خاندان تایرل

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
UnderConstructionOrange.png
در حال ترجمه
این موضوع توسط کاربر:Samiano در حال ترجمه است.
این الگو برای این قرار داده شده است که سایر اعضا به صورت موازی این مقاله را ترجمه نکنند.


خاندان تایرل از های گاردن
House Tyrell.PNG
نشان رز طلایی در زمینه سبز
شعار قوی رشد کن!
جایگاه های گاردن
لرد فعلی میس تایرل
منطقه ریچ
عنوان لرد های گاردن (Lord of Highgarden)

محافظ جنوب (Warden of the South)
مدافع سرحدات (Defender of the Marches)

فرمانده ی ارشد ریچ (High Marshal of the Reach)
وارث ویلاس تایرل
لرد بالا دست خاندان براتیون از بارانداز پادشاه
شاخه ها خاندان تایرل از برایت واتر کیپ (House Tyrell of Brightwater Keep)

خاندان تایرل از های گاردن (House Tyrell of Highgarden) یکی از خاندان های بزرگ هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) و خاندان اصلی ریچ (Reach) می باشد. این خاندان بزرگ و ثروتمند است، و تنها خاندان بزرگی که ثروتی بیش از آنان دارد خاندان لنیستر (House Lannister) می باشد. خاندان تایرل بزرگ ترین ارتش در تمام هفت پادشاهی را در اختیار دارد، علاوه بر این اگر آنان ناوگان دریایی پرچمدارانشان ردواین ها (Redwynes)، لرد های جزایر سپر (Shield Islands) و لرد های ساحلی را در اختیار بگیرند می توانند ناوگانی به بزرگی ناوگان سلطنتی فراهم سازند.

های گاردن (Highgarden) مقر باستانی و قلب شوالیه گری در هفت پادشاهی می باشد; تایرل ها خودشان را «مدافع سرحدات» و «فرمانده ی ارشد ریچ» می نامند و به طور سنتی آنان به عنوان محافظ جنوب (Wardens of the South) شناخته می شوند. نشان آنان یک رز طلایی در زمینه سبز است، و شعارشان «قوی رشد کن» (Growing Strong) می باشد.[۱] اعضای این خاندان مو هایی مجعد و قهوه ای به همراه چشمانی قهوه ای یا طلایی دارند.

تاریخ

تبار تایرل ها از سوی زنانشان به قهرمان افسانه ای گارت سبزدست (Garth Greenhand)، اولین پادشاه ریچ (King of the Reach)، در دوران عصر قهرمانان (Age of Heroes)، می رسد(نسل آنان به مهاجمین آندال (Andal invaders) در هزاران سال پیش می رسد). تایرل ها در اصل پیشکاران خاندان گاردنر (House Gardener)، کسانی که به طور سنتی پادشاهان ریچ بودند و به صورت دوره ای با خاندان های پایین مرتبه تر از قبیل خاندان تایرل و خاندان فلورنت (House Florent) ازدواج می کردند. در پی شکست و مرگ پادشاه مرن نهم (Mern IX)، در نبرد دشت آتش (Field of Fire)، لرد هارلن تایرل (Harlen Tyrell)، پیشکار اعظم ریچ، های گاردن (Highgarden) را تسلیم کرد و به همین خاطر اگان فاتح (Aegon the Conqueror) قلعه و فرمانرواییِ ریچ را به او اعطا کرد. به عنوان محافظ جنوب (Warden of the South)، آنان به طور مداوم با دورنی ها (Dornishmen)، کسانی که استقلال خود را حفظ کرده بودند، دارای درگیری هایی بودند.

هنگامی که دیرون اول (Daeron I)، اژدهای جوان، تصمیم به فتح دورن (Conquest of Dorne) گرفت، لرد های گاردن فرمانده ای نیرو ها را به عهده داشت و از طریق گذرگاه شاهزاده (Prince's Pass) یورش را آغاز کرد. پس از پیروزی اولیه، دیرون لرد تایرل را به عنوان فرماندار دورن (Dorne) منصوب کرد. لرد تایرل شیفته زنان دورنی بود و یک شب او طنابی را برای علامت دادن برای احضار یک دختر دورنی می کشد، اما به جای آن دختر صد ها عقرب وارد بستر او می شوند. مرگ او موجب ایجاد یک شورش جدید شد، و فتح در طول دو هفته از دست رفت.

