دراگون استون

از دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش
دراگون استون
جزیره و قلعه
Dragonstone.jpg
مکان وستروس ، بلک واتر
حاکم خاندان براتیون از دراگون استون ، لرد فئودال.
مذهب مذهب هفت (رسما) ، آیین رلور
بنیانگذار تارگرین ها در 500 سال پیش


دراگون استون نام جزیره ای در ورودی خلیج بلک واتر (BlackWater) است و قلعه ای به همین نام نیز بر روی آن قرار دارد. این قلعه از سنگ ساخته شده است و شکلی شبیه اژدها دارد. دراگون استون جایگاه اصلی خاندان تارگرین (House Targaryen) بود، زمانی که آن ها به وستروس مهاجرت کردند، این قلعه را به عنوان غربی ترین پایگاه امپراطوری والریا کردند.

پس از آن که تارگرین ها هفت پادشاهی را فتح کردند، دراگون استون به عنوان قلعه ای برای وارثان خاندان تارگرین به کار رفت، به همین دلیل است که به شاهزادگان تاجدار تارگرینی ، " شاهزاده دراگون استون " (Prince of Dragonstone) می گفتند. پس از آن که رابرت براتیون (Robert Baratheon) خاندان تارگرین را سرنگون کرد، جزیره را به برادرش استنیس داد. به همین ترتیب خاندان براتیون از دراگون استون تشکیل شد. قلعه دراگون استون شهرت بدی دارد.[۱][۲]


جزیره دراگون استون

دراگون استون جزیره ای آتشفشانی در دهانه ی خلیج بلک واتر است که به وسیله ی آتشفشان فعال دراگون مونت (Dragonmont) درست شده است. جزیره مرطوب است و حالتی افسرده کننده دارد.[۳] قلعه ی دراگون استون دژ نظامی کوچکی است که روبه روی آتشفشان قرار دارد. بیرون از دیوار های قلعه روستای کوچک ماهیگیری ای در کنار ساحل طوفانی قرار دارد. در زیر دراگون مونت، مقادیر زیادی شیشه اژدها (Dragonglass) وجود دارد. در درون تونل های قدیمی زیر کوه، مقادیر زیادی ابسیدین وجود دارد. بیشتر ابسیدین ها سیاه رنگ هستند اما در بین آن ها می توان ابسیدین های سبز، قرمز و حتی بنفش نیز پیدا کرد.[۴]

فاصله کوتاهی بین ساحل جزیره دراگون استون تا جزیره دریفتمارک (Driftmark) است. این جزیره جایگاه خاندان ولاریون (House Velaryon)، یکی دیگر از خاندان های والریایی، است. با وجود اینکه دراگون استون قدیمی و مستحکم است، اما لرد حاکم بر آن تنها وفاداری چند خاندان نه چندان مهم که بر جزایری کوچک با ساکنین کم حکم می رانند را دارد و با وجود ساکنین کم، هرگز نمی تواند ارتشی بزرگ در اختیار داشت باشد.

قلعه دراگون استون

برج دیده بانی دراگون استون
سرزمین های سلطنتی و موقعیت دارگون استون
سرزمین های سلطنتی و موقعیت دارگون استون
دراگون استون
سرزمین های سلطنتی و موقعیت دارگون استون
باغ اگان

دژ باستانی دراگون استون با استفاده از روش های پیشرفته بنایی والریایی ساخته شده است، به همین سبب ظاهر منحصر به فردی در میان تمام قلعه های وستروس دارد. دژ قلعه دراگون استون تماماً از سنگ سیاه ساخته شده است (اگر افسانه های قدیمی درست باشند، آن سنگ ها سنگ هایی از جهنم اند)[۵]، برج های قلعه به شکل اژدها هستند و هزار گارگویل مختلف بر روی دیوار ها حک شده اند.[۶][۵]

طراحی کلی قلعه بسیار به شکل اژدهایان گرایش دارد. دروازه ها به شکل اژدهایانی کوچک هستند و جای مشعل ها نیز به شکل پنجه های اژدهایان هستند. دو جفت بال بزرگ بر فراز اسلحه سازی و آهنگری گشوده شده اند و دم اژدها به صورتی قوس مانند سرپوشی برای راه پله شده است.[۷]


قلعه دراگن استون در سریال بازی تاج و تخت
  • طبل سنگی مرکز قلعه است و به دلیل صدای ضربه بادهای شدید در هنگام طوفان ای نام بر آن نهاده شده است. سیاه چال ها در زیر دژ قرار دارند و گرمتر از چیزی هستند که باید باشند، اما رطوبت آن ها برای جزیره ای مانند دراگون استون عادی است. گفته شده است که راه ها و پله های مخفی ای وجود دارد که از زیر قلعه به سمت قلب کوه اژدها می روند. طبل سنگی به وسیله ی پلی طاقی شکل به زندان وصل می شود.


