شهرهای آزاد

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
شهرهای آزاد که در امتداد ساحل غربی ایسوس جمع شده اند

شهرهای آزاد مجموعه ای از نه دولت-شهر است که در امتداد ساحل غربی قاره ی شرقی جمع شده اند. آنها غالبا با هفت پادشاهی وستروس مبادله و تجارت دارند.

جغرافیا

نه دولت-شهری که شهرهای آزاد را تشکیل می دهند، آنسوی دریای باریک، شرق وستروس، سمت غربی ایسوس و عمدتا بر روی جزایر یا در امتداد ساحل قرار گرفته اند. از جنگل های انبوه اطراف کوهور، تا تپه های مدور نورووس و جزایر کوچک براووس، تفاوت های عمده ای بین جغرافیای شهرهای مختلف وجود دارد. کوهستان سمت شرق ساحل را از دشت های دریای دوتراکی جدا می کند، هرچند فواصل بین محدوده کوه ها، برای دوتراک ها امکان دسترسی جزیی به شهرهای آزاد را فراهم کرده است. در شمال دریای لرزان و ایبن قرار دارد، جزیره ای که ساکنانش شکارچیان نهنگ از قبایل پوست فک پوش اند. در جنوب خلیج برده داران و مجموعه ای از تنگه ها قرار دارد که به دریای یشم در شرق دور منتهی می شود.

نه شهر آزاد

با وجود آنکه شهرهای آزاد دولت هایی مجزا هستند، اما به دلیل آنکه همگی مستعمره نشینان سابق والریا بودند (به جز براووس، که به دست فراریان تاسیس شد)، دودمان مشترکی دارند. برخی، همچون براووس، فرهنگ منحصر به فرد و مستقلی دارند، درحالی که بقیه، همچون پنتوس و میر، خصایص فرهنگی مشترک بسیاری دارند. با وجو آنکه تمام نه شهر به زبان والریایی سخن می گویند، اما لهجه هایشان زبان را چنان تغییر داده است که گویی به نه زبان مختلف سخن می گویند.

تایوین لنیستر همیشه شهرهای آزاد را حقیر می شمرد، و می گفت آنها به جای شمشیر با سکه می جنگند و می افزود که هرچند طلا کاربردهای خودش را دارد، اما جنگ ها با آهن پیروز شده اند.[۱]

براووس

مقاله اصلی: براووس

براووس از آن جهت که مستمره والریا نبوده بلکه یک پناه گاه سری از گسترش والریا بوده است، منحصر به فرد می باشد. براووس شهری دریانوردی است که از جزایر کوچک بسیاری تشکیل شده است و به هیاهوگران براوس و صنف قاتلینش، یعنی مردان بی چهره معروف است.

براووسی های برجسته:

پنتوس

مقاله اصلی: پنتوس

پنتوس بندر تجاری بزرگی در یکی از خیلج های ساحل غربی است. شهر تحت سلطه ی معماری برج های آجری مربع شکل است که سردسته آن ها پرنسی است که از سوی حاکمان بالفعل شهر، معروف به وکلا انتخاب می شود. کالاسارها گهگاه انقدر از دریای دوتراکی دور می شوند که به پنتوس برسند، اما پنتوسی ها بسیاری از غارت ها و تجاوزها را با پرداخت باج به کال هایشان دور کرده اند. مردان پنتوسی ریش های رنگ شده و چند شاخه دارند. همچون بسیاری از شهرهای آزاد، در پنتوس نیز برده داری غیرقانونی است، اما اعضای ثروتمند و پرقدرت شهر قدرت این را دارند که این قانون را نقض کرده و خدمتکارانی با گلوبندهای برنزی نگه دارند.

پنتوسی های برجسته:

تایروش

مقاله اصلی: تایروش

تایروش یک دولت-شهر ساحلی است که به دست آرخان اداره می شود. تایروشی ها به حرص وآز بدنام اند. تجار به طور گسترده ای برده و عرق گلابی تایروشی معامله می کنند. شهر به وفور خانه های عیاشی اش مشهور است ولی به شهرت همترازان لایسی اش نیست. استادان زره سازی تایروشی زره های پیچیده ای در اشکال خارق العاده می سازند. تایروش مرکزی مشهور برای استخدام مزدوران است. تایروش معمولا به مناقشات دائمی بر سر سرزمین های مورد مشاجره و استپ استونز کشیده می شود. تایروشی ها معمولا ریش های شاخدار و سبیل های نوک تیز رنگ شده با رنگ های براق می گذارند.

در آغاز جنگ ناین پنی کینگز، گروه نه تایروش را فتح کرد و آلکو آداریس (Alequo Adarys) زبان طلایی را بر سر قدرت گذاشت. شش سال بعد گروه در استپ استونز از هم پاشید و آلکو خلع شد.

