آنسوی دیوار

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
سرزمین‌های آنسوی دیوار و موقعیت کلی آن

آنسوی دیوار اصطلاحی عمومیست که به شمالی ترین ناحیه وستروس، که شامل سرزمین های شمال دیوار است، اطلاق می‌شود. در این ناحیه وحشی ها یا همان مردمان آزاد زندگی می کنند.

جغرافیا

سرزمین های آنسوی دیوار اساسا وحشی، رام نشده و ناشناخته هستند. آب و هوا، خشن و آزار دهنده است؛ خصوصا در بخش های شمالی تر در سرزمین‌های همیشه زمستان (the lands of always winter). منطقه ای که دقیقا بعد از دیوار واقع شده شامل جنگل اشباح(haunted forest) و یک جنگل پهناور تایگا می‌باشد که تقریبا تمامی منطقه را در برمی‌گیرد و از دیوار تا سرزمین های دورِ تن (thenns)گسترش یافته است.

در حالی که هیچ جاده ای وجود ندارد، مسیرهای پیاده روی متعدد، جاده های باریک و بستر رودخانه های قدیمی که «جاده های گشتی‌ها» (ranger roads)نامیده می شوند،وجود دارند و توسط نگهبانان شب (night’s watch)و مردمان آزاد (free folk)استفاده می شوند.[۱]

جنگل از ساحل شرقی تا رشته کوه‌های عظیم در غرب، معروف به فراست فنگز (Frostfangs)، گسترش یافته است. فراست فنگز تا فواصل نامعلومی به سمت شمال گسترش پیدا کرده و تقریبا غیرقابل سکونت می باشد. از ویژگی های قابل توجه فراست فنگز، پلکان غول(giant’s stair) و گذرگاه جیغ‌کشان (skirling pass) می باشد. رودخانه میلک واتر(milkwater)، عظیم ترین رودخانه ی آنسوی دیوار، از فراست فنگز سرچشمه می گیرد. شایعاتی وجود دارد که در مناطق شمالی فراست فنگز، دره‌هایی مخفی وجود دارند، که توسط فعالیت های آتشفشانی گرم می شوند و در واقع از قابل سکونت ترین مناطق شمال دیوار می باشند و کاملا توسط مردمان آزاد مسکونی شده‌اند.

در جنوب غرب فراست فنگز سرزمین باریکی بین کوه‌ها و خلیج یخ (bay of ice) وجود دارد که به ساحل یخ زده (frozen shore) معروف است. در امتداد ساحل شرقی رودخانه شاخی (antler river)واقع است که به دریای لرزان (shivering sea) می‌ریزد. شرقی ترین منطقه آنسوی دیوار شبه جزیره‌ی پوشیده از جنگل استرولد پوینت (storrold’s point) واقع است که تنها شهرِ مخروبه‌ی مردمان آزاد، هارد هوم (hardhome) را در خود دارد. پس از تمامی این مناطق، در شمالی ترین ناحیه، سرزمین‌های همیشه زمستان واقع است. جنگل اشباح به انتها می‌رسد و جای خود را به این مناطق به واقع قطبی می‌دهد، سرزمین‌هایی که تا به حال اکتشاف نشده‌اند. شایع است که آدرها از اعماق سرزمین‌های همیشه زمستان می‌آیند.

مردمان

مقاله اصلی: مردمان آزاد

مردمانی که مقیم این سرزمین هستند خود را مردمان آزاد می نامند، در حالی در میان مردم هفت پادشاهی به «وحشی‌ها» (wildlings) معروف‌اند. سرزمین های آنسوی دیوار در تمام طول سال بسیار سرد است اما با این حال مردمان آزاد در آنجا سکونت دارند. آنها در روستاهای کوچکی پراکنده شده‌اند و به صورت قبایل در سرتاسر آنسوی دیوار، از دورترین مناطق قابل دسترس جنگل اشباح تا دره‌های پنهان فراست فنگز و سرزمین تن‌ها، اجتماع یافته‌اند.[۲]

بعضی از مردمان آزاد، اندکی فراتر از وحشی‌ها و مهاجمان بدوی هستند. اما گروهی دیگر در جوامع کوچک و روستایی زندگی می کنند. به علت غیر قابل زراعی بودن شمال، بسیاری از آن‌ها شکارچی هستند.

نقل‌قول‌ها

اون ور دیوار هیولاها زندگی می کنن، غول‌ها و سایه‌های متحرک و مرده‌هایی که راه می رن ...اماتا زمانی که دیوار با قدرت با پرجاست و نگهبانای شب وجود دارن، اونا نمی‌تونن ازش رد بشن.[۳]

ننه پیر

شمال دیوار وضع فرق می‌کنه. اونجا جایی که فرزندان و غول ها و سایر نژادهای باستانی رفتن.[۴]

اوشا

منابع و یادداشت‌ها