات

قبایلی ستیزه جو از مناطق صخره ای شمال غربی و مردانی سرسخت اند که مانند دیگر شمالی ها (Northmen) ادعا می کنند از تبار نخستین انسانها (First Men) هستند و خدایان کهن (Old Gods) را پرستش می کنند. تقریبا چهل قبیله ی کوه نشین کوچک و بزرگ وجود دارد که مشهورترینشان فرست فلینت ها (First Flints)، وال ها (Wulls)، نوری ها (Norreys)، بارلی ها (Burleys)، هارکلی ها (Harclays)، لیدل ها (Liddles) و نات ها (Knotts) هستند.آنها برای هزاران سال در کوهستان های شمال ولفس وود (Wolfswood) ساکن بوده اند.

وال ها و فلینت ها در حال حاضر قویترین قبایل هستند. فیلنت ها و نوری ها در نزدیکترین مکان به گیفت (The Gift) زندگی می کنند و بنابراین بیشتر در معرض سواران وحشی (Wilding) که از گرج (گردنه) (Gorge) عبور می کنند، قرار دارند. قبیله نوری مشخصا دوست نگهبانان شب (Night’s Watch) شناخته می شود. وال ها و دیگر قبایل نیز به سبب زندگی در حاشیه ی خلیج آیس، در گذشته با مردان آهن (Ironborn) درگیری داشته اند. مردمان عادی سنگ پرتاب کرده یا از تیرهای آغشته به خاکستر کوهستان استفاده می کنند. با توجه به نوع زمین سکونتگاه شان، بعید است که به طور سنتی سواره نظامی قوی داشته باشند.

با وجود آنکه آنها خودشان را اصیل زادگان واقعی نمی دانند، اما روسای این قبایل از سوی اربابانشان، استارک های (Starks) وینترفل رفتاری همچون یک «لرد» دریافت می کنند. مردمان قبایل، بین خودشان رهبران خود را «[نام قبیله]» می نامند؛ مثلا رییس قبیله لیدل به نام «لیدل» شناخته می شود. این عنوان به موارد دیگر هم گسترش یافته؛ طوری که لرد ادارد استارک (Eddard Stark) از سوی قبایل «ند» خوانده می شود. آنها شدیدا به یاد و خاطره او وفادار مانده اند.

به دلیل عرض جغرافیایی زیاد و منابع پراکنده، قبایل در طول زمستان با زوال جمعیت مواجه می شوند. جوان ها به شهر زمستانی استارک ها فرستاده می شوند و در مورد پیرمردان معمولا گفته می شود که آنها «به شکار رفته اند». بعضی ها در بهار بعدی پیدا می شوند؛ ولی بیشترشان هرگز دوباره دیده نمی شوند.

بنا بر گفته های روس بولتون (Roose Bolton)، هنوز هم برخی از قبایل کوه نشین رسم نخستین شب (First Night) را ادامه می دهند.[۱]

حوادث اخیر

در حالی که قبایل مردانی را برای جنگ به همراه شاه راب (King Robb) در جنگ پنج پادشاهان (war of the Five Kings) به جنوب فرستادند،

بیشتر نیروهایشان در کوهستان ماندند.

منابع یادداشت ها