تایروشی های برجسته:

کوهور

مقاله اصلی: کوهور

شهر آزاد کوهور در خشکی اصلی ایسوس و در جنگل انبوه کوهور واقع شده است. شهر به پرده های منقش اعلی و آهنگرانش شهره است. آهنگرانی که قابلیت نادر بازساخت فولاد والریایی را دارند و حتی می توانند رنگ های مختلف و متنوعی را مستقیما به فلزات تزریق کنند. بز سیاه خدای مشهور شهر است. از زمان نبرد سه هزار تن که در آن سه هزار سرباز آنسالید از شهر در مقابل بیش از ۲۵٬۰۰۰ اسب سوار دوتراکی دفاع کردند، نگهبانان شهر تنها از خواجه سربازان برده ی آنسالید تشکیل شده است. نگهبانان موی بافته شده انسان را به نیزه های خود می آویزند تا از این طریق بریدن موهای بافه شده ی دوتراک ها در احترام به مدافعین کوهور را پاس بدارند.

کوهوری های برجسته:

  • وارگو هوت، معروف به «بز» و «چلاق گر»، رهبر گروه مزدور و بی رحم یاران شجاع (Brave Companions) که در بین مخالفینشان به هنرپیشگان خون خوار مشهورند.

لایس

مقاله اصلی: لایس

لایس دیگر شهر آزادی است که بر مجموعه ای از جزایر گسترده شده است. لایسنی ها بر خلاف بسیاری از ساکنین شهرهای آزاد، بلند قدند و پوست و چشمان زیبا دارند. لایس به خانه های عیاشی اش معروف است و بردگان را در هنر عشق ورزی تربیت کرده و به عنوان معشوقه یا برده همخوابه به فروش می رساند. همچنین لایس دائما بر سر کنترل سرزمین های مورد مناقشه و استپ استونز مبارزه می کند. ظاهرا الهه عشقی وجود دارد که پرستش او مختص لایسی هاست.

لایسنی های شناخته شده:

لوراث

مقاله اصلی: لوراث

لوراث شهری بندری واقع بر مجموعه ای از جزایر است. ظاهرا جیکن هگار زمانی لوراثی بوده است. او نصف موهای بلند سرش را قرمز و نیمی دیگر را سفید می کند.

میر

مقاله اصلی: میر

میر شهری ساحلی است که به اساتید دوربین سازی، توری های منقش و قالی های اعلا‌یش شهره است. مردمان تیره چشم و تیره پوست میر، از این جهت که از سوی وکلا حکومت می شوند، به نورووسی ها و پنتوسی ها شبیه‌اند. مشهور است که وکلا به کالاسارهای دوتراکی در حال گذر باج می دهند. میر قطب تجارت برده و شراب های شهدی سبز رنگ، مشهور است. میر بارها بر سر کنترل سرزمین های مورد مناقشه وارد نبرد شده است.

میری های شناخته شده:

نورووس

مقاله اصلی: نورووس

نورووس در قاره ی اصلی و در دو بخش قرار دارد، بخشی بالای یک تپه ی بلند و دیگری کنار یک رود پست. شهر سه ناقوس بزرگ دارد که هر یک نام و صدای مشخص خود را دارند و به کرات می نوازند. نواحی اطراف شهر، سرزمین های تپه های مدور، مزارع تراس مانند و روستاهای گچ اندود شده است. اقلیم شهر معتدل است. نورووسی ها را می توان از سبیل های رنگ کرده و به بالا تاب داده شده شان تشخیص داد. شهر از سوی شورایی از وکلا اداره می شود که مشهور است به کالاسارهای دوتراکی در حال گذر باج می دهند. همچنین گروهی به نام راهبان ریش دار در نورووس هستند که به عنوان نگهبانانی زبده تعلیم می بینند. نگهبانان به وظیفه یشان سوگند یاد می کنند و اعتقاد دارند که با تبرهای بلندشان ازدواج کرده اند.

نورووسی های شناخته شده:

ولانتیس

مقاله اصلی: ولانتیس

ولانتیس جنوبی ترین شهر آزاد است و نزدیک خلیج برده دارن واقع شده است و از این رو تجارت گسترده ای در برده، شیشه آلات و شراب دارد. آنها توسط تریارچ منتخب اداره می شوند. مزدوران ولانتینی معمولا از روی صورت خالکوبی شده شان شناخته می شوند. برای ولانتنی ها نشان دار کردن برده ها و خدمتکاران با خالکوبی، امری معمول است. گاها ولانتیس به درگیری ها بر سر سرزمین های مورد مناقشه کشیده می شود.

نقل قول ها

اونا به جای شمشیر با سکه می جنگن.[۱]

تایوین لنیستر

لردهای ادویه و پادشاهان پنیر.[۱]

تایوین لنیستر

لرد تایوین همیشه شهرهای آزاد را حقیر می شمرد.[۱]

—افکار تیریون


منابع و یادداشت ها