اگان تارگرین اول

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
صفحات همنامی با این صفحه وجود دارد. اگر قصد آمدن به این صفحه را نداشتید به صفحه ابهام زدایی بروید.Disambig.png
House Targaryen crest.PNG
اگان اول
House Targaryen crest.PNG
1-AEGON I.jpg
اثر Amoka
اطلاعات شخصی
دوران حکومت 1 - 37
نام کامل اگان تارگرین، نخستین با نام او
القاب اگان فاتح

اگان اژدها

اگان ارباب اژدها
سایر عناوین شاه هفت پادشاهی
تولد سال 27 قبل از ورود اگان[۱] در دراگون استون.
مرگ 37
فرهنگ والریایی
خانواده
خاندان سلطنتی تارگرین
شاه قبلی ندارد
شاه بعدی اینیس اول
ملکه رینیس تارگرین
ویسنیا تارگرین
فرزندان اینیس
میگور
پدر ایریون تارگرین
مادر ولنا ولاریون

اگان تارگرین (Aegon Targaryen)، نخستین با نام او، که با نام های اگان فاتح و اگان اژدها هم شناخته می شود، فاتح هفت پادشاهی و موسس دودمان تارگرین، فرمان روایان وستروس است.

اگان فاتح، اثر feliche

شخصیت و ظاهر

اگان به وضوح فرد جاه طلبی بود. او را به عنوان مردی بلند قامت، با شانه های پهن، چهره ای با صلابت، چشمان بنفش و موهای کوتاه طلایی-نقره ای توصیف کرده اند. او بسیار کاریزماتیک و مقتدر بود. در طول جنگ فتح او معمولا زره ای متشکل از صفحات سیاه رنگ می پوشید و شمشیر فولاد والریایی اش، بلک فایر را به کار می برد. تاج او حلقه ی ساده ای از جنس فولا والریایی بود که با یاقوت هایی که به صورت مربع برش خورده بودند، تزیین می شد.[۲]

اگان شخصیتی مرموز داشت. او فردی منزوی بود و تنها دوستش، برادر ناتنی اش اوریس بود. او جنگجوی بزرگی بود و شمشیری به نام بلک فایر داشت؛ اما تنها برای نبرد یا سفر سوار اژدهایش می شد و هرگز در هیچ مسابقه ای شرکت نکرد. او به خواهرانش وفادار ماند و حکومت را نیز به آنان سپرد، و تنها در مواقع اضطرار فرمان روایی را به دست می گرفت. اگان با وجود این که با کسانی که با او ضدیت می کردند قاطعانه برخورد می کرد، اما نسبت به کسانی که به او وفادار بودند بخشنده بود.[۳]

زندگی نامه

دوران جوانی

مقاله اصلی: نابودی والریا

اگان اهل جزیره دراگون استون بود، غربی ترین پایگاه ممالک مستقل والریا، که خاندان او بیش از یک قرن قبل از نابودی والریا ساکن آن شده بودند. مطابق رسوم تارگرین ها، اگان می بایست درون خانواده ازدواج کند، و همین کار را هم کرد؛ اما به جای یک خواهر، او با هر دو خواهرش ازدواج نمود: خواهر بزرگ ترش ویسنیا و خواهر کوچک ترش رینیس. هر سه آن ها پیش از ازدواج اژدها سوار بودند.

بر اساس منابع نیمه معتبر، هنگامی که اگان جوان بود، مردم ولانتیس از او درخواست کردند تا همراه اژدهایانش با آنان در اتحادی علیه دیگر شهرهای آزاد که واپسین بازماندگان ممالک مستقل والریا بودند شرکت کند، اما اگان پیشنهاد آنان را نپذیرفت.[۴] مدتی بعد ولانتیس به تایروش حمله کرد، اما اگان به عوض آنان سوار بر اژدهایش بالریون رعب سیاه همراه با طوفان شاه و مردم پنتوس به یاری تایروش شتافت. پس از شکست ولانتیس، اگان به دراگون استون بازگشت.

فتح وستروس

مقاله اصلی: جنگ فتح

سرانجام اگان تصمیم گرفت که به وستروس برود، و برای این هدف، سال ها برنامه ریزی کرد. او روی یک میز بزرگ نقشه ای از وستروس را حک کرد که در آن هیچ مرزی رسم نشده بود، و دلیل این امر تاکید بر این بود که این سرزمین باید تنها یک کشور باشد، نه چند تا. این نقشه بعدها با نام «میز منقوش» شناخته شد. نقشه او جاه طلبانه اما موفقیت آمیز بود.

