آریو هوتاه

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
آریو هوتاه
Areo Hotah by henning.jpg

عنوان فرمانده‌ نکهبانان سان اسپیر
خاندان خاندان مارتل
فرهنگ نوروس
تولد در نوروس
کتاب(ها) بازی تاج و تخت (یاد شده)
نزاع شاهان (یاد شده)
یوروش شمشیرها (یاد شده)
ضیافتی برای کلاغ ها (شخصیت راوی)
رقصی با اژدهایان (شخصیت راوی)

آریو هوتاه فرمانده نگهبانان دوران مارتل (doran martell) می‌باشد. او اصالتاً اهل شهر آزاد نوروس است، جایی که توسط راهبان ریش دار نوروس آموزش دیده است.

ظاهر

همچنین ببینید: تصاویر آریو هوتاه

آریو شانه‌هایی پهن با موهایی سفید دارد. او یک تبر بلند با خود همراه دارد که طول دسته‌ی آن شش فوت است.[۱]

گذشته

آریو در میان شش بچه از همه کوچکتر بود و در سن کم به راهبان ریشدار فروخته شد. در 16 سالگی، او آموزشش را به اتمام رسانید. او با تبرش ازدواج کرده بود و برای نشان دادن این رویداد تصویر آن را روی سینه‌اش حک کرد. زمانی که ملاریو از نوروس (mellario of norvos) با دوران ازدواج کرد، او با ملاریو به دورن (dorne) آمد و در نتیجه به خدمت دوران درآمد.[۱] آریو وقتی برای اولین بار به دورن آمده بود در نظرش زنان دورن شهوتران، شراب دورن ترش، و غذاهای دورنی پر از ادویه جات تند عجیب غریب بودند. او حتی آفتاب دورن را سوزان تر از آفتاب رنگ پریده‌ی نوروس می‌دانست.

هوتاه شاهد بزرگ شدن تمامی فرزندان دوران و ملاریو بود و علاقه‌ی پدرگونه‌ای به شاهزاده آریانه مارتل (Arianne martell)داشت، کسی که او را «شاهزاده‌ی کوچک» خطاب می کرد. با وجود این محبت، هوتاه کاملاً به شاهزاده‌ی دوران وفادار بود و هرگاه در دستوراتی که می گرفت دچار سوءتفاهم شخصی می شد، به خودش قسم ساده‌ای که خورده بود را یادآوری می کرد «خدمت کن، اطاعت کن، حفاظت کن»

رویداد‌های اخیر

ضیافتی برای کلاغ‌ها

دوران به آریو دستور می‌دهد که مارهای شنزار (sand snakes) را در پی مرگ پدرشان، شاهزاده ابراین مارتل (oberyn martell)، دستگیر کند.[۱] بلافاصله نیز برای متوقف کردن آریانه مارتل از دزدیدن میرسلا براتیون (myrcella baratheon) برای به تخت نشاندن او به عنوان ملکه‌ی هفت پادشاهی فرستاده می‌شود. در طی رویارویی، سر اریس اوکهارت (arys oakheart)، آریو و نگهبانانش را متهم می کند و به دست آریو کشته می شود. سپس او آریانه را به سان اسپیر باز می گرداند تا با دوران صحبت کند.[۲]

رقصی با اژدهایان

نقل قول‌ها

خدمت کن، اطاعت کن، حفاظت کن.[۱]
پرنس دستور میده و هوتاه اطاعت می‌کنه.[۴]

آریانه مارتل

منابع و یادداشت‌ها