  • اتاق میز حکاکی شده در بالاترین نقطه ی طبل سنگی قرار دارد، این اتاق شکل گردی دارد و چهار پنجره بلند در آن وجود دارد که به شمال، جنوب، شرق و غرب مشرف هستند. در این اتاق میز بزرگی وجود دارد که نقشه ی دقیق وستروس بر آن حک شده است. در این اتاق بود که اگان فاتح نقشه هایی برای فتح وستروس می کشید.[۸] میز حکاکی شده تقریبا پهنایی به اندازه بیست و پنج فوت و عرضی به اندازه چهار فوت دارد. در محل دقیق دراگون استون، جایگاهی قرار دارد که به فرد کمک می کند تا بتواند کل نقشه را ببیند.[۶]


  • سرسرای بزرگ به شکل شکم یک اژدهای عظیم الجثه است. درهای سرسرا در درون دهان اژدها قرار گرفته اند و برای خارج یا داخل شدن باید از دهان اژدها گذشت. آشپزخانه ها شبیه گلوی اژدها هستند و دود های غذا ها از سوراخ های بینی اژدها خارج می شوند.[۷]


  • باغ اگان باغی در نزدیکی قوس دم اژدها است. در داخل محدوده ی باغ، در هر سو، درختان بلندی رشد می کنند.[۵] همچنین، منطقه ای باتلاقی در داخل باغ وجود دارد که در آن کرانبری رشد می کند. باغ اگان، درختان کاج زیادی با عطری دلپذیر دارد.


  • ویندویرم یکی از برج های دراگون استون است. این برج شکلی شبیه اژدها دارد و طاقش نیز به سمت آسمان است.[۷]  • برج دریایی اژدها شبیه یک اژدها است که رویش به سمت دریا است. اتاق استاد در این برج، زیر محل نگهداری زاغ ها، قرار دارد. پلکان این برج باریک و مارپیچ است. هنگام پایین رفتن از پلکان برج، ابتدا باید از راهرو ای عبور کرد. [۷]پس از گذشتن از دیوار های میانی و داخلی و دروازه آهنی سیاه، و بالا رفتن از تعداد زیادی پله، به اتاق میز حکاکی شده می رسید.  • سپت شامل مجسمه های حکاکی شده ای از جنبه های خدای مذهب هفت است. چشمان عجوزه از مروارید است، ریش پدر طلا کاری شده است، و غریبه بیش از اینکه شبیه یک انسان باشد به یک حیوان شباهت دارد.[۹] بر روی دیوار های سپت، دکل های کشتی هایی که اولین تارگرین ها را به وستروس حمل می کردند و بسیاری نقاشی دیگر از سده های مختلف حک شده است. سپت محراب ها و شیشه های بسیاری دارد. گفته می شود که اگان فاتح در شبی که فردایش فتح وستروس را شروع کرد، در این سپت زانو زده و عبادت کرده است. این گفته ممکن است جعلی باشد زیرا اگان پس از رسیدن به الد تاون در طی تهاجمش این سپت را ساخت.

تاریخ

مهاجرت خاندان تارگرین

یک قرن یا بسیاری قبل از سرنوشت شوم والریا، خاندان تارگرین، یکی از خاندان های اشرافی والریایی، جزیره را به تصرف خود درآوردند و قلعه ای را بر روی آن بنا کردند و آن را غربی ترین پایگاه امپراطوری والریا معرفی کردند. برج های این قلعه بوسیله یجادوی والریایی به شکل اژدها درآمدند و به همین دلیل نام این قلعه را دراگون استون گذاشتند.

دوازده سال قبل از سرنوش شوم والریا، رهبر خاندان تارگرین در آن زمان، اینار تارگرین (Aenar Targaryen)، به همراه خانواده و پنج اژدهایش (از جمله بالریون) به دراگون استون مهاجرت کرد، زیرا دختر او خوابی هشدار دهنده دیده بود. در والریا این حرکت به عنوان ضعف او دیده شد.