اگان پس از این که مقدمات جنگ را آماده کرد، همراه دو خواهرش رینیس و ویسنیا، ارتش را در ساحل شرقی وستروس و نزدیک دهانه رود بلک واتر راش پیاده کرد. با کمک سه اژدهایشان، وگار، مراکسس و بالریون رعب سیاه، اگان ارتش تارگرین را به سوی پیروزی های پیاپی هدایت کرد و شش قلمرو از هفت پادشاهی قاره وستروس را فتح کرده و به حکومت خود ضمیمه نمود، همچنین او سرزمین های رودخانه را به عنوان قلمرویی جدید تاسیس نمود.[۵] با این حال او در فتح دورن ناموفق بود و در نهایت مجبور شد که حکومت خودمختار آنان را به رسمیت بشمارد.

در طی جنگ او در یک مانور سیاسی به مذهب هفت گروید[۶]، و با این کار پشتیبانی اعضای این فرقه را به دست آورد. او همچنین تاریخ آغاز دوره پادشاهی خود را روزی که سپتون اعظم او را در اولدتاون تدهین نمود، قرار داد.[۷]

پس از جنگ

پس از پایان جنگ، اگان شهر بارانداز پادشاه و قلعه رد کیپ را در محل ورود خود به وستروس در خلیج بلک واتر بنا کرد. او شمشیرهای دشمنان شکست خورده خویش را که در طول جنگ جمع آوری کرده بود، ذوب کرده و از آنان تخت آهنین (Iron Throne) را ساخت. او باقی دوران فرمانروایی خویش را صرف تحکیم قدرتش و بنای پایتختش در بارانداز پادشاه کرد. اگان یک گروه زبده برای محافظت از پادشاه تشکیل داد که با نام گارد پادشاه شناخته می شود. او همچنین برای نخستین بار مقام دست پادشاه را ابداع کرد و اوریس براتیون را به عنوان دست خویش برگزید.[۸]

اگان 37 سال پس از قدم گذاشتن به وستروس درگذشت. درباره چگونگی مرگ او و زمان مرگ خواهرانش و نیز این که آیا او جانشینی برای خویش تعیین کرد یا نه، اطلاعاتی در دست نیست. پس از مرگ او، پیروان مذهب هفت علیه خاندان تارگرین شورشی را آغاز کردند که با عنوان قیام پیروان مذهب هفت شناخته می شود.

نقل قول های اگان

یه پادشاه هیچوقت نباید راحت بنشینه
از این روز به بعد فقط یک پادشاه در وستروس خواهد بود
وقتی خورشید غروب کنه، خط وراثت تو به پایان میرسه

—اگان به هرن هور

نقل قول هایی در مورد اگان

اگان فاتح آتش و خون را به وستروس آورد؛ اما پس از آن او به آنها صلح، رونق، و عدالت داد

دنریس تارگرین

اگان یک روز مثل من در اینجا ایستاده بود و به این میز نگاه میکرد. فکر میکنی اگه اژدها نداشت ما امروز بهش اگان فاتح میگفتیم؟

استنیس براتیون به داووس سی ورث

شجره نامه

 
 
 
 
 
 
والینا ولاریون
 
 
 
 
 
ایریون
 
 
 
 
 
 
 
ناشناس
 
آرگیلاک «متکبر»
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ویسنیا
 
 
 
اگان اول
 
 
 
 
 
رینیس
 
اوریس براتیون
 
 
 
 
 
آرگلا دارندون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جین وسترلینگ
 
میگور اول
 
آلیس هارووی
 
اینیس اول
 
آلیسا ولاریون
 
 
 
 
خاندان براتیون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
رینا
 
جیهیریس اول
 
آلیسان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جاکلین براتیون
 
ایمون
 
بیلون
 
همسری نامعلوم
 
دیلا
 
لرد ارن
 
سیرا
 
پنج فرزند دیگر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
رینیس
 
 
 
 
 
ویسریس اول
 
دیمون
 
خاندان ارن


منابع و یادداشت ها