در طول جنگ غاصب (War of the Usurper)، خاندان تایرل به ایریس تارگرین دوم (Aerys II Targaryen) وفادار ماند. نیرو های لرد میس تایرل (Mace Tyrell) در نبرد آشفورد (Battle of Ashford) در برابر رابرت براتیون (Robert Baratheon) به پیروزی رسیدند، در نزاع با پادشاه آینده تنها عضوی که از تایرل ها در گذشت سر کوینتین تایرل (Quentin Tyrell) بود. میس تایرل دوست دارد تا از آن پیروزی برای بالا بردن اعتبارش یاد کند، اما در حقیقت این فرمانده پیش قراولان او لرد رندیل تارلی (Randyll Tarly) بود که رابرت را شکست داد. میس پس از آن نبرد برادر رابرت، استنیس (Stannis)، را در اسورمز اند (Storm's End) محاصره کرد، اما پس از سرنگونی تارگرین ها (Targaryens) در غارت بارانداز پادشاه (Sack of King's Landing) او نیز در برابر پادشاه جدید سر خم کرد و تسلیم شد. رابرت براتیون، پادشاه فاتح، آنان را بخشید و سوگند وفاداریشان را پذیرفت.

وقایع اخیر

بازی تاج و تخت

خاندان تایرل یکی از خاندان هایی می باشد که به باور ویسریس تارگرین در صورت بازگشت او به وستروس برای او قیام خواهند کرد.

سر لوراس تایرل، شوالیه گل ها، در تورنمنت دست موفق می شود سر گرگو کلگان را از روی اسب بیاندازد، اما پس از اینکه سگ از او در برابر کوه دفاع می کند، در مسابقه نهایی به سندور کلگان تسلیم می شود. هنگامی که دست پادشاه، ادارد استارک، از ارسال او برای آوردن گرگور کلگان به جایگاه عدالت سر باز می زند، سر لوراس ناراحت می شد. در هنگامی که پادشاه رابرت براتیون در بستر مرگ است، لوراس از تمایل رنلی براتیون برای بدست آوردن تاج و تخت قبل از شاهزاده جافری براتیون و لرد استنیس براتیون مدعی دیگر پادشاهی، حمایت می کند. آن دو پس از اینکه لرد استارک درخواست کمکشان را رد می کند از شهر می گریزند.

نزاع شاهان

خاندان تایرل پادشاه رنلی براتیون را تایید می کنند. مارجری تایرل به عنوان ملکه ی او، ملازم سابق او و معشوق پنهانی اش لوراس تایرل به عنوان لرد فرمانده ی گارد رنگین کمان او، و لرد میس تایرل به عنوان دست پادشاه او را همراهی می کنند. با حمایت خاندان تایرل و به دنبال آن حمایت تقریباً تمامی پرچمدارانشان از پادشاه رنلی، او دارای بزرگترین و قدرتمند ترین سپاه در طول جنگ پنج پادشاه بود. پس از شکست مذاکرات او با برادرش استنیس براتیون، رنلی نسبت به پیروزی اش در جنگ پیش رو مطمئن بود. هنگامی که او در همان شب به قتل می رسد، لوراس تایرل خشمگین می شود و دو تن از نگهبانان او را می کشد.

پسیاری از سربازانِ ریچ پس از اینکه مرگ رنلی را می بینند به جنبش استنیس می پیوندند. تایرل ها و پرچمداران وفادارنشان (از جمله پکستر ردواین، رندیل تارلی و متیس روان) برنامه حرکات آینده یشان را در بیتر بریدج طرح ریزی می کنند، جایی که آنان ملاقاتی با پتایر بیلیش دارند. او پیشنهاد یک اتحاد با خاندان لنیستر را به آنان می دهد. تایرل ها به تایوین لنیستر می پیوندند و فوراً به سمت بارانداز پادشاه حرکت می کنند تا بتوانند شهر و پادشاه جافری براتیون را نجات بدهند و نیروهای استنیس را در نبرد بلک واتر تار و مار کنند. پسر دوم لرد میس، سر گارلان دلاور در طول نبرد زره رنلی را به تن دارد، اقدامی که موجب می شود جنگاوران و مردم عادی تصور کنند که پادشاه رنلی براتیون از قبر بیرون آمده است.

پس از نبرد، برای پاداش به لرد میس تایرل عنوانِ ارباب کشتی ها را در شورای کوچک می دهند، در همین حال لرد ردواین و لرد روان نیز به عنوان مشاور در شورا دارای جایگاهی می شوند. گارلان نیز دارای عنوان لرد برایت واتر کیپ می شود، چرا که خاندان فلورنت به استنیس پیوسته بودند. لوراس تایرل به گارد پادشاه می پیوندد و مارجری تایرل نیز به نامزدیِ پادشاه جافری براتیون در می آید.

منابع