چهارتا از اژدهایانی که اینار از والریا آورده بود در دراگون استون مردند و تنها بالریون زنده ماند. هرچند دو تخم دیگر نیز شکسته شدند وویگار (Vhagar) و مراکسس (Meraxes) به دنیا آمدند.

جنگ فتح

تقریبا صد سال پس از نابودی والریا، اگان اول تهاجم خود را به وستروس آغاز کرد و شش سرزمین از هفت پادشاهی را فتح کرد. او در جایی که لشکریانش اولین بار پا بر خشکی گذاشتند، شهر جدیدی به نام بارانداز پادشاه (King's Landing) ساخت. این شهر در دهانه ی بلک واتر راش قرار دارد. بارانداز پادشاه پایتخت هفت پادشاهی شد و دراگون استون تبدیل به جایگاه وارثان تخت آهنین شد. به همین دلیل به شاهزادگان تاجدار تارگرینی شاهزاده ی دراگون استون می گفتند.


رقص اژدهایان

در هنگام مرگ ویسریس اول، شاهزاده رینیرا تارگرین باردار و در دراگون استون بود. پس از اینکه اخبار مرگ ویسریس و تاجگذاری برادرش اگان را دریافت کرد بسیار عصبانی شد و به همین دلیل فرزندش را زود تر از موعد به دنیا آورد و به همین سبب دخترش مرده به دنیا آمد. در همان ابتدا شورای سیاه (Black council) به منظور چگونگی مقابله با اگان و سبز ها در دراگون استون تشکیل شد. نبرد در آبگذر (Battle in the gullet) در شمال و جنوب دراگون استون رخ داد.

سرانجام رینیرا برای هدفی بی فایده قلعه را ترک کرد و به بارانداز پادشاه پرواز کرد. در مدت غیبت او سر رابرت کووینس (Robert Quince) قلعه بان دراگون استون شد. رینیرا بارانداز پادشاه را گرفت و تخت آهنین را تصاحب کرد. هنگامی که شهر در برابر رینیرا سقوط کرد، اگان به صورت قاچاقی با قایق به دراگون استون رفت. سان فایر مجروح نیز سرانجام از روکس رست (Rook's rest) پرواز و به دراگون استون بازگشت و در آنجا به اگان ملحق شد و آن دو با هم مخفی شدند.

سرانجام اگان با کمک برخی از جزیره نشینان دراگون استون را فتح کرد. پس از نبرد طوفان چاله اژدها (Storming of the Dragonpit)، رینیرا به طرف دراگون استون فرار کرد زیرا فکر می کرد که آنجا در امان خواهد بود، اما او خبر نداشت که جزیره تسلیم اگان شده است. بلافاصله پس از رسیدن رینیرا، او را دستگیر کرده و به پیش برادرش بردند. اگان نیز او را به اژدهایش خوراند.

جنگ غاصب

پس از شکست قوای طرفداران سلطنت در ترایدنت، ملکه ریلا و شاهزاده ویسریس به همراه استاد فنون رزمی در قلعه سرخ، سر ویلم دری، قبل از سقوط بارانداز پادشاه به دست شورشیان، به دراگون استون گریختند. پس از پیروزی شورش رابرت، دراگون استون آخرین پایگاه باقی مانده ی تارگرین ها شد. نه ماه پس از فرار شبانه آن ها از بارانداز پادشاه، ملکه ریلا شاهزاده دنریس را درست در زمان توفان های تابستانی که بنا داشتند استواری جزیره را درهم بشکنند به دنیا آورد. همه می گفتند که آن توفان هولناک ترین توفان های تابستانی بوده است. ناوگان تارگرین که در ساحل لنگر انداخته بود، درهم شکسته و تخته سنگ های بزرگ از دیواره ها کنده شده و در آب های وحشی دریای باریک سقوط کرده بودند. ملکه ریلا هنگام بدنیا آوردن دنریس از دنیا رفت. ساکنان دراگون استون قصد داشتند هرچه زودتر دنی و برادرش را به غاصب بفروشند اما کمی پیش از آن که سر استنیس براتیون ناوگان جدیدش را به آب بندازد، سر ویلم دری و چهار مرد وفادارش به اقامتگاه حمله کرده و دنی و ویسریس، آخرین بازماندگان خاندان تارگرین، را همراه دایه دنی ربوده و در پناه تاریکی شب با کشتی به طرف سواحل براووس رفتند.

پس از شورش رابرت

پس از جنگ، قلعه به استنیس براتیون رسید. لرد استنیس از گرفتن قلعه ابراز تنفر کرد زیرا دراگون استون و زمین های اطراف آن نسبت به دیگر سرزمین های استورمز اند بسیار فقیر تر و حقیر تر بود. او احساس می کرد که به عنوان وارث خاندان براتیون سرزمین های استورمزاند به او تعلق داشت و این کار را یک توهین تلقی کرد، اما رابرت احساس می کرد که به یک رهبر قوی نیاز دارد که بتواند به خوبی در جایگاه خاندان تارگرین حکومت کند. سال ها بعد نیز استنیس رابرت را بخاطر دادن این قلعه به او نبخشیده بود و از این کار او ناراحت بود و به استاد کرسن می گوید:

من هیچ وقت دراگون استون رو نخواستم. هیج وقت نخواستمش. تسخیرش کردم چون دشمنان رابرت اینجا بودند و اون بهم دستور داد که ریشه کن کنمشون. ناوگانش رو ساختم و کار رو براش انجام دادم، با همون وظیفه شناسی که برادر کوچکتر باید نسبت به بزرگ تر داشته باشه، اون طور که رنلی باید نسبت به من داشته باشه. و تشکر رابرت چی بود؟ منو فرمانروای دراگون استون اعلام کرد و استورمز اند و عوایدش رو به رنلی داد. استورمز اند سی صد سال مال خاندان براتیون بوده; طبق حق باید موقع جلوس رابرت روی تخت آهنین، به من می رسید.[۶]

اشارات در کتاب

بازی تاج و تخت

استنیس براتیون کمی بعد از سفر رابرت براتیون به شمال برای دادن پیشنهاد دست پادشاه به لرد ادارد استارک، به دراگون استون بازگشت.[۱۰]


نزاع شاهان

در طول جنگ پنج پادشاه، لرد استنیس براتیون نتوانست قوای کافی ای را برای حمایت از ادعایش نسبت به تخت آهنین جمع کند زیرا زمین ها دراگون استون حقیر تر از آن بود که بتواند قوای زیادی را در اختیار او بگذارد. هیچ کشتی که در نیم سال اخیر به شعاع دید دراگون استون وارد شده بود، اجازه ی خروج دوباره نیافته بود. استاد قلعه، کرسن، در طی اقدامی برای به قتل رساندن ملیساندر، کشته شد. مردان ملکه سپت را غارت کرده و ملیساندر مجسمه های هفت را آتش زد.[۹]

پس از شکست در نبرد بلک واتر، استنیس تنها با 2000 نفر از سربازانش به دراگون استون بازگشت و به ناوگانش دستور داد که ننقشه ای برای حرکت بعدی اش بکشند.

یورش شمشیرها

سر داووس به دلیل توطئه برای به قتل رساندن ملیساندر دستگیر شد[۵] اما در نهایت توسط استنیس آزاد گشت. [۸]

داووس برخلاف خواسته ی استنیس، ادریک استورم (Edric Storm) را مخفیانه از قلعه خارج کرد. وی در دفاع از خودش به استنیس گفت که یک شاه وظایفی در برابر مردم دارد، و سپس نامه ای را که اخیرا از طرف نگهبانان شب فرستاده شده بود را برای او خواند. این نامه شرایط نا امید کننده ی نگهبانان را شرح می داد.[۱۱]

استنیس براتیون و قوایش، دراگون استون را برای دفاع از کستل بلک و دیوار ترک کردند. سر رولاند استورم (Rolland Storm) در طی غیبت استنیس قلعه بان دراگون استون شد.ضیافتی برای کلاغ ها

فصل هایی که در دراگون استون رخ می دهد

نقل قول ها

شکی در دلگیر بودن دراگون استون نبود، دژی تنها در وسط زمین مرده ی مرطوب، در محاصره ی نمک و طوفان، با سایه ای از کوه در پشت که دود از آن بر می خواست.[۶]


من هیچوقت دراگون استون رو نخواستم. هیچوقت نخواستمش.

استنیس براتیون[۶]

مکانی متعلق به اژدهایان و لرد های اژدها، جایگاه خاندان تارگرین.

داووس[۷]

منابع